

Технології
Український стартап Buntar Aerospace представив новітній розвіддрон для війська
Український стартап Buntar Aerospace презентував Buntar-3 — розвідувальний дрон, що стійкий до засобів радіоелектронної боротьби. Нову модель вже випробували на фронті, зокрема на Покровському, Куп’янському та Сватівському напрямках.
Про це повідомили у команді стартапу, передає AIN.UA.
Особливості дрона
Безпілотник має тривалість польоту до 3,5 години, тактичний радіус — до 80 кілометрів. Він здатний виявляти цілі на відстані до 15 км. Команда працювала над розробкою Buntar-3 понад два роки.
Однією з головних переваг Buntar-3 є повна інтеграція усіх етапів бойового застосування в єдину систему. Разом із дроном стартап представив програмне забезпечення Buntar Copilot.
Цей цифровий «штурман» дозволяє не лише планувати операції, запускати безпілотники та аналізувати місії, а й керувати кількома дронами одночасно.
Читайте також: Оператори нового українського комплексу ППО знищили реактивний дрон над Чорним морем (ВІДЕО)
Copilot також сумісний з бойовими платформами типу DELTA, знижує ризик втрат і допомагає уникати типових помилок пілотів.
«Наш фокус — не просто не втратити борт, а дати пілоту всі інструменти для стійкої багаторазової роботи в полі. Це — ключ до переваги», — зазначив співзасновник Buntar Aerospace Богдан Сас.


Нагадаємо, що в Міноборони розповіли про особливості українських дронів Stalker на оптоволокні.
Фото: сайт AIN.UA
Технології

Підрозділи дронів-перехоплювачів отримали власну альтернативу західним радіолокаційним станціям. В Україні запустили серійне виробництво тактичних РЛС для виявлення ворожих безпілотників.
Про це в інтерв’ю «Оборонці» повідомив консультант фонду «Повернись живим» Тарас Тимочко.
Раніше українські військові активно використовували західні ізраїльські мобільні систем. Завдяки ним захисники виявляли цілі біля лінії фронту. Але попит на постачання іноземних радарів був постійним, і українські підрозділи не могли повністю закрити потребу.
Читайте також: У ЗСУ працюватимуть з новим українським роботом DODGER для евакуації та мінування
«Військові дуже хвалять. Черга на отримання моделі з одного вітчизняного заводу вже становить 13 місяців. Ще пів року тому черга становила 6 місяців. Тобто нашому виробнику не вистачає масштабування. Запити зростають, а спроможність виробництва за ним не встигає», — розповідає Тарас Тимочко.
За його словами, українські та іноземні тактичні радари мають певні відмінності. Узразки західного виробництва закладений більший радіус роботи, вони можуть виявляти об’єкти на відстані понад десять кілометрів.
Натомість, українська технологія простіша та стабільніша в застосуванні операторами перехоплювачів, оскільки її розробили саме під задачі перехоплення безпілотників. Як зазначає консультант Тимочко, це вигідно вирізняє їх на фоні складніших в освоєнні західних радарів, які мають багато налаштувань та режимів роботи.
Нагадуємо, що Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні.
Фото обкладинки: Ievos Budzeikaitės
Технології

Opendatabot створив на базі штучного інтелекту інструмент, який генерує стисле резюме судових документів. Зареєстровані користувачі можуть отримати виклад та основні деталі справи за кілька секунд. Також програма спрощує написані юридичною мовою тексти.
Про це повідомили в пресслужбі компанії.
Як допомагає «Бабуся»
ШІ-помічник аналізує судову справу та видає резюме за лічені секунди. Інструмент доступний у сервісі пошуку судових рішень «Бабуся». Для цього потрібно перейти на будь-який судовий документ та обрати розділ «ШІ-аналіз судового документа». Функція доступна всім зареєстрованим користувачам.
У стислому викладі є інформація про:
- сторони;
- суть справи;
- фактичні обставини;
- правові питання;
- позиції сторін;
- розгляд справи;
- мотивацію та рішення суду тощо.
Читайте також: На Закарпатті військовому створили два протези для ніг на 3D-принтері
Практичне застосування ШІ-помічниці
За словами розробників, у першу чергу, сервіс стане в пригоді юристам та іншим правникам, а також журналістам, які працюють з судовою статистикою.
«Сервіс «Бабуся» не просто економить час завдяки швидкому доступу до рішень (на відміну від державного реєстру), а й революціонізує аналіз документів. Це справжній прорив для презентації справи клієнту. За лічені секунди система аналізує десятки сторінок тексту й надає структуроване резюме: учасники справи, суть спору, ключові факти, правові питання, мотивацію суду та підсумкове рішення. Замість годин читання — хвилини розуміння», — коментує Денис Лихопьок, адвокат, арбітражний керуючий, член кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих.
Як повідомила команда сервісу, вони продовжують працювати над тим, щоб юридичні справи й дані стали зрозумілішими для українців. Для цього ресурси постійно оновлюють згідно з популярними запитами користувачів.
Нагадуємо, що в Сумах науковці створили 3D-моделі зруйнованих обстрілами архітектурних пам’яток.
Фото обкладинки: сайт Opendatabot
Технології

У Закарпатській обласній клінічній лікарні імені Андрія Новака військовий із Вінниччини з подвійною ампутацією отримав нові протези ніг, виготовлені за допомогою 3D-принтера.
Про це повідомив голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.
Захисник Василь отримав поранення на Харківщині, його лікували у різних регіонах. Після прибуття на Закарпаття менш ніж за два тижні отримав шанс знову стати на обидві ноги. Це перший випадок у лікарні, коли фахівці протезували пацієнта з обома ампутованими кінцівками.
За словами Мирослава Білецького, сучасний 3D-принтер, переданий американськими партнерами, дозволяє за лічені години надрукувати чашу для протеза й значно прискорює реабілітацію. Незабаром Василь розпочне відпрацювання ходьби з новими пристроями.
Читайте також: Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні

Нагадаємо, що у Львові розробили спеціальні протези, аби втілити мрію ветерана (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Мирослава Білецького