

Технології
Вчений з Харкова створює автономні сонячні “бойлери”
Харківський вчений Олександр Согоконь створює автономні сонячні колектори, що підходять для установки в багатоповерхівках. Створене ним науково-виробниче підприємство Syneko підписало з фінською фірмою протокол про наміри організувати в Україні серійний випуск сонячних установок, пише ecotown.com.ua з посиланням на Факти.
У чому особливість колекторів?
Одна з найважливіших особливостей установок – вони не бояться сильних вітрів. Традиційні сонячні колектори на основі концентраторів є суцільною дзеркальну поверхнею, тому мають велику парусність. Під час шквальних вітрів, ці установки можуть не витримати їх напору і завалитися. Олександр придумав, як усунути цю загрозу: сконструював колектор, що складається з набору дзеркальних пластин, розташованих один від одного на великій відстані. Завдяки цьому вітер проходить через колектор, як крізь гілки дерев, тобто майже не зустрічаючи опору.

Ще одна перевага – дуже легка конструкція, вагою всього 145 кілограмів. Тому її можна монтувати де завгодно, наприклад, на дахах будинків – установка їх не провалить.
«Ще одна відмінна риса нашого колектора – висока продуктивність. Вона досягається за рахунок того, що автоматика, якою оснащена установка, стежить за переміщенням Сонця протягом дня. Це дозволяє коригувати положення відображають пластин так, щоб вони постійно були розгорнуті до Сонця і збирали максимально можливу кількість енергії, – каже Олександр Согоконь».
Читайте також: Сонячну черепицю українського винахідника відзначили в UNIDO
Скільки можна нагріти води?
Лінійні концентратори призначені для нагріву води. Їх потужність вісім кіловат, і за світловий день вони нагрівають близько двох тонн води до 50 градусів. Схема така: промені концентруються на ємності з теплоносієм, який доставляє тепло в бак-термос з водою.
Для мешканців одного приватного будинку цього запасу води вистачить на 7-10 діб. Завдяки хорошій термоізоляції бака вода остигає лише на два-три градуси в добу.
“Чарівна паличка”
«Що ж стосується електроенергії, пари і холоду, то їх можна отримувати за допомогою іншого різновиду наших концентраторів, виконаних у вигляді кілець. Для вироблення електрики цю установку потрібно оснастити двигуном Стірлінга. Якщо вам потрібно отримувати пар, наш кільцеподібний концентратор слід оснастити паровим котлом. Для отримання холоду ми використовували особливу трубку, яку я жартома називаю «чарівна паличка». У ній генерується дуже потужний звук – 160 децибел! Це справжній звуковий шторм! Але він замкнений в трубці, за її межі не поширюється. Якщо будете стояти поруч, звуку не почуєте. У цій трубці використовуються закони термоакустики. З її допомогою можна отримати не тільки холод, але і електрику».
Де працюють такі колектори?
Сонячні колектори Syneko вже працюють в котеджах, у фермерському господарстві та на деревообробному підприємстві (для сушки деревини). Їх можна також застосувати для опалення (особливо ефективна система «тепла підлога»), для нагріву води в басейнах, а також в системах відтавання (наприклад, тротуарів). Колектори повністю автономні – їх не потрібно підключати до розетки.
Зараз компанія розробляє установку підвищеної потужності (12,5 кіловата) на колесах, яку можна використовувати як сушарку для ягід, фруктів, овочів, зерна та іншого.
Замовнику одна сонячна установка обходиться в чотири-п’ять тисяч доларів (ціна варіюється в залежності від складності її монтажу на місці). Витрачені кошти окупляться за два-три роки. Установки можна використовувати для гарячого водопостачання багатоквартирних будинків. Наприклад, якщо три-чотири колектори розмістити на даху «хрущовки», то вони повністю забезпечать цілий під’їзд (20 квартир) гарячою водою. Оснащення багатоповерхівки сонячними колекторами окупиться за 3-3,5 роки.
Технології

У столиці з’явилися перші електровелосипеди для шерінгу.
Про це повідомив Олександр Гречко з ГО «Пасажири Києва».
Електровелосипеди надає в оренду компанія Zelectra, яка займається дистанційною системою прокату мопедів і самокатів. Новий вид транспорту рухається за допомогою легкого обертання педалей, а електропривід одразу асистує. Без обертання педалей велосипед лише на електродвигуні не їде.
Читайте також: Мешканці будинку у Львові встановили зовнішній ліфт для свого сусіда з інвалідністю (ФОТО)
«Навантаження на ноги мінімальне. Особливо приємно в такому режимі їхати вгору», — ділиться Олександр Гречко.
На тестовому заїзді визначили, що ці велосипеди не їдуть швидше 20-21 км/год. Після цієї швидкості асистент вимикається, а велосипед далі навіть педалями розігнати важко.
Старт на електровелосипеді коштує 15 грн, а кожна хвилина використання — 5 грн.
Нагадуємо, що на Мапу доступності в застосунку «Київ Цифровий» додали понад 1500 об’єктів.
Фото: фейсбук Олександра Гречка
Технології

Маркетплейс українських технологічних компаній CodeUA увійшов до короткого списку The Webby Awards у категорії «Працевлаштування». Сервіс змагатиметься за перемогу з чотирма іншими проєктами.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
CodeUA запустили у листопаді 2024 року розробники Мінцифри та Львівського IT-кластера. На платформі зібрали найкращі українські IT-компанії, які надають свої послуги для підприємців з усього світу. Окрім інформування, CodeUA також популяризує Україну як державу, що має великий технологічний потенціал.
Читайте також: В Україні розпочали створювати національну велику мовну модель
«The Webby Awards — це “Оскар” у світі вебдизайну та розробки. Щороку премію дають крутим технологічним проєктам у найрізноманітніших нішах — від вебсайтів та реклами, до ШІ-продуктів та подкастів»‚ — написали в Мінцифри.
Серед переможців минулих років є такі компанії як Google, Apple, Pinterest, Spotify, NASA тощо.
Аби підтримати український сервіс, необхідно до 18 квітня проголосувати за CodeUA на сайті премії за посиланням.
Нагадаємо, що Мінцифри запустило платформу технологічних досягнень України.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Українські зброярі створили наземний роботизований комплекс D-21-12R. Міністерство оборони України кодифікувало комплекс та дозволило його викорстовувати в ЗСУ.
Про це повідомили в Міноборони.
Комплекс оснастили великокаліберним кулеметом. Робот може виконувати широкий спектр завдань: від спостереження і патрулювання до вогневої підтримки та ураження живої сили й легкоброньованої техніки противника.
Читайте також: Український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО)
D-21-12R має високу прохідність і здатен пересуватись по бездоріжжю, трясовині, а також долати неглибокі водні перешкоди. Комплексом керуватиме оператор, який перебуватиме у безпечному місці на значній відстані.
Нагадаємо, що українські зброярі створили новий БпЛА, що знищує бронетехніку та стійкий до РЕБ.
Фото обкладки: сайт Міноборони