Суспільство
Я в укритті й мені страшно. Пам’ятка для людей, які страждають від війни
Повномасштабне вторгнення російських військ до України змусило тисячі людей ховатися від обстрілів у сховищах та паркінгах. Серед них – чимало дітей. Австрійський трамотерапевт Томас Вебер опублікував коротку пам’ятку з порадами для людей, які страждають від воєнних дій. ШоТам переказує головні рекомендації фахівця.
Якщо ви перебуваєте в укритті, підвалі або в квартирі, а сирена завиває і викликає страх, заткніть вуха та наспівуйте. Аактуалізовуйте мелодію національного гімну та підспівуйте другим голосом. Спів заспокоює нервову систему. Обов’язково поясніть людям, які перебувають поруч, що і навіщо ви робите.
Коли темрява і тиша в укритті стають нестерпними, пригорніться до своїх дітей і дозвольте їм гойдатися разом із вами. Це допомагає заспокоїти нервову систему і краще впоратися з проблемами.
Якщо хтось поруч із вами не може заспокоїти страх, сядьте навпроти й натискайте на руки цієї людини протягом двох хвилин. Потім дозвольте цій людині натискати на ваші руки. Це дозволить заспокоїти нервову систему та зменшити страх.
Що робити, якщо у когось поруч клаустрофобія і відчуття стиснення? Розпізнати це доволі просто: у людини широко відкриті очі та зіниці. Порадьте їй повільно вдихати й видихати повітря протягом кількох хвилин і без пауз. Не обіймайте й не тримайте людину до завершення вправи.
Що робити, в разі панічної атаки? У такому випадку ваше серце починає битися значно швидше, з’являється страх і відчуття стиснення в грудях чи горлі. Покладіть руки людини, в якої панічна атака, в руки людини, що поруч, тримайте їх спокійно. Паралельно показуйте людині з панікою, як дихати спокійно і повільно, повторюйте з це протягом п’яти хвилин.
Інший варіант — покласти руки на обличчя так, щоб подушечки були на очах. Масажуйте 15 секунд очні яблука. Для тих, хто носить контактні лінзи, ця вправа не підходить. Повторюйте цю вправу за потреби, але лише по 15 секунд за раз.
Це нормально, коли в когось починається шокова реакція – тремтіння. Не намагайтеся зупинити або перешкодити комусь тремтіти. Тремтіння – це природна регуляція організму, яка зазвичай виникає хвилями, щоб вийти із заціпеніння.
Що робити, коли голодний? Якщо ви голодні, а їжі бракує, випийте склянку води за 15 хвилин до прийому їжі, якщо це можливо. Пережовуйте кожен шматочок у роті 36 разів і подумки рахуйте. Це призводить до більш сильного відчуття ситості.
Що робити, коли відчуваєш спрагу? Якщо мало води, зробіть ковток води і прополощіть рот кілька секунд, перш ніж проковтнути. Так слизові оболонки вбирають воду і в роті не так швидко пересихає.
Що робити, якщо не можете рухатися і доводиться годинами проводити в безпечному місці? Спочатку міцно притисніть до підлоги підошву лівої ноги, потім підошву правої ноги – по черзі ліву і праву. Продовжуйте стискати кулак лівою рукою, потім знову розкрийте кулак, стисніть кулак правою рукою, знову розкрийте руку і продовжуйте робити це по черзі. Натискайте лівою правою ногою і стискайте лівий та правий кулаки вліво по черзі. Глибоко і повільно вдихніть і видихайте. Інший варіант – глибоко вдихнути, затримати повітря на дві секунди й сильно і швидко видихнути. Повторіть цю дихальну вправу тричі.
Як допомогти собі, якщо бомба вибухнула або контузила мене? Негайно почніть видихати одним довгим звуком, доки у вас не буде більше повітря для видиху. Повторюйте, доки стан не нормалізується. Інший варіант особливо підходить для дітей у кімнаті: попросіть дитину трястися, як собака, яка виходить з води. Це дозволяє організму позбутися гострого стресу, що загрожує життю. Робіть це щоразу, коли лунає удар, і кімната навколо здригається.
Крім того, є вправа для здорової профілактики. Почуття гніву є добрим від постійного стресу. Усупереч звичці дозвольте собі шумно видихнути будь-яку емоцію гніву. Це дозволяє нервовій системі, яка зазнає значного стресу, врегулюватися та відновлюватися знову й знову під час війни.
Фото на головній – Михайло Палінчак
Суспільство
Як реставруватимуть пам’ятку
Коментарі
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі