

Технології
Українські винахідники створюють найточніший 3D-сканер для ювелірів
Український винахідник Леонід Назаренко і його син Денис створюють високоточний 3D-сканер для ювелірів. Йому немає аналогів в світі за ціною-якістю, повідомляє tech.liga.net.
Навіщо це потрібно?
Історія двох винахідників почалася близько чотирьох років тому, коли вони хотіли отримати високоточні 3D моделі невеликих об’єктів, наприклад, монетки або статуетки. Але зіткнулися з тим, що доступні на ринку лазерні сканери, по-перше, дуже дорогі, по-друге, точність була не найкращою.
Сама ідея сканера народилася, коли Денис Назаренко намагався зробити модель статуї Манджушри (Будда Мудрості).
«Але сканери, здатні вловити найменші деталі моделі, коштували не менше 17 000 євро і були недоступні для невеликої компанії. Тому ми вирішили створити власний», – йдеться в презентації на Kickstarter.
Експерименти у Вишневому
У невеликому офісі в містечку Вишневому під Києвом батько і син взялися за експерименти. Використовували глибокі знання з абсолютно різних інженерних областей.
Леонід Назаренко почав свою кар’єру на заводі імені Антонова, на якому будувався найбільший у світі літак Ан-225. Він з дитинства створював моделі літаків, а потім навчав школярів робити те ж саме. У Леоніда було хороше розуміння в сфері металообробки та широкий спектр знань в інженерних дисциплінах.

Денис Назаренко вигравав різні конкурси з математики, фізики та інформатики. Він багато років працював над створенням софта. А найвідоміший його проект – Start Menu X, зручна альтернатива меню «Пуск» Windows, – якому скористалися багато людей по всьому світу.
Де продають?
Як з’ясували два інженери, лазерний проектор створює велику кількість шумів при скануванні, що погано позначається на якості 3D-копії. І йому є достойна альтернатива. Світлодіодний (LED) промінь в поєднанні з хорошими лінзами дозволив досягти помітно кращих результатів.
Ще один бонус. Ця технологія не вимагає дорогих проекторів і камер.
Підприємці вирішили вийти зі своєю ідеєю на Kickstarter через партнера, який жив в Канаді. Минулої весни їм вдалося зібрати понад $ 22 000 на виробництво першої моделі – настільний 3D сканер D3D-s.

Як розповідає Денис Назаренко, удвох з батьком за рік вони зібрали і поставили інвесторам, які підтримали їх грошима на краудфандінговой майданчику, близько 10 сканерів. Кілька штук ще допрацьовують зараз.
Як зазначає Назаренко, за цей час їм вдалося знайти точну нішу для своїх пристроїв – американський ювелірний ринок. За його словами, в Штатах поширена традиція носіння так званих shadow wedding bands. Це додаткові кільця, які подружжя дозамовляти на додачу до заручним, наприклад, на річницю весілля, і носять потім їх обидва на тому ж пальці.
У таких випадках ювелірам потрібно відсканувати обручку і фактично зробити його репліку.
Скільки це коштує?
До українським винахідникам почали надходити запити від ювелірів, а також стоматологів. Такий нішевий попит підштовхнув Назара і Дениса на другу Kickstarter кампанію – 3D-сканер саме для ювелірів. Вони запустили її тиждень тому, в кінці червня 2019 року, і вже практично зібрали запитувану суму – $ 13 600 з $ 15 000. Проект підтримало вісім людей, що захотіли отримати ювелірний сканер. Першим підтримали він дістанеться за $ 4000-6000. А в роздробі пристрій вже буде коштувати $ 8000.
“Сканер D3D-s підходить як для самозайнятих ювелірів, так і для професійних команд, що мають досвід використання наддорогих сканерів”, – відзначають розробники в описі проекту.
Як працює сканер?
Як розповідає Денис Назаренко, в сканері встановлена 5 Мп камера, яка обходиться на порядок дешевше, ніж менш точна 1,2 Мп камера, призначена для лазерних сканерів.
Ще одна інновація – рухливість. Сканер також має шість напрямків для руху. Це дозволяє сканувати світловим променем фігури будь-якої складності. Сканування відбувається повністю автоматично. Потрібно просто вказати розмір і натиснути кнопку.
“Створюючи настільний сканер, ми прагнули досягти можливості сканувати монету. В результаті адаптація сканера до потреб ювелірів була проблемою. Ми додали ще одну вісь обертання і зменшили розмір сканера. Ми також оновили оптику і камеру, позаяк ювелірам не потрібно сканування в кольорі. Ми також встановили високоточні мотори “, – розповідають розробники пристрою.
За ціною пристрій виходить значно дешевше, ніж аналоги. Найближча модель – B9 Scan 350 – обійдеться майже в $ 15 000. При цьому навіть найдорожчі лазерні моделі (за $ 50 000) не можуть забезпечити такої відстані між точками, як українська розробка – 0,010 мм.
Денис і Леонід зараз можуть виробляти в своєму офісі під Києвом 1-2 сканери на місяць. Вони працюють удвох. Винахідники усвідомлюють, що їм потрібні інвестиції на налагодження повноцінного виробництва.
Тому зараз винахідники почали думати і над залученням інвесторів. Як пояснює Денис, ті ж американські ювеліри не завжди довіряють тому, що написано на сайті. Їм потрібно побачити сканер наживо на який-небудь виставці. На це винахідникам теж знадобляться додаткові кошти.
Технології

