Суспільство
Відпочинок 2020. Шість великих озер України, про які ви точно не знали
Український Байкал – так кажуть про найглибше в Україні озеро Світязь, Блакитне око Карпат – а це вже про високогірний Синевир. Сиваш вважають українським Мертвим морем, а на Чернігівщині ще невідомо, що блакитніше: вода в трьох затоплених кар’єрах, чи небо над ними.
До цих озер туристи планують свої подорожі й незмінно наштовхуються на натовпи відпочивальників. Бо місця “попсові” – хоч і неймовірно красиві.
Ми ж розповімо вам про шість менш знаних серед українських туристів водойм. Біля їх берегів зазвичай не буває натовпу людей, тож цей варіант – для вас, якщо хочете, щоб ніхто не заважав насолоджуватись красою природи та чистотою води.
Озеро Ялпуг: друге в Європі, перше – в Україні
Де: Болградський, Ізмаїльський і Ренійський райони, Одеська область
Зазвичай, коли кажуть про найбільше озеро України, згадують Світязь. Але він же – найглибший! Усі лаври щодо розміру повинні дістатись Ялпугу – найбільшому природному озеру лиманного типу в Україні, яке належить до Дунайського басейну. І за сумісництвом – другому найбільшому озеру в Європі (після Ладозького).
Так, воно популярне серед місцевих, але через його величезні розміри – місця тут вистачить всім туристам.
Живиться Ялпуг підземними джерелами та є основним джерелом води для Болграда.
В озері живе не менше 40 видів риб, все більшає популяція раків – тож з риболовлею тут все прекрасно.
Просто величезне задоволення тут можна отримати від спостереження за дикою природою: всі ці гніздування качок, лебедів, чайок, купа ящіркою і навіть житла ондатр.
Розміститись на ночівлю можна в Болграді, а можна й прямо на березі озера, орендувавши тут же намети та спальні мішки.
Кугурлуй: зловити судака й поспостерігати за найбільшими птахами Європи
Де: село Ларжанка, Ізмаїльський район, Одеська область
Кугурлуй – друге за розмірами озеро в Україні після Ялпуга, і навіть з’єднане з ним протокою.
Сюди можна приїхати й поспостерігати за місцями гніздування птахів. А, може, вам пощастить десь у плавнях біля південно-східного краю побачити колонію кучерявого пелікана (Pelecanus crispus) – найбільшого птаха Європи.
До речі, окрім пташиних гнізд, тут теж прекрасна риболовля: рибалки витягують з пучин сазана, судака, ляща, щуку, а сомів – до 30 кілограмів! Раків теж купа – куди ж без них.
Для любителів поспостерігати за фауною: у прибережних зонах мешкають зайці, дикі кабани, гуси, фазани, козулі.
На відміну від Ялпуга, Кугурлуй менш популярний серед відпочивальників. Тож, якщо наважитесь на подорож, все це багатство дістанеться вам.
Озеро Кагул – наодинці з птахами
Де: біля села Нагірне, Ренійський район, Одеська область.
Кагул – це найпівденніша точка України після Криму. Тут спекотно і безлюдно – ідеальне місце, щоб сховатись від поганого впливу мегаполісів.
Часто сюди птахи прилітають, щоб перечекати зиму, їхні численні гнізда розкидані серед скель.
Навколо Кагулу інфраструктури нема, тому для відпочинку візьміть із собою намет та спальний мішок. За їжею відправляйтесь в село Нагірне неподалік – там знайдуться ознаки цивілізації на кшталт магазинів і навіть кафе.
Якщо ви – міський білоручка, і хочете доторкнутись до природи без дискомфорту, непоганий варіант – зупинитись в місті Рені, яке знаходиться за 30 км від озера.
На Кагулі можна купатися, рибалити, спостерігати захід сонця, сидячи на краю скелі. Тут не буде: комфортного відпочинку, туристів і зручних підходів до води (хоча якщо потоваришуєте з кимось з Нагірного, вам, може й підкажуть пару-трійку місць).
Озеро Нобель – початок Біловезької пущі
Де: поблизу сіл Нобель, Дідівка та Котира Зарічненського району, Рівненська область
Це найбільше озеро Рівненщини. Перші згадки про місцевість з’явилися 980 років тому. Озеро фактично перебувало на славно відомому шляху “Із Варягів у Греки”, за яким вікінги прямували в напрямку Чорного і Середземного моря – раніше тут розміщувалася стоянка “кочівників”.
Тут побачите прекрасні пейзажі, насолодитесь тишею і прямо таки розкішною природою: вода в озері чиста, у довколишніх лісах можна зібрати багатий урожай ягід і безліч видів грибів.
Заселеність місцевості – мінімальна. Туристи – нечисленні, рибалок теж небагато. Дивно, до речі, бо це дуже рибне місце.
Тут можна розбити намети, або зупинитися в спеціалізованих дерев’яних рибальських будиночках.
Пулемецьке озеро – маловідоме, через те, що друге
Де: села Пульмо, Залісся та Пулемець, Шацький район, Волинська область.
Так, Світязь забрав собі більшу частину слави Шацьких озер, що на Волині. І дарма – Пулемецькому теж є чим повихвалятись: довжина берегової лінії тут близько 16 км, а плесо – аж 1640 га.
Але увага: значна частина берегу заболочена, а для купання годиться південно-східний берег поблизу Залісся та частина озера, що зі сторони села Пульмо.
Науковці кажуть: водойма – льодовикового походження. Озеро доволі глибоке: максимальна його глибина – понад 19 метрів.
Пулемецького ще не торкнулася навала відпочивальників, тож за тишею та спокоєм – вам сюди. О, і за рибалкою: тут водяться поширені щуки, карасі й навіть червонокнижний вугор – до нього зась!
Біле озеро – гліцеринове озеро молодості
Де: село Рудка, Володимирецький район, Рівненська область
Це озеро карстового походження, а його вода – шовковиста на дотик через підвищений вміст гліцерину в воді. Через це Біле озеро часто називають “озером молодості”. А Білим прозвали за те, що з висоти пташиного польоту справді здається, ніби воно білого кольору.
Вода у водоймі настільки чиста, що навіть на глибині понад 1.5 метра можна побачити дно.
Кажуть, ще партизани УПА за допомогою цієї води загоювали рани й навіть лікували підстрілених коней. А ще цією водою колись лікувалась перша леді польської держави – Марія Пілсудська. Доставляли їй цілющу рідину вузькоколійкою прямо у Варшаву.
Тож, якщо хочете омолодитись, відпочити й наїстися лісових ягід в поліських лісах – їдьте на Рівненщину.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі