Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Українські парфуми з незламного Харкова. Як бренд Bibliotheque de parfum відновив роботу в Чернівцях

Опубліковано

Лариса Некрасова – парфумерка, засновниця брендів Bibliotheque de parfum та Votre Parfum. До повномасштабного вторгнення підприємиця розвивала у Харкові успішний сімейний бізнес, мала чотири офлайн-магазини та співпрацювала з італійськими та французькими парфумерами.

Однак бізнес довелося поставити на паузу, коли Росія вперше обстріляла Харків. Зранку 24-го лютого Лариса разом із чоловіком та донькою виїхали до Чернівців. Про евакуацію бізнесу тоді ніхто не думав: на першому місці були питання безпеки та порятунку батьків.

У новому місті парфумерка почала волонтерити й готувала обіди для інших переселенців. Вона була переконана, що парфуми під час війни – найменше, що буде цікавити українців. Але вже через місяць на сторінки брендів почали надходити повідомлення від клієнтів. Люди хотіли знову замовити улюблені аромати, аби згадати мирні часи.

Лариса Некрасова

парфумерка, засновниця брендів Bibliotheque de parfum та Votre Parfum

Від нішевого бутика до власного бренду 

В університеті та після завершення навчання я працювала журналісткою, писала тексти, а згодом потрапила на телебачення. Утім було кілька неприємних ситуацій, через які вирішила змінити професію. Тож, коли народилась донька, я пішла працювати топ-менеджеркою. 

Одного разу ми з донькою потрапили в аварію, після якої я фактично заново вчилася ходити. Тоді прийшло певне переосмислення, я зрозуміла, що надто багато працюю. А ще визначила, що саме є для мене справді важливим. Після цього я пережила розлучення та дуже складний етап у житті. А далі – познайомилась з майбутнім чоловіком, який вже тоді займався продажем парфумів. 

засновники бренду парфумів Bibliotheque de parfum

Разом ми створили невеликий бутик і почали думати про запуск власного бренду. Мені цікаво щось створювати власними руками, придумувати щось своє. Наприклад, я можу виливати свічки, експериментувати, поєднувати цікаві компоненти, бо це приносить мені задоволення. Тому першочергово Votre – це назва магазину, який ми відкрили 12 років тому. 

Кожен наш парфум – це особиста історія

Під час презентації одного бренду парфумів ми почули, що в світі існує багато парфумерних мануфактур, і здебільшого це невеликі сімейні бізнеси. Вони можуть століттями виготовляти свою продукцію, передаючи знання від покоління до покоління. І при цьому не отримують великих доходів, але залишаються щасливими, бо творять своє. 

Bibliotheque de parfum – власний бренд нішевої парфумерії, який ми заснували три роки тому. Рішення відкрити власну справу було легким та логічним, адже ми доволі довго займалися косметикою, утім хотіли створювати власну продукцію. 

Завдячувати цьому рішенню варто нашій подорожі до Флоренції. Разом із родиною ми гуляли містом та натрапили на магазин, продавчиня якого була дуже схожою на мою маму. Чоловік спробував заговорити до неї англійською, однак жінка відповіла, що нічого не розуміє. З цього й почалося наше знайомство.

парфуми Bibliotheque de parfum

Через гугл-перекладач я розповіла про наш бренд та виробництво свічок. А ще згадала про ідею створити бібліотеку парфумів та об’єднати кількох парфумерів. Фернанда відреагувала позитивно й запропонувала навчити мене парфумерії. Згодом ми почали працювати над спільною лінійкою й через деякий час, за рік до пандемії ковіду, випустили перші дев’ять ароматів. 

Кожен наш парфум – це особлива історія людей, які були чи є в моєму житті. Чому бібліотека? Бо це колекція різних ароматів, багатогранних, легких та з великою кількістю ноток, але завжди цікавих. Коли я пишу технічне завдання парфумеру, то намагаюся описати стан людини. 

Наприклад, коли ми створювали лінійку «Вісім станів жінки», то розуміли, що жінка ‒ це нескінченна кількість різних станів, деякі її руйнують, а інші – роблять щасливою та справжньою. Цією колекцією я закликаю гармонізувати ці стани, адже зараз у нас багато ненависті та злості. Попри це варто починати з себе й не забороняти собі далі жити. Адже від наших деструктивних станів життя не зміниться на краще.

Ми даємо нашим клієнтам свободу та вибір

Кожна людина – це окремий всесвіт, і до кожного має бути індивідуальний підхід. Коли людина каже, що вона хоче щось свіженьке, м’якеньке, то це не завжди так і є. Тому я завжди уточнюю, що саме вона розуміє під «легеньким». Після цього часто дізнаюсь, що клієнтка, наприклад, полюбляє шоколад, східні прянощі, мускуси. Тож для неї саме це і є «легеньким». 

І це логічно, адже ми всі – різні. Для когось фрукти пахнуть занадто солодко, а для когось – це свіжі парфумчики. За допомогою ароматів людина може додати собі впевненості, сексуальності. Нішева парфумерія проти шаблонів. До кожної людини варто підходити як до особистості, а не рівняти всіх під одне кліше. 

пробники парфумів Bibliotheque de parfum

Ми маємо надати вибір нашому клієнту. Для цього пропонуємо парфумерний гардероб з п’яти пробників, які можна протестувати і обрати згодом велику пляшку. Буває, що жінка забігає в магазин, на папірчику нюхає запах, купує, а потім не користується. Так відбувається тому, що з парфумерією треба «пожити», адже кожен із нас має свій запах тіла. І коли він змішується з парфумом, виходить зовсім інший аромат.

Я вважаю парфумерію чимось магічним. За допомогою одного пшика можна перенестись у спогадах в будь-яке місце. Це не щось буденне, а особливий вид мистецтва. Наша парфумерка Фернанда Руссо завжди каже, що може уявити себе в образі, одягнути «костюм» свого майбутнього парфуму. Парфумери – це дуже творчі люди, які не просто поєднують різні масла і отримують гарний запах, а й вкладають в цей процес сенси. 

Задумались над евакуацією після прильоту по складах

Попри розмови про можливе вторгнення, ми нічого не робили, навіть не підготували «тривожні» валізки. У мене було передчуття, що буде щось страшне, але я не змогла переконати в цьому своє оточення. Ми не знімали приміщення в новому місті, не перевозили наші склади. Наш ранок 24 лютого розпочався на двадцять першому поверсі: прокинулися й побачили, що Харків бомблять. Єдине, що було підготовлено – це автівка. Але ми багато подорожуємо, тож вміємо швидко збирати валізи. Зібрались за 15 хвилин, забрали всі документи та найнеобхідніше – і поїхали. 

Читайте також: Vesna з Бучі. Знищений окупантами бренд косметики відновив роботу у Львові й готує мазі для ЗСУ

Протягом наступного місяця абсолютно не думали про бізнес. По-перше, сподівалися, що війна незабаром закінчиться. А по-друге, хвилювалися за батьків, адже вони відмовилися виїжджати, а єдиною цінністю тоді був саме порятунок рідних. Згодом зникли кілька наших працівників, та, на щастя, сьогодні з ними все гаразд. Коли в наші склади на Салтівці прилетіли російські снаряди, ми вперше задумалися над евакуацією бізнесу.

На відновлення роботи нас підштовхнули клієнтки

Для переїзду ми обрали Чернівці, адже тут живуть наші друзі, а також вінчальні батьки, які й запросили до себе. Спочатку здавалося, що парфуми під час війни не потрібні нікому. Та й на першому місці були зовсім інші речі – подушка, ковдра та їжа. Я взялася готувати, аби бодай якось допомогти переселенцям, які також їхали до Чернівців. Думаю, за все своє життя я ще ніколи не готувала так багато впродовж одного місяця.

А потім наші клієнти почали запитувати, чи ми працюємо. Одна жінка написала, що її донька прикрасила нашою свічкою підвал, в якому їхня родина ховалася від бомбардувань. Ця свічка горить 40 годин, тому рятувала сім’ю, коли вимикали світло. Так речі, які раніше здавались нам буденними, під час війни повертали людей в нормальний стан. Також писали клієнтки з-за кордону, запитували, чи можемо вислати парфуми, мовляв, це спогад про часи, коли вони були щасливими. 

парфуми від харківського бренду

Тому ми вирішили відновити роботу. Проблем із пошуком приміщення не було, адже я довго працювала комерційною директоркою й встигла відкрити понад сто магазинів. Знайти локацію й домовитись про оренду – це, напевно, було найлегшим завданням, яке довелося вирішити нашій родині. 

Значно складніше було хлопцям у Харкові, які вивозили все з наших складів та магазинів. Вони робили це під постійними обстрілами та бомбардуваннями. Я дуже хвилювалася й думала навіть залишити все в рідному місті. Та зрештою нам вдалося успішно евакуювати все необхідне. 

Тепер ми не лише власники, а й маркетологи та контент-спеціалісти

Сьогодні наша велика компанія стала дуже маленькою. Вона не була багатотисячною, але у нас працювали десятки людей, зокрема, жінки, які мають маленьких дітей. Із кожною з них я знайома вже щонайменше три роки, тож дуже ціную усіх членів колективу. До речі, частину команди нам вдалося перевезти до Чернівців.

Взагалі наш бізнес є сімейним: працюємо я, чоловік, донька та брат. Родинні цінності дуже важливі для мене й добре поєдналися з професійною діяльністю. Зараз ми взяли на себе більше ролей. Не просто власники, а й маркетологи, контент-спеціалісти та інші ролі, якими колись опікувалися наймані працівники.

Насправді війна, попри весь страх і тривогу, дала щось кожному з нас, підштовхнула до чогось такого, на що ми не могли наважитися в звичайних умовах. Хтось вперше поїхав за кордон, хтось одружився, хоча довго відкладав, а хтось – розлучився, адже стосунки не витримали складних умов. Ми зараз в тому стані, коли нарешті збагнули, що є найціннішим у житті. 

парфуми Bibliotheque de parfum

Ризикнули й розповіли про наш бренд на весь світ

Ми розуміли, що нашому бренду необхідно виходити на нові ринки. Мріяли потрапити на Cosmoprof Worldwide Bologna – всесвітню виставку, де представлена велика кількість брендів б’юті-індустрії. Але для цього слід неабияк підготуватися: зробити красивий стенд, промо, підготувати продукцію тощо. Тож перенесли цю ідею на наступний рік. Наш бізнес потребував розвитку тут і зараз.

І знаєте, що? На пошту прийшло запрошення від організаторів Cosmoprof Worldwide Bologna! Я читаю цей лист і розумію, що у нас немає на це ані бюджету, ані парфумів, ані навіть заброньованого місця. Але водночас з’явилася якась така впертість, що ми наважилися ризикнути й взяти участь у виставці. 

Мені дуже допомогли директорка з маркетингу Юля та Женя, яка поїхала зі мною в ролі перекладачки. І, звісно, мій чоловік, який весь час підтримував мене. Окрема подяка Фернанді, яка допомогла випустити цю лінійку в Італії. Колекція вийшла зовсім не такою, як ми планували. Це мала бути елітна пляшечка, преміальне пакування, але ми зрозуміли, що зараз це все не так важливо. Важливий лише сам парфум.

парфуми Say Yes!

Ми презентували десять ароматів із класичної бібліотеки та лінійку «Вісім станів жінки». Цю колекцію ми розробили ще до повномасштабної війни й планували отримати продукцію 23 лютого, але перевізник просто забув парфуми в Італії. Фернанда потім написала, що це найкраще, що могло статися. 

Загалом на Cosmoprof все було зовсім не так, як ми планували. Але ця виставка – найкраще, що ставалося з нами за останній час. Ми познайомилися з представниками різних компаній, обговорили потенційну співпрацю, поспілкувалися з критиками, які зацікавилися технічними моментами нашого виробництва. Власне, отримали велику можливість заявити про себе на весь світ.

Нашими парфумами користуються захисниці на передовій

Наразі ми максимально сфокусувалися на онлайн-продажах і маємо амбітний план – подолати всі кордони, стати всесвітньо відомими й зробити так, аби про наш бренд дізнались на всіх континентах.

Щодо власного виробництва, я планую створити щось з корисної косметики. Наприклад, крем для рук з SPF. Жінки не часто переймаються захистом рук від сонця, а це також дуже важливо. Крім того, хочу розробити засоби для догляду за тілом. Адже це своєрідний ритуал, який дає можливість присвятити час виключно собі й водночас – попіклуватися про себе. 

Я часто спілкуюся з жінками, які воюють, і щиро захоплююсь ними. Серед захисниць є й наші клієнтки. Вони розповідають, що беруть маленькі парфуми навіть туди, на передову. Навіть такі, здавалося б, дрібниці піднімають їм настрій. Тож якщо те, чим я займаюся, бодай трохи змінює людей на краще – ми все робимо правильно.

А ще мені здається, що без парфумів життя не повне. Вони є обов’язковим атрибутом кожного нашого дня. Я справді вірю в те, що парфуми можуть змінювати життя. І, зважаючи на відгуки, які ми отримуємо від наших клієнтів, це не лише моя думка.

Суспільство

У Запорізькій області планують побудувати пʼять підземних шкіл

Опубліковано

Запорізька обласна військова адміністрація (ОВА) вже анонсувала початок будівництва першої підземної школи в регіоні. Загалом планується звести п’ять таких закладів.

Про це повідомляє Запорізька ОВА.

фото: Запорізька ОВА

Про проєкт

Очільник Запорізької ОВА Іван Федоров зазначив, що глобальна мета цього проєкту — дати можливість 50 тисячам учнів повернутися до офлайн-навчання.

«Уже розпочато будівництво підземних шкіл на п’яти локаціях у Запорізькій області. Наша глобальна мета, щоб 50 тисяч учнів на території регіону змогли вийти в новому навчальному році в освітній процес офлайн», — заявив Іван Федоров.

Будівництво розпочалося півтора тижня тому. Школи будуть розташовані на глибині 6,5 метрів, що забезпечить безпеку учнів під час навчання. Крім безпеки, значна увага буде приділена дизайну майбутніх шкіл.

«Він має бути інтерактивним, щоб діти хотіли сюди приходити», — додав Федоров.

Читати також: Міноборони запускає чат-бот «Армія+» для швидкої консультації військових

Деталі

Директорка Січового колегіуму Валентина Єршова розповіла, що у її навчальному закладі навчається майже 400 учнів, і приблизно половина з них здобуває освіту дистанційно. Підземна школа дасть змогу дітям повернутися до офлайн-навчання.

Планується, що перша підземна школа відчинить свої двері для учнів уже цього навчального року, а навчання проводитиметься у дві зміни.

Переваги підземних шкіл:

  • Безпека: Розташування на глибині 6,5 метрів забезпечить захист учнів.
  • Інтерактивний дизайн: Спеціально розроблений інтер’єр стимулюватиме бажання дітей відвідувати школу.
  • Повернення до офлайн-навчання: Можливість для тисяч дітей знову навчатися у класах, а не дистанційно.

Нашадаємо, що Рада прийняла закон про «клуб білого бізнесу»: що він передбачає.

Також ми повідомляли, що в Україні збережуть допомогу для ВПО: що про це відомо.

Фото: Запорізька ОВА

Читати далі

Суспільство

BlackSeaTribe анонсував уніформу для працівників Одеського музею

Опубліковано

Український бренд одягу BlackSeaTribe спільно з Одеським музеєм східного і західного мистецтва представили нову уніформу для наглядальниць залів.

Про це повідомили у Facebook музею.

Про уніформу

Уніформа виготовлена з якісної джинсової тканини та прикрашена фірмовим логотипом музею. Дизайн костюму поєднує класичний стиль: світлий верх та темний низ, що забезпечує елегантний та професійний вигляд.

Читати також: Україна здобула історичне золото на чемпіонаті Європи з водного спорту

«Колаборація має на меті нагадати про важливість підтримки українських культурних установ, які попри війну продовжують функціонувати», – зазначили у команді проекту. Ця ініціатива підкреслює значення збереження та розвитку культурних інституцій в складні часи.

Нова уніформа створена спеціально до сторіччя Одеського музею східного і західного мистецтва, підкреслюючи важливість цієї події та надаючи урочистого вигляду працівницям музею.

Нагадаємо, що Міноборони повідомило, скільки українців отримали е-військовий квиток через «Резерв+».

Фото: Одеський музей східного і західного мистецтва

Читати далі

Суспільство

Це 9 найстаріших університетів України: як вони виглядали в минулому

Опубліковано

Українські університети продовжують відігравати ключову роль у науковому та культурному житті країни. Від древньої Острозької академії до прогресивного Київського політехнічного інституту, ці заклади виховали сотні видатних науковців, письменників та політиків. Їхня історія, багата на видатні досягнення і новаторські ідеї, залишається невід’ємною частиною нашої національної спадщини та впливає на майбутні покоління!

Редакція ШоТам зібрала добірку фотографій, на яких можна побачити, як виглядали раніше ці альма-матер, засновані з 16 по кінець 19 століття.

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»

Заснований у 1885 році, цей вищий навчальний заклад став альма-матер для багатьох видатних вчених, академіків та професорів. Сьогодні тут навчається близько 26 тисяч студентів. Він є одним із найпрестижніших технічних університетів в Україні, що забезпечує якісну освіту та перспективи для майбутніх інженерів і науковців.

Національному університету «Києво-Могилянська академія»

Києво-Могилянська академія, заснована у 1615 році, є одним із найстаріших навчальних закладів України. У 1658 році, тодішній Києво-Могилянський колеґіум отримав юридичний статус вищої школи і титул «академія». Проте розвиток цього престижного закладу був обмежений численними перешкодами з боку Російської Імперії. Незважаючи на це, академія зберегла свою історичну значущість і продовжує бути важливим центром освіти і науки в Україні.

Національний університет «Острозька академія»

Один із найстаріших навчальних закладів Європи і найстаріший в Україні, заснований у 1576 році. Від самого початку академія була надзвичайно прогресивною: студенти вивчали п’ять іноземних мов та більше десяти дисциплін. При академії діяла потужна друкарня, де у 1578 році був виданий греко-слов’янський «Буквар» — перший український підручник, а в 1581 році — перша повна слов’яномовна «Острозька Біблія». Академія продовжує відігравати важливу роль в історії української освіти та культури.

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» 

Київський політехнічний інститут (КПІ), заснований у 1898 році, є наймолодшим серед найстаріших вищих навчальних закладів України. Незважаючи на поважний вік, КПІ залишається одним із найактивніших у питаннях реформи вищої освіти. Часто очолює рейтинги за чисельністю студентів — нині тут навчається понад 30 000 чоловік. КПІ продовжує впроваджувати сучасні підходи до освіти, залишаючись флагманом технічної освіти в Україні.

Чернівецький національний університет імені Ю. Федьковича

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, заснований указом імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа у 1875 році на базі теологічного інституту, є одним із найвеличніших архітектурних перлин України. Завершене у 1882 році будівництво Резиденції митрополитів Буковини і Далмації тривало 18 років, створивши одну з найпомпезніших будівель серед вищих навчальних закладів. Сьогодні університет не лише зберігає своє історичне значення, але й продовжує бути важливим осередком освіти та науки.

Київський університет імені Тараса Шевченка

28 серпня 1834 року Київський університет прийняв перших 62 студентів, розпочавши свою діяльність з одного філософського факультету. Сьогодні Київський національний університет імені Тараса Шевченка є провідним вищим навчальним закладом України, який налічує 13 факультетів, 8 навчальних інститутів та 1 навчально-науковий центр. Тут навчається близько 20 тисяч студентів, які продовжують традиції академічної досконалості та наукових досліджень.

Львівський університет ім. Івана Франка

Історія університету розпочалася ще у 1661 році, коли Ян II Казимир надав Львівському єзуїтському колегіуму «гідність академії і титул університету». За понад три з половиною століття існування цей університет випустив більше 700 видатних науковців, політиків, письменників, культурних та громадських діячів, залишаючись важливим осередком освіти та науки в Україні.

Харківський національний університет імені Василя Назаровича Каразіна

Харківський національний університет імені Василя Назаровича Каразіна, заснований у 1804 році, має понад два століття історії. З діяльністю цього закладу пов’язані двоє нобелівських лауреатів — фізик Лев Ландау та біолог Ілля Мечников. Університет продовжує свою видатну наукову і освітню діяльність, залишаючись одним із провідних вищих навчальних закладів України.

Одеський національний університет імені І.І. Мечникова

Заснований у 1865 році під назвою Імператорський Новоросійський університет, сьогодні це Одеський національний університет імені І. І. Мечникова. Останніми роками особливу увагу приділяють дослідженню історії Одеської школи, яка сформувалася на базі цього престижного навчального закладу. Університет продовжує залишатися важливим осередком науки і освіти, вносячи значний вклад у розвиток української академічної спільноти.

Читати далі