Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Відновили знищений бізнес і виходять на ринок США. Кейс українського бренду свічок WOOD MOOD

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Свічки в дереві українського бренду WOOD MOOD – це власна розробка й запатентована конструкція сімейної пари з Харкова Анастасії та Андрія Бурзі. Їхня продукція, екологічна, безпечна й естетична, з перших місяців заснування бренду припала до душі як українцям, так і іноземцям. Однак 2022 рік став для сімейного бізнесу переломним: російські військові знищили деревообробний цех бренду в Харкові, а свічкову майстерню в Гостомелі розграбували.

Попри всі складнощі підприємці представили WOOD MOOD на низці масштабних заходів у Європі, заявивши: українські виробники продовжують працювати попри все і їм є що показати. Ба більше, нині бренд розширює реєстрацію торговельної марки на ринки США та Бенілюксу.

Анастасія Бурзі

Співзасновниця свічкового бренду WOOD MOOD

Наші свічки – запатентована розробка

Кілька років тому ми з чоловіком задумалися про започаткування власної справи. Він працював морським офіцером, і його робота передбачала дуже довгі розлуки. З появою дітей, а на той час їх уже було троє, ми зрозуміли: потрібно щось змінити в нашому житті. Тож ми з Андрієм шукали можливості щось робити разом і проводити більше часу поруч.

Коли ми думали про те, чим можемо зайнятися, на ютубі побачили ролик з фінською свічкою. Мені видалося дивним, що цей виріб називають свічкою, коли він ним не є. Я замислилася: а як, власне, зробити справжню свічку в дереві? У мене в голові виник певний образ, ми почали гуглити, чи є щось таке. Не знайшли нічого подібного, тож із завзяттям вирішили втілити цю ідею в життя, хоч до цього майже не мали досвіду робити щось своїми руками.

Ці спроби привели до того, що Андрій власноруч розробив конструкцію, на яку ми отримали патент. Вона складається з двох частин: детальний прорахунок розмірів отвору, для того щоб не перегрівалися стінки, і глиняне денце, що розділяє віск і деревину внизу. Тож коли догорає гніт, свічка просто гасне в цьому денці й дерево не займається. Гніт, який ми використовуємо у WOOD MOOD, – також розробка чоловіка.

Засновники українського бренду WOOD MOOD

Робимо речі поза швидкими трендами

Ми із самого початку знали, що хочемо виготовляти вироби тільки із бджолиного воску. У 2019 році він переважно застосовувався або в церковних свічках, або в не дуже гарних свічках для сучасних інтер’єрів. Я прагнула надати йому нового життя й показати, як чудово він може виглядати. Ми не використовуємо у своїй продукції жодної хімії, тому що це не в наших цінностях. У нас уже четверо дітей, і я дуже відповідально ставлюся до того, які речі у нас вдома, наскільки вони екологічно безпечні. Саме тому у виробах немає хімічних віддушок і парафіну, ми використовуємо тільки натуральні ефірні олії.

WOOD MOOD – це речі поза швидкими трендами, які радують дуже довго, переїжджаючи з одного інтер’єру до іншого. Ця ідея наштовхнула нас зробити свічки багаторазовими. Ми випускаємо воскові картриджі, якими можна оновити свічку після того, як вона закінчиться. Це дозволяє користуватися продуктом якомога довше й не створювати зайвого сміття на планеті.

Читайте також: Смарт-каміни без диму. Як український стартап Neverdark завоював ринок ЄС «розумним вогнем»

На нашому шляху було багато викликів. Важко було знайти навіть постачальника деревини, адже нам потрібні не просто дрова, а відсортовані, певного діаметру. До нас ставилися не дуже серйозно, і ніхто не хотів співпрацювати з нами. Після низки спроб нарешті знайшли постачальника й отримали необхідний для роботи матеріал. Ми використовуємо дерево від санітарної підрізки парків або зачисток територій під будівництво – те, що завжди йде на дрова. Цей матеріал обробляємо й робимо з нього свічки й декоративні вироби, даючи йому нове красиве життя. Працюємо переважно з кленом – у садах він є рослиною, що заважає росту плодових дерев, тож клени просто спилюють. 

свічки з дерева

Заснували бренд – і одразу взяли участь у великих виставках

На момент виникнення бренду ми жили в Харкові, тому й виробництво теж було там. Влітку минулого року ми переїхали до Гостомеля й частину роботи перевезли ближче до себе. У Харкові залишився деревообробний цех, де готувалася основа для свічок, а в Гостомелі ми відкрили свічкову майстерню. Поки ми розробляли технологію виготовлення, дуже багато свічок зробили з Андрієм власними руками. Коли процес налагодився й почалися замовлення, які нам вдвох уже було важко покривати, команда розширилася.

Перші клієнти з’явилися одразу. Річ у тім, що ми хотіли дізнатися, наскільки люди готові сприйняти наш інноваційний продукт, і вирішили, що найкращий спосіб це зробити – поспілкуватися з потенційними споживачами й показати їм свічки. Тож напередодні 2020 року ми взяли участь у новорічному маркеті «Всі. Свої» в Києві. Там до нас підійшли з пропозицією представити продукцію у Франкфурті на Christmasworld – це найбільша європейська виставка новорічного декору. Ми погодилися, і наша справа почала стрімко розвиватися.

виставка українських брендів у Європі

Росіяни знищили цех і пограбували майстерню

Повномасштабна війна змусила нас замислитися, що робити далі. Наш цех у Харкові розташовувався в частині міста, де були активні бойові дії. Спочатку ми мали надію, що він залишиться цілим. Однак сусіди, які навесні виїхали звідти, повідомили нам, що можна вже не сподіватися – цех зруйнований. Гостомель був під російською окупацією, і нашу свічкову майстерню пограбували. Винесли все, починаючи з техніки й закінчуючи свічками та навіть молотками.

Однак ми переконалися, що WOOD MOOD – це дійсно наша справа та пристрасть, те, що ми хочемо розвивати й у велике майбутнє чого ми віримо. Вирішили, що будемо продовжувати працювати попри все. Нам допомогли повернутися до роботи наші клієнти: вони багато нам писали, запитували, як у нас справи, і навіть у березні робили замовлення, коли ще не була повністю відновлене виробництво. Це дуже надихало й переконувало, що наша справа потрібна навіть у цей час.

Завдяки «Новій пошті» взяли участь у великій виставці в Парижі

На кінець березня у нас була запланована MAISON&OBJET – масштабна виставка в Парижі, і нам дивом вдалося взяти в ній участь. Продукти на неї повинні були виїжджати в середині березня. Проте тоді майстерня в Гостомелі була окупована, у нас не було жодної свічки, ніхто не працював – здавалося, що представити бренд на виставці просто неможливо. Однак нас несподівано врятувала «Нова пошта». Виявилося, що велике замовлення, яке ми відправили нашому партнеру 23 лютого, якимось дивом залишилося на складі неушкодженим. І «Нова пошта» організувала доставлення до нас, а ми ті свічки надіслали в Париж. На виставку поїхали всією сім’єю: з чоловіком, чотирма дітьми й собакою.

Для нас це була не зовсім звичайна комерційна виставка. На MAISON&OBJET важливо було представити свою країну. Наша участь у ній – це маніфест від українських виробників і митців. Ми заявили, що ми продовжуємо працювати й не здаємося. Ми налаштовані на перемогу. У нашої країни є що показати й чим пишатися. На цьому заході ми отримали дуже багато слів підтримки від іноземців.

WOOD MOOD у Франції

Переїхали до партнерського цеху в Луцьку 

Ми намагалися організувати деревообробний цех у більш безпечній частині Харкова, оскільки там залишалася наша команда. Однак у нас не вийшло налагодити стабільну роботу з кількох причин. По-перше, ми не малисировини. Деревина, з якою ми працювали, постачалася з Харківської області, однак більша частина цього регіону була замінована. По-друге, частина нашої команди активно почала допомагати ЗСУ з ремонтом автівок. Ця діяльність дуже важлива й не може стояти в одному ряду з виробництвом свічок, тож ми підтримали в цьому рішенні наших співробітників.

Читайте також: Експортувати під час війни. Як харківський бренд шкіряних виробів підкорює міжнародний ринок

Взявши до уваги ці обставини, ми зрозуміли, що не зможемо почати працювати, залишаючи все, як є. Тому наше виробництво в жовтні переїхало до партнерського цеху в Луцьку. Його власник – підприємець, з яким ми співпрацювали по іншому проєкту. Він погодився допомогти нам, і ми налагодили там усі технологічні процеси. Дуже зручно, що більша частина необхідного нам обладнання вже була в цеху, і ми докупили тільки вузькопрофільне, якого нам не вистачало.

Де та як шукати гранти

Питання фінансування у відновленні діяльності є нагальним, тому я почала шукати грантові програми. Нині їх велика кількість: для релокованого бізнесу, для підприємців по галузям (аграрії, представники креативних індустрій, виробники одягу тощо), гранти швидкого реагування, націлені на допомогу при виході бізнесу на зовнішній ринок або спеціалізовані для жіночого підприємництва. Уся ця інформація консолідована на Дія.Бізнес, деякі можливості я побачила на фейсбук-сторінках громадських організацій, які підтримують жіноче підприємництво, зокрема ГО «Опліч».

Коли знаходиш грант, потрібно зрозуміти, чи він підходить тобі, а ти – йому. Якщо із цим усе добре, то далі дуже важливо сформувати конкретний запит, на що саме потрібна ця підтримка. Наступний крок – подати заявку, підготувавши всі документи та пройшовши юридичну перевірку.

Я виграла два гранти по двох різних напрямах, і це був наш перший досвід отримання такої підтримки. Перший грант від GIZ надає допомогу у відбудові свічкової майстерні в Гостомелі, за ці кошти ми купуємо обладнання. Другий грант від USAID – на розширення реєстрації нашої торговельної марки на ринки США та Бенілюксу. Це ті країни, на яких ми сфокусуємося в майбутньому. Перший грант підтримав нас тактично по гарячих запитах, а другий допоміг зробити внесок у стратегічний розвиток бренду.

продукція WOOD MOOD

Хочемо розвиватися, залучаючи валютні кошти в українську економіку 

Незважаючи на те що наш бренд ще маленький, до повномасштабної війни ми досить успішно працювали на міжнародному ринку: з концепт-сторами та крамницями у країнах Євросоюзу, Гонконгу та ОАЕ. Однак майже всі контракти з лютого заморозилися, оскільки ми не працювали. Тепер внутрішній ринок України скоротився, і ми розуміємо, що розширення в експортному напрямі – у будь-якому разі виграшний шлях. Це допоможе нам розвинутися як компанії та залучити валютні кошти в українську економіку.

Грант, спрямований на розширення реєстрації торговельної марки в США та Бенілюксі, допоможе нам бути захищеними в цих країнах і працювати під маркою WOOD MOOD. На жаль, питанню інтелектуальної власності зазвичай приділяється не дуже велика увага. Реєстрація торговельної марки – найчастіше не перша справа, якою займаються підприємці. У чому ж полягає проблема? З одного боку, це відсутність захисту для бренду – якщо марка не зареєстрована, а продукт популярний, то хтось легко може оформити її на себе. З іншого боку, для того щоб співпрацювати з великим ритейлом, потрібно також мати юридично зареєстровані права на свій продукт.

Реєстрація торговельної марки в США та країнах Бенілюксу – це нешвидкий процес, який загалом займає два роки. Проте для нас це закладання стратегічного плацдарму на майбутнє. На цей крок важко наважитися, адже для нього потрібно виділити певну суму коштів. Тому я дуже рада, що нам вдалося знайти для цього підтримку від USAID.

WOOD MOOD – свічки року

Нещодавно наш бренд визнали свічками року в Україні, і це для нас стало приємним сюрпризом. В Україні є кілька статистичних компаній, які проводять опитування по різних категоріях. Вони надіслали нам статистику цього року по нашій категорії, де зазначається низка критеріїв: впізнаваність бренду, дизайн, відгуки щодо якості тощо. 

Виявилося, що ми є лідерами. Система працює так, що нам надають статистику, але для того щоб отримати можливість використання цього знаку на своїй продукції, потрібно оплатити. На сьогодні для нас це не є актуальним предметом інвестицій, тому право використання нагороди ми не викупали. Однак для себе дуже приємно відзначити те, що рухаємося в правильному напрямі.

свічки WOOD MOOD

Щодня робити все можливе й вірити в Україну 

Нині непрості часи для багатьох українських підприємців. Однак я переконана, що треба завжди йти вперед і не здаватися. Ми теж подолали багато перешкод. Проте якщо дійсно є наснага до своєї справи та бажання займатися нею, то можливості знаходяться. Іноді в дивний спосіб, як це було з «Новою Поштою» та свічками для паризької виставки. 

Варто звернути увагу на грантові програми. Закордонні партнери хочуть підтримувати українських виробників, і це може дуже сильно допомогти в бізнесі. Треба щодня робити все можливе й вірити. У нас надзвичайно чудова країна без аналогів, зроблена нами, українцями. Впевнена: у всіх нас велике майбутнє, тому що кожен українець незламний: як працівник, так і підприємець.

Суспільство

Україна фінансуватиме ГО, які надають соціальні послуги людям із інвалідністю

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Держава фінансуватиме громадські об’єднання, що надають соціальні послуги людям з інвалідністю. 

Про це повідомили на сайті Міністерства соціальної політики.

Аби створити можливість спрямувати кошти державного бюджету на підтримку ГО та забезпечити прозорий механізм використання коштів, уряд ухвалив постанову про «Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю». Цей документ визначає вимоги та критерії до ГО, які прагнуть отримати фінансову підтримку.

Читайте також: «Евакуація – це двосторонній процес». Як Fight for Right допомагають людям з інвалідністю під час війни

Зазначається, що фінансування зможуть отримати ГО, які надають особам з інвалідністю соціальні послуги, що відповідають держстандартам. При цьому громадське об’єднання може надавати одну або декілька послуг одночасно.

«Мінсоцполітики запроваджує зміни, які дозволять оптимально використовувати наявні ресурси. Це стосується і фінансування діяльності громадських організацій коштом держави. Щоб вони мали можливість і далі функціонувати, залучаючи державні кошти, цей ресурс має бути спрямований виключно на найнеобхідніші сьогодні потреби людей – соціальні послуги», – зазначила міністерка соцполітики Оксана Жолнович.

Раніше ми писали, що громадська організація Fight For Right запустила гарячу лінію для допомоги людям з інвалідністю.

Фото: pixabay.com.

Читати далі

Суспільство

Україна покращила показники в Індексі сприйняття корупції

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Україна за підсумками 2022 року покращила свої показники в Індексі сприйняття корупції.

Про це йдеться в дослідженні Transparency International Ukraine.

Зазначається, що за останні 10 років показник України зріс на 8 балів. Набрані Україною бали у 2022 році – це найвищий показник нашої країни з часу запуску оновленої методології СРІ.

«Україна показала, що боротьба з корупцією у нас продовжується навіть в умовах війни. Проте варто розуміти, що весь успіх антикорупційної реформи за останнє десятиліття може швидко зійти нанівець. Останні гучні корупційні кейси, що стосуються, зокрема, закупівель під час війни з росією, важко пояснити не тільки українцям, які, кожен на своєму фронті, виборюють нашу свободу, але й іноземним партнерам», – пояснює виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.

Україна в міжнародному рейтингу

Так само як і Україна, 33 бали мають Алжир, Ангола, Замбія, Монголія, Сальвадор та Філіппіни. На один бал нас випереджають Боснія і Герцеговина, Гамбія, Індонезія, Малаві, Непал, Сьєрра-Леоне.

З-поміж сусідів Україна надалі вище за Росію — країна-терорист у 2022 році втратила 1 бал і з 28 балами посідає 137 місце у списку. Крім цього, знову знизилися бали Угорщини — 42 бали (-1, 77 місце), та Білорусі – вона цьогоріч втратила 2 бали.

Серед друзів України теж є зміни в показниках. Польща втратила 1 бал, але залишилася лідеркою за показниками СРІ серед наших сусідів – із 55 балами вона посідає 45 місце. А от покращити свої показники за рік вдалося Словаччині – 53 бали (+1, 49 місце), Румунії – 46 балів (+1, 63 місце) та Молдові, яка набрала найбільше – +3 і тепер із 39 балами посідає 91 місце.

Про Індекс сприйняття корупції

Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, СРІ) – показник, який з 1995 року розраховується міжнародною організацією Transparency International. Сама організація не проводить власних опитувань. Індекс розраховують на основі 13 досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів. Для визначення оцінки України використано 9 джерел.

Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня в житті суспільства. Індекс оцінює корупцію лише в державному секторі.

Нагадаємо, за останні 10 років український паспорт піднявся на 24 позиції у міжнародному рейтингу Henley Passport Index. Цьогоріч документ опинився на 35-й сходинці.

Фото: ti-ukraine.org.

Читати далі

Суспільство

Українські військові отримають 105 розвідувальних БПЛА Vector від Німеччини

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військові отримають 105 додаткових розвідувальних безпілотників Vector від німецької компанії Quantum-Systems GmbH.

Про це повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони.

«Компанія Quantum-Systems GmbH оголосила про постачання 105 додаткових розвідувальних БПЛА з великою тривалістю польоту типу Vector для військової підтримки Збройних сил України», – йдеться в дописі.

У ГУР також зазначили, що замовлення зі 105 БПЛА профінансоване урядом Німеччини.

Крім того, аби пітримати українські сили, компанія Quantum-Systems оголосила про відкриття центру навчання операторів Vector в Україні. Цей заклад водночас стане місцевим центром для закупівлі запасних частин і послуг з ремонту.

Про БПЛА Vector

Vector – це розвідувальний безпілотник із нерухомим крилом, який здатний злітати й приземлятися вертикально. Розмах крила Vector складає 2,8 м, швидкість польоту – до 72 км/год. За повідомленнями розробника, для запуску БПЛА не потрібна пускова катапульта або злітно-посадкова смуга, а він працює при швидкості вітру до 12 м/с.

Час польоту – до 120 хвилин, радіус дії системи – до 15 км (можливе збільшення до 25 км). В QS GmbH уточнюють, що завдяки оновленню програмного забезпечення Vector може працювати за відсутності GNSS. Електрооптичний та інфрачервоний сенсори дозволяють безпілотнику виконувати місії як вдень, так і вночі.

Нагадаємо, раніше розвідники отримали від волонтерів українські дрони Raider.

Крім того, турецька компанія Baykar безкоштовно передала Україні ще два ударних безпілотники Bayraktar TB2.

Фото: armyinform.com.ua.

Читати далі