Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Освіта

Свіже повітря та природа. Як учні на Рівненщині вчать історію та малюють у класі просто неба

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Коли в Масевицькому ліцеї Рокитнівської селищної ради на Рівненщині починається перерва, діти наввипередки біжать на вулицю, аби зайняти найкращі місця на наступний урок у класі просто неба.

Такий клас запрацював тут у травні, адже за нього проголосували 225 жителів громади, і селищна рада виділила гроші для його облаштування. ШоТам розповідає, як завдяки цій ініціативі навчання в Масевицькому ліцеї стало різноманітнішим, а учні — щасливішими.

Ідеї Сухомлинського та громадський бюджет

Людмила Хмик має лише одне місце роботи у своїй трудовій книжці. Понад 30 років жінка працює в рідній школі, а останні 18 років є її директоркою. 

З 2022 року заклад брав участь в інноваційному проєкті «Методична система Сухомлинського в новій українській школі»

«Серед порад Сухомлинського є ідея про проведення уроків на свіжому повітрі через користь для учнів», — розповідає Людмила.

Директорка Масевицького ліцею Людмила Хмик розповідає про заклад та створення «класу просто неба». Фото надала героїня

А у 2023 році в Рокитнівській громаді вперше запровадили громадський бюджет та онлайн-голосування за проєкти на зручній платформі. 

«Мій досвід на попередніх посадах показав, що це дуже добрий приклад, коли люди вирішують важливі питання в громаді та визначають пріоритетні для них речі», — каже Рокитнівський селищний голова Григорій Таргонський.

Григорій ділиться, що у створенні громадського бюджету їм допомагав Проєкт USAID «ГОВЕРЛА», адже у 2022 році Рокитнівська громада стала однією з десяти партнерок Проєкту в Рівненській області:

«Від них ми отримуємо колосальну підтримку та велику кількість матеріального забезпечення. Наприклад, вони надали екскаватор, дробилку, папір, одяг для пожежників, бензопили й інші інструменти. 
Крім цього, Проєкт проводить велику кількість навчань для наших фахівців, зокрема, надавав консультації щодо створення та роботи громадського бюджету».

Адміністрація ліцею відразу хотіла податися на фінансову підтримку, аби покращити умови для 180 учнів. Вони провели опитування серед колег та школярів щодо того, як можна урізноманітнити навчання, й вирішили створити клас просто неба.

​​

Так почалася історія нового освітнього проєкту для Рокитнівської громади. Фото надала Людмила Хмик

«Наш заклад дуже сучасний: маємо тренажери, спортзал, актову залу та комп’ютерний клас, а от такого ще не було. Діти перевантажені навчальною програмою, хочуть змін, тому ми вирішили написати проєкт і подати його на фінансування від селищної ради», — зауважує директорка ліцею.

Понад 200 голосів за клас від жителів громади 

Після подачі заявок Рокитнівська селищна рада розмістила обрані проєкти на своєму сайті для голосування. Одна з умов — доступність для всіх жителів: будь-хто може прийти в цей клас зі своїми дітьми, аби погратися чи помалювати, тому за нього проголосували 225 людей.

Для створення класу селищна рада виділила ліцею 100 тисяч гривень. Місце, де його мали будувати, обирали самі діти, а згодом Людмила Миколаївна знайшла підрядників. Ділиться, що дуже зраділа, коли будівельники почали роботу та залили фундамент: 

«Це було о 8 ранку в суботу. Я ще пішла дивитися, чи дійсно почали, як обіцяли, і видихнула з полегшенням, коли зрозуміла, що скоро здійсниться те, чого ми так давно хотіли».

Будівельники облаштовують клас під відкритим небом у Масевицькому ліцеї. Фото надала Людмила Хмик

Сам клас — це майданчик площею 40 м² на фундаменті з металевим каркасом і дахом. Його будівництво тривало місяць, і вже в травні проєкт «клас просто неба» розпочав роботу. Коли перші діти почали тут вчитися, Людмила Миколаївна зрозуміла, що вся робота та зусилля були недаремними. 

«Тепер усі діти хочуть вчитися на вулиці»

На уроках вчителі використовують ноутбук і колонку, зокрема, на заняттях з музики. Також діти тут охоче малюють. Людмила Хмик розповідає:

«Діти з великим задоволенням приходили на заняття просто неба. Цей клас постійно зайнятий, бо всі хочуть вчитися на вулиці — молодші учні займають місця відразу після дзвінка. Дуже приємно бачити та чути, коли діти діляться, що таке навчання впливає на їхнє здоров’я та допомагає краще запам’ятати матеріал».

Учні молодшої школи на занятті з малювання. Фото надала Людмила Хмик

Дарина Кичан навчається в 7 класі Масевицького ліцею. Дівчинка каже, що і вона, і її однолітки захоплені тим, що тепер у них є можливість навчатися на вулиці. Вперше Дарина була на такому уроці з основ здоров’я в травні: 

«У класі було душно, а там — свіже повітря та гарна природа. Там було краще думати та запам’ятовувати. Мені дуже подобаються всі уроки, і я залюбки ходитиму туди ще. Вся наша школа дуже щаслива, що тепер ми маємо такий клас».

Дарина Кичан з однокласниками навчається на свіжому повітрі. Фото надала Людмила Хмик

Згодом у дівчинки були також уроки музики, літератури, історії України та образотворчого мистецтва просто неба. За її словами, це місце дуже класне, проте вони з однокласниками мріють, аби там провели інтернет. Також задоволені класом і батьки учнів, адже помічають, що під час таких занять діти розвантажуються.

«Такі проєкти потрібні не лише в школах»

«Я освітянин за духом і фахом — перед тим, як очолити громаду, пройшов професійний шлях від вчителя до начальника відділу освіти. Я завжди підтримую всі ініціативи, які стосуються освіти та школи, та й загалом усі проєкти, які пишуть люди, бо хочу дати їм чесну можливість спробувати змінити свою громаду на краще», — каже голова Рокитнівської громади Григорій Таргонський.

Директорка ліцею Людмила Хмик планує наступного року зробити клас просто неба ще кращим — провести вай-фай, посадити квіти та поставити лавочки. А ще зробити тут жалюзі встановити мультимедійну дошку:

Це місце є популярним серед усіх учнів ліцею. Фото надала Людмила Хмик

«Такі проєкти однозначно потрібні не лише в школах, але й у дитячих садочках. Зміна обстановки дуже корисна для дітей, а свіже повітря добре впливає на навчання. Ми раді ділитися нашим досвідом і радимо іншим спробувати створити такі класи в себе».

Коментарі

Освіта

В Україні запустили безоплатне навчання англійської мови для дошкільнят

Опубліковано

Платформа НУШ запускає новий онлайн-розділ для навчання англійської мови в дошкільних закладах. Це зручний інструмент для вихователів, які шукають ресурси для інтерактивних занять.

Про це повідомляє МОН.

Тут зібрані матеріали, що відповідають віковим потребам дітей і роблять перші кроки у вивченні мови захопливими.

Реєстрація за посиланням: nus-english.com.ua/en

Читати також: Як отримати безоплатну медичну допомога при інфаркті в Україні

Завдяки підтримці Kharkiv IT Cluster та Webspark, платформа продовжує реформувати дошкільну освіту відповідно до вимог Закону України.

Нагадаємо, що у Василькові відкрили реабілітаційний модуль для постраждалих від війни.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Освіта

17 українських університетів увійшли до світового рейтингу закладів вишої освіти

Опубліковано

В Україні знову відзначилися на світовій арені: цього року в рейтингу Times Higher Education World University Rankings 2025 взяли участь 17 українських закладів вищої освіти. Усього до глобального рейтингу увійшли 2095 університетів з 115 країн.

Про це повідомляє МОН.

Хто увійшов

Найвищу позицію серед українських університетів здобув Сумський державний університет, який потрапив до групи 801–1000. Інші українські університети увійшли до групи 1501+.

Цього року вперше в рейтинг увійшли Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця та Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова, що є свідченням зростання міжнародного визнання української освіти.

Читати також: У Великій Британії школа вихідного дня надає психологічну допомогу українським дітям

Для оцінки університетів використовували 18 показників, серед яких освітня діяльність, дослідницьке середовище, якість досліджень та міжнародна відкритість.

Докладніше про рейтинг можете довідатися на сайті премії.

Це досягнення ще раз підтверджує значимість українських закладів вищої освіти на глобальному рівні та їхній вклад у розвиток науки і освіти.

Нагадаємо, що Україна виділить 5 млрд грн на укриття в школах та профтехах.

Фото: Сумський державний університет.

Коментарі

Читати далі

Освіта

У Великій Британії школа вихідного дня надає психологічну допомогу українським дітям

Опубліковано

В Україні обговорили важливі питання підтримки українців за кордоном, зокрема діяльність «Української школи Пречистої Діви Марії» у Великій Британії. Школа, що працює у форматі вихідного дня, має 14 локацій і обслуговує сотні учнів з різних куточків України.

Про це повідомляє МінРеінтергації.

Про навчальний заклад

Ця школа, яка існує з 1955 року, стала справжнім осередком для українських дітей після початку війни. Вона надає освітню підтримку, а також психологічну допомогу родинам, які змушені були залишити свою домівку через конфлікт.

Читати також: В Україні відкрили реєстрацію на освітньо-грантову програму для фермерок: як взяти участь

Наразі 30 таких працівників працюють у Лондоні та його околицях, підтримуючи близько 2500 дітей. Ініціатива не зупиняється на досягнутому — планується розширити проєкт і на інші райони Лондона, щоб якомога більше українських дітей могли отримати необхідну підтримку.

Це ще один важливий крок до того, щоб українські діти мали можливість продовжити навчання та адаптуватися до нових умов, навіть перебуваючи далеко від рідної країни.

Нагадаємо, що Вікіпедія проводить «Тиждень української мови»: як долучитися та отримати подарунки.

Фото: «Українська школа Пречистої Діви Марії».

Коментарі

Читати далі