Ви читаєте:
У США журналістка Вікторія Рощина посмертно отримала премію Oxi Courage Award
5хв на читання
Назад
У США журналістка Вікторія Рощина посмертно отримала премію Oxi Courage Award
5хв на читання

У США журналістка Вікторія Рощина посмертно отримала премію Oxi Courage Award

4 Вересня 2025, 15:58
Микита Кишиневський
Поділилися
0

Журналістку, правозахисницю та військову кореспондентку Вікторію Рощину, яка загинула в полоні російських окупантів, посмертно нагородили американською премією Oxi Courage Award. Відзнаку щороку вручає фонд The Washington Oxi Day Foundation за виняткову відвагу, рішучість та сміливість.

Про це повідомила експосолка України в США Оксана Маркарова після зустрічі з президентом фонду Енді Манатосом та виконавчим директором Майком Манатосом у Посольстві України у США.

Назва премії походить від грецького слова «oxi» — «ні», яким народ та уряд Греції відповіли фашистській Італії в 1940 році, відмовившись капітулювати. Цей символ спротиву поклали в основу щорічної церемонії, де вшановують людей, які у наш час демонструють мужність у боротьбі за свободу.

Серед попередніх лавреатів премії — президент України Володимир Зеленський, організація Save Ukraine, що рятує депортованих з рф українських дітей, та співачка і активістка Руслана Лижичко.

Читайте також: Військовий і поет Максим Кривцов став Героєм України посмертно

Про журналістку

Вікторія Рощина — українська медійниця, яка висвітлювала ситуацію в тимчасово окупованих регіонах України. За це росіяни закатували жінку. Уперше окупанти затримали журналістку, коли вона виконувала редакційне завдання в Бердянську в березні 2022 року. Тоді Вікторію відпустили за десять днів із вимогою написати заяву, що вона не має претензій до окупантів.

А вже в липні того ж року Рощина вирішила потрапити на ТОТ через росію — попередньо вона поїхала до Польщі. Востаннє Вікторія виходила на зв’язок 3 серпня 2022 року. Лише у травні 2024 року окупанти визнали, що затримали Рощину.

У жовтні її сім’ї надіслали лист, у якому повідомляли про смерть Вікторії 19 вересня. Після повернення тіла в Україну провели низку експертиз, під час яких виявили сліди катувань. У полоні, за висновками фахівців, Рощина втратила до 30 кілограмів ваги.

Свою кар’єру в медіа Вікторія почала в шістнадцять. Вона спеціалізувалася на темах криміналу, правозахисної діяльності та судових процесів. Журналістка співпрацювала з українськими виданнями «Українська правда», Hromadske, «Радіо Свобода», «Цензор.НЕТ», «UA:Перший» і «Українське радіо».

У серпні Вікторію Рощину посмертно нагородили Орденом Свободи — за громадянську мужність, патріотизм і боротьбу за незалежність України.

Нагадаємо, що «Спільнота Стерненка» встановила рекорд за обсягом допомоги війську серед усіх фондів.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Вікторії Рощиної

Вікторія Рощина Журналісти Премія
По темі
Читайте також

15 років ув’язнення за синьо-жовту фарбу і 20 — за паспорт України: історії спротиву окупації двох кримчан

У тимчасово окупованому Криму українці продовжують чинити мирний спротив і зберігати зв’язок з Україною. За це їх...
26 Лютого 2026
01:50
Договір оренди квартири в Україні: права орендаря і захист

Договір оренди квартири в Україні: права орендаря і захист

1 день тому
01:39
5 слів, яких насправді не існує в українській мові, але їх часто використовують

5 слів, яких насправді не існує в українській мові, але їх часто використовують

1 день тому
Відкрив кав’ярню спогадів у пам’ять про загиблого брата
02:46

Відкрив кав’ярню спогадів у пам’ять про загиблого брата

Культура пам'яті в Україні змінюється просто зараз. Це вже не про чорні таблички чи гранітні стели в скверах. Це нові практики, які…
26 Лютого 2026