Культура
У «Сенсі» показують вишиванки з регіонів, які окупувала росія

З 13 по 20 травня у книгарні «Сенс» на Хрещатику, 34 проведуть серію заходів до Всесвітнього Дня Вишиванки.
Про це повідомила комунікаційна команда «Сенсу».
Зберегти та поширити
Цьогорічна тема — збереження української культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях.
У фокусі — дослідження, відтворення та популяризація строїв і вишивки з Луганщини, Донеччини, Криму, Харківщини, Херсонщини, Запоріжжя — регіонів, які росія прагне не лише контролювати, а й стерти з культурної мапи України.
Читайте також: Українські митці вперше представили свої роботи на Triennale di Milano (ФОТО)
Події
З 13 по 20 травня у книгарні представлять Виставковий проєкт «Окупована спадщина». На другому поверсі «Сенсу» для всіх відвідувачів відкриють виставку реконструйованих чоловічих і жіночих строїв із шести тимчасово окупованих регіонів України.
За словами організаторів, це спроба зібрати, дослідити й показати одяг як код регіональної пам’яті.
«Речі, які знищуються, вивозяться або зникають разом із носіями культури, набувають нового життя через документування і відтворення», — зазначили в «Сенсі».
15 травня 0 18:30 презентують книгу «Вишиті сорочки Луганщини», яку створили на основі колекції Національного музею народної архітектури та побуту України. Для друку уперше оцифрували понад 100 автентичних сорочок із семи районів Луганщини. Участь у презентації візьмуть автори й упорядники видання. Вхід вільний за попередньою реєстрацією.
День вишиванки у контексті війни
За час повномасштабного вторгнення росія знищила понад 2000 об’єктів культурної спадщини, викрала близько 2 мільйонів музейних предметів.
У відповідь — дослідники збирають, документують, досліджують й поширюють те, що росія прагне стерти.
Проєкт реалізовують ГО «Всесвітній День Вишиванки» та Центр культури та етнографії КНУ ім. Т.Г. Шевченка за підтримки міжнародного фонду ALIPH.
Нагадуємо, що український фільм «Перед світанком» переміг на фестивалі незалежного кіно в Парижі (ВІДЕО).
Фото надали комунікаційники «Сенсу»
Культура

Леся Васильченко здобула головну премію PinchukArtCentre 2025. Грошовий приз розміром 400 тисяч гривень мисткиня пообіцяла передати на благодійні внески та допомогу армії.
Про це повідомили на сторінці музею та в NV.
Художниця Васильченко також автоматично стала номінанткою на міжнародну нагороду Future Generation Art Prize. Першу спеціальну премію від артцентру здобула Катерина Алійник, а другу — Євген Коршунов.
Читайте також: «Ветерани космічних військ» зібрали на стримі понад 1,4 млн грн для «Вовків Да Вінчі»
На нагородженні також вручили спеціальну позаконкурсну відзнаку Вероніці Кожушко. Харківська художниця подала заявку на участь у конкурсі, проте загинула 30 серпня 2024 року внаслідок російського бомбового удару по Харкову.
Нагадуємо, що український фонд «Бібліотечна країна» нагородили британською премією.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка PinchukArtCentre
Культура

Благодійний фонд «Бібліотечна країна» отримав премію Public Library Champion Award 2025. Цю нагороду щороку вручає британська організація Libraries Connected. Переможцями стають ті, хто активно підтримує публічні бібліотеки на національному й міжнародному рівні.
Про це повідомили на сторінках благодійного фонду.
Церемонію нагородження провели10 червня у Кенілворті (графство Уорвікшир, Велика Британія). На заході виконавча директорка «Бібліотечної країни» Люсьєна Шум виголосила: «Ця нагорода — визнання стійкості та здатності діяти в найважчі часи всієї бібліотечної спільноти України, символ спільної боротьби за свободу, людяність і знання. Щиро дякуємо британському народові за підтримку, солідарність і віру в силу культури».
На сторінці балгодійного фонду підкреслили, що ця премія стосується всієї бібліотечної спільноти України, яка щодня працює попри виклики, зберігаючи силу культури, знання й людяності.
Читайте також: Бойовий медик передасть увесь прибуток від продажу власної книги на «Русоріз» (ФОТО)
Про фонд та організаторів
Фонд «Бібліотечна країна» — ініціатор міжнародної програми «Бібліотеки-посестри», у межах якої вже 45 пар бібліотек з України та Великої Британії співпрацюють у галузі культури, освіти, сталого розвитку та підтримки громад. У 2025 році Libraries Connected також подарували Україні бібліобус для обслуговування постраждалих і деокупованих територій.
Libraries Connected — національна мережа публічних бібліотек Англії, Вельсу, Північної Ірландії та територій під британським суверенітетом. Організація працює з 1996 року і підтримує розвиток бібліотек як відкритих культурних, освітніх і громадських просторів.
Нагадуємо, що під час поетичного вечора з Жаданом у Києві зібрали пів мільйона гривень для «Хартії» (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук сторінка «Бібліотечної країни»
Культура

Музей Івана Гончара та WWF-Україна презентували нову онлайн-виставку «Правічні», яка досліджує образ дерев у традиційному українському мистецтві. Вона доступна на платформі Google Arts & Culture в межах міжнародного проєкту World Wide Wood.
Про це повідомили у музеї.
У виставці поєднали фотографії експонатів 18-20 століть зі збірки музею з інформаційними матеріалами WWF про праліси — старовікові ліси, які є унікальною частиною природної спадщини України. Мета проєкту — показати тісний зв’язок між людиною, природою та культурою, а також привернути увагу до збереження довкілля як важливої частини національної ідентичності.
«Коли ми порушуємо питання збереження лісів, ми говоримо і про збереження себе. Старовікові ліси — природний спадок, який, як і культурна спадщина, наразі критично потребує охорони. Цією виставкою ми розповідаємо про ліси не через сухі факти та цифри, а через емоцію, памʼять і мистецтво. Сподіваюсь, це дасть глядачам відчуття глибшого зв’язку з природою», — розповіла кураторка проєкту й комунікаційниця WWF-Україна Юлія Новосельцева.
Нагадаємо, що у Києві вперше виставлять експонати, які безпосередньо пов’язані з Пилипом Орликом (ФОТО).
Раніше ми писали, що музей Івана Гончара зацифрував 100 вишитих сорочок з усієї України: де переглянути (ФОТО).
Фото обкладинки: Яна Толмачова