

Культура
В Україну повернули картину, яку втратили під час Другої світової війни
У Національному художньому музеї України експонують «Жіночий портрет» Владислава Галімського (1898), який вивезли з колекції під час Другої світової війни. Картину вдалося повернути завдяки зусиллям музейників та Служби зовнішньої розвідки України.
Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
Картину вперше виявили у 2018 році на аукціоні в Штутгарті. Після перевірки розмірів і порівняння з архівними фото музей підтвердив її походження й звернувся до Інтерполу.
Повернення стало можливим завдяки подальшому розслідуванню, яке провела СЗРУ: картину викупив білоруський бізнесмен, пов’язаний із режимом Лукашенка, який свідомо придбав викрадений експонат. Перемовини з ним тривали кілька років.
Читайте також: Традиції з 15 століття: дзвонарство Михайлівського монастиря внесли до списку нематеріальної спадщини
«Жіночий портрет» став першим твором з колекції НХМУ, який вдалося повернути після вивезення під час Другої світової. У музеї він експонуватиметься протягом місяця.
Виставку супроводжують цифровою реконструкцією експозиції 1925 року «Український портрет XVII–XX століть», де полотно Галімського вперше показали публіці.
Нагадаємо, що піаністка, яка прославилася грою у кавʼярні, дала концерт на вокзалі Києва (ФОТО).
Фото: «Укрінформ»
Культура

22-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA оголосив переможців. Головний приз у конкурсі DOCU/СВІТ 2025 здобула стрічка «2000 метрів до Андріївки» режисера Мстислава Чернова.
Про це повідомили на сайті фестивалю.
Про фільм
Фільм присвятили звільненню села Андріївка на Донеччині силами ЗСУ, зокрема 3-ї ОШБр. У центрі оповіді — життя українських військових в окопах, зняте без прикрас, але з повагою до кожного героя. Зйомки тривали з вересня 2023 року та зайняли півтора року.
Журі назвало фільм винятковою даниною людському духу та відзначило його просту, але ефективну структуру, що створює «рідкісний для документалістики рівень напруги».
«Завдяки простій, але надзвичайно ефективній структурі оповіді та особистому закадровому голосу створюється рідкісний для документального кіно рівень напруги. Водночас зберігається солідарність із кожним із солдатів. Через інтимні сцени показано мотивації, страхи та мрії молодих чоловіків про майбутнє», — зазначили в журі.
Читайте також: Анімація «Я померла в Ірпені» перемогла на кінофестивалі в Інсбруку
Довідка про фестиваль Docudays UA
22-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбувається в Києві з 6 по 13 червня 2025 року. Docudays UA — неполітичний і некомерційний фестиваль, мета якого сприяти дотриманню прав людини, утвердженню гідності, розвитку документального кіно та громадянській активності в Україні.
Після завершення фестивалю розпочнеться мандрівний Docudays UA, під час найкращі стрічки покажуть у регіонах України від жовтня до листопада.
Нагадаємо, що в Україні вийде в прокат фільм від оскароносного режисера Мстислава Чернова.
Раніше ми писали, що документальна стрічка Мстислава Чернова перемогла на фестивалі «Санденс» (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Cary Fukunaga, інстаграм-сторінка Мстислава Чернова
Культура

В Україні випустили аудіозбірку «Татусеві казки». Історії для дітей озвучили українські телеведучі. Для проєкту використали шість авторських казок та дві з адаптованим народним сюжетом.
Про це повідомили творці збірки — канал ICTV2 та медіасервіс Megogo.
Директорка з контенту Megogo Books Катерина Котвіцька зазначила, що цим проєктом команда прагнула розширити аудіопростір для українських дітей у всьому світі.
Історії для аудіоказок опрацювала й схвалила дитяча й сімейна психологиня Світлана Ройз. Серед авторів — ведучі новин та ранкових програм на телеканалах ICTV та ICTV2, а також СЕО Starlight Media Олександр Богуцький. До збірки увійшли:
- Олександр Богуцький — адаптована народна казка «Про правду і кривду»;
- Вадим Карʼяк — переосмислений сюжет Гуцульщини «Дівчина і зачарований дуб»;
- Григорій Герман — «Казка про Тиграйця і Шумну Тінь»;
- Олександр Швачка — «Казка про Незламну Зорю»;
- Сергій Лиховида — «Казка про Бегемота Антоніо, його друзів та подорож до Антарктиди»;
- Андрій Ковальський — «Казка про Ква і Кві, або Як звучить справжня сила»;
- Петро Демʼянчук — «Вибір світла»;
- Вʼячеслав Цимбалюк — «Казка про Зоряний Ліс».
Послухати «Татусеві казки» можна безкоштовно з 12 червня на медіасервісі Megogo в розділі «аудіо» в Україні та світі.
Нагадаємо, що юна волонтерка на концерті гурту «Жадан і Собаки» передала FPV-дрон для «Хартії» (ФОТО).
Також ми писали, що українські школярі здобули «золото» на міжнародному шоу інновацій INTARG-2025 (ФОТО).
Фото обкладинки: скриншот з анонсу аудіозбірки
Культура

У Києві на Майдані Незалежності презентували відтворену мозаїку Алли Горської «Боривітер». Панно можна пересувати, тому після 22 червня експонат відправлять у турне Україною та світом.
Про це повідомили в «Суспільне Київ»
Мобільна мозаїка родом з Маріуполя
Мозаїку відтворювали 15 художників-монументалістів та дослідників. Панно зробили мобільним, склавши конструкцію з 68 пазлів, які збирають на металевий каркас. На створення такої копії витратили півтора місяця.
Щоб максимально наблизитися до оригіналу, у різних куточках країни та світу привезли понад 700 кілограмів матеріалів: від непрозорого скла смальти та плитки потрібних кольорів до металевих плит і алюмінієвих ложок. Загалом панно налічує 1250 елементів.
Читайте також: На Волині відновили вишиванку 19 століття: завдяки їй у Канаді збиратимуть гроші для ЗСУ (ФОТО)
За словами онуки Алли Горської Олени Зарецької, уперше мозаїку створили мобільною. Для точного відтворення українському виробнику замовили імітацію радянської смальти, а під час робіт консультувалися з мистецтвознавцями.
Оригінал знаходиться в Маріуполі, де ще в 1967 Алла Горська та Віктор Зарецький отримали замовлення на дві мозаїки у ресторані «Україна» — «Боривітер» і «Дерево життя». Онука митців Олена Зарецька нагадала, що Горську вбили в 1970 році. Ресторан довгий час був зачинений, тому мозаїку бачили дуже мало людей. Під час російського вторгнення у 2022 році мозаїку пошкодили. Наразі її доля невідома.
Турне «Боривітра»
Кожен охочий також може допомогти проєкту «Хранителі мозаїки», придбавши частину панно за благодійний внесок. Усі кошти з продажу фрагментів другої копії мозаїки витратять на реставрацію останньої вцілілої роботи Алли Горської «Вітер» у Києві та турне мозаїки «Боривітер» в Україні та світі.
У Києві можна побачити до 22 червня за адресою: вул. Хрещатик, 20-22. Після цього конструкцію відправлять у турне Україною та світом. Перші міста, які побачать мозаїку — Харків та Львів.
Проєкт ініціювали маркетплейс ROZETKA разом із громадською організацією Ukraine WOW і Фондом Алли Горської та Віктора Зарецького.

Нагадуємо, що у власність Києва повернули історичну садибу з Вознесенськими печерами (ФОТО).
Фото: «Суспільне Київ»