

Суспільство
Українські полярники зробили унікальні фото горбатих китів
Українські дослідники зі станції «Академік Вернадський» в Антарктиді поповнили міжнародний реєстр китів унікальними фото горбанів.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці Національного антарктичного наукового центру.
Зазначається, що завдяки українським науковцям міжнародний реєстр горбатих китів в одному з районів Південного океану збільшився майже в 15 разів.
Це відкриває нові можливості з вивчення популяцій цих тварин та шляхів їхньої міграції для дослідників з усього світу.
Раніше в міжнародній китовій базі HappyWhale було лише 15 китів-горбанів, ідентифікованих в акваторії Південних Оркнейських островів. Наразі там вже 211 особин з цього району, і це все – завдяки непростій роботі українських біологинь.
Торік узимку науковці НАНЦ Каріна Вишнякова та Юля Іванчикова понад 3 місяці працювали в експедиції в Південному океані на борту українського траулера.

Серед їхніх завдань була фотоідентифікація китів: хвости цих тварин мають унікальний візерунок, немов відбитки пальців у людини. Тож дослідниці годинами стояли на палубі й вдивлялися в хвилі океану, щоб «ловити» на фото китові хвости. За експедицію Юля та Каріна назбирали понад 300 унікальних світлин.
Читайте також: Українські полярники спостерігали повне затемнення над Антарктидою (ВІДЕО)
Після їхнього опрацювання вже в Україні було створено каталог з 275 ідентифікованих тварин. Ті фото, що були достатньої якості та не мали повторів, були завантажені в міжнародну китову базу HappyWhale. Загалом це 230 світлин. Більшість з них були саме з акваторії Південних Оркнейських островів, що дозволило збільшити реєстр горбанів з цього району майже в 15 разів.

«По суті в цьому регіоні Південного океану існувала «біла пляма» щодо ідентифікації китів. Нам вдалося зібрати достатню кількість даних, щоб цю «пляму» закрити», – відзначили науковиці.

Також важливо, що за цими даними вже є перші суттєві висновки. Виявилося, що близько десятка китів з акваторії Південних Оркнейських островів ще з 2006 року зустрічалися біля берегів Панами та Бразилії! Це дає абсолютно нові уявлення про міграції цих тварин, адже раніше існувала думка, що з Південного океану горбані не мігрують у такі «високі» води Атлантики.

Науковці НАНЦ займаються унікальним проєктом з фотоідентифікації китів уже понад 3 роки. Зараз наш каталог містить більш як 750 ідентифікованих китів горбанів.
Нагадаємо, українські полярники пояснили, чому пінгвіни ходять до океану шеренгою.
Як ми повідомляли раніше, полярники з Антарктиди привітали українців із Новим роком «водного тигра».
Фото: facebook.com/AntarcticCenter.
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