Суспільство
«Варто грати за своїх». Українські стендап-коміки, які круто жартують рідною мовою
Часи, коли в YouTube панувало засилля російських та російськомовних коміків, вже давно позаду. Сьогодні українська стендап-інструстрія може похизуватися десятками талановитих та дійсно смішних артистів, які виступають рідною мовою. Розповідаємо про крутих українськомовних стендаперів, котрі точно варті вашої уваги.
Сергій Чирков
Сергій Чирков – переможець Kyiv International Stand Up Comedy Week 2019, резидент «Підпільного стендапу» та сценарист. Займатися комедією Сергій почав майже шість років тому, у рідних Сумах. Згодом переїхав до столиці та доволі швидко став одним із найбільш популярних українських стендаперів.
Майже два роки тому Чирков повністю перейшов на українську, і випустив другу сольну стендап-програму «Квантовий стрибок» – вже рідною мовою. Це «сольник» про мрії, популярність, українську політику, вампірів та навіть супрематизм. Чи варто дивитися? Однозначно.
«Російськомовний комік в Україні живе наче в ментальному Саратові: «У нас нічого немає, ніхто не ходить на концерти, нікому ми не треба». Відмовлятися від споживання російського контенту – це здорова практика будь-якого громадянина України. Адже, якщо є військова агресія певної держави до іншої, – це нормально, відмовлятися від споживання продукції, що створена в країні-агресорі», – вважає Сергій.
Сергій Ліпко
Серйозно займатися стендапом Сергій почав у 2015 році, під час строкової служби в армії. Хлопець планував поєднувати службу з виступами, але ця ідея залишилася на рівні мрій. Утім один виступ Ліпка все ж відбувся: на телевізійному проєкті «Розсміши коміка». Тоді Сергію добряче «прилетіло», адже комік у військовій формі жартував про власну частину та розповідав про проблеми, з якими доводиться зустрічатися звичайним солдатам.
Сьогодні Сергій – один із найвідоміших українських стендаперів та сценарист «Телебачення Торонто». Відео з його жартами розлітаються соцмережами, а сольні концерти збирають повні зали.
«Потрібно писати про те, що вас хвилює. Мені написання жартів нагадує доміношки. Ти просто пишеш сто жартів, із них п’ять – смішні. І ці п’ять, наче доміно, ти вставляєш у виступ. Коли в тебе збирається хороших жартів на 10 хвилин, ти йдеш виступати. І просто штовхаєш першу доміношку. Не варто писати 100 жартів і розповідати кожен із них», – каже комік.
Перехід на українську під час виступів Сергій називає «другою стендап-молодістю», адже коли ти виступаєш російською, тебе сприймають у контексті російського стендапу. Тому гуморист вирішив «зайти» за рідну команду.
Настя Дєрская
Настя ніколи не сприймала стендап як нішу для будівництва кар’єри. Шість років тому, коли вона лише починала виступати, Дєрская перебувала у пошуці себе. Дівчина намагалася зрозуміти, де і в чому може реалізуватися. Крім того, у неї не було гумористичного бекграунду, тож особливих очікувань Настя не будувала.
Та з часом з’явилися перші платні концерти, а згодом – і розуміння, що це саме те, чим хочеться займатися все життя. Сьогодні Настя Дєрская – один із найпотужніших жіночих голосів в українському стендапі. А ще не так давно вона наважилася перейти на українську.
«Я дуже довго вагалася, інколи – і досі. Коли ти вперше відкриваєш свій рот і звідти вилітає українське слово, ти потрапляєш в це інфополе. […] Я звикла виступати російською, там я більш вільно почуваюся. І тому так, я не застрахована від того, щоб якоїсь миті сказати «міроприємство» і підняти рівень крінжу до нових висот», – зізнається стендап-комікеса.
Єгор Шатайло
У стендапі Єгор Шатайло вперше спробував себе в 2015 році – під час відкритого мікрофону в одному з київських барів. Про що жартував – комік вже не пам’ятає. Але зізнається, що це був агресивний та подекуди абсурдний гумор, в якому важко виділити раціональне зерно. Чому стендап? Тоді хлопець менш за все хотів стати офісним працівником чи маркетологом, а тому шукав для себе щось нове та цікаве. Якби з гумором не склалося – Шатайло міг би стати музикантом та створити власний рок-гурт.
Теми для жартів Єгор бере з життєвих ситуацій, особистого досвіду або ж просто вигадує. Головний принцип стендапера – не чекати на натхнення, а вперто й старанно працювати над матеріалом. Два роки тому комік вирішив виступати виключно українською мовою та відмовитися від будь-яких проявів російської культури.
«Ті російськомовні українці, які, наприклад, розуміють, де і який берег, які процеси відбуваються в країні, – вони не образяться, якщо ми будемо говорити українською. Вони нас розумітимуть. Це той українець, яким і я був кілька років тому. Я все розумів, споживав українськомовний контент, але говорив російською. Тому ці російськомовні – це українськомовні українці в майбутньому. А щодо людей, яким принципово не дивитися нічого українськомовного, то навіщо нам така аудиторія?», – розповів Єгор у «Підпільному подкасті».
Андрій Пілат
Андрій Пілат – стендапер із Чернівців, який поєднує кар’єру коміка з художнім мистецтвом. Хлопець народився в родині художників та з дитинства захоплювався малюванням. Згодом потрапив у хіп-хоп спільноту, почав займатися графіті та брейк-дансом. Там Андрій відкрив для себе абстракціонізм та кубізм, і відтоді намагається займатися лише мистецтвом.
Сьогодні Андрій працює в техніці recycling art, створюючи картини зі сміття. Сировину він «купує» у безпритульних – в обмін на продукти чи гроші. Каже, займається цим, бо любить природу.
А ще Андрій Паліт – співзасновник «Вільного стендапу» та неймовірно талановитий комік. Хлопець має порушення мовлення, але не соромиться власного заїкання та постійно обігрує це під час виступів.
Антон Тимошенко
Свою історію появи в стендапі сам Тимошенко називає «заплутаною». У студентські часи його висунули від факультету на конкурс «Містер КНУ». Тоді Антон прийшов на виступ із монологом про стосунки. Зала вибухнула від сміху, а ось на відкритому мікрофоні ті самі жарти студента лунали в абсолютну тишу. Але на цьому хлопець не зупинився.
У 2016 році йому з третьої спроби вдалося перемогти на проєкті «Розсміши коміка». А через два роки він успішно захистив диплом магістра політології, дослідивши, як за допомогою жартів та гумору можна впливати на політичні процеси.
Та замість кар’єри політолога Антон обрав інший шлях – український стендап. Сьогодні Тимошенка можна впевнено назвати одним із найпопулярніших коміків країни, а його головна фішка – жарти на політичну тему.
Це – перша частина добірки українськомовних стендаперів. Знаєте крутих коміків, які жартують рідною мовою та заслуговують потрапити до другої частини? Пишіть нам на пошту – shotam.info@gmail.com.
Підтримувати українськомовний стендап легко, коли ви підтримуєте ШоТам донатами.
Суспільство
Коментарі
Суспільство
Про що фільм?
Коментарі
Суспільство
Михайло Ділок
директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.
Уся допомога є безкоштовною
Геннадій Іванюк
виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області
«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»
Марина Бушеленко
психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді
Коментарі