Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Викуплені верстати, богуславські килими і авто для сина-військового». Як майстриня тче і підтримує армію

Опубліковано

Валентина Ткач — ткаля у третьому поколінні, дід навчив ткати маму, а мама — її. Так жінка продовжує досліджувати традиційне українське ткацтво і додає власне бачення. Війна увійшла і у її барвисту майстерню, повністю заповнену килимами, але ткалю це не зупинило. Вона продала усі вироби, щоб підтримати сина-військового та інших бійців, що стали на захист України!

ШоТам поговорили з Валентиною про її роботу під час війни, особливий момент знайомства з ткацьким верстатом та символи, зашифровані у тканні.

Валентина Ткач

Ткаля

Прослизнути до кімнати і…

Моє захоплення ткацтвом почалося з дитинства — я з династії килимарів. Дід Михайло навчив ткати мою маму Марію ще в п’ять чи шість років. Ставив їй ослінчик біля ткацького верстата і вона подавала човника (щоб протягувати нитку між нитками основи).

Моя мама — гуцулка з Івано-Франківщини, тож ткала гуцульські килими. А у 1970 році, після одруження з моїм татом, всією сім’єю переїхали до Богуслава, на Київщину. Пригадую, як я п’ятирічна, вперше відчула магію ткацького верстата. Жили ми у квартирі, мама була у декреті й трохи ткала для себе на невеличкому верстаті. Та мене до тієї кімнати не пускала саму, щоб раптом я щось не пошкодила. А мені так кортіло зайти! 

Одного разу, коли мама пішла на кухню і не зачинила двері до кімнати, я туди тихесенько пробралася — щоб ніде нічого не скрипнуло. І от він — верстат. Сонячне проміння осяяло його, аж підсвічувало — такий казковий момент! Я тихенько доторкнулася до ниток, побачила, як все рухається — так хотілося посмикати і понатискати — але не можна. Раптом здалося, що мама повертається, то ж я швидко за двері — і все, сиджу ляльками граюся. Але оце перше особисте знайомство з ткацьким верстатом пам’ятаю до деталей і зараз. 

Потім я підросла і гралася поруч, поки мама ткала, — вона робила для мене з ниток лялечок чи просто клубочки.

Мама ткаля-художниця, тато — директор

Мама створювала ескізи і за ними ткала, а тато був директором фабрики художніх виробів «Перемога» у Богуславі. До обох я в шкільні часи приходила на роботу, і в тата казала, що як виросту буду директором, а в мами — що буду художником. У мами на роботі я перемальовувала орнаменти, допомагала зафарбовувати. Чим старшою ставала, тим складніші орнаменти намагалася вигадати — мама вчила, які підійдуть для ткацтва, а які ні. Вона була талановитою килимарницею, одного разу всього за одну ніч намалювала ескіз килима, подали його на комісію в Укрхудожпром у Києві. Ескіз затвердили, а тоді за тим малюнком ткали килими на виробництві великими партіями. 

У батька на роботі теж було цікаво. Там ткали різне: рушники, скатертини, серветки, штори, налавники. Батько дозволяв мені посидіти у його директорському кріслі, я там і уроки робила, і просто малювала.

Та в 90-х батько помер, фабрика почала занепадати — то пожежі влаштовували, то розкрадали майно. Ми з мамою спробували врятувати хоч щось. Новий директор дозволив викупити верстати. Пам’ятаю, як зайшла до цеху — верстати у павутинні стоять, але здається, що ткалі тільки-тільки відійшли і скоро повернуться, ще нитки є на шпульках. 

Світлину надала Валентина Ткач

Глибокі символи

Я викупила 10 верстатів і розібраними поскладала у гаражі. Вони чекали свого часу. Мама продовжила ткати за своїми малюнками вдома, а я з нею. Продавали килими на Андріївському узвозі в Києві. В той час я зрозуміла, що у кожен виріб треба вкладати власну енергію, тож під час роботи часто молилася — такі «заряджені» килими навіть краще купувалися.

Ткацтво захоплювало все більше, я вирішила дослідити символіку та орнаменти. Пішла вчитися заочно у Державну академію керівних кадрів культури і мистецтв. Тож 3 роки вчилася, вночі ткала, щоб заробити на навчання. Вдень — доглядала своїх маленьких дітей.

Зате саме завдяки навчанню я змогла відвідувати бібліотеки у Києві і читати книжки про нашу символіку — в моєму місті такої інформації не було. Наприклад, всі ромби, гострокутні зірки з’являлися у орнаментах, бо наші предки колись визначали за зорями, коли косити, коли садити. Символи Сонця, зір, чотирьох стихій тощо вміщували віру наших пращурів у примноження добробуту і збереження роду. У цих орнаментах я бачу захист українців і розумію, що ми — давній народ з культурою, яку треба берегти. І це розуміння має підсилювати нашу віру і впевненість. 

Тож жоден орнамент не з’являється просто так, всі вони важливі. За 30 років ткацтва я робила килими та вироби різної ширини та кольорів, багато експериментувала. І кожен виріб наснажувала добрими помислами. Також мені важливо, щоб килим ставав гармонійним завершенням інтер’єру, тож просила людей, які замовляли, щоб показали, де саме в домі має бути мій виріб — так легше підібрати кольори. 

Світлину надала Валентина Ткач

Передати своє вміння далі

Верстати з фабрики зберігала у різних місцях, у одному з таких місць частимну дерев’яних від верстатів хтось вкрав.  Та все ж я знайшла прихисток для своїх верстатів та нових ідей — і вже 8 років орендую майстерню.

