Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Відродження Житнього: у Києві презентували проєкт оновлення ринку (ФОТО)

Опубліковано

25 лютого в межах громадського обговорення інвестиційна компанія Inzhur представила киянам на Житньому ринку проєкт його відродження.

Сучасний фермерський ринок з українськими продуктами, фудхолом на 600 місць і культурним центром зі сценою — ШоТам розповідає, як виглядатиме оновлений Житній.

Історія Житнього ринку 

Будівля вражає своїм унікальним конструктивістським стилем, що ґрунтується на принципах функціональності та мінімалізму. Цей стиль виник під час індустріальної революції, коли архітектори відмовились від орнаментів і зосередились на сталевих конструкціях і залізобетоні. 

Зведений у 1980 році, Житній ринок став важливим елементом підготовки до 22-х Літніх Олімпійських ігор. На той час Житній, спроєктований на 1350 торгових місць, був найбільшим критим ринком у Європі. Та за цей час він ні краплі не змінився — там жодного разу не проводили капітальний ремонт.

Тому головна мета Inzhur — перетворити Житній ринок на культурний і гастрономічний центр міста, зберігши його архітектурну автентичність. 

Андрій Журжій

ідейний натхненник проєкту, засновник і CEO Inzhur

«Сучасний ринок — це більше, ніж місце, де ви робите покупки»

В усьому світі традиційні ринки змінюються — там посилюють акцент на готову їжу. Сучасний ринок — це більше, ніж місце, де ви робите покупки: це точка тяжіння для містян і туристів. Таким і має бути Житній. Ми хочемо створити місце для розвитку українських фермерів і підприємців.

На сьогоднішні ринок програє конкуренцію сучасному супермаркету та онлайн-торгівлі. І якщо нічого не робити, ми будемо йти по цьому циклу, який нам допомогла сформувати компанія Colliers — по циклу занепаду.

Він починається зі зменшення інвестицій — цей ринок за 45 років не має жодних інвестицій. Тут набагато холодніше, ніж надворі, тут немає комунікацій, тут немає, пробачте мені, туалету нормального.

Як наслідок, це призводить до відтоку покупців. Коли ви запитаєте, в чому проблема, продавчині говорять: «Немає людей». Через це знижуються прибутки продавців та закриваються торгові точки. Знову-таки, люди, які тут працюють, говорять про те, що від колишньої кількості залишилося близько 30%.

Юліан Чаплінський

CEO AVR Development та архітектор

«Це перлина Подолу — її треба берегти»

Коли я приїхав сюди вперше, то як архітектор, звісно, звернув увагу на конструкцію, на її непересічність. Це перлина Подолу — її треба берегти Але ми не можемо ігнорувати стан ринку. Очевидно, що алюмінієва конструкція фасаду є холодною, стан підпірних стінок — фатальний, асфальтне покриття — в незадовільному стані. Не всі навіть знають, що за стіною є розкішне величезне подвір’я, яке зараз виглядає, м’яко кажучи, хаотично. Є також величезний підземний поверх, який використовують не за призначенням.

Стеля ринку — в жахливому стані: покриття латали смолою та рубероїдом. Уся конструкція потребує комплексного ремонту. Ринок має 15,5 тисяч м², але що ми бачимо? Випадкові кіоски, зруйновану інженерну інфраструктуру, антисанітарію. Технічні приміщення не працюють, каналізація, водопостачання в занедбаному стані, і при цьому нам пропонують купувати тут продукти. Це принизливо як для продавців, так і для покупців. Цю ситуацію треба змінювати.

Архітектурна концепція та бізнес-модель

Концепцію оновлення Житнього підготували міжнародне консалтингове агентство Colliers, яке спеціалізується на комерційній нерухомості, і провідне українське архітектурно-інжинірингове бюро AVR Development. Компанія Inzhur уже інвестувала в неї 100 тисяч євро.

На заході представили бізнес-модель ринку, яка приноситиме прибуток місту, а також проєкти інтерʼєру, реорганізації зовнішнього простору та зонування поверхів:

  • 1 поверх: фудхол та сцена для проведення заходів і концертів;
  • 2 поверх: внутрішній ринок з якісними продуктами від фермерів з усієї країни;
  • 3 поверх: ресторан з панорамним видом на Поділ, фітнес-зал і теплиці для вирощування зелені й овочів;
  • підвал: паркінг, адміністративні приміщення й укриття.

Ринок має стати туристичною локацією

Інтерʼєр нового Житнього поєднує сучасне оздоблення з атмосферою крафту. Важливу роль відіграє освітлення: на стелю транслюватимуть тематичні відеопроєкції, які змінюватимуться залежно від заходів.

За розрахунками, після реконструкції Житній відвідуватимуть 5–10 тисяч людей щодня.

У ринку планують оновити всі інженерні системи: вентиляцію, водопостачання, освітлення. Вони будуть енергоефективними, що дозволить знизити ціну на опалення, — наприклад, нова система вентиляції зменшить теплові втрати вдвічі.

Житній має потенціал стати обовʼязковою туристичною локацією, але наразі його екстер’єр не відповідає цій ролі: на пішохідних зонах паркують автомобілі, а найближча автобусна зупинка розташована лише на вулиці Нижній Вал.

Як розповів Юліан Чаплінський, навколо ринку планують створити новий громадський простір: 

  • на вулиці Верхній Вал поставлять автобусну зупинку; 
  • облаштують велодоріжки; 
  • замість стихійного паркування буде пішохідна зона з лавками; 
  • додадуть інклюзивні входи з ліфтами для маломобільних груп населення.

Доля Житнього ринку: що далі

Попри готовий проєкт від Inzhur, майбутнє ринку залишається невизначеним. Міська влада вважає, що його можна врятувати, лише передавши новому орендарю.

«Для відбудови Житнього потрібно щонайменше 700 млн гривень інвестицій, — зазначив Андрій Журжій. — Жоден орендар не вкладатиме такі кошти в обʼєкт, який йому не належить. Шанс врятувати ринок — це прозорий аукціон з пошуку власника, готового інвестувати у відновлення. Я знаю не одну й не дві таких людини, а вже 2 800 — і ця кількість зростає. Це кияни, які інвестують у фонд Inzhur “Житній”. Вони готові боротися за майбутнє ринку та разом відроджувати своє місто».

Детальніше довідатися про проєкт та допомогти Житньому ринку можна тут.

Фото: Inzhur.

Суспільство

Київ цвіте! Де погуляти та зробити весняні фото: ботсад імені Гришка

Опубліковано

У самому серці Києва розташований Національний ботанічний сад імені Миколи Гришка. Це місце, куди можна втекти від міської метушні та насолодитися красою рослин з усього світу. ШоТам ділиться найквітучішими локаціями.

Історія саду 

Національний ботанічний сад імені Миколи Гришка — один з найвідоміших наукових і природних осередків Києва. Його ідею подав ще у 1918 році Володимир Липський, але рішення створити сад на Звіринці ухвалили лише в 1935-му.

Звіринець (історична місцевість Києва) до 1918 року. Фото: BBC

У роки Другої світової війни осередок зазнав руйнувань. У 1944-му його відновлення очолив академік Микола Гришко — саме він перетворив ботсад на потужний науковий центр і популярне місце для відпочинку.

У 1964 році його офіційно відкрили для відвідувачів. За кілька років кількість гостей сягнула мільйона на рік. Площа саду становить 130 га — таким великим простором не може похвалитися жоден ботанічний сад в Україні.

Фото: Національний ботанічний сад

Сьогодні там ростуть понад 10 тисяч видів рослин з усього світу. Сад також став центром досліджень, освітніх подій і сезонних виставок (наприклад, у 2024 році тут провели фестиваль науки та благодійну виставку «Весняний вернісаж»).

Сад магнолій

У Києві магнолії починають квітнути наприкінці березня. У 2025 році завдяки теплій погоді ці ніжні квіти з’явилися навіть раніше, ніж зазвичай. 

Розпал цвітіння припадає на середину квітня. Цей період триває близько двох тижнів, тож не зволікайте, щоб насолодитися його красою та зробити яскраві весняні фото. Наразі колекція налічує 10 видів, 3 різновиди та 10 культиварів магнолій.

Ще на ділянці магнолій ростуть рідкісні тюльпанові дерева — ліріодендрони. Перший ліріодендрон тут висадили в 1957 році.

Ці дерева цвітуть з другої половини травня до середини червня. Їхні квіти мають форму тюльпанів і приваблюють багатьох відвідувачів.

Фото: Національний ботанічний сад

Сірінгарій (Сад бузку)

На початку травня ботанічний сад охоплює аромат бузку. У минулому році через погодні умови він розцвів ще в кінці квітня. Для відвідувачів це приємне місце для селфі серед кущів, але при цьому сірінгарій є справжньою лабораторією під відкритим небом, де вчені досліджують і зберігають бузкове різноманіття.

Фото: Національний ботанічний сад

Сад півоній 

Сад півоній у ботсаду Гришка — одна з найстаріших і найвідоміших колекцій у Східній Європі, яку формували протягом десятиліть і яка налічує 9 видів і 565 сортів квітів. Найкращий час для його відвідування — з середини травня до середини червня, коли півонії розквітають у всій своїй красі. Сад розташований на ділянці «Пори року».

Сад троянд

Сезон цвітіння троянд у ботсаду Гришка триває кількома хвилями з червня по жовтень. Розташований на площі 3,5 гектара, він є найбільшим розарієм в Україні. Колекція налічує 26 видів, 11 форм і понад 530 сортів троянд, включно з як старовинними — XVIII–XIX століть, — так і сучасними гібридами відомих світових селекціонерів.

Фото: Марина Григоренко

Сад троянд створювали в повоєнні роки. Саме тоді локація перетворилася на провідний науково-дослідний центр та улюблене місце відпочинку киян. ​З 2006 року розарій має статус національного надбання.

Читати також: У Львові створили мапу з місцями, де квітнуть сакури, магнолії та інші рослини

Корейський сад

Цей сад відтворює зразок корейського ландшафтного дизайну з автентичними архітектурними елементами та рослинами. Серед останніх — сосни, ялини, кипариси, азалії, іриси та півонії. Особливо красивим є період цвітіння азалій та півоній, який триває з квітня по червень. Це чудове місце для того, щоб розслабитись і побути сам на сам з природою.

Фото: Freepik

Сад відкрили у 2012 році, відзначаючи 20-річчя дипломатичних відносин між Україною та Республікою Корея. 

Оранжерейний комплекс

Оранжерейний комплекс відкритий для відвідувачів із середи по неділю: у будні — з 11:00 до 17:00, у вихідні — з 10:00 до 17:00. Квитки можна придбати безпосередньо при вході до оранжереї, а їхній продаж припиняють о 16:30.

Фото: Вандрівка

Тамтешня колекція орхідей налічує понад 80 видів і сортів, зібраних з різних континентів, включно з Південно-Східною Азією, Південною та Центральною Америкою, Африкою та Австралією. А перші сорти азалій привіз академік Микола Гришко в 1946 році з Німеччини.

Гірський сад

Гірський сад — це частина ботанічного саду, де можна побачити рослини з Карпат і Криму в природному для них середовищі. Тут відтворили атмосферу гірських ландшафтів, а зі схилів відкривається панорама на Київ.

Фото: Вікіпедія

Цей сад створили в 1971–1974 роках під керівництвом професора Леоніда Рубцова. Тут ростуть рідкісні й унікальні рослини, тож місце важливе і для науки, і для збереження біорізноманіття.

