Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Я хочу, щоб у місті було більше фонтанчиків з питною водою». Як Lviv Open Lab прокачав молодь у «зелених» навичках

Партнерський матеріал

Опубліковано

Екосвідомість в Україні, як і в інших країнах, стала важливою та актуальною в останні роки. Молоді люди стають більш обізнаними щодо проблем навколишнього середовища та розуміють важливість дій для збереження природи та сталого розвитку. Проте формальна освіта поки, на жаль, не забезпечує молодь необхідними знаннями.  

Молодіжний простір Lviv Open Lab з мережі молодіжних просторів ТВОРИ! реалізував екопроєкт «ECOlab» спільно з UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні  у межах проєкту «Трамплін до рівності».

На інтенсив приєднались 42 дівчат і хлопців, серед яких також внутрішньо переміщені українки та українці. Опанували «зелені» навички, відвідали компостувальну станцію у Львові та разом висаджували рослини у просторі міського садівництва і городництва «Розсадник». 

«Створюючи програму проєкту, ми намагались зробити її максимально корисною і цікавою для хлопців і дівчат, охопити програму від побутового до глобального рівня, а також провести час на свіжому повітрі та поруч з природою», – Софія Думич, проєктна менеджерка Lviv Open Lab.

На інтенсив приєднались 42 дівчат і хлопців. Фото: Lviv Open Lab

Що ж таке зелені навички

Зелені навички, також відомі як «екологічні» або «сталі» навички, – це комплекс знань, умінь, ставлення і компетенцій необхідних для життя, розвитку та підтримки сталого та ресурсоефективного суспільства.

Сюди входить уміння правильно сортувати сміття, обирати і використовувати екологічну продукцію, піклуватися про довкілля, переробляти речі, поводитись з побутовими відходами.

«”Зелені” навички – це вміння турбуватися про довкілля. Знання, як ти можеш робити переробку, як ти можеш переробляти речі, як ти можеш економити ресурси Землі. У нас величезна проблема з тим, що наша Земля вмирає просто напросто. Треба знизити споживання і збільшити переробку, щоб потім ми змогли вижити більше років. І це дуже важливо зараз», – Олена 17 років, учасниця інтенсиву «ECOlab».

На навчанні розповідають, як економити ресурси Землі. Фото: Lviv Open Lab

Статистика, що шокує: на одного мешканця середньостатистичного міста на рік припадає 100 відер побутових відходів, а місцями утворюють близько 350 кг побутового сміття на рік. Щороку в Україні утворюється 13 млн тонн побутових відходів, і ці цифри кожен рік збільшуються.

Розповідали учасникам і про досвід Європейських країн та концепцію «3-R» від англ. Reduce, Reuse, Recycle):

•зменшуй;

•повторно використовуй;

•переробляй.

Це правило може реалізувати кожен із нас завдяки виконанню наступних порад:

  • Не купляти зайвих речей, їжі, електроприладів. Відмовитись від одноразових пакетів – і користуватись екоторбами.
  • Обирати товари з маркуванням «повторна переробка». Міжнародний знак свідчить про те, що вироби виготовлені з вторинної сировини, або ж вони придатні до повторного використання.
  • Продовжувати життя речей та обирати товари з найменшою кількістю     упакування.

«Я, наприклад, дізналась для себе, як правильно сортувати сміття. Буду старатися це робити у себе вдома і розказувати це своїм друзям», – Таня, 17 років, учасниця проєкту «ECOlab».

Учасникам розповідали про концепцію «3-R». Фото: Lviv Open Lab

Ресайклінг, апсайклінг і чому це так важливо 

Споживацька культура та масове використання одноразових товарів мають серйозний вплив на навколишнє середовище. Відновлення та перетворення старих речей у нові може бути цікавим шляхом для вас розвинути свою творчість та уяву. Це також чудова можливість перевірити в роботі власні бізнес-ідеї та втілити в життя незвичні проєкти.

«Насправді старі речі можна просто викинути або віддати на благодійність. Можна пошити з них матрац для собаки або будиночок для котика. А можна по іншому.  Наприклад, зробити з них таку сукню, яку буде носити Белла Хадід. Або ж змайструвати світильники, які роками прикрашатимуть дорогий ресторан», – Ярослава Целікова, менеджерка продукту Творчої майстерні «Сверлик».

Перетворення старих речей у нові може бути цікавим. Фото: Lviv Open Lab

Що ще вивчали на ECOlab

На двотижневому інтенсиві учасниці й учасники створили унікальні годинники з будівельних відходів (деревини, фанери, металу). Визначали якість питної води, що в Україні регулюється ДСТУ – 4808:2007 за основними такими основними показниками, як (рН), каламутності (прозорості), йонів Феруму, хлоридів, сульфатів. Її досліджували у спеціально облаштованій хімічній лабораторії Lviv Open Lab. 

«Цікаво було дізнатись, що фільтрована вода, принесена з дому не завжди є придатною до пиття. Також дистильована вода, що вимиває мінерали з організму не є корисною. У майбутньому я дуже хочу створити проєкт по тому, аби вода була безоплатною, саме питна вода. Щоб у місті було більше фонтанчиків з питною водою», – Ганна, учасниця «ECOlab».

Хлопці та дівчата визначали якість питної води. Фото: Lviv Open Lab

Молодь також вчили робити власноруч мило з рослинних жирів і крем. Використовували лише натуральні барвники і натуральні жири. З однаковим захопленням в лабораторіях працювали як хлопці, так і дівчата.

«Знання, які ми отримали, допоможуть мені краще обирати косметику та продукти гігієни», – Анастасія, 14 років, учасниця проєкту «ECOlab».

Молодь вчили робити власноруч мило з рослинних жирів і крем. Фото: Lviv Open Lab

Завершився інтенсив екотолокою у просторі міського садівництва і городництва. «Розсадник» – місце, де зростають рослини та зміцнюються зв’язки між людьми. Молодь висаджувала звіробій, руту, лимонник, полин Боже дерево, Діоскорею та калину празьку. 

«Мені дуже сподобався сам процес, коли ми висаджували дерева. Така класна атмосфера була – ми всі разом, як велика сім’я», – Анастасія, 14 років, учасниця проєкту «ECOlab».

«Мені направду дуже сподобалося. Було круто, цікаво, також я знайшла деяких друзів із якими ми разом робили усе, і було справді багато яскравих моментів», – Анна, 14 років, учасниця проєкту «ECOlab».

«Розсадник» – місце, де зростають рослини та зміцнюються зв’язки між людьми. Фото: Lviv Open Lab

Інтенсив «ECOlab» став поштовхом для підвищення рівня екосвідомості молоді. Подібна програма може стати прикладом до впровадження екоосвіти в Україні. Подібна програма насправді є важливою і необхідною, а опанування «зелених» навичок – це безцінний внесок кожного нас для майбутніх поколінь та нашого дому: планети Земля.

Проєкт «ECOlab» реалізовує молодіжний простір Lviv Open Lab із мережі молодіжних просторів ТВОРИ! у межах проєкту «Трамплін до рівності», що імплементується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, у партнерстві з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції за фінансової підтримки Швеції.

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі