Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Я в укритті й мені страшно. Пам’ятка для людей, які страждають від війни

Опубліковано

Повномасштабне вторгнення російських військ до України змусило тисячі людей ховатися від обстрілів у сховищах та паркінгах. Серед них – чимало дітей. Австрійський трамотерапевт Томас Вебер опублікував коротку пам’ятку з порадами для людей, які страждають від воєнних дій. ШоТам переказує головні рекомендації фахівця.

Якщо ви перебуваєте в укритті, підвалі або в квартирі, а сирена завиває і викликає страх, заткніть вуха та наспівуйте. Аактуалізовуйте мелодію національного гімну та підспівуйте другим голосом. Спів заспокоює нервову систему. Обов’язково поясніть людям, які перебувають поруч, що і навіщо ви робите.

Коли темрява і тиша в укритті стають нестерпними, пригорніться до своїх дітей і дозвольте їм гойдатися разом із вами. Це допомагає заспокоїти нервову систему і краще впоратися з проблемами.

Якщо хтось поруч із вами не може заспокоїти страх, сядьте навпроти й натискайте на руки цієї людини протягом двох хвилин. Потім дозвольте цій людині натискати на ваші руки. Це дозволить заспокоїти нервову систему та зменшити страх.

Що робити, якщо у когось поруч клаустрофобія і відчуття стиснення? Розпізнати це доволі просто: у людини широко відкриті очі та зіниці. Порадьте їй повільно вдихати й видихати повітря протягом кількох хвилин і без пауз. Не обіймайте й не тримайте людину до завершення вправи.

Що робити, в разі панічної атаки? У такому випадку ваше серце починає битися значно швидше, з’являється страх і відчуття стиснення в грудях чи горлі. Покладіть руки людини, в якої панічна атака, в руки людини, що поруч, тримайте їх спокійно. Паралельно показуйте людині з панікою, як дихати спокійно і повільно, повторюйте з це протягом п’яти хвилин.

Інший варіант — покласти руки на обличчя так, щоб подушечки були на очах. Масажуйте 15 секунд очні яблука. Для тих, хто носить контактні лінзи, ця вправа не підходить. Повторюйте цю вправу за потреби, але лише по 15 секунд за раз.

Це нормально, коли в когось починається шокова реакція – тремтіння. Не намагайтеся зупинити або перешкодити комусь тремтіти. Тремтіння – це природна регуляція організму, яка зазвичай виникає хвилями, щоб вийти із заціпеніння.

Що робити, коли голодний? Якщо ви голодні, а їжі бракує, випийте склянку води за 15 хвилин до прийому їжі, якщо це можливо. Пережовуйте кожен шматочок у роті 36 разів і подумки рахуйте. Це призводить до більш сильного відчуття ситості.

Що робити, коли відчуваєш спрагу? Якщо мало води, зробіть ковток води і прополощіть рот кілька секунд, перш ніж проковтнути. Так слизові оболонки вбирають воду і в роті не так швидко пересихає.

Що робити, якщо не можете рухатися і доводиться годинами проводити в безпечному місці? Спочатку міцно притисніть до підлоги підошву лівої ноги, потім підошву правої ноги – по черзі ліву і праву. Продовжуйте стискати кулак лівою рукою, потім знову розкрийте кулак, стисніть кулак правою рукою, знову розкрийте руку і продовжуйте робити це по черзі. Натискайте лівою правою ногою і стискайте лівий та правий кулаки вліво по черзі. Глибоко і повільно вдихніть і видихайте. Інший варіант – глибоко вдихнути, затримати повітря на дві секунди й сильно і швидко видихнути. Повторіть цю дихальну вправу тричі.

Як допомогти собі, якщо бомба вибухнула або контузила мене? Негайно почніть видихати одним довгим звуком, доки у вас не буде більше повітря для видиху. Повторюйте, доки стан не нормалізується. Інший варіант особливо підходить для дітей у кімнаті: попросіть дитину трястися, як собака, яка виходить з води. Це дозволяє організму позбутися гострого стресу, що загрожує життю. Робіть це щоразу, коли лунає удар, і кімната навколо здригається.

Крім того, є вправа для здорової профілактики. Почуття гніву є добрим від постійного стресу. Усупереч звичці дозвольте собі шумно видихнути будь-яку емоцію гніву. Це дозволяє нервовій системі, яка зазнає значного стресу, врегулюватися та відновлюватися знову й знову під час війни.

Фото на головній – Михайло Палінчак

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі

Суспільство

На Нацвідборі Євробачення 2025 зібрали понад 3 млн на розмінування України

Опубліковано

«Суспільне мовлення» спільно з «Гуманітарним фондом Сергія Притули» передали обладнання для груп гуманітарного розмінування Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). Кошти на техніку зібрали під час трансляції Національного відбору на Євробачення 2025.

Про це повідомляє «Суспільне мовлення».

У лютому глядачі Нацвідбору під час прямої трансляції фіналу та повтору зібрали на благодійність 3 028 051,50 гривень. Як звітували в «Гуманітарному фонді Сергія Притули», на цю суму закупили:

  • 1 пікап Mitsubishi L200, 
  • 9 Старлінків, 
  • 10 підривних машинок «Вихор», 
  • 10 мавіків 
  • наземний роботизований комплекс ZMIY. 

Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»

Наразі бойову техніку вже передали підрозділам Державної спеціальної служби транспорту. Такий збір під час Нацвідбору «Суспільне» спільно з «Фондом Сергія Притули» проводять вже вдруге. Минулоріч 2,3 мільйона гривень скерували на міношукачі й машини для дистанційного підриву. 

«Ми надзвичайно вдячні за те, що вже вдруге Суспільне надає нам майданчик для збору коштів протягом Нацвідбору. Два роки поспіль ми збираємо кошти на надважливе — розмінування нашої країни», — зазначив Сергій Притула.

Нагадуємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.

Фото: «Cуспільне мовлення»

Читати далі

Суспільство

У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Опубліковано

На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.

Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».

Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.

Читайте також: Хочете допомогти, але не можете взяти додому? Ось як підтримати хвостиків у притулках

Рятувальники спробували напоїти й оглянути котика, але він не дозволив наблизитися — тварина втекла в сторону вулиці.

Пізніше Анна Герез в інстаграмі повідомила, що цю кішку вже знайшли та допомагають їй.

Фото: інстаграм Анни Герез

Нагадаємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «ДТЕК Київські електромережі»

Читати далі