Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Увесь світ захоплюється нами». Історик розповів про 10 головних досягнень незалежної України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

24 серпня Україна відзначає 31 річницю незалежності. Цьогоріч замість святкових концертів та урочистих заходів увага всієї країни та всього світу прикута до подій на фронті. Усі слідкують за тим, як українські воїни нищать російських окупантів.

Та за три десятиліття Україна посилилася не лише у військовій сфері. Діджиталізація, внутрішній туризм, українізація та відцифрування архівів – це лише мала частина досягнень, якими нам варто пишатися. Про ключові явища доби незалежності ШоТам розповів історик Антон Бондарєв.

Антон Бондарєв

Історик, краєзнавець, генеалог

Дослідник історії Харкова та Першої світової війни на Закарпатті, автор проєкту «Історії міста Харкова». Автор проєкту «Ніч Історії Харкова»

Потужна армія

На тлі початку війни українська армія дійсно почала міцнішати. Зокрема, це стосується численності бійців та наявної зброї. А з початком вторгнення кількість бійців в українській армії зросла вп’ятеро.

Фото: t.me/landforcesofukraine.

Ще приблизно десятиліття тому ставлення українців до армії було не надто позитивним. Натомість сьогодні люди, коли бачать військових, починають їм дякувати й вклонятися. Бійців реально поважають, адже саме ці люди захищають наші домівки. Бути військовим – це престижно. Ба більше, часом ті, хто не можуть бути військовими, дійсно заздрять.

Українізація міст та обʼєднання

Я постійно жартую, що ніхто для України не зробив так багато, як Путін. Мабуть, саме завдяки війні чимало населених пунктів стали дуже проукраїнським. Наприклад, Харків раніше мав дуже м’яке ставлення до країни-агресора. Але зараз усе кардинально змінилося.

У Першій світовій війні одні українці були в лавах Російської імперії, інші – Австро-Угорської. Під час Другої світової громадяни теж бували по різні сторони. А зараз фактично триває вже Третя світова війна. Те, що всі українці об’єднані й згуртовані, що не виникає сумніву, за кого воювати, – це дуже велике досягнення.  

А ще за останні роки все більше змивається відмінність між заходом та сходом, слобожанами та галичанами. Ми всі – українці, і немає регіонального поділу. Кожен регіон, попри свої відмінності, збагачує інші.

Вірю, що після закінчення війни вже не буде жодного поділу на «Схід» і «Захід». Ми всі станемо єдиними та будемо суперкосмічною нацією. Наша могутність – у нашому різноманітті.

Діджиталізація

Ще одне доволі позитивне явище – цифровізація держави. Зʼявилася можливість не ходити, наприклад, до житлово-експлуатаційних контор, а просто заходити в електронний кабінет. Там можна сплачувати за комунальні платежі, що дуже зручно.

Фото: diia.gov.ua.

Крім того, два роки тому в Україні офіційно запустили так звану державу в смартфоні – мобільний застосунок та портал «Дія». Застосунок дає змогу зберігати водійське посвідчення, внутрішній і закордонний паспорти й інші документи в телефоні, а також передавати копії при отриманні банківських чи поштових послуг.                            

Цифрова освіта

В Україні постійно відбуваються різні тренінги щодо цифрової освіти. Наприклад, у Харкові в бібліотеці Короленка були тренінги для літніх людей: як користуватися комп’ютером та інтернетом. Це прискорює та спрощує багато процесів.

Фото: сайт Міністерства цифрової трансформації

На вже згаданому порталі «Дія» є Національна онлайн-платформа для розвитку цифрової грамотності. Там публікують освітні серіали, які дозволяють розібратися у різних сферах.

Відцифрування архівних документів

Вже декілька років в Україні щотижня відцифровують купу архівних документів. Тепер людина, умовно, з Африки чи Ірландії може зайти на наші архівні ресурси та працювати з документами. Це зробило Україну відкритою для світу. Наприклад, Росія, яка дуже пишається своїм минулим, має доволі мало відцифрувань. Уся їхня історія закрита.

Фото: facebook.com/archives.ua.

Відцифрування документів часто відбувається на локальному рівні, як от з державного архіву Житомирської області. Також нещодавно Державна архівна служба уклала договір зі всесвітнім ресурсом FamilySearch про відцифрування документів генеалогічного характеру, тобто метричні книги.

Інтерес людей до їхнього роду

Усе більше в Україні набирає популярності зацікавленість людей у своєму родоводі. Колись вважалося, що дізнатися про своїх пращурів – це привілеї дворян або дуже заможних людей. В останні роки зацікавленість серед усіх верств населення космічно зросла.

Читайте також: Символ свободи та незалежності. Що ви знаєте про історію українського прапора? (ТЕСТ)

При чому, коли люди замовляють дослідження родоводу, їм не хочеться виявитися причетними до, умовно, дворян, купців, євреїв чи шотландців. Вони просто цікавляться, де їхня рідна земля.

Вивчення мальовничих місць

Колись у соціумі існувала така міфологема, що найцікавіша архітектура й мальовнича природа – тільки на заході України. А от в останнє десятиліття люди на сході почали фільмувати сади, старовинні церкви, мальовничі місця. Схід став більш відкритим. Люди дізналися, наскільки, наприклад, на Слобожанщині мальовнича та цікава природа та архітектура.

Якісні переклади

Мені дуже подобається, що в Україні почали з’являтися якісні переклади, наприклад, західноєвропейських історичних джерел та літератури. Раніше український інтелектуальний читач був дуже залежний від російського ринку. Як правило, якісь переклади літератури, наукових праць чи історичних документів виходили в Росії. Наразі з кожним роком я бачу все більше такого в крутому українському перекладі. Наприклад, книга відомого шведського історика та філософа Пітера Енґлунда «Захват і біль битви. Перша світова у 211 епізодах».

Фото: сайт Видавництва Старого Лева

Так, іноді наші переклади критикують. Але те, що ринок інтелектуальної книги став українськомовним, – це величезне досягнення. Коли ми маємо інтелектуальний продукт у нормальному перекладі, українська інтелігенція не читає російську літературу. 

А ще український сегмент YouTube дуже потужно розвивається. На Netflix тепер можна дивитися фільми та серіали з українським дубляжем. Коли всесвітні ресурси роблять дубляж українською або вказують, що можна заплатити за продукцію в гривні, це теж дуже потужне явище.

Свобода слова

Роками в Україні впроваджувалася свобода слова. І це класно, адже зараз кожна людина може висловлювати власну думку і розуміти, що її за це не посадять за ґрати.

Фото: Укрінформ

А ще мені подобається, що все більше засобів масової інформації переходять на українську. Це я вам кажу з російськомовного Харкова. На мій погляд, у нашій державі іноземною мовою медіа можуть випускати контент лише для діаспор і нацменшин.

Бажання бути українцем

Війна дуже вплинула на кожного з нас. Колись усі хотіли бути шотландцями, ірландцями чи ще кимось. А зараз люди по всьому світу знають, як виглядає український прапор. Мені відомо, що мешканці різних частин світу зараз відшукують своє українське коріння. Усі хочуть бути українцями, вони вивчають наші слова. І така тотальна українізація світу не може не тішити.

Фото: Інститут Просвіти

Вважаю, що після завершення війни дуже багато людей будуть вивчати українську, щоб приїжджати сюди та спілкуватися з нами. На мій погляд, українська має всі шанси стати світовою мовою. Колись усі хотіли вчити англійську, німецьку чи французьку. Тепер, я думаю, на заході Європи буде велика зацікавленість до вивчення саме української.

Що напишуть на сторінках підручника з історії?

Думаю, через десять років події 2022 року для школярів висвітлюватимуть як Третю світову війну. Увесь світ буде згадувати геноцид українського народу. Бо війна – це коли військові вбивають військових на полі бою. А те, що зараз коїться, – це знищення українського народу.

У Радянському союзі було видано понад 10 томів-протоколів Нюрнберзького трибуналу. Думаю, через десятиліття у підручниках йтиметься про так званий «Харківський трибунал» над окупантами, які катували та вбивали мирних українців і ґвалтували жінок.

Зараз у кожному населеному пункті стоять пам’ятники загиблим воякам після Другої світової. Так само через 10 років у нас буде величезна кількість музеїв і пам’ятних знаків цієї війни.

І, звісно, у підручниках буде стаття, присвячена розпаду Російської Федерації та формуванню нових держав. І на уроках світової історії діти будуть розповідати, на що розпалася Росія.

Суспільство

ЗСУ завдали влучних ударів по командних пунктах росіян на Херсонщині

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військові завдали влучних ударів по двох командних пунктах окупантів у Генічеському та Каховському районах Херсонської області.

Про це повідомив спікер Оперативного командування «Південь» Владислав Назаров.

За його словами, підрозділи ракетно-артилерійських військ за добу виконали 99 вогневих завдань. Серед них – ураження командних пунктів ворога.

«Підрозділи ракетно-артилерійських військ виконали 99 вогневих завдань. В тому числі по ураженню двох командних пунктів противника в Генічеському і Каховському районах. Продовжується наполегливий вогневий контроль із припинення ворожої активності на Каховському мосту», – розповів Назаров.

Крім того, нашою авіацією завдано 7 ударів по засобах протиповітряної оборони та районах зосередження сил та засобів ворога.

«Підтверджені втрати ворога станом на ранок склали 9 окупантів та 2 буксировані міномети 120 калібру. Решта втрат – встановлюються та дорозвідуються», – додав спікер.

Нагадаємо, українські військовослужбовці захопили десятки російських снарядів до реактивної системи залпового вогню «Град».

Також ми писали, що українські спецпризначенці 73-го морського центру з дрона Perun знищили бойову машину десанту окупантів.

Фото: facebook.com/okPivden.

Читати далі

Суспільство

Воїни ЗСУ звільнили село Яцьківка на Донеччині

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військові звільнили від окупантів село Яцьківка, що в Донецькій області, та відновили контроль над позиціями поблизу Бахмута.

Про це під час брифінгу повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.

За його словами, підрозділи Сил оборони встановили повний контроль над населеним пунктом Яцьківка.

«У ході проведення штурмових дій підрозділами Сил оборони встановлено контроль над населеним пунктом Яцьківка», – зазначив Громов.

Він також прокоментував ситуацію на Бахмутському напрямку, зазначивши, що росіяни планують оточити Бахмут, проте ЗСУ продовжують тримати оборону. Крім того, нашим воїнам вдалось відновити раніше втрачені позиції південніше Бахмута.

Раніше ми повідомляли, що воїни Збройних сил України менш ніж за два тижні деокупували практично всю Харківську область.

Крім того, ЗСУ продовжили наступ на Херсонському напрямку. Населені пункти Високопілля, Нововознесенське, Білогірка, Миролюбівка і Сухий Ставок офіційно звільнені від російських загарбників.

Фото: facebook.com/EastOC.

Читати далі

Суспільство

ЗСУ затрофеїли десятки російських снарядів до РСЗВ «Град» (ФОТО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військовослужбовці захопили десятки російських снарядів до реактивної системи залпового вогню «Град».

Про це повідомили в телеграм-каналі Управління стратегічних комунікацій ЗСУ.

За даними Страткому, трофейні снаряди виявили в Харківській області. Ймовірно, боєприпаси, як і купу іншої техніки, окупанти покинули під час контрнаступу українських сил.

«Харківські ліси й досі повні приємних несподіванок. Втомлений Урал та завжди цінні 122 мм ракети до Градів», – йдеться в повідомленні.

Трофейна вантажівка, захоплена під час контрнаступу ЗСУ.

Про РСЗВ «Град»

БМ-21 «Град» – реактивна система залпового вогню калібру 122 мм. Розроблена в СРСР, випускалася на базі шасі вантажівки Урал-375 із встановленою пусковою установкою 2Б5. БМ-21 «Град» є розвитком установки залпового вогню «Катюша», а також базою для інших систем, зокрема 9К55 «Град-1». Максимальна дальність атаки 42 км.

Призначена для загальної вогневої підтримки дивізій і бригад, ураження живої сили, бронетехніки та неброньованої техніки. Додатково РСЗВ застосовується для ураження польових укріплень, постановки мінних полів, димових завіс і радіоперешкод, створення осередків загоряння, освітлення поля бою, ведення агітації.

Раніше ми повідомляли, що військові 14-ї бригади ЗСУ захопили модернізовану БМП-1АМ «Бусурманин» російських окупантів.

Також нагадаємо, ЗСУ знищили рідкісну машину вогнеметників росармії БМО-Т.

Фото: t.me/AFUStratCom.

Читати далі