Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Україна вперше в історії експортуватиме біометан в Європу

Опубліковано

Енергетична митниця 6 лютого оформила періодичну митну декларацію на транспортування трубопроводом першої партії біометану в Європу. Робота над цим проєктом тривала протягом двох років.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці митниці.

Що відомо про Біометан

Біометан — це екологічно чисте паливо. Він може замінити природний газ та зменшити викиди CO2. Експорт біометану відкриває нові перспективи для агросектору та інвесторів у сфері біоенергетики. Цей газ виготовляють з органічних відходів, що стимулює розвиток сільського господарства.

Читайте також: Найбільший експортер меблів в Україні будує новий завод у Хмельницькому (ФОТО)

«Україна має величезний потенціал для виробництва біометану та може бути важливим постачальником зеленої енергії на європейському ринку. Ми робимо ще один крок до сталої енергетики та економічного зростання! Це ще один доказ нашої стійкості та готовності до інновацій!» — написали в митниці.

Для реалізації цього проєкту працювали народні депутати України представники Мінфіну, Державної митної служби України, Енергетичної митниці, оператора газотранспортної системи України, оператора газосховищ, експертного середовища, громадянського суспільства та виробників біометану.

Нагадаємо, що Японія відновлюватиме українські ґрунти за допомогою нанотехнологій.

Фото обкладинки ілюстративне: Host Bioenergy

Економіка і бізнес

Ремонтував техніку знайомому, а потім співпрацював із «Запоріжсталлю»: історія успіху підприємців із Сум

Опубліковано

Випускники інженерного факультету Сумського державного університету Віталій Липовий і Дмитро Казнієнко успішно розвивають власні підприємства: один отримує з усієї України замовлення на обробку металу, інший допомагає бізнесу та домівкам ставати енергонезалежними. Що їх об’єднує? Підхід до вирішення будь-яких завдань — підприємці кажуть, що цього їх навчили ще в університеті.

Чому Віталій замість практики на заводі взявся ремонтувати навантажувач, а Дмитро після випуску вирішив робити бізнес на сонячній енергії — розповідаємо далі.

Реальна робота замість практики на заводі

Віталій Липовий вступав на інженерний факультет із золотою медаллю. Каже, міг обрати на бюджеті будь-яку спеціальність, але зупинився на гідравлічних машинах — про цей напрямок добре відгукувалися знайомі випускники. До того ж, він вважав галузь розвиненою в Україні, тож очікував, що легко працевлаштується.

Інакше склалося в Дмитра Казнієнка, який теж прийшов на інженерний факультет. Вступні іспити він склав не надто добре, та й платити за навчання не міг, тому пішов туди, де залишилися бюджетні місця, і так теж опинився на гідравліці.

Обидвоє згадують, що під час навчання мали чимало практики, хоча перші два роки присвятили загальному інженерному курсу — фізиці, математиці й іншим предметам, — і лише потім почали заглиблюватися у профільні дисципліни.

«Нам показували, що це прикладна галузь, і вона не може бути обмежена лише лабораторними чи лекціями», — розповідає Віталій Липовий.

Хлопець швидко зумів застосувати знання на практиці: після третього курсу, коли одногрупники розійшлися на практику по місцевих заводах, він узявся ремонтувати знайомому вилковий навантажувач, яким підіймають палети.

«Він мені казав: “Бери, займайся. Якщо за літо поставиш на ноги, то і грошей заробиш, і реальний досвід отримаєш”. Треба було поєднати двигун внутрішнього згоряння з гідравлічними деталями. Завдання не дуже складне, але для третього курсу серйозне. Все літо я там провозився, але навантажувач досі працює», — каже Віталій.

Попри літні канікули, він консультувався з викладачами щодо матеріалів і температурних режимів. Цю ініціативність запам’ятали — уже на старших курсах Віталій разом з викладачами розробив агрегат, який на всеукраїнському конкурсі наукових робіт у Харкові посів перше місце.

Дмитро ж упевнений, що головне, чого навчила кафедра, — розв’язувати будь-які задачі: інженерні, математичні, життєві, бізнесові. Він розповідає, що такий підхід до практичного навчання в університеті був системним: «Студент не має досвіду й самостійно не може створити корисний продукт чи послугу. Тому кафедри, факультети створюють умови й шукають замовників, аби людина могла реалізувати проєкт». Цей принцип працював і в аспірантурі, де Дмитро на замовлення підприємств випробовував різні типи насосів.

Вирішили працювати на себе

Віталій теж вчився в аспірантурі, а пізніше ще й працював в університеті. Каже, що за п’ять років наукових досліджень та щоденної практичної роботи за верстатами зрозумів — з таким багажем знань іти на завод буде кроком назад. Тому він вирішив спробувати працювати на себе.

У 2015 році чоловік відкрив ФОП. Родичі повірили в нього й допомогли — дали ділянку землі під майстерню та гроші на верстати. Разом з товаришем Віталій почав займатись механічною обробкою металів — виготовляти шестерні, редуктори та зубчасті передачі, які використовують у промисловому обладнанні й сільськогосподарській техніці:

«Замовляємо сировину — метал, пластик, чавун — і виготовляємо виріб. Спершу пул замовників формувався складно — треба було тримати 20+ клієнтів, аби мати потрібне завантаження»

Однак за півтора року підприємство вийшло на потрібні показники.

Дмитро після аспірантури кілька років працював на підприємстві з продажу промислового обладнання. Згодом зрозумів, що робота на когось не дає розвиватися так, як йому хочеться, тож у 2018 році вирішив зайнятися альтернативною енергетикою — встановлювати сонячні електростанції — й заснував компанію Inteleng.

Обидва зізнаються, що аби створити бізнес, вчилися на своїх помилках.

«Ти маєш продати себе як фахівця, щоб тебе послухали й довірилися, — пояснює Дмитро. — Для мене репутація значно важливіша, ніж можливий профіт на будь-якому проєкті, тому я краще не братимусь, ніж дуритиму людей чи робитиму неякісно. Коли тобі повірили, якісно виконуй свою роботу й чесно заробляй гроші».

Віталій каже, що після старту власної справи довелось розбиратися з усім самостійно — від бухгалтерії й податків до пошуку клієнтів. Хоч класичні методи, як-от реклама в інтернеті, не були надто ефективними, обидва бізнеси швидко знайшли свою нішу завдяки відгукам клієнтів та якісній роботі.

Найвищий рівень — вміти передати навички

За сім років команда Віталія Липового виросла від двох людей до шести. До нього також часто приходять студенти — і заробити, і повчитися. У компанії готові ділитися досвідом, адже, на думку чоловіка, українському ринку справді бракує якісних інженерів.

Компанія починала з локального ринку, але згодом замовлення почали надходити не лише з Сум, а й зі Львова, Харкова, Дніпра та Херсона. Також два роки бізнес тісно співпрацював із «Запоріжсталлю». Віталій каже, що ця співпраця дозволила повірити — їхній рівень уже перевершив середній:

«Відгуки замовника й особливості деталей, які ми виробили, довели, що ми пройшли точку, коли справа може посипатися. Для себе відзначив — я вже фахівець».

Для Віталія найвищий рівень майстерності — це розумітися на процесі від проєктування до монтажу, можливість виконати завдання самостійно, а потім ще й пояснити його команді та організувати роботу:

«Можна все життя робити один молоток і не розвиватися, а можна знаходити золоту середину для різних завдань: сьогодні ці принципи допоможуть зробити молоток, завтра — циркулярку, а післязавтра — систему охолодження ядерного реактора».

Сонячна енергія стане must have

Дмитро Казнієнко з командою Inteleng встановлює сонячні електростанції як для бізнесів, так і для приватних будинків. У 2024 році компанія майже вийшла на рівень прибутку, що був до повномасштабного вторгнення.

«Сонячні панелі — це вже не екзотика. За кілька років вони стануть must have, й електростанції будуватимуть усі — і власники маленьких продуктових магазинів, і мегапідприємства зі стабільним споживанням електроенергії», — говорить підприємець.

Попит на сонячні станції зокрема зростає через відключення електроенергії та її вартість. Така система окупиться за три-п’ять років — що більша потужність проєкту, то швидше він окупається. За словами Дмитра, вартість мережевої електроенергії зростатиме, а сонячна електростанція фіксує ціну кіловата на рівні півтори-дві гривні на найближчі 20 років.

«Мережева сонячна електростанція (без акумуляторів) коштує від 3 тисяч доларів, гібридна (з акумуляторами) — від 6 тисяч доларів. Для великих будинків гібридна станція на 30 кВт може коштувати й до 30 тисяч. Система працює щонайменше 15-20 років, але деяким нашим станціям вже по чотири роки, й ми жодного разу не їздили на обслуговування — вони добре працюють», — розповідає чоловік.

Компанія також встановлює системи безперебійного живлення. На відміну від зарядних станцій, їхні гібридні системи працюють автоматично, тому власники не помічають відключень:

«Сонячні панелі на балконах не ставимо, бо це не має сенсу. Для квартири краще поставити «безперебійник» з якісними акумуляторами — це коштує 2-3 тисячі доларів».

Дмитро не вважає, що його підприємство робить щось особливе, адже сонячні панелі не виготовляють в Україні — компанія їх закуповує та збирає станції. Та клієнти більше орієнтуються на якість роботи й відгуки.

«Коли стабільно та якісно робиш свою роботу, люди починають тебе радити іншим. Завдяки позитивним відгукам клієнтів формується гарна репутація, яка притягує нові замовлення. Для мене успіх — це коли проєкт виконаний якісно, ми заробили, а клієнт отримав бажаний результат», — впевнений підприємець.

Технічна освіта — чудовий старт для бізнесу

Попри такий різний досвід, підприємці кажуть, що саме в університеті змогли сформувати підхід до бізнесу. Тут вони не лише навчилися теорії, а й отримали практичний досвід роботи з реальними замовленнями.

«Університет навчив головного — як підійти до розв’язання будь-якого питання. Коли маєш цей фундамент, то можеш впоратися з різними викликами», — вважає Віталій Липовий.

Багато навичок підприємці змогли опанувати після своїх помилок. Втім, бізнесмени переконані, що треба хотіти розвиватися, — якщо студент наполегливо вчиться, шукає практику й прислухається до викладачів, технічна освіта може стати чудовим стартом для власного бізнесу.

Фото надали герої статті.

Читати далі

Економіка і бізнес

Найбільший експортер меблів в Україні будує новий завод у Хмельницькому (ФОТО)

Опубліковано

У Хмельницькому розпочали будувати завод із виробництва корпусних меблів. Інвестором проєкту стала компанія «Аккорд Імпорт», яка виготовляє продукцію для країн ЄС, зокрема і для міжнародної мережі JYSK.

Про це повідомив заступник голови комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Що відомо про новий завод

У проєкт вклали 14 мільйонів доларів. Перші виробничі лінії планують запустити в липні 2025 року, а на повну потужність завод має вийти у вересні. Для забезпечення електроенергії на заводі встановлять сонячні електростанції загальною потужністю 3,9 мВт, а також закуплять газопоршневу установку. На підприємстві в Хмельницькому зможуть працювати 140 робітників.

Запуск нового заводу збільшить виробничі потужності компанії з 420 тисяч кв. м до 1,2 мільйона кв. м корпусних меблів на місяць. Завдяки цьому українське підприємство зможе ввійти до п’ятірки найбільших виробників корпусних меблів у Європі.

«В умовах війни кожна новина про будівництво нового заводу — свідчення незламності українських промисловців. Під обстрілами та прильотами вони будують сміливі плани не тільки зберегти виробництво, а й підкорити експортні ринки. Це варте щирого подиву й захоплення. Але головне, що за кожним з таких заводів десятки й сотні сімей, які не виїхали за кордон і повʼязують своє майбутнє тільки з Україною», — написав Кисилевський.

Читайте також: Що насправді стоїть за незламністю: відверто про волонтерство від жінок, які керують фондами й ГО

Про компанію

Наразі підприємство завантажене на 100%. З усієї продукції 70% замовлень отримує міжнародна торгівельна мережа JYSK. На експорт до країн Євросоюзу «Аккорд Імпорт» відправляє 96% своєї продукції. Завдяки новому заводу компанія зможе постачати меблі у країни Близького Сходу, Південної Азії та Південної Америки.

Кисилевський вказав, що дерев’яні плити для компанії постачає Kronospan, який наприкінці 2024 року запустив на Рівненщині нове виробництво.

Нагадаємо, що в Ірпені відкрили першу в Україні лінію з переробки текстилю (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Кисилевського

Читати далі

Економіка і бізнес

На церемонії «ТопФінанс-2025» визначать найкращі фінансові установи України

Опубліковано

Діловий портал Delo.ua спільно з журналом «Топ-100. Рейтинги найбільших» нагороджуватимуть лідерів фінансового ринку.

Про це повідомляють організатори. 

Як визначатимуть переможців

На щорічній церемонії представлять рейтинг банків, страхових компаній та небанківських фінансових установ. Лідерів визначатиме журі спільно з читачами видання. Голосування за найкращі банки, страхові компанії, Міжфіліальні обороти та криптосервіси вже відкрили. Редакція покаже найкращі фінустанови України у різних номінаціях, які працюють в окремих напрямах фінансових послуг для бізнесу та населення. 

Банки та страхові компанії розподілили за: 

  • обслуговуванням великого бізнесу;
  • кредитуванням малого й середнього бізнесу;
  • сервісами для ФОП;
  • депозитами фізосіб;
  • кредитами населенню та бізнесу;
  • моторними видами страхування та страхуванням майна;
  • страхуванням здоров’я та життя тощо.

Читайте також: В Україні відкрили перший в Європі центр розробки ШІ-рішень на рівні держави

За словами організаторів події, лідерів фінансового сектору обиратимуть у два етапи. Спершу за підсумками онлайн-голосування аудиторії Delo.ua визначать короткий список з десяти банків та страхових компаній у кожній з представлених номінацій. На наступному етапі експертне журі оцінюватиме фінустанови, які номінували. Оцінки суддів визначать п’ять найкращих гравців у кожному сегменті ринку. Вони й стануть переможцями зі званням «Лідер банківського ринку» та «Лідер страхового ринку» за версією журналу «TOP-100: Рейтинги найбільших» та Delo.ua.

Як проголосувати 

Платформа для читачів, що хочуть допомогти обрати переможців, буде відкрита до 10 лютого.

Вже зараз ви можете проголосувати за: 

Лідерів у категоріях «Найкраще МФО», «Найкраща платіжна система» та «Найкраща криптовалютна платформа» оберуть за результатами онлайн-голосування. 

Також цього року визначать «ТОП-20 CEO» фінансового ринку. Журі оцінить керівників банків, страхових та фінансових компаній.

Переможців рейтингу оголосять 26 лютого на церемонії нагородження. 

Про організатора

Ekonomika+ — це бізнес / медіа бюро, до якого входять: лідер ділового контенту Delo.ua, онлайн-медіа про маркетинг, комунікації та креатив MMR.ua, дайджест ділової жінки Womo.ua, журнал «ТОП-100. Рейтинги найбільших» — діловий журнал, що спеціалізується на складанні незалежних рейтингів українського бізнесу. За підтримки Ekonomika+ щорічно організовують понад 10 бізнес-заходів, серед яких Get Business Festival, Business Wisdom Summit, SHE Congress. 

Нагадуємо, що компанія DroneUA вийшла на ринок Північної Америки.

Читати далі

Шопочитати

Економіка і бізнес1 день тому

Ремонтував техніку знайомому, а потім співпрацював із «Запоріжсталлю»: історія успіху підприємців із Сум

Випускники інженерного факультету Сумського державного університету Віталій Липовий і Дмитро Казнієнко успішно розвивають власні підприємства:...

Культура2 дні тому

Чи пробували купити книгу наосліп? Ці дівчата зробили бізнес на таємних обкладинках

«Детектив, у якому все одразу очевидно, а потім не зрозуміло, що в біса відбувається» або...

Суспільство3 дні тому

Що насправді стоїть за незламністю: відверто про волонтерство від жінок, які керують фондами й ГО

На початку повномасштабного вторгнення засновниця «Клубу Добродіїв» Марія Тодорчук мала маленьку дитину, діти засновниці фонду...

Технології1 тиждень тому

Охоронець у смартфоні. Як працює перший український сервіс для захисту жінок «KATERYNA»

Майже кожна жінка переживала цей страх, коли вночі поверталася додому та чула кроки незнайомого чоловіка...