Суспільство
Як лінгвіст Юрій Шевельов зруйнував радянський міф про українську мову (ВІДЕО)
Його ім’я було під забороною в СРСР навіть для критики! Бо він довів самобутність української мови, зруйнував міф про «спільну колиску» з російською.
Харківський науковець і публіцист Юрій Шевельов, етнічний німець та російський дворянин за походженням, Шевельов двічі «записався українцем».
Вперше, коли видавали радянські паспорти, вдруге – коли до Харкова увійшли німецькі війська. Обидва рази безпечніше було записуватись не українцем.
Та він не міг інакше, бо бачив як нищать українське. Бачив, як більшовики друкували нові словники, щоб штучно зблизити українську та російську мови.
Читайте також: Ветеран АТО ремонтує зламані ґаджети для дітей прифронтових територій (ВІДЕО)
У 1940-х радянська влада хотіла завербувати його у сексоти. Змушений був погодитись, але врешті перехитрив НКВС.
Всі 28 днів «служби» він уникав друзів і колег. Зустрічався лише з тим, хто і здав його НКВС – своїм редактором. Шевельову вдалось перебратись до Німеччини, а згодом до США.
Він вивчив усі наявні на той час мовознавчі праці. Його «Історична фонологія української мови» має 1000 сторінок. Ця праця спростувала теорію «братньої колиски трьох мов» та довела незалежний розвиток української мови.
У Радянському Союзі не могли такого стерпіти, аж до кінця 80-х років прізвище Шевельова було під забороною…
Біографія Шевельова варта бойовика про мовознавство!
Нагадаємо, у Харкові відновили меморіальну дошку легендарному лінгвісту Юрію Шевельову.
Суспільство
Про відбудову
Що планують зробити?
- кабінети лікарів;
- приміщення для щеплень;
- зону реабілітації.
Коментарі
Суспільство
Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.
Історія героїнь випуску
Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.
«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.
Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)
У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.
Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.
Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.
Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.
Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).
Фото: ютуб-канал ШоТам
Коментарі
Суспільство
- англійською;
- польською;
- німецькою;
- французькою;
- іспанською.
Коментарі