Новий рік — новий бюджет. Кілька порад про те, як спланувати персональні фінанси на 2025 рік, ШоТам дала фінансистка Ірина Обруч.
фінансова радниця, бізнес-тренерка у сфері персональних фінансів і засновниця Fincode Academy
Перед тим, як планувати фінанси в новому році, важливо озирнутися назад. Подумайте, наскільки змінилися ваші доходи, чи вдалося вам краще розпоряджатися своїми коштами та чи просунулися ви до своїх цілей. Такий аналіз допоможе побачити переваги вашого підходу, знайти слабкі місця та врахувати їх у планах на майбутнє. Цей своєрідний звіт перед самим собою дозволить вам впевненіше планувати на рік уперед.
Подумайте, чого ви хочете досягти: це може бути відпустка, ремонт чи невелике накопичення. Розділіть свої цілі на три категорії. У короткострокові (1–3 місяці) може входити покупка посудомийної машини чи нового дивана; у середньострокові (1–3 роки) — ремонт або покупка авто; довгострокові (5+ років) — накопичення на пенсію чи власне житло.
Після цього визначте, що для вас є найважливішим. Довгострокові цілі зазвичай потребують більше накопичень, тому краще починати з них. Короткострокові допоможуть вирішити нагальні потреби та покращити якість життя вже зараз.
Плануйте витрати так, щоб на кожну ціль виділяти певну частину доходу. Регулярно переглядайте свій план, щоб адаптувати його до змін.
Керування грошима починається з бюджетування — фіксації всіх наших доходів і витрат. Над веденням звіту треба працювати від 3 до 6 місяців. Це потрібно для того, аби визначити, які щомісячні витрати є основними, а які — додатковими. Ідеальною формулою вважається «60-20-20»: 60% доходів — витрати першої потреби (оренда житла, комунальні послуги, оплата за навчання дітей, їжа та засоби гігієни), 20% — планові витрати (донати, одяг, подушка безпеки + тривалі накопичення), 20% — дозвілля, а також емоційні покупки.
Фінансова подушка дорівнює 3–6 місяцям базових витрат — це ті гроші, які допоможуть вам пережити складний період, наприклад, втрату роботи чи переїзд. Не потрібно накопичувати дуже багато — головне, щоб цих грошей вистачило на необхідне: їжу, оренду, комуналку, базові потреби.
Щойно зберете цей резерв, починайте відкладати на інші важливі речі — наприклад, на ремонт.
Кредитна картка є корисним фінансовим інструментом, але тільки за правильного використання. Це не частина фінансового планування, а швидка допомога, коли вам потрібно покрити тимчасові витрати. Наприклад, якщо ви фрилансер, і вам затримують оплату за роботу, але гроші точно надійдуть, кредитка допоможе закрити цей розрив. Особливо вигідно користуватися нею в межах пільгового періоду (зазвичай до 55 днів), коли банк не стягує відсотки. Головне — повернути кошти вчасно, щоб уникнути додаткових витрат.
Однак якщо ви використовуєте кредитну картку для покриття регулярних витрат, це може призвести до боргів.
Якщо хочете незаплановано придбати якусь річ, дайте собі день, аби обдумати покупку. За цей час емоції вщухнуть, і ви зможете оцінити, чи дійсно ця річ вам потрібна. Якщо йдеться про онлайн-шопінг, залиште товар у кошику. Такий підхід допомагає ухвалювати більш усвідомлені рішення, бо ви не відмовляєтеся від покупки назавжди, а лише на трохи її відкладаєте.
Коментарі