Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

В Україні створили портал «ДУМА»: у ньому вже є 100 записаних дум, а також фільми та лекції

Опубліковано

Ця ініціатива спрямована на збереження та популяризацію унікальної нематеріальної культурної спадщини України — традицій кобзарства.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства культури та стратегічних комунікацій.

Портал створила Асоціація сприяння розвитку кінематографа «Дивись українське» за підтримки Українського культурного фонду в межах проєкту «Кобзарство. Епічна традиція».

Фото: МКСК

Створення проєкту та його наповнення

До проєкту залучили всі наявні Кобзарські цехи країни: Київський, Харківський та Львівський, де не лише зберігають кобзарську традицію, а й намагаються передати її новим поколінням. У цехах навчаються грати на інструментах, виготовляти їх власноруч, а також дотримуються власних правил, звичаю та цінностей. 

Нині портал «ДУМА» містить:

  • високоякісний студійний запис близько 100 творів-дум від 12 сучасних кобзарів та лірників;
  • 19 відео виконань епічного кобзарського репертуару;
  • 6 фільмів-портретів кобзарів;
  • 3 освітні відеолекції.

Усі матеріали ресурсу супроводжуються тифлокоментарями — додатковим аудіосупроводом, що описують візуальні елементи та контекст, що робить їх зрозумілими та доступними для відвідувачів з порушеннями зору.

Відео: ютуб-канал ДУМА

Згодом автори порталу додадуть записи за останні 120 років з початку фіксації на аудіоносіях, зокрема відреставровані валкові записи від Миколи Лисенка, Філарета Колеси та багатьох інших дослідників кобзарської традиції.

Читайте також: Ветеран на протезі відкрив у Києві дві студії акробатики та вчить дітей паркуру (ВІДЕО)

Збереження спадщини

Проєкт використовує інноваційні кроссекторальні підходи та цифрові технології для фіксації та збереження епічної музично-словесної традиції кобзарства. Особливістю проєкту є його інклюзивність та доступність для всіх користувачів, зокрема для людей з порушеннями зору.

«Через війну і можливу втрату нашої спадщини, стало важливим невідкладно записати та зберегти той автентичний репертуар, який співають зараз кобзарі на цифровому порталі “ДУМА”. Портрети сучасних бандуристів, кобзарів та лірників, які виконують та досліджують традицію та ознайомчі відео уроки про репертуар, звичай та виготовлення інструментів. На цифровому порталі доступні книги, наукові праці, самовчителі та сучасні комп’ютерні програми для освоєння інструментів. Готуються навчальні програми для обізнаності широкої публіки з унікальною спадщиною», — розказав режисер, креативний продюсер проєкту Олесь Санін.

Усі аудіозаписи та відео можна знайти на сайті та ютуб-каналі порталу.

Нагадаємо, що у Києво-Печерській лаврі відкрилась виставка мистецьких творів, врятованих із Бахмута.

Фото: ютуб-канал ДУМА

Культура

Гурт Within Temptation створив документальний фільм про стійкість українців (ВІДЕО)

Опубліковано

Нідерландський гурт Within Temptation анонсував прем’єру документального фільму Within Temptation: The Invisible Force, яка відбудеться 6 травня на їхньому офіційному ютуб-каналі.

Про це повідомили на сторінці гурту.

Про фільм

Фільм розповідає про мужність, силу музики та невидиму емоційну єдність, яка об’єднує людей у часи війни. В основі сюжету — особиста історія учасників гурту Шарон ден Адель і Роберта Вестергольта.

Як зазначили у гурті, стрічка досліджує вплив війни не лише на життя українців, а й на світову мистецьку спільноту. Фільм порушує питання про межі активізму музикантів та відповідальність перед суспільством.

Переглянути документальний фільм можна буде безплатно на їхньому ютуб-каналі.

Читайте також: Фільм «Битва за Світло» виклали онлайн у вільному доступі (ВІДЕО)

Відео: ютуб-канал Within Temptation

Підтримка України

Нідерландський гурт після початку повномасштабного вторгнення активно підтримує Україну та привертає увагу своїх слухачів до російсько-української війни. Учасники гурту долучаються до благодійних зборів та подій, які проходять задля допомоги України.

Також Within Temptation став першим іноземним гуртом, який виступив в Україні після 24 лютого 2022 року. Музиканти у 2024 році взяли участь у фестивалі Atlas United як хедлайнери.

Разом із тим вони створювали спільні пісні з українськими музикантами, зокрема із саундпродюсером Алексом Ярмаком під назвою A Fool’s Parade та з гуртом Blind8 під назвою Labyrinth.

Нагадаємо, що Шарон ден Адель закликала донатити на тлі новин про припинення американської військової допомоги фондам Ukraine Aid Operations та UNITED24.

Фото обкладинки: slashy/Х

Читати далі

Культура

Чорнобильське покоління: 5 фільмів про людей і трагедію, які варто побачити

Опубліковано

26 квітня 1986 року відбулась одна з найбільших і найстрашніших техногенних катастроф у світі — вибух на Чорнобильській АЕС. Трагедія вплинула не лише на жителів міст-супутиків, а й на екологічну ситуацію в Україні та країнах Європи. 

За десятки років після трагедії кінематографісти повертаються до теми Чорнобильської катастрофи, щоб дослідити її вплив на майбутні покоління, віддати шану героям минулого та вирішити власні внутрішні конфлікти.

ШоТам спільно з Takflix підготували добірку сучасних фільмів, які доступні до онлайн-перегляду.

«Зірка полинь», реж. Аделіна Борець 

Документальна історія про двох останніх жителів села Малі Кліщі — мати Ніну та її сина Олександра. Їхні сусіди полишили свої домівки після Чорнобильської катастрофи, коли цю територію визнали зоною обов’язкового відселення, а в 1991 році село зняли з обліку. Герої ж продовжують жити там як самосели.

У короткому метрі режисерка досліджує глобальну травму декількох поколінь. Його герої залишаються вдома в абсолютній самотності та небезпеці, бо не бачать майбутнього поза його цим. Попри відчутні конфлікти між матір’ю та сином, вони продовжують співіснувати у власному маленькому світі без людей, в майже пантеїстичному зв’язку з природою.

«Чорнобиль 22», реж. Олексій Радинський 

Окупація ЧАЕС стала однією з тривожних подій перших місяців повномасштабного вторгнення. У короткометражному документальному фільмі режисер Олексій Радинський збирає розповіді працівників станції, яких російські військові взяли в заручники. У стрічці свідчення про злочини та побут окупантів комбінують з архівними відео перших днів захоплення станції. Фільм створений у межах проєкту «Розплата: Свідчить Україна» (The Reckoning Project: Ukraine Testifies), що займається документацією та розслідуванням російських воєнних злочинів в Україні.

У 2025 році на Берлінському кінофестивалі відбулась прем’єра наступної стрічки режисера, присвяченої цій темі. «Спеціальна операція» складається з записів камер спостереження під час окупації ЧАЕС. Стрічка без діалогів є прямим доказом воєнних злочинів, скоєних росіянами.

«Брама», реж. Володимир Тихий

Іронічна драма з гостросоціальним підтекстом розповідає про родину, яка живе в зоні відчуження. Над донькою й онуком головує баба Пріся — стара відунка з насиченим партизанським минулим. Вона вільно пересувається зоною, спілкується з русалками, курить самокрутки та вживає галюциногенні гриби, живучи своє найкраще життя, проте одного разу бачить дуже песимістичне пророцтво.


У фільмі з найхарактернішою роллю Ірми Вітовської Чорнобиль стає медіумом для розмови про актуальні проблеми українського суспільства періоду 2010-х років. Стрічка працює, мов машина часу, що дає змогу оцінити, наскільки наша свідомість трансформувалась за останні роки. 

«Чорнобильські бабусі», реж. Голлі Морріс, Енн Боґарт

Документальна історія про впертих бабусь, які залишаються жити в Чорнобильській зоні, попри заборони закону. Команда документалістів відвідує різні спільноти, сформовані цими жінками, щоб розповісти про їхній побут і захоплення в одному з найнебезпечніших місць світу. Більшість із них живуть розмірене сільське життя, не бояться радіації та зберігають традиції, всупереч екологічним умовам і життєвим поневірянням.

Водночас стрічка не фокусується виключно на історіях бабусь, адже розповідає про працівників ЧАЕС, дослідників, рятівників і навіть сталкерів, які інколи або постійно взаємодіють з головними героїнями.

«Не все буде добре», реж. Адріан Пірву, Хелена Максьом

Це інтимний щоденник іноземця, який намагається наново перепройти свій життєвий шлях. Адріан народився того ж року, коли сталася Чорнобильська аварія. Скоро йому 30, і він не знає, що робити далі. Його матір впевнена, що причина глаукоми сина — її візит до України під час вагітності. Андріан вирішує поїхати до України, щоб зняти фільм про людей, які постраждали від аварії на ЧАЕС. 

У Києві він зустрічає Хелену та закохується. Разом вони їдуть у подорож, яка допоможе їм дізнатися більше про людей «чорнобильського покоління» та самих себе. Співрежисерка фільму Хелена Максьом долучилася до лав НГУ, тож 100% з продажу квитків на Takflix ідуть на потреби її батальйону.

Читати далі

Культура

Фільм «Битва за Світло» виклали онлайн у вільному доступі (ВІДЕО)

Опубліковано

Документальний фільм «Битва за Світло» режисера Василя Київського, який розповідає про боротьбу українців із російським енергетичним терором, тепер можна переглянути у вільному доступі на ютуб-каналі режисера.

Про це повідомили у команді фільму.

Що відомо про стрічку

Фільм присвячений роботі воїнів Повітряних сил, рятувальників ДСНС та енергетиків, які разом захищають критичну інфраструктуру України. Це унікальний погляд зсередини на те, як країна протистоїть спробам ворога занурити її у темряву.

Серед героїв стрічки — командири зенітно-ракетних комплексів, пілоти, пожежники, мобільні вогневі групи та працівники енергетичної галузі. У фільмі також взяв участь чемпіон світу з боксу Олександр Усик.

До проєкту також долучились Тіна Кароль, Артем Пивоваров, Ксенія Мішина, Ярослава Магучих, Даша Квіткова та інші українські зірки, які записали звернення до героїв.

У стрічці лунають пісні таких виконавців: Кузьми Скрябіна, ROXOLANA, Артема Пивоварова, The Hardkiss та Skofka.

Читайте також: Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Відео: ютуб-канал Василя Київського

Нагадаємо, що ДТЕК здобула шість «золотих» нагород на Davos Communications Awards 2025 (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Василя Київського

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо5 днів тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство1 тиждень тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура1 тиждень тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...