Шовковиця Шевченка

Дерево росте неподалік від Видубицького монастиря. Його висота сягає 10 метрів, а обхват стовбура — 3,4 метра. Вік шовковиці оцінюють у 150–200 років, хоча за їй легендами понад 500 років. У 2024 році дереву провели комплексне лікування, ініційоване в заповіті активіста Романа Ратушного.

Фото: Будинок-музей Тараса Шевченка в Києві

За переказами, під час своїх відвідин монастиря Тарас Шевченко неодноразово робив замальовки цієї шовковиці.

Фото обкладинки: Uhryn Larysa / Shutterstock

Читати далі

Суспільство

За місяць на UNITED24 зібрали понад 1,1 мільярда гривень (ВІДЕО)

Опубліковано

​У березні 2025 року донори та партнери фандрейзингової платформи UNITED24 задонатили 1 116 784 299 гривень на підтримку України.

Про це повідомили в UNITED24.

Куди спрямували гроші

  • Оборона — 856 621 945 гривень;
  • медична допомога — 206 567 750 гривень;
  • відбудова України — 22 874 599 гривень;
  • гуманітарне розмінування — 17 533 077 гривень;
  • освіта і наука — 13 186 928 гривень.

Більшість пожертв надійшли від донорів зі США (64,2%), Великої Британії (4,82%), Німеччини (4,58%), Канади (4,43%) та Франції (2,2%).

Читайте також: Меценати з Франції профінансували відновлення лікарні в Чернігові через UNITED24 (ВІДЕО)

Завдяки донорам і партнерам UNITED24 вдалося зібрати 1 116 784 299 грн через платформу впродовж березня. Ваші донати допомагають Україні щодня. Дякуємо за підтримку 💙💛 https://u24.gov.ua/uk?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=main_page __________________________ Thanks to UNITED24 donors and partners, $26,910,130 was raised via the platform in March. Your donations help Ukraine every day. Thank you for your support 💙💛 https://u24.gov.ua/uk?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=main_page

Опубліковано United24 Понеділок, 14 квітня 2025 р.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів.

Нагадаємо, що завдяки розіграшу футболок із фразою Зеленського зібрали понад 40 мільйонів гривень.

Також ми писали, що UNITED24 і Тімоті Снайдер зібрали чотири мільйони доларів для Сил оборони.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Суспільство

Українка Адріана Пущак здобула титул Miss Petite USA Universe 2025

Опубліковано

Адріана Пущак, яка народилася в Дрогобичі, здобула титул Miss Petite USA Universe 2025. Вона стала першою представницею України, яка виборола головну корону у своїй категорії на престижному міжнародному конкурсі краси Ms/Mrs Universe Pageant.​

Про це повідомила Андріана Пущак.

Фінал конкурсу відбувся 9-12 квітня в Лас-Вегасі, штат Невада. Участь у конкурсі взяли фіналістки з усіх куточків США, які змагалися в чотирьох конкурсних етапах. Вони демонстрували не тільки зовнішню красу, але й харизму, акторську майстерність, цінності та внутрішню силу.​

Окрім головного титулу, Адріана також отримала звання Першої віцеміс Ms USA Universe та увійшла до трійки переможниць у номінації «Народний вибір».​

«Ця корона — не про ідеальність. Вона про силу бути собою і не здаватися, навіть коли важко. Моя перемога — для всіх жінок, які колись сумнівалися у своїй силі. Ви вже гідні. Ваша корона — у серці», — зазначила Адріана після перемоги.

Читайте також: Принцу Гаррі подарували в Україні великодній кошик із символічним наповненням

Адріана переїхала до США у 2022 році разом із донькою Ванессою після початку повномасштабного вторгнення. У США вона відкрила власну справу в бʼюті-індустрії та стала активною частиною української діаспори.

Нагадаємо, що ДТЕК здобула шість «золотих» нагород на Davos Communications Awards 2025 (ФОТО).

Фото: інстаграм-сторінка Адріани Пущак

Читати далі