Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
rawpixel 678089 unsplash e1559653599925 rawpixel 678089 unsplash e1559653599925

Технології

В Україні запустили систему автоматичного обміну даними між держустановами

Опубліковано

В Україні запрацювала перша електронна взаємодія, реалізована в межах національної системи електронної взаємодії «Трембіта». «Трембіта» здатна забезпечити глобальне перетворення процесів державного управління для їхньої оптимізації та прозорості, повідомляє прес-служба Уряду.

Що таке “Трембіта”?

Система електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, чи просто – система «Трембіта» – система електронної взаємодії державних реєстрів та баз даних, що дозволяє відомствам та органам влади безпечно та оперативно обмінюватися необхідною інформацією для більш якісної взаємодії як між собою, так і з громадянами та представниками бізнесу. Окрім того, «Трембіта» надає можливість створювати для населення більш якісні послуги – як офлайнові, так і електронні.

Читайте також: В Україні запустили електронний рецепт

Основу системи «Трембіта» становить удосконалена естонська платформа обміну даними X-ROAD, яка є фундаментом естонського цифрового суспільства.

У грудні 2018 року «Трембіта» отримала Експертний висновок Держспецзв’язку про відповідність її компонентів вимогам із технічного захисту інформації. Це надало можливість взятися до налагодження перших взаємодій за допомогою системи.

Найближчим часом також заплановано запуск електронних послуг із ліцензування в медичній сфері: он-лайн можна буде отримати ліцензії на виробництво, продаж та імпорт ліків.

Система здійснює обмін даними без участі людини, що значно пришвидшує процес надання послуг, зменшує можливість механічних помилок та корупційних ризиків.

Першими стали “Доступні ліки”

Перший автоматичний обмін даними завдяки «Трембіті» впроваджено між Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та Державною службою України з питань лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба). Це уможливить проведення більше одного мільйона перевірок даних щомісяця.

Електронна взаємодія впроваджена для ефективної реалізації Урядової програми реімбурсації «Доступні ліки», яка передбачає цілковите або часткове відшкодування з держбюджету вартості лікарських засобів для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом II типу. Держбюджетом на 2019 рік передбачено 1 млрд гривень на цю програму.

Читайте також: В Україні запрацювала система електронної ідентифікації: що це означає?

Над проектом, окрім зазначених відомств, працювали Державне агентство з питань електронного урядування України, проект USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» і Фонд Східна Європа.

«Від 1 квітня 2019 року НСЗУ адмініструє Урядову програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки». Рецепт на лікарські засоби в межах програми став винятково електронним. На 21 травня уже виписано 2 мільйони електронних рецептів, за 1,5 мільйонами пацієнти отримали лікарські засоби. За перший місяць роботи аптечним закладам за договором виплачено понад 45 мільйонів гривень. Усі процеси переведені в електронну систему охорони здоров’я. Це забезпечує прозоре, раціональне та контрольоване використання бюджетних коштів. Автоматичний обмін даними між нами та Держлікслужбою є важливою частиною цього процесу», – пояснює Олег Петренко, голова НСЗУ.

Як допоможе “Трембіта”?

Електронна взаємодія між відомствами дозволяє перевіряти законність отримання аптечними закладами відшкодування з держбюджету за відпущені ліки громадянам у межах програми. Предметом перевірки слугує ліцензія на провадження діяльності з роздрібної реалізації лікарських засобів. Відтепер наявність ліцензії автоматично перевіряється завдяки «Трембіті» тричі під час:

  1. Реєстрації та укладення договору між аптеками та НСЗУ.
  2. Погашення електронних рецептів у аптеках.
  3. Подання аптеками звітів до НСЗУ про відпущені лікарські засоби, на підставі яких здійснюється відшкодування їх вартості.

«Автоматичний обмін даними між НСЗУ та Держлікслужбою за допомогою «Трембіти» спрощує процедуру перевірки аптечних закладів на наявність ліцензії. Такі перевірки забезпечують впевненість у тому, що лікарські засоби за програмою «Доступні ліки» відпускають лише ті аптечні заклади, які мають чинну ліцензію. Відповідно, відшкодування вартості лікарських засобів за рахунок коштів державного бюджету отримують ті аптеки, які працюють на законних підставах», – додає Олег Петренко.

Технології

За добу українці в “Дії” придбали військових облігацій на понад 30 млн грн

Опубліковано

Українці придбали військові облігації на суму 30 046 542 гривні за одну добу.

Про це пише міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. 

Це еквівалентно понад 30,000 облігаціям. Найбільш популярними серед них стали “Ялта”, “Нова Каховка” та “Сімферополь”.

Усього українці придбали вже понад 4 мільйони облігацій і заробили на цьому більш ніж 94 мільйони гривень. На ці кошти держава, зокрема, купує амуніцію для військових, платить їм і медикам зарплати, додає Федоров.

Читати також: В Міноборони відповіли на питання про впровадження роботизованих систем та дронів у військо

Військові облігації

Облігації — це цінні папери, які випускає держава. Як працює система:

  1. Ви купуєте облігації;
  2. Держава користується грошима;
  3. Повертає вам їх у визначений день із гарантованим прибутком.

Військові облігації в Дії названі на честь окупованих рідних міст. Загалом зараз доступні цінні папери:

  • Бахчисарай;
  • Керч;
  • Джанкой;
  • Євпаторія;
  • Макіївка;
  • Сімферополь;
  • Асканія Нова;
  • Ялта;
  • Залізний Порт;
  • Нова Каховка.

Нагадаємо, як медійникам отримати генератори та павербанки.

Також ми повідомляли, що Opendatabot запускає житловий сервіс з відкритими даними.

Фото: Дія

Читати далі

Технології

Українські бібліотекарі почали співпрацю з “Вікіпедією”, та займуться написанням статей

Опубліковано

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого та громадська організація “Вікімедіа Україна” уклали меморандум про співпрацю, щоб бібліотекарі могли активно доповнювати матеріали на “Вікіпедії” у рамках підвищення своєї кваліфікації.

Про це повідомляє “Укрінформ”.

Про угоду

Олег Сербін, директор бібліотеки імені Ярослава Мудрого, повідомив, що після укладення меморандуму певна кількість бібліотекарів планує отримати навички використання “Вікіпедії”. Пізніше вони передадуть ці знання своїм колегам.

Багато з моїх колег-бібліотекарів уже не перший рік наповнюють «Вікіпедію», а також модерують цю справу. Цей досвід потрібно масштабувати й поглиблювати, тому ми виступили з пропозицією співпраці на більш професійних рейках, щоб це не було ініціативою одного бібліотекаря, а щоб спільно далі рухати цю світлу справу”, – наголошує він.

Читати також: “Репортери без кордонів”: як медійникам отримати генератори та павербанки

Статистика

Станом на зараз в Україні функціонують 13 тисяч бібліотек. Очікується, що така співпраця збільшить кількість матеріалів на “Вікіпедії”, а також підвищить обізнаність бібліотекарів.

Представник ГО “Вікімедіа Україна” Юрій Пероганич розповів, що Україна, за результатами березня 2024-го, на 10 місці у світі за створенням нових статей у “Вікіпедії”. В березні додали 4800 статей. Загалом українська “Вікіпедія” — на 14 місці за кількістю статей у світі, за розміром бази даних посідає 12 сходинку.

Нагадаємо, що стартує Всесвітній тиждень імунізації: як долучитися до подій.

Фото: бібліотека Ярослава Мудрого

Читати далі

Технології

В Міноборони відповіли на питання про впровадження роботизованих систем та дронів у військо

Опубліковано

Полковник Вадим Сухаревський, заступник головнокомандувача Збройних сил України, зазначив, що безпека українських військових є пріоритетом, тому військові частини вже почали використовувати роботизовані системи та дрони на рівні окремих батальйонів.

Про це йшлося під час першого щорічного Міжнародного академічного форуму “Воєнні інновації в сучасних війнах”, який відбувся у Києві під патронатом головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, повідомляє Міністерство оборони України.

Про форум

У панельній дискусії, присвяченій темі “Війна дронів: еволюція сучасних трендів”, взяли участь високопосадові особи українського військового відомства та представники виробників безпілотників з України та інших країн.

Заступниця Міністра оборони з питань цифрових трансформацій, цифрового розвитку та цифровізації, Катерина Черногоренко, наголосила на важливості співпраці між військовими, розробниками та підприємствами з метою забезпечення технологічної переваги української армії.

Читати також: Opendatabot запускає житловий сервіс з відкритими даними

Черногоренко зазначила, що у межах Коаліції дронів українська армія співпрацює з партнерами для тестування нових розробок на полі бою та обміну досвідом. Її слова підкреслюють, що участь в таких ініціативах не лише сприяє безпеці України, а й сприяє загальному розвитку оборонної індустрії у світі.

На дискусії також виступив заступник Головнокомандувача Збройних сил України, полковник Вадим Сухаревський. Він підкреслив, що головний пріоритет – це збереження життів військових, навіть за рахунок використання роботизованих систем та дронів. Сухаревський підкреслив, що вже на рівні окремих батальйонів військові почали впроваджувати такі технології з метою підвищення ефективності та безпеки військових операцій.

Нагадаємо, що два українські фільми демонструватимуть на міжнародному кінофестивалі у Польщі.

Також ми повідомляли, що стартує Всесвітній тиждень імунізації: як долучитися до подій.

 Фото: сторінка головнокомандувача ЗСУ в Facebook.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство3 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: