

Суспільство
В Україні випустили пам’ятну монету з Володимирським собором
Нацбанк випустив пам’ятну монету «Володимирський собор у місті Київ», що продовжила серію «Пам’ятки архітектури України».
Про це повідомили на фейсбук-сторінці Національного банку.
На аверсі монети зображено головний фасад Володимирського собору, при виготовленні був використаний кольоровий друк – тамподрук. На реверсі – фрагмент орнаменту арки бокових дверей собору, виконаний барельєфом. Там також зазначені роки його будівництва: 1862-1882.
Авторкою дизайну монети стала київська художниця Марія Скоблікова. Це вже десята пам’ятна монета, виконана за дизайном цієї авторки.
5 фактів про Володимирський собор та монету
- Від ідеї будівництва собору до його завершення і освячення минуло більше сорока років. За цей час змінилося чотири керівника будівництва і чотири архітектори, півдесятка митрополитів і губернаторів. Спорудження собору, на яке було зібрано значну кількість пожертв, тривало 20 років – із 1862 до 1882 року;
- Головою комісії з внутрішнього оздоблення собору був академік історії мистецтв, український мистецтвознавець, археолог, художній критик, професор Київського університету – Адріян Прахов. Його ім’я також пов’язане з реставрацією інших великих святинь України – Кирилівської церкви, Софійського собору тощо. Цікаво, що саме Адріян Прахов одним із перших присвятив свої наукові дослідження живописній спадщині Тараса Шевченка;
- Роботи із внутрішнього оздоблення храму тривали ще понад 10 років після його спорудження. Саме унікальні розписи собору є його основною цінністю. Адже внутрішні настінні розписи виконані визначними, яскравими художниками, майстрами історичного, фольклорного, іконописного живопису – Віктором Васнецовим, Вільгельмом Котарбінським, Михайлом Врубелем, Миколою Пимоненком, Михайлом Нестеровим, братами Павлом та Олександром Свєдомськими, Віктором Замирайлом (під загальним керівництвом Адріяна Прахова).
- Ця пам’ятна монета – 51-ша в серії «Пам’ятки архітектури України».
- Автором дизайну монети є київська художниця, мистецтвознавець Марія Скоблікова, яка обрала доволі лаконічне і водночас яскраве композиційне рішення.
Нагадаємо, Національний банк України в межах акції «Монета за донат для ЗСУ» зібрав для українських захисників понад 8,5 млн грн.
Додамо, придбати ювілейні монети Національного банку України відтепер можна у відділеннях ПриватБанку.
Фото: bank.gov.ua.
Суспільство

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий фірмовий поїзд №265/266 сполученням Київ – Одеса – Київ, який курсуватиме 18 та 21 квітня.
Про це повідомили в УЗ.
Розклад руху
З Києва поїзд вирушатиме о 08:33, а прибуватиме до Одеси о 18:08. У зворотному напрямку він відправлятиметься з Одеси о 10:28 і прибуватиме до столиці о 21:15.
Також потяг зупинятиметься на станціях у Вінниці, Жмеринці, Подільську, Роздільній, Кодимі, Рудниці, Вапнярці та Козятині.
Квитки вже відкрили для придбання в застосунку УЗ, на офіційному сайті та в залізничних касах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» призначила до Великодня додатковий потяг Київ – Львів – Київ.
Раніше ми писали, що українську вчительку врятували з окупації після чотирьох років полону: спецоперація ГУР.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

У ТРЦ River Mall проведуть фестиваль з прилаштування котів AdoptMe Days. Десяток притулків у форматі Only Cats передадуть вакцинованих, чипованих та оброблених тваринок. Чотирилапих безкоштовно віддаватимуть у люблячі родини.
Про це повідомили організатори фестивалю Gostomel Shelter та Pethouse.
Не тільки котики, а й подарунки
«Пухнасті, плямисті, грайливі та сонні, маленькі та великі – усі ці котики 13 квітня чекатимуть своїх петбатьків на фестивалі адопції звірят AdoptMe Days», — розповідають у анонсі.
Організатори фестивалю підготували консультації ветлікарів та поради з адаптації для майбутніх родин котиків. Також на учасників чекають партнерські подарунки — набори звірячого щастя з кормом, лежаком, іграшками та іншими.

Серед гостей розіграють петбокс зі смаколиками та іграшками. А тих, хто поки не готовий взяти у родину котика, організатори закликають підтримати притулки інформаційно, донатом чи волонтерством. За півтора року існування фестивалю прилаштували понад 1 400 тварин.
Зареєструватися на подію можна за посиланням. Фестиваль відбудеться з 13:00 до 19:00 за адресою Дніпровська набережна, 12.
Читайте також: Кіт Степан приєднався до ФК «Шахтар» та розігрує призи на збір для Третьої штурмової бригади
Про організаторів
Pethouse — найбільший інтернет-магазин зоотоварів в Україні, з асортиментом понад 10 000 товарів. Компанія входить до ТОП-15 e-commerce магазинів країни за версією журналу Forbes. З 2010 року Pethouse щодня примножує звіряче щастя, розвиваючи культуру відповідального петбатьківства. Системно підтримує притулки, ініціює соціальні кампанії як-от AdoptMe Days та просуває адопцію тварин в Україні.
Gostomel Shelter – приватний притулок у Київській області, мета якого побудувати культуру спілкування між тваринами та людьми. Шелтер руйнує стереотипи про притулки та опікується понад 700 звірятами.

Нагадуємо, що для близьких ветеранів і ветеранок організували зустріч про силу підтримки.
Фото: з архіву минулих фестивалів AdoptMe Days
Суспільство

У своєму інстаграм Франк Вільде опублікував селфі з картиною Маргарити Половінко, яку вона писала кров’ю. Українська художниця загинула 5 квітня.
Про це сповістили у Другому механізованому батальйоні 3 ОШБР, де служила Маргарита.
У своєму дописі Франк Вільде додав цитату Маргарити, якою вона описувала власну картину:
«Я намалювала дівчину, яка, мов ангел, летить над будинками. Дівчина літає над цією гидотою світу. Перше моє сприйняття росіян було таким, що вони — монстри, які прийшли битися з людьми»

Читайте також: «Символ гордості»: 13-річний каратист відмовився від спільного фото з росіянином на п’єдесталі (ВІДЕО)
Про мисткиню
Маргарита Половінко — українська художниця, фельдшерка і волонтерка. Вона загинула на війні 5 квітня у 31 рік. Маргарита служила у 3-й окремій десантно-штурмовій бригаді Збройних Сил України. У 2024 році Маргарита Половінко зголосилася допомагати в евакуації поранених бійців, керуючи евакуаційним транспортом у першій ланці ланцюга евакуації. Згодом увійшла до 2-го механізованого батальйону 3-ї окремої десантно-штурмової бригади.

У інтерв’ю для «Суспільного» Половінко розповідала, що почала багато малювати на початку повномасштабного вторгнення, коли побачила перші новини про загибель дітей в Ірпені.
11 квітня Маргариту поховають у рідному Кривому Розі на Алеї Слави центрального кладовища.
Нагадуємо, що на Донеччині розробили 3D-модель стели з підписами, які в 2024 зафарбували.
Фото: інстаграм Франка Вільде