

Суспільство
Відомі круїзні лайнери зайдуть в Одеський порт
Одразу дві іноземні туристичні компанії підтвердили заявки на відвідування своїми суднами Одеси в 2019 році. Про це повідомляє прес-служба Одеського порту.
Зокрема, 10 травня круїзну навігацію в порту відкриє лайнер Aegean Odyssey (довжина – 145 м, пасажиромісткість – 380 чол., прапор – Мальта).
Майже через півроку, 30 жовтня, до Одеси зайде теплохід Amera (довжина – 205 м, пасажиромісткість – 800 чол., прапор – Багами). Зазначені судна перебувають під оперуванням, відповідно, грецької компанії Aegean Experience Maritime Co Ltd і німецької Phoenix Reisen.
Читайте також: На курорти Одеської області літатиме “Повітряний експрес”
“Всесвітньо відомі туристичні оператори Phoenix Reisen, Azamara, Crystal Cruises та інші знову включають Одесу в маршрути своїх круїзів із заходженням в Чорне море”, – заявив начальник адміністрації порту Ігор Ткачук.
Також вже є заявок на суднозаходження в 2020 році, три – на 2021 рік і одна – на 2022 рік.
З чим пов’язують туристичний прорив?
Ткачук стверджує, що “прориву” на туристичному напрямі сприяли, зокрема, стабілізація політичної ситуації в Україні, успіх інших судноплавних компаній, які в минулому сезоні організували для іноземних туристів серію дніпровських круїзів між Києвом і Одесою.
Читайте також: Одеса отримає 45 млн євро на будівництво надземного метро
У прес-службі також навели порівняльну характеристику відвідування Одеського порту іноземними пасажирськими лайнерами до і після анексії Росією українського Криму і початку бойових дій на Донбасі. Зокрема:
- в 2007 році було 69 суднозаходжень
- в 2008 – 75, в 2009 – 58
- у 2010 році – 72
- в 2011 – 74 суднозаходження
- 2012 – 80 лайнерів
- у 2013 – 106 суднозаходжень.
“У 2010-2013 роках глобальний оператор MSC Cruises реалізував пілотний проект круїзів із Одеси до Венеції. У 2013 році компанія Black&Baltic Seas cruise організувала 14 чорноморських круїзів за маршрутом Одеса-Севастополь-Феодосія-Ялта-Анапа-Сочі”, – пояснили у прес-службі, зазначивши, що згодом відзначається різке зменшення кількості заходження іноземних суден. Зокрема, в 2014 році їх було 28, у 2015 – 13, в 2016 році – 5, у 2017 – лише одне, а минулого року до Одеського порту не зайшло жодного пасажирського лайнера під іноземним прапором.
Читайте також: Французький морський гігант інвестує в Одеський порт 20 млн євро
Розвиватимуть і внутрішні круїзи
І хоч після початку військових дій на Сході України, пароплави взагалі перестали заходити у Чорне море, втім, Одеський порт не припиняв інформування круїзних ліній про реальний стан речей, про безпечність перебування туристів і про вдосконалення берегової круїзної інфраструктури. Зазначимо, що 22 лютого у румунській Констанці Одеський порт пропонуватиме своє бачення організації внутрішніх круїзів на Чорному морі.
“Ця ніша на сьогодні не заповнена і ті оператори, які першими ризикнуть її зайняти, отримають хороші конкурентні переваги”, – вважає начальник адміністрації порту Ігор Ткачук.
Читайте також: Рекордна кількість туристів відвідала Одеський порт
Адміністрація порту вже оновлює інфраструктуру комплексу Одеського морського вокзалу, “щоб він у будь-який момент міг на сучасному рівні виконувати функції саме вокзалу для обслуговування каботажних і міжнародних пасажирських ліній”.
Уже реконструювали систему кондиціювання головної зали, облаштували пандуси для людей з обмеженими можливостями пересування, відремонтували туалетні кімнати, відновили роботу медпункту, відкрли кімнату матері й дитини.
Суспільство

Учителька фізики та математики Наталія Шило провела чотири роки в полоні на окупованих територіях. Завдяки спецоперації Головного управління розвідки жінку вдалося повернути на підконтрольну територію України.
Про це повідомили в ГУР МО за матеріалом «Ми — Україна».
Російські окупанти затримали Наталію у 2021 році, коли вона прямувала до хворої матері в Горлівку. Жінку звинуватили у шпигунстві та утримували в тюрмі без права на виїзд. Увесь цей час Наталія залишалася в камері з іншими жінками, які також стали жертвами репресій.
«2216 ― це камера “політичних”. Коли я потрапила в ту камеру, Наталя вже там була. Дуже позитивна жінка. Вчителька математики й фізики, розбирається в зірках. Ночами ми стояли і дивились крізь ту решітку», — розповіла Юлія, яка зустріла Наталію на вокзалі в Києві.
Читайте також: У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)
Урешті Наталію звільнили з в’язниці, але заборонили виїзд. Тоді українська розвідка почала готувати план евакуації. Представниця ГУР МО України Гайде Різаєва розповіла:
«Ми врахували психологічний стан Наталії Шило, врахували всі фактори, які свідчать про її психотип. Ми підібрали унікальну, на мій погляд, операцію, яка дозволила цьому статися».
На київському вокзалі Наталію зустріли подруги, з якими вона пройшла полон. Деталі порятунку української вчительки ГУР не розголошує.
Нагадаємо, що UNITED24 зібрали 23 тисячі доларів завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Ми — Україна»
Суспільство

29-та Українська антарктична експедиція завершила свою річну місію на станції «Академік Вернадський» та 4 квітня 2025 року повернулася до Києва. Полярники працювали над дослідженнями у сферах геофізики, метеорології та біології.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Унікальні дослідження науковців
Разом із зимівниками додому повернулися й учасники сезонної експедиції, які працювали на станції від кількох тижнів до кількох місяців. Українські науковці провели низку нових досліджень, серед яких:
- вперше запустили аргобуї для вивчення Південного океану (проєкт OCEAN ICE, «Горизонт Європа»);
- вперше здійснили одночасне радіозондування атмосфери з «Вернадського» та судна «Ноосфера»;
- вперше відібрали зразки талої льодовикової води для аналізу на мікропластик.
Повернення додому
Експедиція провела два тижні у дорозі. Спершу судно «Ноосфера» доставило команду з Антарктики до чилійського порту Пунта-Аренас, перетнувши бурхливу протоку Дрейка. Потім команда дісталася Варшави кількома літаками, а звідти — автобусом до України.
«Найщемнішим моментом була зустріч лікарки 29-ї УАЕ Іванни Котурбаш та її чоловіка Романа — він служить військовим анестезіологом на фронті. Перед від’їздом Іванки в Антарктику Роман навіть не зміг її провести, адже був дуже потрібен в госпіталі в Кураховому. Тож моменту обійняти одне одного кохані чекали понад рік», — написали в НАНЦ.

В Україну повернувся і Юрій Лишенко, який відправився у сезонну антарктичну експедицію після того, як отримав тяжке поранення на фронті. Чоловік пережив ампутацію та навчився ходити на протезі.






Нагадаємо, у березні на «Вернадському» відбулася перезмінка річних експедицій. Тепер на станції працює команда 30-ї УАЕ.
Раніше ми писали, що латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка НАНЦ
Суспільство

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий швидкий фірмовий потяг №291/292 Київ – Львів – Київ. Ці рейси відбудуться 18 квітня.
Про це повідомили в УЗ.
18 квітня потяг №291/292 курсуватиме за таким розкладом:
- відправлення з Києва о 08:57, прибуття до Львова — 17:04;
- зі Львова поїзд відправиться о 13:30, а прибуде до Києва о 20:51.
Наразі квитки на ці рейси вже можна придбати онлайн або в касах вокзалів.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Також ми писали, що УЗ додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