Суспільство
Ветеран після тяжких боїв в АТО заснував полуничний бізнес (ВІДЕО)
Після того, як на очах Миколи через росіян гинули й калічилися побратими, робота на українській землі стала його особистою терапією. Разом з дружиною він пішов на справжню авантюру: не знаючи нічого про фермерство, на кредитні кошти вони орендували поле в 6 гектарів і засадили його кущами італійської полуниці.
Що з цього вийшло розповідає ШоТам.
Пройшов Майдан, боронив Луганщину в АТО, а потім створив власний полуничний бізнес.
«Мені подобається, отримую задоволення, коли: «Ти знаєш його? Це Микола, Файна Berry. Це той, який зробив з 1000 доларів господарство, яке хочуть усі!». Але ніхто не знає насправді реальність», — Микола Стецьків, ветеран АТО, засновник Файна Berry.
У 2016 це здавалося справжньою авантюрою, але минуло 6 років, і справа вже самоокупається. На полях люди охоче ласують смачнющими ягодами, а продажі зростають.
До початку війни Микола працював будівельником, а його боротьба почалася з Майдану. У 2013 він кинув виклик злочинній владі, а у 2014 зрадів, коли прийшла повістка на фронт.
«Коли я їхав, багато людей сумували. Я кажу: “Чому ви мене живого ховаєте? Я їду туди, щоб зробити правильні речі. У мене є все, що потрібно: я здоровий, у мене є якісь навички, я займався спортом, скільки себе пам’ятаю. Я не можу бути не там”», — Микола Стецьків, ветеран АТО, засновник Файна Berry.
Читайте також: Захисники носять іграшку з собою, бо вона їх береже. Історія ветеранки, яка стала майстринею
Микола воював на Луганщині в найгарячіший період АТО: на його очах росія калічила та вбивала побратимів. Коли гаряча фаза минула, повернувся додому до мирного життя. Виховував п’ятьох дітей і мріяв про власну справу.
Разом з дружиною подумали: чом би не зайнятися вирощуванням полуниці? Микола скористався програмою для учасників АТО й отримав від держави 30 000 гривень і ділянку в 10 соток. Новачок у фермерстві, він вчився на своїх помилках: втрачав городину через заморозки та бур’яни.
Попри перші невдачі, разом з дружиною брав позики й кредити, продавав майно… Зрештою, вони орендували поле в 6 гектарів. Так з’явився бренд української полуниці Файна Berry.
«Нам розробляли технологію живлення, догляду за рослинами — Ізраїль. І коли ми аналізи ґрунтів дали ізраїльтянам, вони сказали: “Такої землі не існує”», — Микола Стецьків, ветеран АТО, засновник Файна Berry.
Колись на цьому місці було болото, але тепер за показниками це ідеальна для фермерства земля. З кожного куща полуниці новачки-аграрії почали збирати по 500 грамів ягід. А допомагають у збиранні врожаю відвідувачі ферми!
Файна Berry започаткували акцію «Збери собі сам». Люди приїздять, збирають ягоди власноруч, а потім сплачують їхню собівартість.
«Полуниця красива, блискуча, запашна, і не є тією небезпечною, про яку більшість людей говорить. Тобто її можна їсти, зірвавши прямо з грядок», — Микола Стецьків, ветеран АТО, засновник Файна Berry.
Дивіться відео: Ветеран з Тернопільщини розвиває ягідний бізнес та вчить цьому інших
У вирощуванні господарство використовує виключно італійські сорти. Сфера збуту ягід — ресторани, кондитерські крамниці, продаж на переробку. Микола не любить робити на цьому акцент, але регулярно донатить відсоток прибутку на ЗСУ.
Цього року ферма вперше вийшла на самоокупність. Але попереду ще багато роботи: Микола вдосконалює технології, аби зробити справу прибутковою.
«Ми можемо мріяти, лежачи на дивані перед телебаченням, і звинувачувати всіх попередників і всіх наступників. Але ми насправді відповідальні перед самими собою. Ми або йдемо [вперед], або не жаліємось», — Микола Стецьків, ветеран АТО, засновник Файна Berry.
Нагадаємо, ветеран відкрив патріотичну кав’ярню у столиці. Основна частина прибутку йде на потреби Спілки ветеранів АТО Подільського району.
Також ШоТам розповідав, як ветеран з Одеси виграв мільйон гривень на запуск нової піцерії Veterano Pizza.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі