Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Відновили знищений бізнес і виходять на ринок США. Кейс українського бренду свічок WOOD MOOD

Опубліковано

Свічки в дереві українського бренду WOOD MOOD – це власна розробка й запатентована конструкція сімейної пари з Харкова Анастасії та Андрія Бурзі. Їхня продукція, екологічна, безпечна й естетична, з перших місяців заснування бренду припала до душі як українцям, так і іноземцям. Однак 2022 рік став для сімейного бізнесу переломним: російські військові знищили деревообробний цех бренду в Харкові, а свічкову майстерню в Гостомелі розграбували.

Попри всі складнощі підприємці представили WOOD MOOD на низці масштабних заходів у Європі, заявивши: українські виробники продовжують працювати попри все і їм є що показати. Ба більше, нині бренд розширює реєстрацію торговельної марки на ринки США та Бенілюксу.

Анастасія Бурзі

Співзасновниця свічкового бренду WOOD MOOD

Наші свічки – запатентована розробка

Кілька років тому ми з чоловіком задумалися про започаткування власної справи. Він працював морським офіцером, і його робота передбачала дуже довгі розлуки. З появою дітей, а на той час їх уже було троє, ми зрозуміли: потрібно щось змінити в нашому житті. Тож ми з Андрієм шукали можливості щось робити разом і проводити більше часу поруч.

Коли ми думали про те, чим можемо зайнятися, на ютубі побачили ролик з фінською свічкою. Мені видалося дивним, що цей виріб називають свічкою, коли він ним не є. Я замислилася: а як, власне, зробити справжню свічку в дереві? У мене в голові виник певний образ, ми почали гуглити, чи є щось таке. Не знайшли нічого подібного, тож із завзяттям вирішили втілити цю ідею в життя, хоч до цього майже не мали досвіду робити щось своїми руками.

Ці спроби привели до того, що Андрій власноруч розробив конструкцію, на яку ми отримали патент. Вона складається з двох частин: детальний прорахунок розмірів отвору, для того щоб не перегрівалися стінки, і глиняне денце, що розділяє віск і деревину внизу. Тож коли догорає гніт, свічка просто гасне в цьому денці й дерево не займається. Гніт, який ми використовуємо у WOOD MOOD, – також розробка чоловіка.

Засновники українського бренду WOOD MOOD

Робимо речі поза швидкими трендами

Ми із самого початку знали, що хочемо виготовляти вироби тільки із бджолиного воску. У 2019 році він переважно застосовувався або в церковних свічках, або в не дуже гарних свічках для сучасних інтер’єрів. Я прагнула надати йому нового життя й показати, як чудово він може виглядати. Ми не використовуємо у своїй продукції жодної хімії, тому що це не в наших цінностях. У нас уже четверо дітей, і я дуже відповідально ставлюся до того, які речі у нас вдома, наскільки вони екологічно безпечні. Саме тому у виробах немає хімічних віддушок і парафіну, ми використовуємо тільки натуральні ефірні олії.

WOOD MOOD – це речі поза швидкими трендами, які радують дуже довго, переїжджаючи з одного інтер’єру до іншого. Ця ідея наштовхнула нас зробити свічки багаторазовими. Ми випускаємо воскові картриджі, якими можна оновити свічку після того, як вона закінчиться. Це дозволяє користуватися продуктом якомога довше й не створювати зайвого сміття на планеті.

Читайте також: Смарт-каміни без диму. Як український стартап Neverdark завоював ринок ЄС «розумним вогнем»

На нашому шляху було багато викликів. Важко було знайти навіть постачальника деревини, адже нам потрібні не просто дрова, а відсортовані, певного діаметру. До нас ставилися не дуже серйозно, і ніхто не хотів співпрацювати з нами. Після низки спроб нарешті знайшли постачальника й отримали необхідний для роботи матеріал. Ми використовуємо дерево від санітарної підрізки парків або зачисток територій під будівництво – те, що завжди йде на дрова. Цей матеріал обробляємо й робимо з нього свічки й декоративні вироби, даючи йому нове красиве життя. Працюємо переважно з кленом – у садах він є рослиною, що заважає росту плодових дерев, тож клени просто спилюють. 

свічки з дерева

Заснували бренд – і одразу взяли участь у великих виставках

На момент виникнення бренду ми жили в Харкові, тому й виробництво теж було там. Влітку минулого року ми переїхали до Гостомеля й частину роботи перевезли ближче до себе. У Харкові залишився деревообробний цех, де готувалася основа для свічок, а в Гостомелі ми відкрили свічкову майстерню. Поки ми розробляли технологію виготовлення, дуже багато свічок зробили з Андрієм власними руками. Коли процес налагодився й почалися замовлення, які нам вдвох уже було важко покривати, команда розширилася.

Перші клієнти з’явилися одразу. Річ у тім, що ми хотіли дізнатися, наскільки люди готові сприйняти наш інноваційний продукт, і вирішили, що найкращий спосіб це зробити – поспілкуватися з потенційними споживачами й показати їм свічки. Тож напередодні 2020 року ми взяли участь у новорічному маркеті «Всі. Свої» в Києві. Там до нас підійшли з пропозицією представити продукцію у Франкфурті на Christmasworld – це найбільша європейська виставка новорічного декору. Ми погодилися, і наша справа почала стрімко розвиватися.

виставка українських брендів у Європі

Росіяни знищили цех і пограбували майстерню

Повномасштабна війна змусила нас замислитися, що робити далі. Наш цех у Харкові розташовувався в частині міста, де були активні бойові дії. Спочатку ми мали надію, що він залишиться цілим. Однак сусіди, які навесні виїхали звідти, повідомили нам, що можна вже не сподіватися – цех зруйнований. Гостомель був під російською окупацією, і нашу свічкову майстерню пограбували. Винесли все, починаючи з техніки й закінчуючи свічками та навіть молотками.

Однак ми переконалися, що WOOD MOOD – це дійсно наша справа та пристрасть, те, що ми хочемо розвивати й у велике майбутнє чого ми віримо. Вирішили, що будемо продовжувати працювати попри все. Нам допомогли повернутися до роботи наші клієнти: вони багато нам писали, запитували, як у нас справи, і навіть у березні робили замовлення, коли ще не була повністю відновлене виробництво. Це дуже надихало й переконувало, що наша справа потрібна навіть у цей час.

Завдяки «Новій пошті» взяли участь у великій виставці в Парижі

На кінець березня у нас була запланована MAISON&OBJET – масштабна виставка в Парижі, і нам дивом вдалося взяти в ній участь. Продукти на неї повинні були виїжджати в середині березня. Проте тоді майстерня в Гостомелі була окупована, у нас не було жодної свічки, ніхто не працював – здавалося, що представити бренд на виставці просто неможливо. Однак нас несподівано врятувала «Нова пошта». Виявилося, що велике замовлення, яке ми відправили нашому партнеру 23 лютого, якимось дивом залишилося на складі неушкодженим. І «Нова пошта» організувала доставлення до нас, а ми ті свічки надіслали в Париж. На виставку поїхали всією сім’єю: з чоловіком, чотирма дітьми й собакою.

Для нас це була не зовсім звичайна комерційна виставка. На MAISON&OBJET важливо було представити свою країну. Наша участь у ній – це маніфест від українських виробників і митців. Ми заявили, що ми продовжуємо працювати й не здаємося. Ми налаштовані на перемогу. У нашої країни є що показати й чим пишатися. На цьому заході ми отримали дуже багато слів підтримки від іноземців.

WOOD MOOD у Франції

Переїхали до партнерського цеху в Луцьку 

Ми намагалися організувати деревообробний цех у більш безпечній частині Харкова, оскільки там залишалася наша команда. Однак у нас не вийшло налагодити стабільну роботу з кількох причин. По-перше, ми не малисировини. Деревина, з якою ми працювали, постачалася з Харківської області, однак більша частина цього регіону була замінована. По-друге, частина нашої команди активно почала допомагати ЗСУ з ремонтом автівок. Ця діяльність дуже важлива й не може стояти в одному ряду з виробництвом свічок, тож ми підтримали в цьому рішенні наших співробітників.

Читайте також: Експортувати під час війни. Як харківський бренд шкіряних виробів підкорює міжнародний ринок

Взявши до уваги ці обставини, ми зрозуміли, що не зможемо почати працювати, залишаючи все, як є. Тому наше виробництво в жовтні переїхало до партнерського цеху в Луцьку. Його власник – підприємець, з яким ми співпрацювали по іншому проєкту. Він погодився допомогти нам, і ми налагодили там усі технологічні процеси. Дуже зручно, що більша частина необхідного нам обладнання вже була в цеху, і ми докупили тільки вузькопрофільне, якого нам не вистачало.

Де та як шукати гранти

Питання фінансування у відновленні діяльності є нагальним, тому я почала шукати грантові програми. Нині їх велика кількість: для релокованого бізнесу, для підприємців по галузям (аграрії, представники креативних індустрій, виробники одягу тощо), гранти швидкого реагування, націлені на допомогу при виході бізнесу на зовнішній ринок або спеціалізовані для жіночого підприємництва. Уся ця інформація консолідована на Дія.Бізнес, деякі можливості я побачила на фейсбук-сторінках громадських організацій, які підтримують жіноче підприємництво, зокрема ГО «Опліч».

Коли знаходиш грант, потрібно зрозуміти, чи він підходить тобі, а ти – йому. Якщо із цим усе добре, то далі дуже важливо сформувати конкретний запит, на що саме потрібна ця підтримка. Наступний крок – подати заявку, підготувавши всі документи та пройшовши юридичну перевірку.

Я виграла два гранти по двох різних напрямах, і це був наш перший досвід отримання такої підтримки. Перший грант від GIZ надає допомогу у відбудові свічкової майстерні в Гостомелі, за ці кошти ми купуємо обладнання. Другий грант від USAID – на розширення реєстрації нашої торговельної марки на ринки США та Бенілюксу. Це ті країни, на яких ми сфокусуємося в майбутньому. Перший грант підтримав нас тактично по гарячих запитах, а другий допоміг зробити внесок у стратегічний розвиток бренду.

продукція WOOD MOOD

Хочемо розвиватися, залучаючи валютні кошти в українську економіку 

Незважаючи на те що наш бренд ще маленький, до повномасштабної війни ми досить успішно працювали на міжнародному ринку: з концепт-сторами та крамницями у країнах Євросоюзу, Гонконгу та ОАЕ. Однак майже всі контракти з лютого заморозилися, оскільки ми не працювали. Тепер внутрішній ринок України скоротився, і ми розуміємо, що розширення в експортному напрямі – у будь-якому разі виграшний шлях. Це допоможе нам розвинутися як компанії та залучити валютні кошти в українську економіку.

Грант, спрямований на розширення реєстрації торговельної марки в США та Бенілюксі, допоможе нам бути захищеними в цих країнах і працювати під маркою WOOD MOOD. На жаль, питанню інтелектуальної власності зазвичай приділяється не дуже велика увага. Реєстрація торговельної марки – найчастіше не перша справа, якою займаються підприємці. У чому ж полягає проблема? З одного боку, це відсутність захисту для бренду – якщо марка не зареєстрована, а продукт популярний, то хтось легко може оформити її на себе. З іншого боку, для того щоб співпрацювати з великим ритейлом, потрібно також мати юридично зареєстровані права на свій продукт.

Реєстрація торговельної марки в США та країнах Бенілюксу – це нешвидкий процес, який загалом займає два роки. Проте для нас це закладання стратегічного плацдарму на майбутнє. На цей крок важко наважитися, адже для нього потрібно виділити певну суму коштів. Тому я дуже рада, що нам вдалося знайти для цього підтримку від USAID.

WOOD MOOD – свічки року

Нещодавно наш бренд визнали свічками року в Україні, і це для нас стало приємним сюрпризом. В Україні є кілька статистичних компаній, які проводять опитування по різних категоріях. Вони надіслали нам статистику цього року по нашій категорії, де зазначається низка критеріїв: впізнаваність бренду, дизайн, відгуки щодо якості тощо. 

Виявилося, що ми є лідерами. Система працює так, що нам надають статистику, але для того щоб отримати можливість використання цього знаку на своїй продукції, потрібно оплатити. На сьогодні для нас це не є актуальним предметом інвестицій, тому право використання нагороди ми не викупали. Однак для себе дуже приємно відзначити те, що рухаємося в правильному напрямі.

свічки WOOD MOOD

Щодня робити все можливе й вірити в Україну 

Нині непрості часи для багатьох українських підприємців. Однак я переконана, що треба завжди йти вперед і не здаватися. Ми теж подолали багато перешкод. Проте якщо дійсно є наснага до своєї справи та бажання займатися нею, то можливості знаходяться. Іноді в дивний спосіб, як це було з «Новою Поштою» та свічками для паризької виставки. 

Варто звернути увагу на грантові програми. Закордонні партнери хочуть підтримувати українських виробників, і це може дуже сильно допомогти в бізнесі. Треба щодня робити все можливе й вірити. У нас надзвичайно чудова країна без аналогів, зроблена нами, українцями. Впевнена: у всіх нас велике майбутнє, тому що кожен українець незламний: як працівник, так і підприємець.

Суспільство

На благодійному марафоні у Луцьку продають ляльки-мотанки із Бахмута

Опубліковано

У Луцьку відбувся благодійний марафон “Великдень зігріває душі”, під час якого розпочався продаж ляльок-мотанок, знайдених військовими 14-ї окремої механізованої бригади у зруйнованому Бахмуті на Донеччині. Зараз ці унікальні ляльки можна придбати в обласній бібліотеці для юнацтва, де їх представила одна з організаторок марафону, Алла Єфремова.

Про це пише “Суспільне”.

Вдова Ірина Смірнова — ляльки-мотанки

Дружина загиблого військовослужбовця Ірина Смірнова. Суспільне Луцьк

Ляльки-мотанки з Бахмута передала волонтерам вдова загиблого військовослужбовця Ірина Смірнова, засновниця проєкту для дружин та матерів військових “Нить продовження життя”. Вона навчає жінок цьому мистецтву й створює вишиті стрічками сорочки, кошики, сукні.

“Хлопці (військові — ред.) відходили з міста і побачили, що розкидані багато ляльок, вони в болоті були і перша думка була – не дуже хотілось брати, бо це чиєсь, а з іншої сторони вони розуміли, що ляльки приречені, якщо залишаться тут. Вони їх позбирали і врятували три великі коробки цих прекрасних мотанок”, — розповіла жінка.

Читайте також: Як подолати панічні атаки: порада від МОЗ

Врятована у Бахмуті лялька-мотанка на ярмарку у Луцьку

Одна із понад сотні ляльок-мотанок, врятоваих військовими у Бахмуті. Суспільне Луцьк

У Луцьк доставили більше сотні врятованих на передовій ляльок. За зібрані від продажу кошти передадуть для потреб 14-го окремого мотострілецького батальйону.

За словами Алли Єфремової, благодійний марафон триватиме до Великодніх свят. Крім ляльок-мотанок, є й інші благодійні лоти. Станом на 11 квітня вдалося зібрати понад 21 тисячу гривень.

Нагадаємо, у Києві відкриють центр допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Фото: Суспільне

Читати далі

Суспільство

У Житомирі пройде українсько-чеський театральний фестиваль

Опубліковано

У Житомирі відбудеться «Фестиваль взаємності», який об’єднає чеських та українських митців. Заходи триватимуть з 15 по 17 квітня і охоплюють 7 чеських театральних вистав, 2 майстер-класи для дітей та дорослих, концерти, фільм та презентації робіт митців обох країн.

Про це інформує видання daily.

Головною метою фестивалю є поєднання культурних наснаг Чехії та України через мистецьке вираження та підтримку діалогу й взаєморозуміння серед митців обох країн. Ініціатором цього заходу є відомий театральний режисер Давід Зелінка разом з театральною групою й неурядовою організацією «Тепер вдих і лети».

Читайте також: Відпусток для військових побільшає: на які зміни чекати

Після Житомира фестиваль відвідає Рівне (12-14 квітня), Чернігів (19-21 квітня), Київ (22-24 квітня) та Івано-Франківськ (26-28 квітня).

Театральні колективи, які беруть участь у фестивалі, представляють театри «Лішень» (Брно), «Тепер вдих і лети» (Прага), театр «Фесте» (Брно), Дебора Штисова та колеги (Прага), які співпрацюють з академічними державними театрами й незалежними сценами України.

Нагадаємо, у Києві відкриють центр допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Фото: daily

Читати далі

Суспільство

Трощи, ламай: у Києві працює кімната для зняття стресу у Києві

Опубліковано

У Києві працює кімната простору “Destroy.space” для зняття стресу. Простір для зняття стресу за адресою: вул. Велика Васильківська, 81к, що неподалік костелу св. Миколая.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”.

Там облаштовані спеціальні кімнати, де можна розтрощити ноутбук, розбити голову Путлєра чи зайнятися арттерапією. 

Серед пропозицій: 

  • кімната люті (Rage room, Кімната гніву) — це місце, де можна трощити усе навколо: від комп’ютера до електрочайника наодинці або у компанії друзів. 
  • скляний тир: за пів години ти встигнеш розбити кілька склянок, тарілок та пляшок об стіну. З собою можна взяти компанію до п’яти осіб.  
  • розбити голову муляжу путіна або розфарбовувати гіпсові фігурки — не таке вже й нудне заняття, коли треба перенаправити енергію з негатива в позитив. Коштує така корисна розвага 1400 грн. Розмальовану фігурку забирай додому, милуйся та приходь ще. Якщо ж не сподобалася, ніхто не заважатиме тобі розтрощити її битою.  

Читайте також: 10 ідей для весняної велопрогулянки Києвом: вам сподобається

“Відвідувачам видають комплект захисту. В скляному тирі є захисні маски, навушники, фартухи та рукавиці. А ще — обмежувальна стійка та захисний екран, за яким можна сховатися. Відвідати локацію можуть особи старші 18 років. Тим, хто не досяг повноліття, вхід дозволено у супроводі батьків”, – пише видання “Ти Київ”.

  • ДЕ?  Вул. Велика Васильківська, 81к
  • КОЛИ? З 12:00 до 20:00 
  • СКІЛЬКИ? від 1200 грн

Нагадаємо, 10 українських фільмів про кохання, які варто переглянути на вихідних.

Фото: Destroy.space

Читати далі