Суспільство
Український архітектурний модерн. Волонтери рятують унікальні школи Сластіона на Полтавщині
Шестикутні вікна, цегляна «мережка», вежі зі шпилями, як у пагод: сто років тому вони були масштабним архітектурним ноу-хау.
Це – земські «школи Сластіона» – скарб українського архітектурного модерну.
Зодчий Опанас Сластіон був фундатором і поборником українського архітектурного модерну.
В СРСР його ім’я було під забороною через «надмірне українофільство», тоді як школи у селах зазвичай розміщувалися просто у чиїйсь хаті.
Сластіон проєктував школи з високими вікнами, баштами, з розсувними стінами, щоб об’єднувати класи в одну залу. З бібліотеками і кімнатами для приїжджих учителів.
Новаторський проєкт Сластіона намагалися копіювати в інших областях. Та все ж сільські школи в стилі УАМ – унікальне явище Полтавщини.
Читайте також: Як волонтери рятують дерев’яні будиночки на Чернігівщині (ВІДЕО)
За часів СРСР пам’ять про школи Сластіона штучно знищувалась, бо «не могло бути ніякого окремого українського архітектурного стилю».
За різними даними, таких шкіл могло бути збудовано до 140, віднайдено 53. Деякі стали магазинами, клубами, витверезниками і навіть гаражами.
Лише кілька «шкіл Лохвицького земств» зберегли своє призначення. Нині пошук та порятунок «шкіл Сластіона» переріс у громадську ініціативу.
Активісти хочуть відреставрувати школи і зробити їх фішкою регіону. Вже є мапа віднайдених шкіл і навіть веломаршрут «Сластіонові школи».
«Це ініціатива, до якої може примкнути будь-хто. Ми кидаємо клич, збираються люди і їдуть. Гроші наші — волонтерські завжди», – Ольга Герасим’юк.
Нагадаємо, в Одесі активісти відновлюють 120-річний розпис у під’їзді будинку.
Як ми повідомляли раніше, проєкт харківського парку виграв гран-прі премії з ландшафтної архітектури.
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Коментарі