Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Українці за жовтень додали у Вікіпедію понад 30 тисяч фото культурних пам’яток

Опубліковано

У межах конкурсу «Вікі любить пам’ятки» українці додали 30 100 світлин близько 6,4 тисячі об’єктів культурної спадщини. Українська спільнота посіла друге місце серед 56 країн-учасниць.

Про це повідомили у ГО «Вікімедіа Україна».

Підсумки за жовтень

«Вікі любить пам’ятки» — це найбільший у світі фотоконкурс об’єктів культурної спадщини для ілюстрування статей у Вікіпедії. Участь у проєкті взяли 322 українських користувачів. Серед 6400 об’єктів культурної спадщини України понад 780 памʼяток завантажили вперше.

«Незважаючи на повномасштабну війну, учасники й учасниці нашого конкурсу продовжують документувати українську культурну спадщину, яка зараз перебуває не просто під загрозою, а під прицілом російської збройної агресії. 2022 року на конкурс завантажили майже 14 тисяч світлин, 2023 — майже 20 тисяч, а цього року — понад 30 тисяч робіт з усіх регіонів України. Дякуємо усім за небайдужість, участь та увагу до конкурсу, зараз це вкрай важливо», — зазначила прессекретарка ГО «Вікімедіа Україна» Ольга Мілянович.

Читайте також: Виставка Укрзалізниці зібрала рекордну кількість відвідувачів (ФОТО)

Лідери за кількістю фотографій унікальних пам’яток

Області, які зазнімкували найбільшу кількість пам’яток:

  • Хмельницька — 585 пам’яток;
  • Тернопільська — 506;
  • Львівська — 478;
  • Вінницька — 474;
  • Чернівецька — 470.
Фото: Вікімедіа Україна

Що далі

Серед усіх фотографій журі українського етапу визначить десять найкращих світлин. Вони будуть представляти культурну спадщину України на міжнародному етапі. Результати оцінювання фотографій всіх країн-учасниць мають оголосити на початку 2025 року.

Нагадаємо, що українській Вікіпедії 20 років: у Києві нагородили людей, які розвивали платформу (ФОТО).

Фото обкладинки: Unsplash

Культура

Фільм «Ти — Космос» здобув премію на кінофестивалі в Італії

Опубліковано

Український фільм режисера Павла Острікова «Ти — космос» здобув премію журі на італійському кінофестивалі EXTRA Sci-Fi Festival Verona.

Про це повідомили організатори фестивалю.

За що нагородили фільм

На кінофестивалі під час церемонії розповіли про те, чому саме цей фільм журі визнало найкращим:

«Фільм клаустрофобний і зосереджений переважно на одному персонажі. Він утримує напругу до самого фіналу, що має сильний емоційний вплив. Ядерна катастрофа тут — лише відправна точка для розповіді про самотність і ілюзію індивідуалізму. Людина не може вижити наодинці, і хоча надія помирає останньою, її недостатньо. Попри свою вдавану статичність, “Ти — Космос” викликає глибокі емоції, підтверджуючи себе як науково-фантастичний твір, що залишає слід у серці глядача».

Журі також відзначили майстерність режисера Павла Острікова, який майстерно вплітає культурні референси у стрічку та балансує між гумором та драмою.

Фото: фейсбук-сторінка фестивалю

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає проєкт про українське поетичне кіно: програма показів

Що відомо про фільм

«Ти — Космос» — науково-фантастична трагікомедія про українського далекобійника Андрія, який після вибуху Землі залишається єдиним живим у Всесвіті. Але з ним встановлює зв’язок французька вчена Катрін, і вони вирішують летіти назустріч одне одному.

Головну роль виконав актор і нині військовослужбовець ЗСУ Володимир Кравчук. Робота Максима озвучив Леонід Попадько, який також служить у Силах оборони.

Відео: ютуб-канал ForeFilms

Нагадаємо, що «Ти — Космос» став одним із найкращих фільмів 2024 року за версією British Film Institute. Торік фільм здобув дві головні нагороди на фестивалі в Парижі. Також ми раніше ми писали, що «Ти — Космос» отримав нові міжнародні нагороди у Німеччині та Греції. У лютому 2025 року фільм відзначили призом глядацьких симпатій на фестивалі у Франції.

Фото обкладинки: ютуб-канал ForeFilms

Читати далі

Культура

10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Опубліковано

Роман Олексів у 2022 році пережив ракетну атаку, унаслідок якої він отримав опіки половини тіла та втратив маму. У березні хлопчик узяв участь у міжнародному конкурсі баяністів-акордеоністів InterSvitiaz Accomusic 2025, де посів перше місце.

Про це повідомив батько Романа Ярослав Олексів.

Конкурс проходив у місті Луцьк. Роман здобув для себе першу премію за гру на музичних інструментах. Також хлопчик отримав спеціальний приз родини Щегельських та спеціальний приз від народного артиста України Сергія Грінченка.

Роман навчається у Львівській музичній школі №1 імені Кос-Анатольського у класі Андрія Коритовського. Для нього це був другий конкурс у житті та перший після двох останніх операцій на руку.

Після ракетної атаки в липні 2022 року по Вінниці хлопчик пережив більш ніж 30 операції та пройшов понад два роки лікування та реабілітації в Німеччині. Але попри всі труднощі Роман продовжив займатися танцями й опановувати музичні інструменти.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Львівської музичної школи №1 імені Кос-Анатольського

Читати далі

Культура

«Довженко-Центр» запускає проєкт про українське поетичне кіно: програма показів

Опубліковано

«Довженко-Центр» розпочинає перший етап проєкту з дослідження та переосмислення українського поетичного кіно під назвою «Поетичне кіно. Витоки».

Про це повідомили в «Довженко-Центрі».

Перший етап показів проходитиме з 9 квітня по 2 липня. У межах програми «Поетичне кіно. Витоки» представлятимуть стрічки, які підготували ґрунт для бурхливої хвилі 1960-1970-х.

Усі покази супроводжуватимуть вступними лекціями від кінознавців, а завершуватимуть їх дискусіями.

«Через вступні лекції та відкриті дискусії спробуємо підважити та розширити класичний канон течії. Здувши з неї пил, поглянемо на головну хвилю українського кіно через сучасну оптику та європейський контекст»‚ — написали в «Довженко-Центрі».

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Програма показів

  • 9 квітня — «Звенигора» (1928, режисер Олександр Довженко);
  • 23 квітня — «Земля» (1930, режисер Олександр Довженко);
  • 7 травня — «Коліївщина» (1933, режисер Іван Кавалерідзе);
  • 21 травня — «Дорогою ціною» (1957, режисер Марк Донський);
  • 4 червня — «Андрієш» (1954, режисери Сергій Параджанов, Яків Базелян);
  • 18 червня — «Українська рапсодія» (1961, режисер Сергій Параджанов);
  • 2 липня — «Зачарована Десна» (1964, режисер Юлія Солнцева).

Нагадаємо, що Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО).

Фото обкладинки: кадр з «Українськлї рапсодії», «Довженко-Центр»

Читати далі