

Технології
Українські інженери розробили перший вітчизняний тепловізор для військових (ФОТО)
Інженери з Дніпра створили тепловізор Patriot із функцією нічного бачення.
Про це повідомляє 11 канал.
Група дніпровських інженерів почала роботу над розробкою рік тому, і прагнули створити український продукт, який би був кращий за світові аналоги.
«Щоб наші бійці могли бачити цілодобово, цілорічно, 24/7», – зазначив Любомир Гундяк, креативний директор фірми-розробника.
Прилад має нову високочутливу матрицю, програмне забезпечення, читабельне меню з різними функціями та дає змогу змінювати яскравість дисплея. Також у пристрої «зашите» програмне забезпечення та дизайн-меню власної розробки, більш зручне для користування. У soft розробники додали нові функції, які необхідні саме військовим.

За словами розробників, Patriot захистили паролем, адже під час бойових дій тепловізор може потрапити до ворога.
Читайте також: «План народився просто в дорозі». Як компанія «ТАНА» з Луганщини евакуювала не лише виробництво, а й всю команду
«Ми розробили систему блокування „свій-чужий“ для того, щоб наші хлопці були в безпеці, і непотрібна інформація не потрапила до ворога», – розповіла фахівчиня з комунікації компанії-розробника Ольга Куцевол.

У прилад також вбудований далекомір, який може визначити одразу кілька цілей. Крім того, для військових винахідники створили також тепловізійні приціли та кріплення до них.
За словами конструкторів з приладом впорається навіть новачок – спеціального навчання, щоб ним скористатись, не потрібно.

Нагадаємо, на Харківщині розробили і запустили в роботу машину для розмінування, яка може знешкодити протитанкові та протипіхотні міни, а також «розтяжки».
Крім того, у місті Млинів на Рівненщині двоє друзів розробили дрон-детектор, для безпеки українських захисників на передовій від повітряних дронів.
Фото: 11 канал
Технології

Український роботизований комплекс Ardal пройшов понад 17 кілометрів під щільним вогнем мінометів та артилерії для порятунку військових. Завдяки цій операції робот евакуював трьох поранених бійців, які понад місяць перебували у сірій зоні.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації
Деталі проведення місії
Робота створила компанія BUREVII, яка є учасником IT-кластера Brave1. Розробники не лише забезпечили технічну підтримку, а й безпосередньо долучилися до планування операції спільно з 92-ю ОШБр та 154-ю ОМБр.
Місію виконували на одній із найгарячіших ділянок фронту, де росіяни постійно застосовують дрони для коригування артилерійського вогню. Для успішного виконання місії залучили понад 50 фахівців, які використовували засоби радіоелектронної боротьби, розвідку з повітря, а також дрони-бомбери для відволікання уваги противника.

Читайте також: В Україні вперше відбувся турнір з військово-технологічного спорту (ФОТО)
Завдяки злагодженій роботі підрозділів та можливостям НРК Ardal поранених вдалося евакуювати та доставити до шпиталю. При цьому сам робот залишився неушкодженим.
Наразі Україна активно інвестує у наземні роботизовані комплекси. У планах — поступово передати логістичні завдання на автоматизовані системи. Це дозволить не лише оптимізувати військові операції, а й зберегти життя українських захисників.
Опубліковано Михайло Федоров Середа, 2 квітня 2025 р.
Нагадаємо, що військові працюватимуть з новим українським гранатометом: його особливості.
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Учні «Ліцею нових технологій навчання» з Кропивницького перемогли на нацвідборі міжнародного хакатону Teens in AI. Їхня команда HARBOUR SEALS розробила ШІ-сервіс Equilla, що виявляє дискримінацію та дезінформацію в дописах у соцмережах.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Підлітки створили інструмент Equilla за два дні. Сервіс може виявляти гендерні стереотипи, булінг та інші прояви дискримінації, а також генерувати альтернативні коментарі. Він допомагатиме боротися з токсичністю в медіа.
Команда HARBOUR SEALS перемогла на нацвідборі та представлятиме Україну на міжнародному етапі хакатону Teens in AI.
Читайте також: Українські розробники створили голосовий ШІ-помічник для бізнесу
Що відомо про хакатон
Україна вдруге візьме участь у міжнародному хакатоні Teens in AI. Ця подія проходить у 97 країнах світу. Під час хакатону українські підлітки розроблятимуть рішення на основі штучного інтелекту та покращуватимуть свої навички за підтримки експертів у цій сфері.
Тогоріч на міжнародному етапі Teens in AI перемогли українські школярі з Політехнічного ліцею КПІ імені І. Сікорського. Вони представили свій застосунок під назвою ConnectAbility, що допомагає вивчати та озвучувати жестову мову за допомогою ШІ.
Захід реалізує Міністерство цифрової трансформації, Міністерство освіти і науки України та Lviv IT Cluster у межах хакатону Teens in AI.
Нагадаємо, що фахівці Мінцифри створюють п’ять продуктів на основі ШІ.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров розповів про п’ять розробок, над якими працюють фахівці українського відомства. Деякі з них уже інтегрували, інші запустять найближчим часом.
Про це повідомив Михайло Федоров на фейсбук-сторінці.
П’ять українських розробок
- ШІ-чатбот Наталка. Програма допомагає потенційним партнерам інтегрувати сервіси «Дії». Чатбот обробляє поширені запити, допомагає обрати сценарії інтеграції, а після цього передає комунікацію реальній людині. За п’ять місяців чатбот обробив понад 2,3 тисячі запитів, а навантаження на менеджерів зменшилося на 30%.
- ШІ-асистент у «Дії». Програма допомагатиме обрати потрібну послугу під запит користувача. Також асистент відповідатиме на популярні запитання. Невдовзі він запрацює на порталі «Дія».
- ШІ для генерації вакансій. Розробка допомагатиме швидко створювати структуровані описи вакансій. Також ШІ зможе зробити вакансії у необхідному для користувачів тоні, наприклад, із креативним описом.
- Цифрова експертиза нормативно-правових актів. Штучний інтелект допомагатиме юристам аналізувати нормативно-правові акти та завантажувати їх у систему. Наразі цей інструмент уже тестують, він опрацьовує 35% документів за 72 години.
- ШІ-аналіз та переклад європейського законодавства. Цей інструмент аналізує європейське законодавство та порівнює його з українським. Федоров вказав, що це спрощує та пришвидшує гармонізацію, що є обов’язковим процесом для Євроінтеграції.
«АІ допомагає державі працювати ефективніше та швидше, а українцям отримувати послуги прозоріше та без зайвих труднощів. А після запуску національної LLM АІ-інструментів стане ще більше»‚ — написав очільник Мінцифри.
Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель.
Також ми писали, що українські розробники створили голосовий ШІ-помічник для бізнесу.
Фото обкладинки: Freepik