Платформа Brave1 організувала полігон для випробувань новітніх FPV-дронів та наземних роботизованих комплексів, що працюють на оптоволокні. Участь у тестуваннях узяли понад 15 виробників БпЛА та 7 команд, що створюють роботів.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
БпЛА на оптоволокні — це дрон, яким управляють через оптоволоконний кабель. По оптичному кабелю передається також і відеосигнал. Завдяки цій технології, яка не використовує радіочастоти, дрони не реагують на дію засобів РЕБ.
На полігоні дрони долали маршрут із перешкодами довжиною у 20 кілометрів та імітували захід на ціль. Очільник Мінцифри вказав, що донедавна така дальність здавалася недосяжною — подібні моделі працювали максимум на 5–10 кілометрів.
Читайте також: В Україні запустили перший навчальний курс про оптоволоконні дрони (ВІДЕО)

Окрім безпілотників, протестували й наземні роботизовані комплекси. Вони теж працюють на оптоволокні та здатні виконувати завдання в умовах бойового зіткнення.
«Ворог має значні напрацювання в цьому напрямі, тому зараз ми повинні максимально включитися та розвивати технологію. Випробування в умовах, наближених до бойових, — це обов’язковий етап у розробці перед поставкою на фронт. Тестування на полігонах допомагають виробникам виявити недосконалості. Далі розробники фікситимуть недоліки та працюватимуть над рішеннями для протидії ворожому оптоволокну», — написав Федоров.



Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Міністерство оборони України кодифікувало та допустило до використання в Збройних силах новий український безпілотник «Амага-10». Дрон-камікадзе здатен розвивати високу швидкість та вражати бронетехніку з додатковим захистом.
Про це повідомили в Міноборони України.
Дрони можуть працювати як у ручному, так і в напівавтоматичному режимі. Вони мають посилену стійкість до ворожих засобів радіоелектронної боротьби.
Також безпілотники можна оснащувати різними пристроями для виконання широкого спектра бойових завдань. У відомстві зазначили, що комплекс «Амага-10» назвали на честь історичного персонажа — сарматської цариці-воїна.
Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що у війську формують перший жіночий підрозділ для операторок дронів (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт Міністерства оборони
Технології

Український роботизований комплекс Ardal пройшов понад 17 кілометрів під щільним вогнем мінометів та артилерії для порятунку військових. Завдяки цій операції робот евакуював трьох поранених бійців, які понад місяць перебували у сірій зоні.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації
Деталі проведення місії
Робота створила компанія BUREVII, яка є учасником IT-кластера Brave1. Розробники не лише забезпечили технічну підтримку, а й безпосередньо долучилися до планування операції спільно з 92-ю ОШБр та 154-ю ОМБр.
Місію виконували на одній із найгарячіших ділянок фронту, де росіяни постійно застосовують дрони для коригування артилерійського вогню. Для успішного виконання місії залучили понад 50 фахівців, які використовували засоби радіоелектронної боротьби, розвідку з повітря, а також дрони-бомбери для відволікання уваги противника.

Читайте також: В Україні вперше відбувся турнір з військово-технологічного спорту (ФОТО)
Завдяки злагодженій роботі підрозділів та можливостям НРК Ardal поранених вдалося евакуювати та доставити до шпиталю. При цьому сам робот залишився неушкодженим.
Наразі Україна активно інвестує у наземні роботизовані комплекси. У планах — поступово передати логістичні завдання на автоматизовані системи. Це дозволить не лише оптимізувати військові операції, а й зберегти життя українських захисників.
Опубліковано Михайло Федоров Середа, 2 квітня 2025 р.
Нагадаємо, що військові працюватимуть з новим українським гранатометом: його особливості.
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова