Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

«Українці гідні якісно й добре жити»: начальниця відділу економіки з Львівщини про проєкти для своєї громади

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Ірина Точена часто приходить на роботу раніше за всіх. Вона працює начальницею відділу економічного розвитку, інвестицій та міжнародної технічної допомоги в Городоцькій громаді, що на Львівщині.

«Для мене важливо працювати у своїй громаді, тому що я відчуваю, що тут можна зробити щось для жителів, досягти результатів і покращити життя громади», — каже Ірина.

ШоТам поговорили з жінкою про те, чому для неї важливо писати проєкти для розвитку громади.

Ірина Точена

начальниця відділу економічного розвитку, інвестицій та міжнародної технічної допомоги в Городоцькій громаді Львівської області

Доробила заявку в перші дні вторгнення

Усе своє життя я прожила в Городку. В громаді я працюю з 2021 року, до того була в районній адміністрації. Фінанси й бухгалтерія — це дорога, якою йду з дитинства. Математичні дисципліни завжди були мені цікаві — я закінчила школу з золотою медаллю, а Львівську політехніку з відзнакою.

Моя робота надзвичайно цікава — я люблю заглиблюватися в проєкти, обдумувати, в мене постійно є ідеї. Загалом ми вже подали понад 100 проєктів і 20 з них реалізували. Це й напрямок охорони здоров’я, освітній, соціальний — наприклад, ми зробили сенсорну кімнату, закупили реабілітаційне обладнання для дітей з інвалідністю тощо.

Ось у цьому приміщенні з’являються найсміливіші ідеї у Ірини та її колег. Фото ШоТам

Я згадую, як напередодні 24 лютого ми готували аплікаційну заявку по програмі «Кусаноне» Уряду Японії. Коли почалося вторгнення, я прийшла в неділю на роботу й вирішила, що якщо є такі напрацювання, то як їх можна полишити? Тож сіла й усе доробила: всі потрібні документи підготувала, відсканувала й надіслала.

Пам’ятаю, що в заявці я написала таке речення: «Українці гідні якісно й добре жити» — по ній нам вдалося перемогти.

Мені було страшно думати, що я можу звідси виїхати й настане такий час, що сюди прийдуть росіяни. Я навіть не могла свої речі зібрати, бо для мене тут найкраще місце на Землі. Тож дякую Богові та нашим Збройним силам, що мала можливість не виїжджати й залишитися на своєму місці.

«Маю насичені робочі дні й пишаюся партнерствами»

Одним з визначальних моментів, чому я працюю в громаді, є її сильний лідер — наш міський голова. Я відчуваю дуже злагоджену роботу команди — це така окриленість, коли ти йдеш не сам, а з іншими й на рівних.

Мій робочий день дуже насичений: у нотатках завжди записую важливі справи й завдання, тож зранку проходжуся по списку — то зум-конференція з партнерами, то нарада, то пишу проєктну заявку чи вже звітую по проєкту.

Часом я затримуюся на роботі й навіть працюю у вихідні, коли дедлайни наближаються. Але це нюанси, бо якщо я сподіваюся на хороший результат, то маю робити. 

Усі нові ідеї записую в улюблений блокнот від  Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Співпрацю з Проєктом я вважаю одним з найбільших досягнень. Партнери допомогли підсилити матеріально-технічну базу громади — це й техніка для комунальних підприємств, і генератори, й обладнання та костюми для наших вогнеборців.

Також завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ми облаштували клас біології та хімії, оновили харчоблок, щоб якісніше годувати дошкільнят і школярів. А ще щомісяця проходимо різні тренінги — наприклад, брали участь у навчаннях з підготовки до написання заявок до програми Interreg NEXT Польща-Україна й здобули перемогу!

Тренінг Interreg NEXT Польща-Україна. Фото: Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»

«Відновимо парк і будемо вчити дітей екології»

Interreg NEXT дасть нам змогу реконструювати місцевий сквер. На цей проєкт ми подавалися спільно з містом Сєдльце (Республіка Польща) та Привільненською громадою (Рівненська область). У межах програми ми потрапили до десятки найкращих та отримаємо близько 400 тисяч євро. 

У центрі нашого міста є парк. Зараз він малодоступний, бо доріжки зруйновані корінням дерев, трави зовсім немає — лише високі дерева, які ламаються під час буревіїв. Тож ми хочемо зробити це місце таким, щоб туди могли прийти всі охочі — посидіти на лавочці, відпочити, помилуватися естетикою міста. 

Ірина Точена впевнена, що її громада здатна брати масштабні проєкти. Фото ШоТам

У цьому проєкті стільки процесів: і закупівлі, і планування, і фінансова частина, і звітування — справжній живий організм.

Ми не тільки відновимо парк, а й будемо проводити екологічні майстер-класи, а наші учні будуть їздити на навчання до наших партнерів. 

Якщо чесно, перемога в програмі Interreg NEXT була моєю професійною мрією. Тепер вона здійснилася, і нова мрія — реалізувати проєкт.

Можливості

В Україні оголосили старт програми для підтримки соціального бізнесу: як долучитися

Опубліковано

Український соціальний венчурний фонд (USVF) та SILab Ukraine оголосили про початок другої хвилі онлайн-інкубатора StartUp4Good. У межах цієї програми стартапи та підприємства, які реалізують соціальні та екологічні проєкти в Україні, пройдуть навчання та отримають комплексну підтримку.

Про це повідомили організатори програми.

Хто може подати заявку

Для участі стартапи повинні мати чітку ідею соціального підприємства, команду від двох осіб, вагомий соціальний вплив, перші продажі або тестування, бачення збуту, реалістичність втілення та 100% присутність на онлайн-заняттях.

Насамперед на програму набиратимуть учасників з таких категорій:

  • внутрішньо переміщені особи, які починають бізнес з нуля;
  • ветерани та члени їхніх сімей;
  • люди з інвалідністю та члени їхніх родин;
  • багатодітні батьки;
  • маломобільні люди та інші вразливі категорії населення.

Українські підприємства зможуть пройти навчання, отримати менторство, долучитися до спільноти однодумців та використати частково поворотну фінансову допомогу на розвиток проєкту.

Читайте також: Розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі

Для участі у програмі проєкти повинні вирішувати конкретні соціальні чи екологічні проблеми:

  • працевлаштування ветеранів та внутрішньо переміщених осіб;
  • соціальні послуги для вразливих категорій населення;
  • екологічні ініціативи, включаючи перероблення військових відходів;
  • інші важливі соціальні та екологічні проєкти.

Формат і теми навчання

Програма триватиме з 14 травня по 30 липня 2025 року. Вона складатиметься з відеокурсу з практичними завданнями, 11 онлайн-сесій (по 3 години), щотижневих індивідуальних консультацій з менторами, домашніх завдань з підготовки бізнес-планів та презентації розробленого бізнес-плану.

Теми навчання:

  • вступ до соціального підприємництва та оцінка соціального впливу;
  • lean-підхід та бізнес-моделювання, створення MVP;
  • визначення цільових груп та соціальних проблем;
  • аналіз ринку;
  • маркетинг та комунікації;
  • формування воронки продажів і каналів збуту тощо.

Як взяти участь

Для участі у програмі варто заповнити заявку до 30 квітня 2025 року 23:00. Підприємці мають зробити кілька кроків.

  1. Заповнити коротку форму за посиланням.
  2. Отримати лист із матеріалами: відкриті лекції, посилання на повну заявку та доступ до телеграм-групи підтримки.
  3. Переглянути матеріали для якісної підготовки заявки.
  4. Заповнити детальну аплікаційну форму.

Після цього експертна рада програми відбере 25 команд-учасниць, які отримають офіційне підтвердження з детальним планом навчання.

Також 17 квітня о 16:00 організатори проведуть інформаційний вебінар щодо участі у програмі.

Нагадаємо, що громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Можливості

Громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь

Опубліковано

Одна із найбільших австрійських фундацій ERSTE Foundation оголосила про початок реєстрації на програму для громадських організацій Civil Society Leadership Programme for Ukraine. Навчання відбуватиметься в Австрії та онлайн.

Про це повідомили організатори проєкту.

