Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Віддають тим, хто потребує. На Харківщині юристка дає друге життя квартирам, якими ніхто не користується

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Щоранку Олена Степанова перевіряє оновлення у законодавстві, аби потім пояснити їх колегам, що звертатимуться із запитаннями протягом усього дня. І навіть після завершення роботи Олена не прощається з документами, адже часто натхнення скласти якийсь акт чи розпорядження приходить вночі, коли всі сплять.

«Хтось каже, що професія юриста лише про документи і закони, але для мене мій фах дуже творчий, бо тут використовують аналітику та інтуїцію, а ще потрібне неабияке натхнення», — каже Олена.

Завдяки цій жінці уже кілька людей з Лозівської громади на Харківщині отримали власне житло.

Олена Степанова

начальниця юридичного відділу Лозівської міської ради

Маю можливість впливати на життя громади 

Я народилася у сім’ї юристів, тому ще з дитинства мріяла про цю професію. Пам’ятаю, що навіть говорила в школі, що хочу стати суддею. І от вже понад 20 років юриспруденція є частиною мого життя, адже після третього курсу університету я пішла працювати у державну виконавчу службу. 

Для мене все було новим і складним, багато паперів та спілкування з людьми, але це все так затягнуло, що я пропрацювала там майже 12 років.

Проте згодом вигоріла від такої роботи і вирішила щось змінити. І ось уже 10 років працюю юристкою в органах місцевого самоврядування.

Саме тут я маю можливість впливати на життя громади і робити її такою, як я хочу.

Щоранку Олена слідкує за новинами чинного законодавства. Фото: ШоТам

Іноді дуже складно спланувати свою роботу, адже щодня виникають якісь нові завдання. Мій ранок завжди починається з кави, потім перевіряю листи та новини законодавства, а далі — весь день працюю з людьми. Взагалі до нас як юристів щодня є багато питань від колег щодо пояснення законів та як їх застосовувати у житті громади.

Ще один спосіб допомагати людям знайти дім

Ще до повномасштабної війни ми почали працювати з відумерлою спадщиною — нерухомістю, яка після смерті власника не переходить нікому у спадок, ніхто там не живе і протягом року не звертається до нотаріуса.

Зазвичай нам повідомляють з ОСББ, що у квартирі ніхто не проживає та не оплачує послуги і тоді ми починаємо свою роботу — звертаємося до обслуговуючої компанії, складаємо акти обстеження, опитуємо сусідів, з’ясовуємо, чи були у померлого власника родичі. 

Для кожного житла Олена вивчає архівні справи про будівлю та її власників. Фото: ШоТам

Згодом надсилаємо запит в РАЦС, аби там підтвердили смерть власника та звертаємося до нотаріуса, чи спадщиною ніхто не цікавився. Між цим я завжди детально вивчаю архівні справи про те, кому належало житло і тоді вирішую, чи є підстави звертатися до суду.

Під час повномасштабної війни, коли так багато людей потребують житла, знову з’явилася потреба цим займатися. За останні два роки ми змогли передати у комунальну власність громади 22 житлові об’єкти, які суд визнав відумерлою спадщиною.

Житло для медиків та малозабезпечених сімей

Наша громада навчилася працювати з відумерлою спадщиною завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Фахівці провели для нас багато семінарів та тренінгів з цієї тематики, надали нам модельні акти та допомогли налагодити комунікацію між різними структурами, які займаються цими питаннями.

Працюючи з відумерлою спадщиною, Олена опрацьовує велику кількість документів. Фото: ШоТам

Цьогоріч на Львівщині для нас проводили тренінг щодо впровадження нового закону про адміністративну процедуру. Коли ми туди їхали, то не розуміли, як його використовувати в житті громади, але тренерки все доступно пояснили. 

Тепер ми віддаємо ці квартири тим, кому вони найбільш потрібні — багатодітним сім’ям, самотнім людям, воїнам, які повертаються з фронту. 

Переселенка Наталія Відлір з Донеччини вже 9 років працює медсестрою в Лозівській громаді, а тепер отримала службове житло. Фото: ШоТам

Цьогоріч вже 4 квартири ми передали молодим медикам, які прийшли працювати у нашу громаду, а також малозабезпеченим сім’ям. А минулого року квартиру з нашого фонду отримала сім’я загиблого захисника. Ще одну квартиру надали переселенці, яка зараз працює в одному з медпунктів нашої громади.

«Мені подобається бути корисною для колег і громади»

Професія юриста важлива не тільки в роботі органів самоврядування, але й у житті громади. Я часто відчуваю, що мої поради є корисними для людей. Мені це дуже подобається.

Олена Степанова на робочому місці. Фото: ШоТам

Хтось каже, що професія юриста лише про документи і закони, але для мене мій фах дуже творчий, бо тут використовують аналітику та інтуїцію, а ще має бути неабияке натхнення до роботи. Часто я не можу написати документ дуже довго, а потім серед ночі може прийти натхнення і все вдається.

Звісно, ця моя робота вдома не дуже подобається рідним, але я стараюся приділяти достатньо часу їм та собі. Наприклад, розвантажую себе в’язанням та створюю гарні речі для близьких людей. 

Я хочу жити у своїй громаді, тому роблю усе, аби вона розвивалася і була сучасною. І щоб звідси не виїжджала молодь.

Суспільство

Захисник повернувся з полону та дізнався, що в нього народився син (ВІДЕО)

Опубліковано

Звільнений з полону захисник дізнався, що в нього народився син. Це сталося під час другого етапу обміну пораненими та важкохворими полоненими.

Відео з телефонною розмовою поширив омбудсман Дмитро Лубінець.

У слухавці захисник почув, що його сина назвали Артуром. Військовий повідомив своїй коханій, що вже повернувся в Україну.

«Повернення з полону стало для Захисника подвійною радістю — на нього чекала не лише довгоочікувана свобода, а й новина про народження сина Артура. Життя перемагає», — прокоментував омбудсман.

Фото обкладинки: скриншот з відео омбудсмана Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

На Житомирщині розробили проєкт відновлення площі, в яку влучила ворожа авіаційна бомба

Опубліковано

У Малині на Житомирщині розробили проєкт відновлення центральної площі. У березні 2022 року внаслідок влучання авіаційної бомби її було пошкоджено та частково зруйновано.

Про це повідомили в організації «U-LEAD з Європою».

Відремонтують та покращать

Малинська громада у співпраці з «U-LEAD з Європою» розробила проєкт, у якому площу Соборну відновлять та зроблять зручнішою для містян.

Планують не лише реконструкцію, а й:

  • зміну організації дорожнього руху у бік пріоритетності пішоходів, велосипедистів та громадського транспорту;
  • збільшити в 5 разів озеленення;
  • облаштувати паркомісця, у тому числі, для осіб з інвалідністю;
  • відновити та покращити вуличне освітлення.

Читайте також: Київські студенти презентували концепцію відновлення річки Либідь

Про Соборну

Соборну оточують вулиці з інтенсивним рухом як транспорту, так і пішоходів, тут є і велосипедний рух. Через центральну площу проходять усі маршрути міського громадського транспорту, а також проміські та міжміські маршрути. Активними користувачами площа є не тільки мешканці міста Малина, чисельністю — 27 тис. особи, а ще додатково 7,5 тис. осіб населення громади. 

Нагадуємо, що в Києві створили мобільну копію мозаїки Алли Горської. Панно повезуть в турне.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «U-LEAD з Європою»

Читати далі

Суспільство

Король Чарльз ІІІ зустрівся з українською правозахисницею Олександрою Матвійчук

Опубліковано

11 червня 2025 року в Букінгемському палаці відбулася зустріч короля Великої Британії Чарльза ІІІ з керівницею Центру громадянських свобод Олександрою Матвійчук, яка отримувала Нобелівську премію миру.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці королівської родини.

Під час зустрічі обговорили виклики, з якими стикається українське громадянське суспільство під час війни, а також роль міжнародної підтримки у фіксації воєнних злочинів і відновленні справедливості.

Читайте також: У Празі на підтримку України встановили Дзвін Свободи, відлитий із російської зброї (ФОТО)

Центр громадянських свобод — українська правозахисна організація, яка з 2007 року займається захистом прав людини, розвитком демократії та підтримкою громадянського суспільства. 7 жовтня 2022 року центр став першим в історії України лавреатом Нобелівської премії миру.

Місією центру є просування цінностей прав людини, демократії та солідарності в Україні й світі заради реального утвердження принципу людської гідності.

Раніше правозахисниця Олександра Матвійчук стала лавреаткою премії «За правильний спосіб життя», також відомої як альтернативна Нобелівська премія.

Нагадаємо, що лавреати Нобелівської премії відвідали Київ і Харків задля підтримки українців.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка королівської родини

Читати далі