Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«В Ізюмі немає шкіл, куди діти 1 вересня могли б піти на навчання». Як відновлюється найбільш зруйнована громада у Харківській області

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Ізюм бомбардували з перших днів повномасштабної війни, а в деякі дні доходило до 26 авіанальотів загарбників. Пошкоджено 80% багатоповерхівок міста і близько 30% приватних будинків. Зруйновано школи і лікарню. Та що гірше – це втрачені життя людей. Близько тисячі жителів міста Ізюм були вбиті росіянами, і досі ведуться роботи з пошуку поховань у парках та дворах. Місто оговтується від страхіть війни. Про відбудову житла, підготовку реконструкції лікарні та шкіл розказуємо у матеріалі ШоТам.

Валерій Марченко

начальник Ізюмської міської військової адміністрації.

Росіяни продовжували обстрілювати Ізюм, навіть коли українські військові вийшли з міста

6 березня російські окупанти зайняли частину міста Ізюм за річкою Сіверський Донець, і потім майже два тижні не могли захопити іншу частину, бо були знищені мости. Але вони зробили переправи вище по річці та звідти доставили техніку, перекривши місто зі сторони Словʼянська. Місто було повністю окуповане вже наприкінці березня 2022 року. 

Ми разом з керівниками адміністрації виїхали з міста 14 березня 2022 року – це був останній день, коли нас могли супроводити українські військові. Початок окупації Ізюма ми провели у Словʼянську, потім переїхали ще за 100 кілометрів у місто Лозова. 

З перших чисел березня місто активно бомбардували, а коли окупанти підійшли ближче – обстрілювали з артилерії та РСЗВ. Загиблих неможливо було навіть дістати з-під завалів, і таких випадків було, на жаль, дуже багато. Коли місто було повністю окуповане, тоді працівники ДСНС та просто небайдужі люди почали розбирати завали й діставати тіла людей. Комунальників здебільшого не залишались, але окупаційна влада створювала фейкове керівництво, які, наприклад, розчищали зроблені тими ж росіянами руйнування.

Це трагічна історія нашого міста. Багато людей було вбито у своїх же домівках або на вулицях. Ховати було ніде, тож копали могили у парках та городах. Потім вже після обстрілів окупанти зробили місце масового поховання. Там знайдено понад 450 тіл людей. Одна з кричущих подій відбулась на колишній вулиці Першотравневій, а нині це вулиця Памʼяті, де знайдено 47 тіл загиблих. Під час бомбардування люди переховувалися у підвалі будинку, який став їхньою могилою.

У місці масового поховання знайдено понад 450 тіл людей. Фото: ШоТам.

Ми все ще не маємо остаточної цифри втрат цивільних у нашій громаді, та за нинішніми підрахунками це близько тисячі наших людей. Це вбиті від російської зброї та обстрілів, і загиблі від прямих наслідків війни (адже в місті не було ні медицини, ні доступу до інших базових потреб).

Руйнувань житлового фонду по місту – безмежна кількість. 80% багатоповерхівок зруйновано у різній степені: десь будинок частково пошкоджено, десь зовсім не підлягає відновленню. Однак майже у всіх пошкоджені покрівля та вікна. У приватному секторі масштаби руйнувань трішки менші – близько 30% зруйновано також різною мірою. 

Сильно постраждали і комунальні заклади: школи, дитячі садочки, лікарня, адміністративні будівлі. З 11 шкіл громади більш-менш цілими залишилось всього 4. Проте і зараз там діти не зможуть навчатись, бо у тих будівлях вибиті вікна, вкрадено обладнання, парти, дошки. Таких шкіл, куди 1 вересня діти могли б піти, не існує у нашій громаді.

Чому окупанти так сильно руйнували все навколо? Я не маю відповіді, адже в Ізюмі на той момент не залишалось зовсім ні воєнних частин, ні українських військових. Але бомбардування не припинялись: одного дня нарахували 26 авіанальотів. Бомби кидали хаотично, цілей ми не розуміли – все місто накривали без якоїсь логіки. Можливо, це для того, щоб залякати місцеве населення і владу. Аби ми здались швидше. 

Одного дня нарахували 26 авіанальотів. Фото: ШоТам.

Попри все люди повертаються, тому маємо відновлювати і житло, і соціальну інфраструктуру міста 

Напевно на всіх деокупованих територіях, особливо Харківщини, ситуація однакова – ми знаходимось у зоні можливих бойових дій, а до лінії фронту всього 50 кілометрів. Це очевидно впливає на всі все життя громади: і на бізнес, який не готовий ще повертатись у такий ризикований регіон, і на навчальні процеси, які ми не зможемо запустити цього року офлайн, хоч і проводимо дистанційні уроки онлайн.

Нині у місті відновлено майже всі необхідні комунальні послуги: є електрика, вода, газ та звʼязок – все працює. Однак великі проблеми з опалення були у попередньому сезоні: з 24 котелень ми змогли запустити всього 10. Інші були або зруйновані, або розграбовані. Цього року ми відремонтували частину котелень, ще 10 мобільних пелетних котелень допомогли купити обласна військова адміністрація. Однак проблема багатоповерхових будинків ще й у тому, що деякі будинки сильно пошкоджені і провести туди комунікації ну просто неможливо. Зі 190 багатоповерхових будинків, які ми опалювали до військових дій, нині ми зможемо забезпечити теплом близько 140.

Ми бачимо, як відроджується локальний малий бізнес, однак середній і великий ще не готові повертатись. Нема бізнесу – нема надходжень у бюджет, а витрат – ну дуже багато. На капітальну відбудову, звісно, у громади коштів немає. Ще на поточні потреби ми знаходимо якісь гроші, але загалом ну просто біда. В основному ми живемо коштом дотації з держбюджету. 

Зараз першочерговою задачею є відбудова житла. Люди повертаються і тому орієнтуємося на закриття потреби саме у житлі. Але для підтримки самого життя в місті ми маємо відновлювати соціальну інфраструктуру як от навчальні заклади – рано чи пізно діти мають піти у школи.

З 11 шкіл громади більш-менш цілими залишилось всього 4. Фото: ШоТам.

Ми робимо все можливе, аби про потреби громади знали: виступаємо на конференціях і самітах, пишемо листи, розказуємо у медіа. Також маємо міста-побратими у Латвії та Польщі (зараз ще підписали меморандуми про побратимство з містами США, Франції). Благодійники з тих міст звертаються до нас напряму і беруть участь у відбудові та забезпеченні людей. 

Коли звертаються іноземні донори, ми надаємо списки будівель: приватні, багатоповерхові та комунальні будівлі, які потребують ремонту. І намагаємось завжди бути на звʼязку у разі будь-яких питань. 

Роботи по всіх напрямках ведуться. Не так швидко, як би того хотілося. Але і масштаби руйнувань настільки великі, що потрібен час, аби це все відбудувати. Так, за підтримки іноземних донорів по місту активно тривають роботи із заміни вікон, а наше комунальне підприємство «Благоустрій міста» також ремонтує покрівлі та опалення. Потихеньку коштом обласного, державного бюджетів та допомоги міжнародних благодійників ремонтуємо школи і садочки. 

Наприкінці минулого року за фінансуванням обласної військової адміністрації відновлено 8 будинків – це вікна, дах, опалення. Цього року ще 6 будинків поремонтували і ще на 30 замовили проєктно-кошторисну документацію для капітального ремонту. Але і це всього невелика частина від того, що потрібно відбудувати. 

У Ізюмі пошкоджено 80% багатоповерхівок і близько 30% приватних будинків. Фото: ШоТам.

Складніше з відбудовою комунальних закладів. Поки все це у процесі, та донори нам допомагають на всіх етапах. Коштом GIZ ми будемо виготовляти проєктно-кошторисну документацію для відновлення та реконструкції двох шкіл. 

Також завершено підготовку документів для реконструкції всього міського лікарняного містечка. У березні 2022 року Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері отримала ураження внаслідок обстрілів: зруйновано головний корпус, травматологічна й хірургічна операційні та реанімація. Повністю знищено фоє лікарні, де було розташовано декілька аптек та кабінети керівництва лікарні. Також приміщення компʼютерно томографії, що встигло пропрацювати всього 6 місяців до повномасштабного вторгнення. Наразі шматочки колись нової техніки видно з-під бетонних плит. За підтримки фонду Олени Зеленської готуємо будівництво нового лікарняного комплексу по всім європейським стандартам. Проєкт майже готовий і наразі чекаємо результати експертизи, аби визначити, скільки точно на це потрібно коштів.

Зруйновано головний корпус лікарні, травматологічна й хірургічна операційні та реанімація. Фото: ШоТам.

Ми розуміємо, що ситуація складна по всіх країні. Місто Ізюм та наша громада є найбільш зруйнованою у Харківській області, тому до нас приїжджають багато і міжнародних організацій, й іноземних журналістів. І при всіх нагодах я звертаюсь до громадян інших держав, до їхніх урядів про допомогу нашому місту і загалом Україні. Бо без світової допомоги ми не впораємось – руйнування величезних масштабів. І наші партнери мають це бачити, відчувати і розуміти.

Максуда Руденко

начальниця управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради.

Робимо все, щоб люди зимували в себе вдома

Одним з найперших у місті постраждав від російської агресії будинок на вулиці Соборна, 39. Наразі тут проводиться тендерна процедура з виготовлення проєктно-кошторисної документації на його відновлення. Всупереч усім бажанням окупантів ми відбудуємо і зробимо його, як і все місто, кращим, ніж було. 

Поруч на Соборній 47-49 було пошкоджено багатоповерховий будинок. І завдяки допомозі міжнародної організації Global Empowerment Mission тут встановили вікна у квартирі, де проживають люди. Загалом ця організація готова встановити у місті 5900 вікон. 

Далі рухаємось на провулок Соборний, 3, що був першою «ластівкою» у нашій співпраці з GEM. Тут було пошкоджено майже 100% вікон. Наразі всі вони відновлені, де був доступ до квартир, та звісно у підʼїздах та місцях загального користування. Це людям дає змогу звернутись за допомогою єВідновлення та отримати кошти на ремонт власних квартир.

Комунальне підприємство «Благоустрій міста» також ремонтує покрівлі та опалення. Фото: ШоТам.

Це відбулось швидко ще й тому, що у цьому будинку було обʼєднання співвласників, а керівниця Галина Василівна оперативно сконтактувала з усіма мешканцями будинку, які розʼїхалися по інших місцях. Вони разом з волонтерами робили заміри та всі необхідні підготовчі робити для встановлення вікон. Тепер за кошти місцевого бюджету тут ремонтується дах, також вже зробили підвод теплопостачання і наразі відновлюють подачу тепла по стояках до квартир. 

Рухаємось далі до перехрестя вулиць Васильківського та Гоголя. Тут знаходиться три модульні котельні, і наступного тижня довеземо ще 5, які будуть опалювати навколишні багатоповерхівки. Плануємо запустити опалення у ще 46 будинках і загалом забезпечимо 60% опалення багатоквартирного фонду міста.

Ми робимо все можливе, аби люди вже цю зиму могли пережити у своїх домівках. 

Суспільство

«Укрпошта» продовжує серію марок, започатковану у 2009 році (ФОТО)

Опубліковано

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.

Про це повідомили в компанії.

На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:

  • Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
  • Шаганський маяк, що на Одещині;
  • Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
  • Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».

Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.

Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»

Читати далі

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі