Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Увесь світ захоплюється нами». Історик розповів про 10 головних досягнень незалежної України

Опубліковано

24 серпня Україна відзначає 31 річницю незалежності. Цьогоріч замість святкових концертів та урочистих заходів увага всієї країни та всього світу прикута до подій на фронті. Усі слідкують за тим, як українські воїни нищать російських окупантів.

Та за три десятиліття Україна посилилася не лише у військовій сфері. Діджиталізація, внутрішній туризм, українізація та відцифрування архівів – це лише мала частина досягнень, якими нам варто пишатися. Про ключові явища доби незалежності ШоТам розповів історик Антон Бондарєв.

Антон Бондарєв

Історик, краєзнавець, генеалог

Дослідник історії Харкова та Першої світової війни на Закарпатті, автор проєкту «Історії міста Харкова». Автор проєкту «Ніч Історії Харкова»

Потужна армія

На тлі початку війни українська армія дійсно почала міцнішати. Зокрема, це стосується численності бійців та наявної зброї. А з початком вторгнення кількість бійців в українській армії зросла вп’ятеро.

Фото: t.me/landforcesofukraine.

Ще приблизно десятиліття тому ставлення українців до армії було не надто позитивним. Натомість сьогодні люди, коли бачать військових, починають їм дякувати й вклонятися. Бійців реально поважають, адже саме ці люди захищають наші домівки. Бути військовим – це престижно. Ба більше, часом ті, хто не можуть бути військовими, дійсно заздрять.

Українізація міст та обʼєднання

Я постійно жартую, що ніхто для України не зробив так багато, як Путін. Мабуть, саме завдяки війні чимало населених пунктів стали дуже проукраїнським. Наприклад, Харків раніше мав дуже м’яке ставлення до країни-агресора. Але зараз усе кардинально змінилося.

У Першій світовій війні одні українці були в лавах Російської імперії, інші – Австро-Угорської. Під час Другої світової громадяни теж бували по різні сторони. А зараз фактично триває вже Третя світова війна. Те, що всі українці об’єднані й згуртовані, що не виникає сумніву, за кого воювати, – це дуже велике досягнення.  

А ще за останні роки все більше змивається відмінність між заходом та сходом, слобожанами та галичанами. Ми всі – українці, і немає регіонального поділу. Кожен регіон, попри свої відмінності, збагачує інші.

Вірю, що після закінчення війни вже не буде жодного поділу на «Схід» і «Захід». Ми всі станемо єдиними та будемо суперкосмічною нацією. Наша могутність – у нашому різноманітті.

Діджиталізація

Ще одне доволі позитивне явище – цифровізація держави. Зʼявилася можливість не ходити, наприклад, до житлово-експлуатаційних контор, а просто заходити в електронний кабінет. Там можна сплачувати за комунальні платежі, що дуже зручно.

Фото: diia.gov.ua.

Крім того, два роки тому в Україні офіційно запустили так звану державу в смартфоні – мобільний застосунок та портал «Дія». Застосунок дає змогу зберігати водійське посвідчення, внутрішній і закордонний паспорти й інші документи в телефоні, а також передавати копії при отриманні банківських чи поштових послуг.                            

Цифрова освіта

В Україні постійно відбуваються різні тренінги щодо цифрової освіти. Наприклад, у Харкові в бібліотеці Короленка були тренінги для літніх людей: як користуватися комп’ютером та інтернетом. Це прискорює та спрощує багато процесів.

Фото: сайт Міністерства цифрової трансформації

На вже згаданому порталі «Дія» є Національна онлайн-платформа для розвитку цифрової грамотності. Там публікують освітні серіали, які дозволяють розібратися у різних сферах.

Відцифрування архівних документів

Вже декілька років в Україні щотижня відцифровують купу архівних документів. Тепер людина, умовно, з Африки чи Ірландії може зайти на наші архівні ресурси та працювати з документами. Це зробило Україну відкритою для світу. Наприклад, Росія, яка дуже пишається своїм минулим, має доволі мало відцифрувань. Уся їхня історія закрита.

Фото: facebook.com/archives.ua.

Відцифрування документів часто відбувається на локальному рівні, як от з державного архіву Житомирської області. Також нещодавно Державна архівна служба уклала договір зі всесвітнім ресурсом FamilySearch про відцифрування документів генеалогічного характеру, тобто метричні книги.

Інтерес людей до їхнього роду

Усе більше в Україні набирає популярності зацікавленість людей у своєму родоводі. Колись вважалося, що дізнатися про своїх пращурів – це привілеї дворян або дуже заможних людей. В останні роки зацікавленість серед усіх верств населення космічно зросла.

Читайте також: Символ свободи та незалежності. Що ви знаєте про історію українського прапора? (ТЕСТ)

При чому, коли люди замовляють дослідження родоводу, їм не хочеться виявитися причетними до, умовно, дворян, купців, євреїв чи шотландців. Вони просто цікавляться, де їхня рідна земля.

Вивчення мальовничих місць

Колись у соціумі існувала така міфологема, що найцікавіша архітектура й мальовнича природа – тільки на заході України. А от в останнє десятиліття люди на сході почали фільмувати сади, старовинні церкви, мальовничі місця. Схід став більш відкритим. Люди дізналися, наскільки, наприклад, на Слобожанщині мальовнича та цікава природа та архітектура.

Якісні переклади

Мені дуже подобається, що в Україні почали з’являтися якісні переклади, наприклад, західноєвропейських історичних джерел та літератури. Раніше український інтелектуальний читач був дуже залежний від російського ринку. Як правило, якісь переклади літератури, наукових праць чи історичних документів виходили в Росії. Наразі з кожним роком я бачу все більше такого в крутому українському перекладі. Наприклад, книга відомого шведського історика та філософа Пітера Енґлунда «Захват і біль битви. Перша світова у 211 епізодах».

Фото: сайт Видавництва Старого Лева

Так, іноді наші переклади критикують. Але те, що ринок інтелектуальної книги став українськомовним, – це величезне досягнення. Коли ми маємо інтелектуальний продукт у нормальному перекладі, українська інтелігенція не читає російську літературу. 

А ще український сегмент YouTube дуже потужно розвивається. На Netflix тепер можна дивитися фільми та серіали з українським дубляжем. Коли всесвітні ресурси роблять дубляж українською або вказують, що можна заплатити за продукцію в гривні, це теж дуже потужне явище.

Свобода слова

Роками в Україні впроваджувалася свобода слова. І це класно, адже зараз кожна людина може висловлювати власну думку і розуміти, що її за це не посадять за ґрати.

Фото: Укрінформ

А ще мені подобається, що все більше засобів масової інформації переходять на українську. Це я вам кажу з російськомовного Харкова. На мій погляд, у нашій державі іноземною мовою медіа можуть випускати контент лише для діаспор і нацменшин.

Бажання бути українцем

Війна дуже вплинула на кожного з нас. Колись усі хотіли бути шотландцями, ірландцями чи ще кимось. А зараз люди по всьому світу знають, як виглядає український прапор. Мені відомо, що мешканці різних частин світу зараз відшукують своє українське коріння. Усі хочуть бути українцями, вони вивчають наші слова. І така тотальна українізація світу не може не тішити.

Фото: Інститут Просвіти

Вважаю, що після завершення війни дуже багато людей будуть вивчати українську, щоб приїжджати сюди та спілкуватися з нами. На мій погляд, українська має всі шанси стати світовою мовою. Колись усі хотіли вчити англійську, німецьку чи французьку. Тепер, я думаю, на заході Європи буде велика зацікавленість до вивчення саме української.

Що напишуть на сторінках підручника з історії?

Думаю, через десять років події 2022 року для школярів висвітлюватимуть як Третю світову війну. Увесь світ буде згадувати геноцид українського народу. Бо війна – це коли військові вбивають військових на полі бою. А те, що зараз коїться, – це знищення українського народу.

У Радянському союзі було видано понад 10 томів-протоколів Нюрнберзького трибуналу. Думаю, через десятиліття у підручниках йтиметься про так званий «Харківський трибунал» над окупантами, які катували та вбивали мирних українців і ґвалтували жінок.

Зараз у кожному населеному пункті стоять пам’ятники загиблим воякам після Другої світової. Так само через 10 років у нас буде величезна кількість музеїв і пам’ятних знаків цієї війни.

І, звісно, у підручниках буде стаття, присвячена розпаду Російської Федерації та формуванню нових держав. І на уроках світової історії діти будуть розповідати, на що розпалася Росія.

Суспільство

17-річна дівчина з Каліфорнії створює прикраси, щоб підтримати Україну через UNITED24

Опубліковано

17-річна школярка з Каліфорнії Софі Кім створює намиста з нержавіючої сталі для підтримки України. Увесь прибуток від продажу Софі задонатить через UNITED24.

Про це повідомили в UNITED24.

Софі має досвід у продуктовому дизайні й хотіла використати свої знання на користь. На одному боці намиста вона гравіює напис «Я підтримую Україну», а на іншому зображає тризуб.

«Я намагаюся робити все, що в моїх силах, аби хоч якось допомогти зусиллям України у війні незалежно від того, наскільки мій внесок маленький», — сказала Софі.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф

Опубліковано

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.

Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

Історія хлопця

Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.

Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.

Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)

Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.

Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» випустила марку, присвячену сторічному партнерству України й Британії (ФОТО)

Опубліковано

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.

Про це повідомили в компанії.

Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.

Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.

Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.

Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.

Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)

Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.

Фото: «Укрпошта»

Читати далі