Суспільство
У Славутичі запрацювали кооперативні сонячні станції на даху
У Славутичі на дахах муніципальних будівель запрацювали сонячні електростанції загальною потужністю 200 кВт. Їх побудували на кошти громадян. Проєкт реалізував енергетичний кооператив «Сонячне Місто» у 3 черги, відповідно до 3-х дахів, на яких розміщені СЕС, передає ecotown.com.ua.
Що це за проєкт?
Як розповів голова енерго-кооперативу Андрій Зінченко, проєкт покликаний розвивати розподілену генерацію, завдяки якій частина електроенергії виробляється біля місця споживання.
“Це гурт людей, спільнота інвесторів, яка зібралася, інвестувала і побудувала “в складчину” три дахових сонячних електростанції на трьох дахах у центрі міста Славутич, – розповідає Андрій Зінченко. – Тепер кожен має свій “пай”, зараз підписуємо договори, щоб отримувати кошти за згенеровану електроенергію”.
Як зазначається, потужність за постійним струмом – 240 кВт, а за змінним – 200 кВт.
Цей «Сонячний» проект загальною вартістю близько 4 млн гривень реалізували за рахунок спільнокошту.
“Один пай коштує 15 000 грн – люди зрозуміли, що не треба бути Рокфеллером, щоб інвестувати у сонячну енергетику, – пояснює Андрій Зінченко. – Дотримувалися “енергетичної демократії” – у нас немає кількох монополістів, яким належить більшість паїв».
Кооперативна форма організації передбачає спільне управління активами, і спосіб голосування – одна з основних відмінностей між кооперативом і тим же ТОВ (товариством з обмеженою відповідальністю)
«Рішення будуть прийматись кілька разів на рік і стосуватимуться прийняття нових членів, передачі чи продажу паїв третім особам, тощо, – розповідає Андрій Зінченко. – У кожного є 1 голос, безвідносно до кількості паїв, тобто розмір внеску не впливає на прийняття рішень».
Куди продають електрику?
Згенеровану електроенергію кооператив продає ДП “Гарантований покупець”, який купує її за “зеленим тарифом” прив’язаним до курсу євро – з 1 січня 2020 року він становить 0.163 євро за кВт/год.
«За таких умов будівництво станцій окупиться за 7-8 років, – прогнозує Андрій Зінченко. – За нашими попередніми підрахунками, з кожної інвестованої 1000 євро буде 130 євро річного прибутку до 2030 року, а далі будемо дивитися по місцевому ринку”.
Сонячні станції працюватимуть щонайменше 25 років. При цьому обслуговування СЕС не потребує значних коштів та зусиль. Спеціальне програмне забезпечення виводить дані про виробництво електроенергії у реальному часі, тому всі збої у роботі будуть помітними одразу. Модель “Сонячного Міста” передбачає, що інвесторами можуть бути не лише містяни Славутича. Місцеві мали “фору” у 2 тижні, перш ніж купувати паї зміг будь-хто в Україні. Славутичанам належить близько п’ятої частини від загальної кількості паїв.
Зараз, коли станція готова і попереду лише очікування окупності та прибутку, Андрій Зінченко планує ділитися отриманим досвідом з іншими громадами, які прагнуть встановлювати сонячні станції в складчину.
Суспільство
Як реставруватимуть пам’ятку
Коментарі
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі