Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Веганське м’ясо в Україні: підбірка рослинних аналогів м’яса, що присутні на українському ринку

Опубліковано

Світовий ринок рослинних продуктів стрімко розвивається. Україна ж не стоїть осторонь: рослинне молоко виготовляють вже не лише мікропідприємства, а навіть гіганти молочної промисловості. Те ж саме стосується альтернатив м’ясу: за останні кілька місяців з’явилось кілька нових виробників фаршу, котлет для бургерів та інших варіацій м’ясних аналогів в Україні. Знайти всі ці продукти теж стає легше: нині це вже не лише інтернет-магазини, а мережі відомих супермаркетів та заклади харчування. 

Спеціально до Дня без м’яса, який відзначають 20 березня, активістки кампанії UA Plant-Based вже спробували найдоступніші та найцікавіші різновиди м’яса з рослин і охоче діляться своїми враженнями у цій підбірці.

Beyond Meat 

Звичайно беззаперечним лідером і фаворитом є Beyond Meat, адже веганські бургери — не новинка. Їх готують з 1982 року. Але вчені Beyond Meat розробили формулу, завдяки якій, рослинне м’ясо за консистенцією, запахом, смаком і кольором майже неможливо відрізнити від тваринного.

У «м’ясі майбутнього» немає ГМО, глютену, сої, антибіотиків, холестерину, гормонів і паразитів. А на його виготовлення використовують в рази менше ресурсів, ніж на тваринне.

Першим місцем, де можна було скуштувати Beyond Meat в Україні, став заклад «Oxota na Ovets» від «Сім’ї ресторанів Дмитра Борисова». Beyond Meat з’явилося там влітку 2019 року, а в листопаді у компанії з’явився офіційний дистриб’ютор в Україні. Страви з Beyond Meat уже можна спробувати у десятках ресторанів різних міст України. Продукція для домашнього приготування продається в Еко-Лавці, Metro, Vegetus, WineTime, GoodWine. Офіційний дистриб‘ютор Beyond Meat в Україні компанія «Вест Мілз». Наразі на полицях представлені тільки два види продукції: ковбаски й котлети.

Beyond Meat заполонили серця багатьох, не лише веганів, але й тих, хто прагне зменшити споживання продуктів тваринного походження. Смак, текстура, вигляд — максимально нагадують справжнє м’ясо. Єдиний мінус — ціна.

Склад продукту: вода, ізолят горохового білка (18%), канолова олія, рафіноване кокосове масло, коптильні ароматизатори, стабілізатори: целюлоза, метилцелюлоза, гуміарабік, картопляний крохмаль, мальтодекстрин, екстракт з дріжджів, сіль, соняшникова олія, сухі дріжджі, антиоксиданти: аскорбінова кислота, оцтова кислота, барвник: екстракт буряку, модифікований кукурудзяний крохмаль, яблучний екстракт, концентрат лимонного соку.

Поживна цінність: одна котлета Beyond Meat має 265,5 ккал та містить жирів 17,7 г; вуглеводів 9,7 г; білків 17,7 г; не містить солі й цукру.

Instagram

Де купити? westmills.com.ua

Ціна: близько 250 грн за 2х113,5 г.

Garden Gourmet

У лютому цього року всі новиннєві портали повідомляли про те, що в кінці 2021-го Компанія Nestle запускає в Україні продаж лінійки рослинних продуктів Garden Gourmet. У лінійку продуктів Garden Gourmet в Україні увійдуть рослинні котлети для бургера, рослинні сосиски, рослинні фрикадельки й нагетси.

Уже зараз спробувати котлети цього бренду можна в бургерах у львівському веганському ресторані ОМНОМНОМ. І хоч в основі цього продукту соєвий протеїн (54,6%), він найбільше з усіх, схожий на Beyond Meat. Котлети соковиті, ніжні, схожі на м’ясо текстурою та смаком, мають запах приготованої на вогні їжі. Якою буде роздрібна ціна продукції Garden Gourmet і де ще можна буде його скуштувати — поки невідомо. Ціна за бургер у львівському закладі зараз — 240 грн. 

Naturly 

Продукцію данської компанії Naturly вже досить давно можна знайти в Сільпо та на полицях магазинів з рослинними продуктами. Проте, асортимент в Україні значно менший ніж у Європі. До нас привозять лише аналог вершкового масла, фарш та котлети для бургерів, тоді коли компанія також виготовляє сосиски, фалафель, курячі шматочки, морозиво та піцу. І нагадуємо, що все це на 100% з рослин, адже слоган компанії «Їж рослинне, бо у нас нема планети Б».

Щодо смаку, то фарш має приємний, горіховий присмак, текстура пружна, зайва волога відсутня. Чудово підходить для котлет чи тефтель, проте може бути сухуватим для страв з тістом (чебуреки чи пельмені, наприклад).

Склад продукту: регідратований соєвий білок/ізолят (58%), вода, кокосова олія, соєве борошно, пшенична клейковина, мигдаль, томат, ферментована декстроза, крохмаль тапіоки, сіль, екстракт солоду, барвник (буряк), натуральний аромат, мальтодекстрин, стабілізатор (метилцелюлоза). 

Харчова цінність на 100 г продукту: 814 ккал; білки 18 г; жири 10 г; вуглеводи 6,2 г.

Instagram

Де купити? naturli-foods.com/naturli-in-ukraine/

Де скуштувати? на жаль, не вдалось знайти інформацію про заклади, які готують страви з фаршем Naturly.

Ціна: 187 грн за 400 г.

 Eat Me At 

Eat Me At — рослинний фарш на основі соєвого ізоляту, створений українцем, який сам відмовився від м’яса та, надихнувшись американським Impossible Food, вирішив відтворити щось подібне в Україні. «Метою було зробити м’ясо з рослин, яке на смак було максимально наближеним до тваринного та було б корисніше за своїми властивостями», — ділиться засновник компанії Андрій.

Формат фаршу, який обрали Eat Me At, на відміну від решти українських виробників — дуже зручний, адже це не котлети, а власне маса, з якої можна приготувати будь-яку страву: лазанью, пельмені, голубці чи макарони з соусом болоньєзе. На сайті продукту зібрано безліч рецептів різної складності з їх продуктом.

Якщо порівнювати з фаршем від Naturly, то Eat Me At більш вологий за консистенцією та менш приправлений спеціями, що однозначно має свої переваги.

Склад продукту: вода питна, ізолят соєвого білка, олія соняшникова рафінована, олія кокосова, білок картопляний, метилцелюлоза, екстракти дріжджові, сік буряковий концентрований, барвник цукровий колер, сіль кухонна, натуральні ароматизатори.

Поживна цінність на 100 г продукту: 270 ккал; білки 15,4 г; жири 19,8 г; вуглеводи 7,6 г; сіль 0,71 г; не містить цукру.

Instagram

Де купити? В точці видачі замовлень м. Київ, вул. Верхній Вал, 58/28, а також в Maosfood, Vegetus, Еко світ і FireFlys у Львові.

Де скуштувати? в закладах Києва: Альтруїст, Імбир, Holy Avocado та Orang+Utan. 

Ціна: 160 грн за 350 г.

Dream Eat 

Навіть кондитерська компанія АВК на початку 2021 року заявила про те, що вони почали виробництво рослинного м’яса і представили свій перший продукт в цьому напрямку — котлети для бургерів. Окрім високого вмісту білка та збалансованого амінокислотного складу, виробник заявляє, що це перший подібний продукт на українському ринку, що не містить метилцелюлози: «Ми зробили продукт без антибіотиків, холестерину, штучних ароматизаторів, барвників та консервантів. Dreameat — перше рослинне м’ясо на ринку без вмісту метилцелюлози. Простими словами, без паперу», — заявив Володимир Авраменко, власник АВК.

Текстура котлет розсипчаста, волокниста, їх легко та зручно обсмажувати на грилі чи сковорідці. Відчувається ледь помітний смак спецій.

Виробник також планує розширити лінійку та виробляти також фарш і ковбаски.

Нещодавно також продукція Dreameat отримала екосертифікацію, що підтверджує відсутність впливів на довкілля та здоров’я людини. 

Склад продукту: вода питна, олія рослинна соняшникова високоолеїнова, ізолят протеїну соєвого, глютен пшеничний, крохмаль, клітковина пшенична, 2 % і менше: сіль морська, желюючі агенти: карагінан, конжакова камедь, альгінат натрію; ароматизатори натуральні, рис червоний ферментований, цибуля сушена, барвник натуральний «Карамель», перець чорний мелений, оцет натуральний.

Поживна цінність на 100 г продукту: 260 ккал; жири 18,0 г; вуглеводи 5,0 г (з яких 0,7 г); білки 18,0 г.

Instagram

Де купити? dreameat.com.ua

Де скуштувати? NLSN&FRNDS CF, Trattoria No 5 (м. Київ)

Ціна: 100 грн за 2х120г.

Vegetus 

ТМ «Вегетус», яка давно радує всіх веганів України сосисками, ковбасами, паштетами та тофу, наприкінці 2020 року презентували три види котлет для бургерів. В основі котлет, як і в більшості продуктів від Вегетуса, сейтан (пшеничний білок) та соєвий білок. Проте, виробник розробив одразу три різновиди котлет і по складу вони досить різні: Апетитні — на основі тофу, фірмові — з суміші соєвого та пшеничного білка, а делікатесні — лише з пшеничного білка. Найбільше нам сподобались фірмові. Поєднання соєвого та пшеничного протеїну зробили котлети ніжними та соковитими, а за своєю текстурою ці котлети нагадують відбивну. Вони досить щільні, не розсипчасті та волокнисті. 

Склад котлет «Фірмових»: білок соєвий, білок пшеничний, борошно рисове, вода питна, крохмаль кукурудзяний, олія соняшникова, олія кокосова, спеції (кмин, цибуля, перець, паприка копчена), ароматизатори, гідролізований рослинний білок, рослинні волокна, метилцелюлоза, цитрусові волокна, крохмаль картопляний, сіль кухонна, барвник (концентрований буряковий сік, екстракт ячмінного солоду). 

Харчова цінність на 100 г продукту: 181,3 ккал; жири 8,5 г; вуглеводи 11,2 г (з них цукри 1,7 г); білки 15,0 г; сіль 1,62 г.

Instagram: instagram.com/vegetus_ukraine/

Де купити? у фірмових магазинах «Вегетус» та на сайті.

Де скуштувати? нема інформації.

Ціна: 112,8 грн за 2х120 г.

Yummy-Yummy

ТМ Yummy-Yummy — виробник соєвих котлет для бургерів з Одеси. Котлети соковиті, волокнисті, добре смажиться, не розпадається, на смак схоже на м’ясо, але не настільки виразно, як, наприклад Beyond Meat.

Склад продукту: вода, соєвий білок, рослинна олія, натуральні ароматизатори, барвник екстракт буряка, метилцелюлоза.

Харчова цінність на 100 г продукту: 250 ккал; жири 20 г; білки 18 г; вуглеводи 4 г; сіль 0,8 г.

Де купити? магазинах Прованс, Мадам Броколі та Баклажан (м. Одеса) або з доставкою через Instagram.

Instagram

Де скуштувати? Зелень кафе (м. Одеса)

Ціна: 88 грн за 2х120 г.

Vegurman 

Vegurman пропонує нетиповий для нашого ринку продукт — сухі шматочки рослинного білого та червоного м’яса. Продукт потребує розмочення у воді чи бульйоні перед приготуванням. На смак і вигляд нагадує шматочки курячого м’яса. Чудово підходить для супів, підлив та рагу. Червоне м’ясо від білого відрізняється лише наявністю бурякового соку у складі та, відповідно, кольором. Безумовно такий продукт має свої переваги: не потребує заморозки, має довгий термін зберігання, легкий (після розмочування збільшується у вазі вдвічі, зручно брати з собою в дорогу, можна заправити своїми улюбленими спеціями та готувати страви, в яких використовують звичайне м’ясо, дешевший за більшість інших аналогів м’яса. 

Склад продукту: борошно соєве харчове, глютен пшеничний, ізолят соєвого білка, сіль харчова, розпушувач — гідрокарбонат натрію (сода харчова). 

Харчова цінність на 100 г продукту:  жири 1,0 г; вуглеводи 20,0 г; білки 58 г; сіль 0,1 г.

Instagram

Де купити? vegurman.com

Де скуштувати? на сайті є перелік закладів де можна скуштувати продукт.

Ціна: 65 грн за упаковку у 100 г, або ж 470 грн за кг (ціна на сайті виробника, ціна роздрібних продавців може відрізнятись).

Dynameat

Dynameat позиціюють себе, як перший український бренд рослинного м’яса. Компанія з’явилась у вересні 2020 року в Одесі. На смак котлети Dinameat дуже схожі на Dream Eat та Yummy-Yummy.

Склад продукту: вода, ізолят горохового білка, оливкова олія, цибуля, соєве борошно, стабілізатор метилцелюлоза, сіль, перець, спеції, натуральні ароматизатори, екстракт неактивних пивних дріжджів, екстракт буряка.

Харчова цінність на 100 г продукту: 256 ккал; жири 16,2 г; вуглеводи 9,1 г; білки 21 г; цукор 0 г; сіль 0,9 г.

Instagram

Де купити? dynameat.co

Де скуштувати? Vega room (м. Львів), ресторан U (м. Одеса).

Ціна: 140 грн за 2х110 г.

Bobinata 

Перша стартап-компанія в Україні, яка розробила унікальний рослинний продукт з високим вмістом білка. А унікальність продукту полягає в тому, що він продається уже готовим до вживання і не потребує приготування. Достатньо просто розігріти його у мікрохвильовці, на сковорідці чи в духовці, або просто споживати холодним. Виробник пропонує три смаки продукту: класичний, пряний та сальса. Для любителів гострого найкраще підійде сальса. Класичний не має яскраво вираженого смаку, а пряний містить найбільше спецій. На смак продукт трохи нагадує в’ялене копчене м’ясо, а при тушкуванні з кокосовими вершками — курку.

Склад продукту: соєвий ізолят, білок пшеничний, сіль, цукор, сода харчова, соняшникова олія, барвник натуральний «червоний рис», спеції, емульгатор соєвий лецитин, ароматизатори м’яса на рослинній основі, лимонна кислота.

Харчова цінність на 100 г продукту: 247 ккал; жири 8 г; білки 30 г; вуглеводи 14 г.

Де купити? instagram.com/bobinata.food

Де скуштувати? поки, на жаль, в жодному закладі нема в меню страв з цим м’ясом.

Ціна: 160 грн за 400 г.

Wanted Vegan

Засновник Wanted Vegan Роман Квашенко хоч і не веган, але дотримується правильного харчування та переймається проблемами екології. Його продукт для тих, хто хоче урізноманітнити харчування або ж поступово відмовитись від м’яса, але ще не готовий прощатись з його смаком. Продукція Wanted Vegan містить виключно рослинні компоненти: горохові та пшеничні текстуровані білки. В них міститься більше протеїну, ніж в аналогах тваринного походження. Смак м’яса досягається шляхом правильно підібраного набору спецій. Зараз на ринку представлені котлети та два види нагетсів. Окрім цього, компанія планує виготовляти веганський фарш.

На смак нагетси дійсно дуже нагадують курячі аналоги, мають ніжний, м’який смак та текстуру курячого м’яса. 

Склад нагетсів: вода, текстурований пшеничний білок (пшеничний, гороховий), олія соняшникова рафінована, стабілізуюча система (білок бобовий, білок гороховий, метилцелюлоза, сіль, ароматизатор «Курка», екстракт цибулі. Суміш панірувальна: сухарі пшеничні.

Харчова цінність на 100 г продукту: 145 ккал, жири 6,45 г; білки 15 г; вуглеводи 6,16 г, сіль 1,2 г.

Instagram

Де купити? На разі продукцію Wanted Vegan у можна придбати в Києві, Хмельницькому, Дніпрі у мережах Winetime та Мегамаркет.

Де скуштувати? Thisispivbar та Orang+utan у Києві. 

Ціна: 180 грн за 230 г.

Це далеко не вичерпний список рослинних альтернатив м’ясу на українському ринку. Як мінімум, в супермаркетах Ашан та Фора можна знайти сосиски та котлети від ТМ MR Grill, проте, попри високу ціну, готувати їх досить складно: котлети розпадаються на грилі, а сосиски більше схожі на паштет.  

Також в мережі супермаркетів Метро з’явились котлети для бургерів Moving Mountains у складі яких гриби, соя, горох та пшеничний білок. Продаються упаковками по 8 котлет. Ціна за упаковку 712 грн. 

Впевнені, що це ще не все і що ринок рослинних альтернатив продовжуватиме рости. А також нагадуємо, що інформація щодо цін, закладів та точок продажів стрімко міняється, а опис смакових якостей — дуже суб’єктивний та відповідає виключно вподобанням представниць кампанії UA Plant-Based.  

Варто додати, що можна дотримуватись повністю рослинного раціону, харчуватись здорово та збалансовано, не вживаючи при цьому альтернатив м’ясу взагалі. Достатню кількість жирів, білків та вуглеводів можна отримати, харчуючись більш звичними для нас продуктами: овочами, фруктами, зеленню, крупами, бобовими та грибами. 

Більше про збалансоване веганське харчування можна дізнатись, пройшовши 10-ти денний безплатний Plant-Based Challenge. Реєструйтесь за посиланням.

Авторка статті: Андріана Федевич – представниця кампанії UA Plant-Based. 

Коментарі

Суспільство

Як біотехнологиня та вчителька мотивують жінок змінювати професії (ВІДЕО)

Опубліковано

Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.

Історія героїнь випуску

Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.

«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.

Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)

Фото: ютуб-канал ШоТам

У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.

Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.

Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.

Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні презентували стрічку «Сімейний альбом» про родинну історію Голодомору й війни (ВІДЕО)

Опубліковано

У столичному кінотеатрі «Жовтень» 21 листопада презентували документальну стрічку «Сімейний альбом». Його зняла режисерка Марина Ткачук у партнерстві з Музеєм Голодомору та Українським культурним фондом.

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

У фільмі досліджують історичні паралелі, які є між геноцидом росії під час Голодомору 1932–1933 років і в період повномасштабної війни.

Фото: пресслужба МКСК

Читайте також: У Сикстинській капелі та Папських апартаментах створили вісім українських аудіогідів (ФОТО)

«Прем’єра відбулася за участі творчої команди та головної героїні стрічки — британської фотохудожниці Самари Пірс. Її прадід, австрійський інженер Александр Вінербергер став випадковим свідком Голодомору в Харкові 1933 року. Йому вдалося таємно сфотографувати жертв трагедії і передати ці світлини за кордон. Вінербергер прагнув донести світу правду про геноцид українців і зупинити його», — написали в МКСК. 

Коли Самара віднайшла камеру свого прадіда та альбом із фотографіями з України, вона переосмислила свій творчий шлях. Жінка вирушила на Харківщину через 90 років після Голодомору, аби засвідчити сучасні прояви геноциду проти українського народу. 

Відео: ютуб-канал Планети кіно

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

У міністерстві зазначають, що фільм «Сімейний альбом» уперше представили у світі на ювілейному Варшавському міжнародному кінофестивалі 13 жовтня 2024 року. 

Цей фільм уже озвучили п’ятьма мовами:

  • англійською;
  • польською;
  • німецькою;
  • французькою;
  • іспанською.

Фільм «Сімейний альбом» здобув перемогу на Мистецькому конкурсі державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» у 2023 році. Стрічку створила компанія «Гуд Монінг Дістрібьюшн».

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: ютуб-канал Планети кіно

Коментарі

Читати далі

Суспільство

8 фото Марка Залізняка, які розкривають Голодомор та інші злочини «совєтів» проти українців

Опубліковано

В об’єктив фотографа з Донеччини Марка Залізняка потрапила національна трагедія українського народу, а сам митець, даючи настанови своєму синові-фотографу, казав: «Сину, не міняй цю хорошу справу на рублі. Знімай: те, що сьогодні — рядовий знімок, то завтра буде історією»… І сьогодні його світлини дійсно стали історією, яку тепер неможливо замовчати.

Редакція ШоТам створила добірку фотографій 1930-х років від Марка Залізняка, яка варта вашої уваги.

Біографія фотографа

Марко Залізняк — фотоаматор з хутора Романівка на Донеччині, залишив фотолітопис руйнування українського села Вдале наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років. На його знімках увічнено моменти колективізації, розкуркулювання, знищення майна селян, відбирання хліба та виселення до Сибіру.

Фото: архів Покровського історичного музею

Залізняк вже з 12-річного віку захоплювався фотографією. Під час Голодомору йому пропонували стати фотографом у НКВС, але він відмовився. Щоб врятувати сім’ю від голоду, він обміняв свої нагороди з Першої світової війни на два пуди хліба та вивіз їх з Романівки. Пізніше він працював на будівництві заводу у Гришиному, але змушений був повернутися до Романівки внаслідок конфлікту з головою сільської ради.

У 1934 році Залізняк був засуджений за руйнування та крадіжку колгоспної пасіки, але справу закрито після апеляції та зняття звинувачення.

Фотографії Марка Залізняк стали основою для створення документальних фільмів про Голодомор, таких як «Миттєвість нашого життя», «Симфонія Донбасу», «Голодомор» та інших. Ці знімки мають велике значення у збереженні історичної правди про Голодомор, їх використовують у підручниках, монографіях та інших джерелах.

8 фото, що доводять злочини «совєтів»

  1. Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

2. Розкуркулювання селянина П. Масюка. Село Удачне Донецької області. 1934 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

3. Члени товариства зі спільного обробітку землі перевозять комору розкуркуленого селянина П. Ємця до загальної комори. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

4. Збирання замерзлої картоплі на Донеччині. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

5. Розкулачені селяни села Вдале Червоноармійського району Донецької області, 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

6. Доставка майна розкуркулених селян на бригадний двір у селі Удачне Гришинського району Донецької області, 1932 рік

фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

7. Народне гуляння біля гойдалок у селі Гришине Донецької області, 1930-і роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

8. Збір зернових за допомогою лобогрійки на хуторі Романівському Гришинського району Донецької області. На передньому плані — Марія Леонтьєвна Воробйова, 1930 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура2 дні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...