

Суспільство
Випередив майбутнє: як полтавець створив перший електричний трамвай
Стати рушієм світового прогресу й померти невизнаним на самоті — така доля спіткала творця першого електричного трамвая, українця Федора Піроцького. ШоТам виправляє несправедливість і розповідає про життя та винаходи видатного полтавця.
Майбутнє — за електричною тягою
Федір Піроцький народився в селі Сенча на Полтавщині в 1845 році. Вважається, що його родина походить від козацької старшини, але записів про майбутнього винахідника бракує. Федір недовго прожив на малій батьківщині й освіту здобув у Петербурзі. Але військова справа не була його покликанням, адже полтавець мав багато ідей і почав працювати над ними.
За власний кошт Піроцький закупив парові машини й інше обладнання — усе для того, щоб довести, що прототип трамвая може рухатися по залізничних коліях. Федір ганяв вагон на електричній тязі на закинутій лінії залізниці: винахідник розумів, що кінний транспорт уже застарів, — він хвилювався за майбутнє міст, вулиці яких уже тоді наповнювалися гноєм. За електрикою справді було майбутнє, але українець його випередив.
У 1877 році, за два роки після початку своїх експериментів, винахідник написав про це статтю. «Інженерний журнал» з напрацюваннями Піроцького розійшовся — один примірник потрапив до представника фірми «Сіменс» (так-так, вона існувала й тоді!). Так компанія почала власні експерименти — перші вагони були далекими від сучасних трамваїв, але вже тоді енергію до двигуна подавали саме за схемою Піроцького.
Перший трамвай таки пішов!
Полтавець теж не покинув своїх досліджень, удосконалюючи трамвай. У 1880 році він показує світові вагон на 40 пасажирів на електротязі, що може заходити в крутий поворот, зупинятися та рухатися назад. За рік Піроцький представив схему свого винаходу на Паризькій міжнародній виставці. Але на теренах російської імперії талант українця не розгледіли — і трамвай не запустили в масове виробництво.
Але світ уже його побачив, тому «Сіменс» продовжили свою розробку, і в найближчі роки вся Європа почала переходити на трамваї на електричній тязі, які вигадав Піроцький.
Перший електричний трамвай в імперії запустили саме в Києві у 1892 році — це було найкраще рішення для горбистих рельєфів міста, адже коням було складно підніматися на узвози.
Трамвайний бум захопив також інші міста — Дніпро, Чернівці, Кропивницький. Так ідеї Піроцького розходилися все далі й далі. Але доля не була прихильною до винахідника — як часто бувало в часи російської імперії, справжні таланти не були потрібні.
«У Москві трамвай пішов лише у 1899 році. Лише 1907 року вулицями Петербурга пішов справжній трамвай — за 27 років після його винайдення Піроцьким», — вказують директорка Музею електротранспорту Лідія Лівінська та кандидат технічних наук Юрій Бобраницький.
Перекручене українське прізвище та смерть на самоті
Дослідники точно не знають, чому Федору Піроцькому не дали дослужити 5 місяців до пенсії, відправивши на неї достроково. Це, звісно, вплинуло на його грошове забезпечення — наступні роки винахідник провів у фінансовій скруті. Після відставки Піроцький не повернувся ні в Петербург, ні в Київ, а осів в Олешках (нині Херсонська область). Там він претендував на маєток — спадок його дядька. Та російська бюрократія спрацювала проти нього: через численні помилки в документах прізвище спотворили до «Пероцького» і так довели, що успадкувати він нічого не може. Федір поневірявся в місті — є згадки, що він жив у місцевому готелі «Афіни».
Помер винахідник першого електричного трамвая на самоті в 1898 році. Щоб поховати Федора, довелося продати його речі з аукціону, а їх і так було небагато. Записи, ділові папери та книжки ніхто не купив — невідомо, чи вони збереглися.
У 2019 році в Олешках встановили бюст Піроцького та облаштували сквер на його честь. Наразі місто перебуває під російською окупацією, тож незрозуміло, у якому стані зараз пам’ять про українця: як поділилася жителька Олешок у травні 2025 року, місто знищене на 90%.
У 2023 році в Полтаві з’явилася вулиця імені Федора Піроцького. Пам’ять про видатного українця живе й досі, і саме зараз ми можемо хоч трохи виправити несправедливість і заслужено говорити про полтавця, українця Федора Піроцького, завдяки якому світ збагатився.
Фото: Перша у світі регулярна пасажирська лінія трамваю на електричній тязі в Берліні. Джерело: Історична правда
Суспільство

Рей та Хаку з Одеси і Мрія з Києва — такі імена носять чотирилапі, що допомогають надзвичайникам шукати людей на місцях російських обстрілів.
ДСНС поділилася фото собаки-рятівниці, а United24 поширили відео з рятувальних місій.
На місцях російського удару в Києві спільно з рятувальниками працює бельгійська вівчарка Мрія. Під час пошукових робіт собака обстежує зруйновані території та робить позначення саме там, де доцільніше зосередити пошук загиблих під завалами. Як розповідають працівники ДСНС, спеціально треновані службові собаки допомагають фахівцям значно скоротити пошук людей на місці трагедії.
Читайте також: У Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки
В Одесі після масованої нічної атаки рф цілий день працювали Рей та Хаку.
«Собаки-помічники – герої рятувальних місій після російських атак. Разом зі своїми кінологами вони шукають людей, які опинилися під завалами, — прокоментували роботу ДСНС із чотирилапими в United24 та додали: — Те, що ви робите, – це надзвичайно».


Нагадуємо, що 16-річна Оля з Дніпропетровщини урятувала дитину, що провалилася під кригу. Дівчині присвоїли дві державні нагороди (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка ДСНС України
Суспільство

Узимку 16-річна студентка з Кривого Рогу Ольга Лактіонова витягла з води дівчинку, що провалилася під кригу. Тіла двох братів урятованої дитини надзвичайники змогли знайти лише за дві доби. За свій вчинок Оля отримала державні нагороди від президента та міністра внутрішніх справ.
Про це повідомляє Міністерство Внутрішніх справ України.
Ризик заради порятунку
13 лютого на річці Інгулець четверо дітей гралися на кризі, коли та розкололася — двоє братів та їхні сестри провалилися. Оля впізнала своїх знайомих і побігла допомагати.
Дівчина розповіла, що взяла імпровізований пліт, вхопилась за нього та почала плисти на порятунок і сама ледь не втонула, коли цвях, що стирчав у дошці, зачепився за її одяг. На поверхні води Оля змогла втримати 12-річну Віолетту, яка до цього провалилася під кригу. Місцеві жителі допомогли витягти обох дітей.
Читайте також: В Україні вперше вручили дітям відзнаку «Майбутнє України»: хто отримав нагороду (ФОТО)
За допомогу дітям Ольгу Лактіонову нагородили відзнакою Міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка. Також дівчині присвоїли нову нагороду «Майбутнє України»від президента.


Нагадуємо, що 10-річна дівчинка з Одеси врятувала маму під час масованої атаки «Шахедів» (ВІДЕО).
Фото: Офіційне інтернет-представництво Президента України
Суспільство

Філіп Котлер перевернув світове уявлення про маркетинг і вписав себе в історію. Його книжки розлітаються по світу, а студенти завдяки його знанням опановують навчальні дисципліни. Та чи знаєте ви, що цей маркетолог — син українців?
ШоТам дослідили його біографію та розповідають, як Філіп став батьком сучасного маркетингу.
Емігранти, що шукали кращої долі у Штатах
Філіп Котлер народився в 1931 році в Чикаго, США, але з Україною його пов’язують батьки — Моріс Котлер (Котляревський) і Бетті Бубар. Різні джерела подають місця їхнього народження по-різному: начебто обоє були з Чернігівської області, або ж батько з Ніжина, а мама з Бердичева.
Але факт лишається таким, що двоє молодих мігрантів у 1917 році шукали кращої долі за океаном, а врешті знайшли одне одного, створили сім’ю та дали життя майбутньому цілої галузі. Крім Філіпа, у Бетті та Моріса народжуються ще двоє синів. Котлер пригадує, що тато хотів, аби всі троє стали атлетами, але в жодного спортивна кар’єра не склалася. Пізніше батько таки сказав, що пишається своїми синами, попри те, що ті обрали інші шляхи. Молодший Ніл став професором і дослідником політичних наук, середній Мілтон — бізнесменом, а найстарший нащадок Котляревських зробив величезний вклад у маркетинг як галузь.
Кар’єра та перша книжка для студентів
Філіп Котлер ще з дитинства думав, яку професію йому обрати. Хлопчик любив читати і фантазував про своє майбутнє, приміряючи різні кар’єрні ролі.
«У дитинстві, коли чув про людину, яка зробила щось цікаве, одразу ж теж хотів цим займатися. Коли читав статтю про астронавта, хотів ним стати. Про Ейнштейна — хотів бути вченим і математиком. Коли ознайомився з біографією Лінкольна, мріяв потрапити у світ політики», — пригадує Філіп Котлер свої ранні роки.
Але його вибір зупинився на економіці, тож магістерський ступінь він отримав у Чиказькому університеті, а докторський — у Массачусетському технологічному. Потім почав викладати, і написав першу книжку саме для занять зі студентами — «Менеджмент маркетингу. Аналіз, планування та контроль» (1967). Але вона вийшла за межі класу та стала бестселером — її переклали на понад 25 мов. На зараз у Філіпа Котлера вийшло вже близько 100 книжок.
Зробити світ кращим
У чому ж полягає основна ідея економіста та чому його вважають «батьком» сучасного маркетингу? За Котлером, маркетинг — це спосіб не просто продати товар чи послугу, а задовольнити потребу споживача й показати свої цінності.
«Хороша компанія пропонує відмінні продукти та послуги. Чудова компанія також це пропонує, але ще й прагне зробити світ кращим місцем», — писав науковець.
Тож дослідник запевняє, що бізнес мусить мати місію та дбати не тільки про прибуток, адже світ змінюється, а з ним і маркетинг.
«Мій вчитель Мілтон Фрідмен висловлював ідею: коли ви хочете виміряти успіх, вам треба мати одиницю прибутку. І якщо це є, то не хвилюйтеся про все інше. Але тепер все змінилося. Ми маємо практикувати сталість, і, на щастя, зараз компанії намагаються відновити ресурси, використати їх повторно, позбутися сміття», — казав Філіп Котлер під час лекції проєкту ReІnforceUA від Бізнес-школи МІМ.
У 2010 році він створив Всесвітній маркетинговий саміт (World Marketing Summit) — незалежну організацію зі штаб-квартирою в Торонто, що прагне завдяки маркетингу створити кращий світ для майбутніх поколінь.
Котлер та Україна
94-річний Філіп Котлер пам’ятає про своє українське коріння, хоч і народився в Штатах. У 2006 році він отримав звання Почесного доктора НаУКМА та прочитав у Могилянці лекцію.
А у 2022 році науковець висловив підтримку нашій державі та виступив з безоплатною онлайн-лекцією:
«Коли почалась війна проти вашої країни, я сподівався, що всі великі країни світу, як-то Індія та Китай, підтримають Україну. І був дуже розчарований, коли цього не сталося — вони захотіли бути нейтральними. Але також Сполучені Штати Америки та інші союзники мають вести переговори, в яких вони зробили недостатньо. Вони мають публічно говорити з тими країнами про те, що робить зараз росія».
Фото обкладинки: Branding Mag