

Технології
Українські розробники створили спеціальний прилад спостереження для спецпризначенців (ВІДЕО)
Українське військо невдовзі може отримати спеціальний прилад спостереження та наведення – ПСК ПС-04. Про це повідомляє Defense Express.
Йдеться про “інструмент”, на який очікують розвідники, снайпери, корегувальники вогню та передові спостерігачі, а також особовий склад Сил спеціальних операцій, який діє у тилах ворога. І державні випробування цієї нової технологічної розробки уже розпочалися.

Назва нового військового “гаджету” – прилад спостереження комбінований (ПСК) модифікації ПС-04, який розроблений та виготовлений приватною компанією “Укрспецконсалтинг”.
Читайте також: З’явилося вражаюче відео підготовки українських спецпризначенців
Зазначається, що нова розробка має прийти на заміну ще радянському ЛПР-1 “Каралон-М”, який почав поставлятися у війська 35 років тому та досі продовжує знаходитись на озброєння українського війська. Моральна застарілість приладу спонукала ЗСУ з 2014 року закуповувати обмежену кількість закордонних розробок, проте тепер в Україні з’явилась власна альтернатива, яка нічим не поступається натівським аналогам, використовує ті ж самі західні компоненти, проте коштує значно дешевше.
Чим особливий прилад?
Український ПСК ПС-04 забезпечує весь необхідний функціонал, завдяки денному та тепловізійному каналу, лазерному далекоміру, модулю GPS та спеціальним алгоритмам, які дозволяють після виміру дальності до цілі, а також напрямку та куту піднесення до неї, визначати її точні координати.
Прилад забезпечує виявлення техніки противника на відстані до 10 км у денному каналі та до 5 км через тепловізор, а людини на відстані 5 та 2 км відповідно. І для цього необхідно лише натиснути декілька клавіш на самому приладі.

Це дозволяє передати дані для знищення цілі різними засобами ураження, починаючи від звичайної артилерії, завершуючи високоточним далекобійним ракетним озброєнням, вести коригування вогню, чи використати його у якості інструменту для “другого номера” снайперської пари. Також існує можливість вимірювання дальності між об’єктами за методом тріангуляції, для отримання детальної розвідувальної інформації.
Які переваги ПСК ПС-04?
ПСК ПС-04 має декілька важливих переваг. По-перше, в ньому не має прямого оптичного каналу. Фактично боєць дивиться у дисплеї, які розташовані в окулярах. Це забезпечує 100% захист його зору від спеціальних засліплюючих лазерів, які активно використовує противник на Донбасі.

По-друге, довжина хвилі лазера далекоміра не дозволяє його виявити спеціальними сенсорами. Водночас він безпечний для людського ока. На додачу лінзи мають спеціальне антиблікове напилення та додатково прикриті сотовими блендами.
По-третє, прилад має великий об’єм внутрішньої пам’яті та може записувати великі об’єми фото- та відео інформації. А також напряму приєднуватись до планшета або комп’ютера, що дозволяє його інтегрувати у системи автоматизованого управління військами.
ПСК ПС-04 відповідає всім армійським вимогам по надійності. Він герметичний, волого- та ударостійкий та має азотне наповнення для запобігання конденсації водяної пари.
Нагадаємо, у Туреччині на спільному підприємстві «Щит Чорного моря» виготовлятимуть українські ПТРК «Скіф».
Фото, відео: defence-ua.com
Технології

Opendatabot створив на базі штучного інтелекту інструмент, який генерує стисле резюме судових документів. Зареєстровані користувачі можуть отримати виклад та основні деталі справи за кілька секунд. Також програма спрощує написані юридичною мовою тексти.
Про це повідомили в пресслужбі компанії.
Як допомагає «Бабуся»
ШІ-помічник аналізує судову справу та видає резюме за лічені секунди. Інструмент доступний у сервісі пошуку судових рішень «Бабуся». Для цього потрібно перейти на будь-який судовий документ та обрати розділ «ШІ-аналіз судового документа». Функція доступна всім зареєстрованим користувачам.
У стислому викладі є інформація про:
- сторони;
- суть справи;
- фактичні обставини;
- правові питання;
- позиції сторін;
- розгляд справи;
- мотивацію та рішення суду тощо.
Читайте також: На Закарпатті військовому створили два протези для ніг на 3D-принтері
Практичне застосування ШІ-помічниці
За словами розробників, у першу чергу, сервіс стане в пригоді юристам та іншим правникам, а також журналістам, які працюють з судовою статистикою.
«Сервіс «Бабуся» не просто економить час завдяки швидкому доступу до рішень (на відміну від державного реєстру), а й революціонізує аналіз документів. Це справжній прорив для презентації справи клієнту. За лічені секунди система аналізує десятки сторінок тексту й надає структуроване резюме: учасники справи, суть спору, ключові факти, правові питання, мотивацію суду та підсумкове рішення. Замість годин читання — хвилини розуміння», — коментує Денис Лихопьок, адвокат, арбітражний керуючий, член кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих.
Як повідомила команда сервісу, вони продовжують працювати над тим, щоб юридичні справи й дані стали зрозумілішими для українців. Для цього ресурси постійно оновлюють згідно з популярними запитами користувачів.
Нагадуємо, що в Сумах науковці створили 3D-моделі зруйнованих обстрілами архітектурних пам’яток.
Фото обкладинки: сайт Opendatabot
Технології

У Закарпатській обласній клінічній лікарні імені Андрія Новака військовий із Вінниччини з подвійною ампутацією отримав нові протези ніг, виготовлені за допомогою 3D-принтера.
Про це повідомив голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.
Захисник Василь отримав поранення на Харківщині, його лікували у різних регіонах. Після прибуття на Закарпаття менш ніж за два тижні отримав шанс знову стати на обидві ноги. Це перший випадок у лікарні, коли фахівці протезували пацієнта з обома ампутованими кінцівками.
За словами Мирослава Білецького, сучасний 3D-принтер, переданий американськими партнерами, дозволяє за лічені години надрукувати чашу для протеза й значно прискорює реабілітацію. Незабаром Василь розпочне відпрацювання ходьби з новими пристроями.
Читайте також: Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні

Нагадаємо, що у Львові розробили спеціальні протези, аби втілити мрію ветерана (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Мирослава Білецького
Технології

Музей Голодомору завершив зацифрування 167 аудіокасет, на яких записали 373 унікальні свідчення тих, хто пережив Голодомор. Всі записи опублікують на сайті Музею Голодомору в розділі «Свідчення».
Про це повідомили в музеї.
Записи на касети зробили на початку 2000-х студенти, краєзнавці та музейні працівники в різних регіонах України. Вони містять детальні спогади тих, хто пережив штучний голод, організований комуністичним тоталітарним режимом понад 90 років тому. Кожне свідчення відображає особистий досвід виживання, взаємодопомоги та спротиву.
Після здобуття Україною незалежності намагалися зберегти родинні спогади про Голодомор, оскільки радянська влада тривалий час засекречувала архіви й переслідувала за будь-які згадки про геноцид. Багато історій дійшли до нас завдяки сімейним колекціям, які дослідники зафіксували на магнітній плівці.
Читайте також: У Києві зацифрували плиту з рельєфом вершника, якій близько тисячі років (ВІДЕО)
Оскільки аудіокасети з часом руйнуються, переведення матеріалів у цифровий формат гарантує їхнє збереження для майбутніх поколінь. Голоси свідків тепер зберігаються у високоякісних аудіофайлах, які можна прослухати в будь-який час на сайті Музею Голодомору.
Проєкт «Історія, збережена в “цифрі”» реалізували за підтримки Європейського Союзу в межах програми «Дім Європи».
Нагадаємо, що історики знайшли нові артефакти Пилипа Орлика та найдавніший козацький документ українською.
Фото обкладинки: Freepik