Програма навчання

Програму розробив проєкт NGO Academy, який є спільною ініціативою ERSTE Foundation та Віденського університету економіки і бізнесу (WU).

У межах навчання лідери організацій та ініціатив вдосконалюватимуть свої управлінські та лідерські навички, організаційну стійкість, а також розширюватимуть професійні зв’язки.

«Учасники ознайомляться з принципами та методами стратегічного менеджменту, фандрейзингу, комунікації зі стейкхолдерами, дізнаються про успішні кейси й перевірені інструменти, а також матимуть можливість застосувати здобуті знання у розбудові своєї організації»‚ — розповіли представники проєкту.

Спікерами та коучами для учасників стануть експерти в галузях менеджменту, лідерства, надання соціальних послуг, державної політики, фінансування та консалтингу.

Читайте також: Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Етапи програми

З 28 по 8 жовтня 2025 року учасники проведуть 10 днів в Австрії, де проходитиме очна частина навчання. З листопада по грудень відбуватимуться індивідуальні сесії з наставниками в онлайн-форматі. Насамкінець 30 січня 2026 року відбудеться підсумкова онлайн-сесія.

Приймання заявок триває до 24 квітня 2025 року на сайті NGO Academy Ukraine за посиланням. Кількість учасників обмежена. Усі витрати, пов’язані з програмою, покриватиме стипендія.

Подати заявку можуть лідери ГО, що зареєстровані на активно діють в України. Організації повинні мати суспільно важливе значення. Лідери мають володіти англійською мовою на рівні B2 або вище. Додаткову інформацію можна отримати за посиланням.

Довідка

NGO Academy заснували у 2013 році ERSTE Foundation та Віденським університетом економіки і бізнесу задля зміцнення сектора громадянського суспільства в Центральній та Східній Європі. Проєкт надає можливості для навчання учасників суспільно важливих ініціатив та організацій.

Першу програму Civil Society Leadership Programme for Ukraine реалізували у 2024 році.

Нагадаємо, що Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися.

Фото обкладинки: Igor Ripak

Читати далі

Можливості

Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Опубліковано

В Україні оголосили набір на програму навчання, завдяки якій жінки можуть здобути професію монтувальниць сонячних електростанцій. Проєкт запустили «Вімен ін Тех Україна» та «Greenpeace Україна» у співпраці з гуманітарною організацією «Людина в біді» та за фінансової підтримки чеського народу.

Про це повідомили організатори.

Що чекає на учасниць

У межах програми 30 українок зможуть навчитися нової професії, попрактикуватися у встановленні сонячних електростанцій на лікарнях, садочках та школах, а також отримав нову роботу.

Навчання відбуватиметься у форматі онлайн, але міститиме й обов’язкову тижневу практику в Києві. Організатори відшкодують учасницям вартість квитків до Києва та назад і проживання у столиці. Жінки працюватимуть з обладнанням від компанії Atmosfera.

Читайте також: Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися

Після проходження курсу жінки здобудуть професійні сертифікати, натомість найактивніші учасниці отримають допомогу у працевлаштуванні.

«В умовах повномасштабної війни та енергетичної кризи, спричиненої російськими атаками, попит на встановлення сонячних електростанцій в Україні зростає. Водночас під час війни загострилася проблема “кадрового голоду”. Активне залучення жінок у “зелену” технічну сферу, яка традиційно вважалася чоловічою, стає відповіддю на цю потребу. Тож ми запрошуємо українських жінок подаватися на конкурс і стати рушієм суспільних змін!» — розповіла старша кампейнерка Greenpeace Україна та лідерка проєкту «Зелене відновлення України» Поліна Колодяжна.

Як долучитися

Участь у програмі можуть узяти жінки з Івано-Франківської, Львівської, Дніпропетровської, Харківської та Миколаївської областей. Організатори вказують, що учасниці повинні мати базову технічну освіту або попередній досвід роботи у суміжній галузі.

Конкурс стартує 25 березня і триватиме до 11 квітня 2025 року (включно). Заповнити форму для реєстрації можна за посиланням. Жінки отримають відповіді протягом 14-18 квітня.

Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі