Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Я хочу, щоб у місті було більше фонтанчиків з питною водою». Як Lviv Open Lab прокачав молодь у «зелених» навичках

Партнерський матеріал

Опубліковано

Екосвідомість в Україні, як і в інших країнах, стала важливою та актуальною в останні роки. Молоді люди стають більш обізнаними щодо проблем навколишнього середовища та розуміють важливість дій для збереження природи та сталого розвитку. Проте формальна освіта поки, на жаль, не забезпечує молодь необхідними знаннями.  

Молодіжний простір Lviv Open Lab з мережі молодіжних просторів ТВОРИ! реалізував екопроєкт «ECOlab» спільно з UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні  у межах проєкту «Трамплін до рівності».

На інтенсив приєднались 42 дівчат і хлопців, серед яких також внутрішньо переміщені українки та українці. Опанували «зелені» навички, відвідали компостувальну станцію у Львові та разом висаджували рослини у просторі міського садівництва і городництва «Розсадник». 

«Створюючи програму проєкту, ми намагались зробити її максимально корисною і цікавою для хлопців і дівчат, охопити програму від побутового до глобального рівня, а також провести час на свіжому повітрі та поруч з природою», – Софія Думич, проєктна менеджерка Lviv Open Lab.

На інтенсив приєднались 42 дівчат і хлопців. Фото: Lviv Open Lab

Що ж таке зелені навички

Зелені навички, також відомі як «екологічні» або «сталі» навички, – це комплекс знань, умінь, ставлення і компетенцій необхідних для життя, розвитку та підтримки сталого та ресурсоефективного суспільства.

Сюди входить уміння правильно сортувати сміття, обирати і використовувати екологічну продукцію, піклуватися про довкілля, переробляти речі, поводитись з побутовими відходами.

«”Зелені” навички – це вміння турбуватися про довкілля. Знання, як ти можеш робити переробку, як ти можеш переробляти речі, як ти можеш економити ресурси Землі. У нас величезна проблема з тим, що наша Земля вмирає просто напросто. Треба знизити споживання і збільшити переробку, щоб потім ми змогли вижити більше років. І це дуже важливо зараз», – Олена 17 років, учасниця інтенсиву «ECOlab».

На навчанні розповідають, як економити ресурси Землі. Фото: Lviv Open Lab

Статистика, що шокує: на одного мешканця середньостатистичного міста на рік припадає 100 відер побутових відходів, а місцями утворюють близько 350 кг побутового сміття на рік. Щороку в Україні утворюється 13 млн тонн побутових відходів, і ці цифри кожен рік збільшуються.

Розповідали учасникам і про досвід Європейських країн та концепцію «3-R» від англ. Reduce, Reuse, Recycle):

•зменшуй;

•повторно використовуй;

•переробляй.

Це правило може реалізувати кожен із нас завдяки виконанню наступних порад:

  • Не купляти зайвих речей, їжі, електроприладів. Відмовитись від одноразових пакетів – і користуватись екоторбами.
  • Обирати товари з маркуванням «повторна переробка». Міжнародний знак свідчить про те, що вироби виготовлені з вторинної сировини, або ж вони придатні до повторного використання.
  • Продовжувати життя речей та обирати товари з найменшою кількістю     упакування.

«Я, наприклад, дізналась для себе, як правильно сортувати сміття. Буду старатися це робити у себе вдома і розказувати це своїм друзям», – Таня, 17 років, учасниця проєкту «ECOlab».

Учасникам розповідали про концепцію «3-R». Фото: Lviv Open Lab

Ресайклінг, апсайклінг і чому це так важливо 

Споживацька культура та масове використання одноразових товарів мають серйозний вплив на навколишнє середовище. Відновлення та перетворення старих речей у нові може бути цікавим шляхом для вас розвинути свою творчість та уяву. Це також чудова можливість перевірити в роботі власні бізнес-ідеї та втілити в життя незвичні проєкти.

«Насправді старі речі можна просто викинути або віддати на благодійність. Можна пошити з них матрац для собаки або будиночок для котика. А можна по іншому.  Наприклад, зробити з них таку сукню, яку буде носити Белла Хадід. Або ж змайструвати світильники, які роками прикрашатимуть дорогий ресторан», – Ярослава Целікова, менеджерка продукту Творчої майстерні «Сверлик».

Перетворення старих речей у нові може бути цікавим. Фото: Lviv Open Lab

Що ще вивчали на ECOlab

На двотижневому інтенсиві учасниці й учасники створили унікальні годинники з будівельних відходів (деревини, фанери, металу). Визначали якість питної води, що в Україні регулюється ДСТУ – 4808:2007 за основними такими основними показниками, як (рН), каламутності (прозорості), йонів Феруму, хлоридів, сульфатів. Її досліджували у спеціально облаштованій хімічній лабораторії Lviv Open Lab. 

«Цікаво було дізнатись, що фільтрована вода, принесена з дому не завжди є придатною до пиття. Також дистильована вода, що вимиває мінерали з організму не є корисною. У майбутньому я дуже хочу створити проєкт по тому, аби вода була безоплатною, саме питна вода. Щоб у місті було більше фонтанчиків з питною водою», – Ганна, учасниця «ECOlab».

Хлопці та дівчата визначали якість питної води. Фото: Lviv Open Lab

Молодь також вчили робити власноруч мило з рослинних жирів і крем. Використовували лише натуральні барвники і натуральні жири. З однаковим захопленням в лабораторіях працювали як хлопці, так і дівчата.

«Знання, які ми отримали, допоможуть мені краще обирати косметику та продукти гігієни», – Анастасія, 14 років, учасниця проєкту «ECOlab».

Молодь вчили робити власноруч мило з рослинних жирів і крем. Фото: Lviv Open Lab

Завершився інтенсив екотолокою у просторі міського садівництва і городництва. «Розсадник» – місце, де зростають рослини та зміцнюються зв’язки між людьми. Молодь висаджувала звіробій, руту, лимонник, полин Боже дерево, Діоскорею та калину празьку. 

«Мені дуже сподобався сам процес, коли ми висаджували дерева. Така класна атмосфера була – ми всі разом, як велика сім’я», – Анастасія, 14 років, учасниця проєкту «ECOlab».

«Мені направду дуже сподобалося. Було круто, цікаво, також я знайшла деяких друзів із якими ми разом робили усе, і було справді багато яскравих моментів», – Анна, 14 років, учасниця проєкту «ECOlab».

«Розсадник» – місце, де зростають рослини та зміцнюються зв’язки між людьми. Фото: Lviv Open Lab

Інтенсив «ECOlab» став поштовхом для підвищення рівня екосвідомості молоді. Подібна програма може стати прикладом до впровадження екоосвіти в Україні. Подібна програма насправді є важливою і необхідною, а опанування «зелених» навичок – це безцінний внесок кожного нас для майбутніх поколінь та нашого дому: планети Земля.

Проєкт «ECOlab» реалізовує молодіжний простір Lviv Open Lab із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! у межах проєкту «Трамплін до рівності», що імплементується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, у партнерстві з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції за фінансової підтримки Швеції.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура3 години тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...