Суспільство
Ви впораєтесь і без цього. Чому застуду не варто лікувати противірусними – пояснює сімейна лікарка
Противірусні – «чарівна пігулка», до якої ми нерідко звертаємося за перших проявів застуди. Однак насправді без суттєвих проблем зі здоров’ям звичайну застуду наш організм переможе без жодних «допінгів», а ефективність доступних без рецепту противірусних – сумнівна. Про це розповіла докторка медичних наук та сімейна лікарка Ірина Волошина.
Застуда? Забудьте про противірусні
Якщо говорити простими словами, противірусні препарати – це ліки, які вбивають або «деактивують» віруси у нашому організмі та не дають їм розмножуватися. Однак найпоширенішу доказову базу мають противірусні, спрямовані на лікування гепатитів В і С, а також препарати, що використовують під час ретровірусної терапії.
Натомість застуда для людини без суттєвих проблем зі здоров’ям не потребує жодної «сторонньої» допомоги. Адже наш організм може впоратися самостійно: за 5-7, а інколи – всього за 3 дні.
«Те, що люди при симптомах застуди йдуть в аптеку і купують якісь противірусні – це, на жаль, через дуже поширений міф. Будь-які противірусні препарати категорично не потрібно вживати при застуді. Якщо у вас немає ВІЛ-СНІД, немає гепатиту, то банальну застуду, яка триває кілька днів, лікувати не потрібно. А противірусними препаратами – поготів», – пояснює Ірина Волошина.
Звідки взялися міфи про противірусні?
Як і будь-які медичні вигадки, міфи про противірусні препарати з’явилися внаслідок агресивного маркетингу виробників таких «ліків». Аналогічна ситуація із антибіотиками та їхньою «всесильністю», незалежно від збудників хвороби та її перебігу.
Єдиний вихід із цієї ситуації – боротьба з міфами. Для цього в Україні запустили освітньо-комедійний вебсеріал «Яся знає краще» – унікальний проєкт, що розвінчує 12 найпопулярніших медичних фейків у доступній та ігровій формі.
Один із епізодів присвячений міфам про противірусні препарати – «чарівні пігулки», які зменшують об’єм гаманця, але подекуди лише шкодять нашому здоров’ю. Переглянути випуск можна за цим посиланням.
Коли противірусні справді потрібні
«Противірусні препарати можна застосовувати, наприклад, при дуже важкому перебігу грипу. Але вам не продадуть такі ліки без рецепту, їх має виписати лікар. Як правило, це лікар-інфекціоніст, і трапляється це, коли людина вже опиняється в лікарні. Також це стосується важкого перебігу COVID-19», – наголошує сімейна лікарка.
А ось для всіх інших випадків Ірина Волошина радить не купувати жодних противірусних препаратів. Адже це – просто витрата коштів та повна відсутність доказової бази.
«Клінічних досліджень щодо якихось противірусних препаратів для банальної застуди не існує, тому робити висновки щодо шкоди чи ефективності ми не можемо. А отже, призначати недоказові препарати я, як лікар, не можу і категорично не рекомендую», – додає фахівчиня.
Суспільство
Про що фільм?
Що кажуть глядачі?
Коментарі
Суспільство
Михайло Ділок
директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.
Уся допомога є безкоштовною
Геннадій Іванюк
виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області
«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»
Марина Бушеленко
психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді
Люди часто бояться психологів, але ми хочемо допомогти
Коментарі
Суспільство
Реабілітація за світовими стандартами
- тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
- апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
- системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Коментарі