Я з радістю кинулася ткати всі килими, які мені подобаються: і гуцульські, і богуславські, і авторські. Богуславські килими мають поперечно-смугастий орнамент. У гуцульському може бути багато кольорів, а тут менше — в основному червоний, чорний, коричневий, оранжевий, жовтий, зелений. 

Мені дуже хотілося відновити своє дитяче бачення — стоять верстати і люди тчуть. Коли подорослішала, то зрозуміла, яка це важка праця, а тоді мені здавалося, що всі такі завзяті — тчуть і усміхаються. Це зараз я знаю, як від стоячої роботи болять ноги і спина. Але все ж мама прищепила мені любов до ткацтва, тож я досі хочу цим займатися. Мама у свої 82 роки теж досі тче, щоправда, на маленькому верстаті з мого дитинства. 

Своїх дітей я теж навчила ткати. Зараз моя донька у декреті й живе зі мною. То я принесла їй маленький ткацький верстат — вона тче крайки. Я дуже радію, що у мене є кому передати всі свої знання. Свого внука я вчила ткати, ще коли йому було 7 місяців. Принесла настільний верстат — сама ткала і поки бавилася з ним, розповідала про всі процеси. А він — уважно слухав. Внучка познайомилася з ткацтвом у 3 місяці — я сідала з ткацьким верстатом на підлогу біля ліжка, де вона лежала поруч з мамою. Дитина очей не відводила, я теж коментувала всі дії, а вона, здається, з цікавістю слухала. А як були блекаути минулої зими ми з донькою при світлі ліхтариків ткали на невеликих верстатах. То внучка на них лазила і сиділа — і вже у рік знала, як треба стукати, щоб прибити нитки.

Світлину надала Валентина Ткач

Килими послужили для захисту України

Крім доньки, маю ще сина. Він у мене музикант. Пішов добровольцем на війну з перших днів повномасштабного вторгнення. Тож він захищає Україну, а я — допомагаю чим можу.

До війни у моїй майстерні все було в килимах — вони справді були всюди: і на стінах, і в корзинах, і на поличках. Фантазувала багато — крім килимів ткала і сумочки, і рюкзачки, і подушки, і підставки для чашок. 

Я зайшла до майстерні вже під час повномасштабного вторгнення й подумала, що поки всі ці килими цілі, вони мають приносити користь. Тож негайно почала продавати все, що було. Навіть килими можуть послужити добром для захисту України. Так вдалося купити синовій бригаді машину, спорядження, тепловізори, допомагаю також іншим бійцям. Сказала собі: почни з себе і не звертай ні на кого увагу. Тож тчу і продаю — люди купують і в Україні, і за кордоном. 

Мені важливо, щоб усі воїни повернулися додому живими й неушкодженими. Також організовую збори для військових, бо бачу, як ми всі згуртувалися на початку повномасштабної війни і як зараз донатять. Для мене дуже наболіле питання допомоги армії. Я б дуже хотіла, щоб люди не розслаблялися — війна ще не закінчилася, а кожен по гривні і чиєсь життя буде збережене. 

Ділитися добром

З війною з’явився постійний розпач, але ткацтво рятує — перебираю кольорові нитки і мені стає легше. Я мріяла зробити маленькі настільні ткацькі верстати, щоб навчати людей ткати. Тож знайшла майстра, який виготовив для мене їх. На групові чи індивідуальні заняття приїжджали люди із різних куточків України, а також із-за кордону.

Я й сама з своїми верстатами їздила проводити майстер-класи з ткацтва, куди запрошували — і Україною подорожувала, і до Бельгії, Німеччини, Польщі, Нідерландів, Туреччини. Людям подобалося вчитися новому. 

Через рік під час повномасштабної війни я знову почала їздити із своїми верстатами за кордон і популяризувати ткацтво. У серпні була в Польщі на Ягеллонському ярмарку, у вересні брала участь у 18 міжнародному фестивалі митців народної творчості у місті Пендік (Туреччина). Багатьом відвідувачам фестивалю подобалось спробувати ткати на маленькому верстаті. Також зустріла там і українців, вимушених виїхати з України через війну, бо залишились без домівки.

А зараз я зрозуміла, що росіяни крадуть у нас історію, культуру — бо в них нічого немає: ні в душі, ні в голові. Тому я вирішила ділитися своїми знаннями  — чим більше українців будуть вміти ткати (або вишивати, або опанують інші ремесла), то наша культура і традиції збережуться. Маємо відчувати, що ми, українці, наші традиції для нас — коріння й основа.

Орнаменти я підбираю по-різному — буває проглядаю раніше намальовані мамині малюнки і свої, або ж переглядаю світлини стародавніх килимів, які зробила сама у музеях. Також дивлюсь не тільки на орнаменти килимів, а й вишивки — її більше збереглося. Надихаюся квітами, буває, гляну у квітник — і знайду гарне кольорове поєднання. А головне — природне. Бувало й таке, що імпровізувала, і на ходу підбирала нитки, поки ткала, от які зараз хочеться кольори, ті й беру. Виходять в основному веселі килими. Зараз, під час війни, нитки стали трохи в дефіциті, не всі кольори можна купити. Сподіваюся, все налагодиться.

Килими у мене можна придбати — зараз працюю більше на замовлення. До мене в майстерню можна приїхати і подивитися, як я тчу, які види верстатів маю. Я люблю ділитися цією кольоровістю з іншими, заряджати їх на добро — навіть у такі страшні воєнні часи. Бо добром треба ділитися.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі