Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Освіта

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Партнерський матеріал

Опубліковано

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них — мама. Через війну обидві жінки покинули роботу й вирішили спробувати спочатку. Подавши заявку на безоплатні курси в межах програми Projector Foundation, ЄС та Мінекономіки, кожна з них пішла за покликом серця, аби опанувати нову професію, яка довгий час залишалася мрією. 

Як їм вдалося поєднувати материнство та навчання, розповідаємо в матеріалі ШоТам

Олена Калюжна

Після 12-річного досвіду роботи бухгалтеркою пішла вивчати UX-дизайн

Повернулися додому і зрозуміла: щось треба змінювати

38-річна Олена живе із сім’єю в Білогородці на Київщині. Коли почалось повномасштабне вторгнення, вони виїхали не одразу. Але коли почули автоматні черги на відстані кількох кілометрів, а село накрив попіл зі спалених на Житомирській трасі складів, то зрозуміли, що потрібно рятувати дітей, тож Олена разом із синами поїхала до родичів у Луцьк.

  

«На той час моєму молодшому сину було три з половиною роки. Постійні сигнали тривоги, звуки вибухів, які йому доводилося чути, позначились на його психоемоційному стані. Пам’ятаю, як на переповненому вокзалі я весь час тримала його на руках, боялась відпустити, щоб не загубити. Для дитини це був великий стрес».

Після деокупації Київщини вони повернулися додому. Тоді жінка зрозуміла, що їй потрібно щось змінювати — 12 років вона пропрацювала бухгалтеркою і пригадує цей досвід з гіркотою. 

Мріє менторити тих, хто потребує натхнення

Минуло майже три роки, як Олена вирішила повністю змінити сферу діяльності й почала вивчати UX-дизайн. Разом з навчанням у Projector Foundation вона закінчила ще кілька курсів і вже використовує набуті знання в роботі над різними проєктами: 

«Після навчання я прийшла на проєкт ще новачком. Але, як помічають колеги, вже суттєво виросла як спеціалістка, бо навчилася менеджерити процеси та справлятися з багатьма обов’язками».

Окрім професійних завдань, жінка ще встигає займатись вихованням двох синів і хатніми справами.

«Ми живемо в селі, роботи тут багато: треба доглядати й город, і сад, і квітник. Через навчання часу на це завжди не вистачає. Але мені дуже пощастило з чоловіком — він усе розуміє, підтримує мене. Без його допомоги впоратись було б значно складніше»

Олена жодного разу не пошкодувала, що з бухгалтерії подалась у креативну сферу. Одна з головних переваг для неї — можливість працювати віддалено.

«Раніше я витрачала по кілька годин на день лише на дорогу в офіс — туди й назад. З таким розкладом сім’я тебе майже не бачить. А зараз мої діти насичені увагою й любов’ю. Я постійно з ними»

Першим проєктом жінки була робота над сайтом про художника Олексу Новаківського, якого називають митцем рівня Ван Гога. Згодом вона долучилася до команди стартапу VinAssessment.

У майбутньому жінка мріє знайти роботу в продуктовій IT-компанії, дорости до позиції керівниці та менторити тих, хто потребує натхнення, підтримки й розуміння, що змінити своє життя — реально, якщо знайти те, від чого в тебе горять очі. 

Тетяна Романів

Після 11-річного досвіду роботи інженеркою в будівельних компаніях закінчила курс Illustration Beginning 

Новий пріоритет — можливість працювати віддалено

До повномасштабного вторгнення 37-річна Тетяна з чоловіком і двома дітьми жила в Полтаві, але зараз мешкає в Румунії. 

Старший син Тетяни має розлад аутичного спектра з порушенням вербальних навичок — у свої девʼять років він тільки починає говорити. 

«Ми не могли з ним спускатися в укриття під час тривог. Я весь час хвилювалась, як він реагуватиме, коли почує гучні звуки вибухів. Ми намагались йому пояснити, що збираємось переїжджати, пакуємо речі, але усвідомити відстрочену в часі дію йому складно. Весь процес був для нього дискомфортним, складно було прощатися з бабусею та дідусем. Денис боїться змін — йому важливо мати чіткий графік, ходити однією й тією ж дорогою»

Попри це, у новій країні й новій спецшколі, де він єдиний українець, хлопчик адаптувався чи не найшвидше й уже навіть трішки розмовляє румунською. Його молодша сестра теж навчається в школі. Щодня Тетяна відвозить їх на заняття та забирає додому. Так у неї з’явився новий пріоритет у пошуку роботи — можливість працювати віддалено та відлучатись, коли є така потреба.

«На курсі зрозуміла, як важливо мати час для себе»

Оскільки через війну та переїзд жінка залишилась без роботи, це стало нагодою спробувати себе в чомусь новому: 

«Мені з дитинства подобалося малювати. Я розглядала те, як намальовані мультфільми, та намагалася повторити. Я ніколи не навчалась у художній школі, але коли побачила набір на курс для ілюстраторів-початківців у Projector Foundation, то вирішила податись — зовсім не вірила, що мене відберуть, але пройшла! Чоловік мене в цьому дуже підтримував»

Лекції та практичні завдання не лише вдосконалювали її професійні навички, але й допомагали емоційно.

«З усіма змінами в житті я втратила розуміння своєї цінності. Зараз моя основна роль — мама, але на курсі я зрозуміла, як важливо мати час для себе. Коли я щось малюю, все навколо зникає, я стаю спокійніша, відчуваю себе вільнішою. В такі моменти розумію, що я — не лише мама, домашня вихователька, куховарка чи ще хтось. Я можу відчути себе такою, якою мріяла бути в дитинстві».  

На курсі були й 20-, й 30-, й 50-річні жінки, але у всіх було одне бажання: дізнатися щось нове, випробувати себе: 

«У спільноті студенток була така відкрита, дружна атмосфера — це дуже підтримувало. Моментами бувало страшно, що не встигнеш, що в тебе не вийде, але з кожним завданням нові виклики лякають все менше».

Про фонд

Projector Foundation розвиває креативний та інноваційний потенціал України через вільну освіту й соціально важливі проєкти. Завдяки програмі безоплатного навчання для українок, що вимушено покинули рідний дім через війну, нові освітні можливості у креативній і технічній сферах отримали 1134 жінки. Окрім підсилення жінок-ВПО, Projector Foundation займається освітою партнерок ветеранів і військовослужбовців та дівчат із сільських місцевостей, а також організовує проєкти для розширення можливостей жінок. 

Матеріал про навчання в Projector Foundation створено за фінансової підтримки Європейського Союзу та інформаційної підтримки Міністерства економіки України. Зміст навчання є виключною відповідальністю Projector Foundation і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу

Освіта

Українські студенти створили сервіс для допомоги абітурієнтам: чим він корисний

Опубліковано

В Україні запустили волонтерський проєкт Abitly, який допомагає українським абітурієнтам обрати оптимальний напрямок освіти. Сервіс допоможе вступникам вибрати заклад вищої освіти в Україні відповідно до їхніх потреб.

Про це повідомили творці платформи.

Як працює сервіс

На платформі додали низку функцій, зокрема можна:

  • знайти необхідну інформацію про вступ;
  • порівнювати конкурсні пропозиції;
  • дивитися прохідні бали минулих років;
  • скористатися калькулятором конкурсного бала НМТ;
  • зберігати університети чи спеціальності, що сподобалися, тощо.

Читайте також: Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися

Разом із цим можна поспілкуватися зі студентами-волонтерами з різних закладів та дізнатися від них інформацію щодо умов у гуртожитку, присутності корупції в університеті та щодо інших аспекти навчання.

Розробники вказали, що наразі платформа перебуває на етапі бета-тестування, її доповнюють новим функціоналом.

Мета проєкту

Команда проєкту прагне, аби кожен абітурієнт з міста чи села міг отримати всю інформацію та зробити свідомий вибір освіти.

«росія декларує, що випустить мільйон інженерів за наступні три роки. Навіть якщо ділити цю цифру на два — це більше, ніж випускаємо ми. Тому єдина наша стратегія до виживання як держави — переважати за рахунок якості підготовки потенційних спеціалістів»‚ — зазначив Сo-founder & CEO Abitly Владислав Бандурін.

Нагадаємо, що на Дніпропетровщині відкрили сучасну дослідницьку майстерню для школярів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Освіта

На Дніпропетровщині відкрили сучасну дослідницьку майстерню для школярів (ФОТО)

Опубліковано

Благодійний фонд savED за підтримки партнерів з Tokarev Foundation облаштував у селищі Царичанка на Дніпропетровщині першу в районі шкільну DIY-лабораторію.

Про це повідомили в savED.

Як облаштували майстерню

Новий простір обладнали 3D-принтерами, лазерами, граверами, роботизованими пристроями та наборами для паяння, технікою для роботи з деревом, набором для фото- та відеозйомок і приладдям для природничих наук.

«Простори такого формату покликані адаптувати дітей до офлайн-навчання після тривалого досвіду дистанційних уроків під час війни через практичні заняття, які зацікавлять, покажуть реальні можливості STEM і допоможуть у профорієнтації. У створенні лабораторії savED консультувався з фахівцями галузі та авторами подібних проєктів у великих містах України, аби відтворити найкращий варіант у Царичанці, а згодом у інших малих громадах прифронтових регіонів. Ми віримо, що це допоможе розвиватися таким населеним пунктам і приваблювати нові інвестиції та можливості для освіти»‚ — розказала співзасновниця savED Анна Пуцова. 

У двох кімнатах нової майстерні можна займатися:

  • 3D-моделюванням і друком;
  • робототехнікою;
  • програмуванням;
  • біотехнологіями;
  • створенням наукових проєктів.

Читайте також: У Запоріжжі збудували нову підземну школу: як її облаштували (ВІДЕО)

Про свої враження у перший день роботи лабораторії поділився 11-річний школяр Теймур:

«В Авдіївці я не ходив до школи офлайн з 2022 року, а ми з батьками жили у підвалі. Я ніколи не бачив подібних лабораторій, і мені зараз дуже цікаво вивчати усі ці лазери і програмувати їхню роботу. В майбутньому я мрію стати ІТ-спеціалістом і створювати роботів».

Про навчання в Царичанці

Зараз у Царичанському ліцеї навчається понад 800 місцевих дітей та ВПО. Після початку повномасштабної війни школярі навчалися дистанційно, а згодом — у змішаному форматі.

Щоб забезпечити учням громади місце для додаткових занять, фонд savED разом із партнерами у 2024 році відкрив цифровий освітній центр в одному з приміщень ліцею. У ньому понад 100 дітей щодня займаються з тьюторами фонду, вони надолужують прогалини в освіті та беруть участь у позашкільних гуртках.

Читайте також: В Україні відкрили перший інтерактивний музей математики «Кубоїд»: його особливості

Разом із цим у громаді розвивали STEM-напрямок шкільної освіти. Як розповіли місцеві освітяни, природничо-наукові гуртки проводили у Царичанці ще до створення спеціального простору. Зараз цей напрям масштабуватимуть й розвиватимуть більш комплексно.

«Ця DIY-лабораторія — це перший масштабний комплексний крок до STEM-освіти, яку ми намагаємося впроваджувати з 2017-го року. До цього усе відбувалося практично лиш власними силами і руками: ми з дітьми позичали деяке обладнання, а якісь проєкти робили з підручних матеріалів. Тепер діти наживо побачать, що таке робототехніка, 3D-моделювання і біотехнології в одному просторі», — розповіла заступниця директора Царичанського ліцею Ольга Блоха.

На базі першої майстерні школярі за підтримки тьюторів savED втілюватимуть два великі проєкти:

  • екодослідження річки Оріль;
  • облаштування місцевого парку дерев’яними виробами учнів.

Загалом на створення простору виділили 1,6 мільйона гривень.

Довідка

Благодійний фонд savED відновлює доступ до освіти у громадах, які постраждали від війни. Організація облаштовує укриття, підземні освітні простори, відновлює школи, а також залучає підлітків до відбудови та розвитку власних громад завдяки програмі UActive. Фонд працює в п’яти областях України: Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській та Дніпропетровській.

Tokarev Foundation — це ініціатива, що спрямована на розвиток стійкої, інклюзивної та прогресивної України завдяки інноваціям і сучасним технологіям. Фонд підтримує соціальні зміни та розвиток людського потенціалу через реалізацію передових проєктів у сферах EdTech і HealthTech. Організацію заснував Сергій Токарєв — український підприємець і творець AI/ML-екосистеми Roosh, до якої входять Roosh Ventures, Roosh Circle, Reface, Zibra AI, Neurons Lab та AI HOUSE.

Нагадаємо, що на Дніпропетровщині облаштували новий освітній простір в укритті (ФОТО).

Фото: savED

Читати далі

Освіта

Фінські університети долучилися до Глобальної коаліції українських студій

Опубліковано

Два фінські університети першими приєдналися до Глобальної коаліції українських студій. У межах цього проєкту посилюватимуть співпрацю між закладами освіти в Україні та світі.

Про це повідомили на сайті Офісу президента України.

Співпраця з університетами у Фінляндії

До коаліції долучилися такі заклади: Гельсінський університет та університет Тампере. Перша леді Олена Зеленська зустрілася з керівниками цих закладів під час візиту до Фінляндії.

На зустрічі університети підписали меморандуми про приєднання до Глобальної коаліції українських студій.

«Яскравим прикладом успішної міжуніверситетської взаємодії можна назвати співпрацю Гельсінського університету та Харківського університету імені Каразіна — місто-герой Харків щодня потерпає від російських ракет, але там продовжує вирувати студентське життя завдяки підтримці фінських друзів», — сказала перша леді. 

В обох фінських університетах уже запровадили курси, присвячені Україні, зокрема:

  • курс української мови в Гельсінському університеті;
  • курс професорки Рінни Куллаа в університеті Тампере «Історія України: державність та ідентичність».

Читайте також: Київщина співпрацюватиме з британським графством Бакінгемшир

Про ініціативу

Глобальну коаліцію українських студій заснували у 2024 році. Головна мета цього проєкту — об’єднати університети та наукові установи для вивчення України, її історії, культури, економіки та міжнародних відносин.

«Глобальна коаліція українських студій покликана не лише познайомити світ із багатою історією та культурою українців, а й відкрити сучасну Україну для світу та поділитися новітніми здобутками», — зазначила Олена Зеленська.

Нагадаємо, що київські студенти та архітектори спроєктують українські села, що пошкодили під час війни.

Фото: сайт університету Тампере

 

Читати далі