Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У Львові відкрили центр реабілітації для дітей

Опубліковано

У Львові відкрили центр реабілітації для дітей Unbroken Kids. Там надаватимуть комплексну медичну допомогу: від діагностики й хірургічних втручань до протезування й повної реабілітації.

Про це  повідомляє міський голова Андрій Садовий.

Читайте також: Etnodim випустив нову колекцію, присвячену півдню та сходу України

У центрі надаватимуть безоплатні послуги, доступні для всіх дітей. Ідеться як про дітей, які постраждали від російської агресії, так і про пацієнтів зі Львова та всієї України, які мають складні недуги, каже Садовий.

Для дітей облаштували інноваційну систему Walkbot для відновлення навичок ходьби, зали ерготерапії та фізичної терапії, VR-технології для інтерактивних занять, дві реабілітаційні зали й кабінет психолога.

Нагадаємо, малий бізнес може отримати грант та виграти кошти для набору нових працівників.

Фото: Андрій Садовий

Суспільство

Не лише відомий командир, але й бізнесмен. 10 фактів про Романа Шухевича

Опубліковано

Якось у Львові поширили плітки, що в конкретний день та час одна жінка вкоротить собі віку, стрибнувши з даху готелю «Жорж». Коли у визначене місце прийшли журналісти, з даху впала лялька з рекламою.

Багатьом складно уявити, але найвідоміший командир Української повстанської армії Роман Шухевич був вправним маркетологом та бізнесменом того часу. До 117-ї річниці від його народження ШоТам зібрав 10 фактів про командира.

Дитинство та юність

Найвідоміший командир Української повстанської армії Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року у Львові. Школу відвідував у селі Краковець на Львівщині, де працював його батько. 

Коли Роман навчався в гімназії у Львові, то жив у своєї бабусі Герміни. Жили на сучасній вулиці Довбуша в будинку №2. Рік у неї винаймав кімнату Євген Коновалець, який часто спілкувався з юним Романом.

Читайте також: Учень Грушевського та полковник армії УНР. 10 фактів про Євгена Коновальця до 133-ї річниці народження

Шанувальник сплавів річками 

З дитинства Роман Шухевич дуже любив спорт. Грав у баскетбол, волейбол, футбол, займався плаванням, лижним спортом та багато бігав. У 16 років на Запорозьких іграх у Львові Роман Шухевич поставив рекорди у бігу з перешкодами та плаванні.

Також Шухевич захоплювався сплавами річками. Він проплив на човні річками Буг та Вісла з Галичини до Балтики і так само повернувся назад. А ще Шухевич заснував у «Пласті» курінь «Чорноморці», з яким плавав річками на заході України.

Віртуозний піаніст-аматор 

З дитинства Роман Шухевич любив музику. Хлопець закінчив курс народних танців та курси гри на фортепіано, заочно навчався в Музичному інституті імені Лисенка.

Разом з молодшим братом Юрієм Роман виступав у Львівському оперному театрі, де брат співав під його музичний супровід. 

Засновник першої української рекламної агенції Галичини

Якось працівники «Фами» поширили в львівських медіа плітки, що в конкретний день та час одна жінка вкоротить собі віку, стрибнувши з даху готелю «Жорж». Коли у визначене місце прийшли журналісти, з даху впала лялька з рекламою.

Зразки реклами у газеті «Діло»

Джерело: Історична правда 

Окрім оголошень в газетах, «Фама» робила рекламу крамниць, друкувала буклети, створювала вивіски та рекламні щити. Згодом компанія вийшла на ринки Угорщини та Німеччини. Роман Шухевич використовував компанію для створення агіток та щомісяця перераховував кошти для українського підпілля.

Найвідоміший командир УПА

Роман Шухевич був активним учасником Організації українських націоналістів. З жовтня 1942 року націоналісти створили УПА — Українську повстанську армію, яку Шухевич очолив 1943 року. 

Ще під час Другої світової війни УПА боролася проти більшовицький та німецьких військ. А після того, як нацисти пішли з України восени 1944 УПА продовжила підпільну боротьбу проти радянської влади.

Мав понад десяток підпільних штаб-квартир та псевдо для конспірації

Шухевич ма багато штаб-квартир по всій території Галичини — у Львові та області, на Рогатинщині. Одна з них розташована в селі Княгиничі на Франківщині, де Шухевич жив майже рік, а в одній з кімнат була створена криївка.

«Білий», «Дзвін», «Роман Лозовський», «Степан», «Чернець», «Чух», «Тур», «Тарас Чупринка». Це найвідоміші псевдо Романа Шухевича. Аби переховуватися від радянських служ він змінював їх дуже часто.

Таємні зустрічі з дружиною, першою леді підпілля

Роман Шухевич був одружений з Наталією Березинською, в них народилися син Юрій та донька Марія. Аби уникнути переслідувань та захистити дітей, Наталія оформила розлучення з Шухевичем, проте зустрічалася з ним таємно — в парку, на конспіративних квартирах чи Личаківському кладовищі. 

Радянські спецслужби затримали жінку, довго допитували, обманом хотіли дізнатися, де перебуває її чоловік, проте невдало. Наталію засудили на 10 років таборів, але вона вижила та дочекалася проголошення незалежності України. Померла Наталія у 2002 році у віці 98 років.

​​

Спілкування з Степаном Бандерою

Історик Роман Пономаренко каже, що між Шухевичем та Бандерою часто були суперечки, але ставилися один до одного з повагою: «Попри розбіжності Шухевич до останку ставився до Бандери з повагою. Щоб протидіяти СРСР, він хотів об’єднати зусилля всіх українських національних сил, попри ідеологічні суперечки між ними».

Роман Шухевич неодноразово листувався з лідером ОУН Степаном Бандерою. В одній із записок Проводу ОУН закордон Шухевич пише про свого товариша та просить, аби його сконтактували з Проводом ОУН. Наприкінці записки є підпис «Тур» та напис «Слава Україні!».

Джерело: Історична правда

Тіло в річці Збруч

Роман Шухевич загинув 5 березня 1950 року під час перестрілки у штаб-квартирі в Білогорщі поблизу Львова. Майже тиждень його тіло перебувало у Львові, а потім безслідно зникло. 

 У 2004 році колишній співробітник Міністерства державної безпеки розповів, що йому з групою наказали вивезти тіло Шухевича і спалити його. Тіло нібито знищили біля села Гуків на Хмельниччині, попіл зібрали у брезент та викинули в річку Збруч.

У 2005 році на дні річки поблизу того місця знайшли рештки кісток, там встановили пам’ятник, проте генетичної експертизи так і не провели, а син Шухевича Юрій не визнав, що це рештки його батька, бо не було доказів.

Страх для ворогів дотепер

Музей у приміщенні штаб-квартири Шухевича в Білогорщі на Львівщині відкрили у 2001 році. Через вісім років біля музею встановили пам’ятник на честь командира. 

В ніч на 1 січня 2024 року під час масової ракетної атаки росіяни влучили в музей імені Романа Шухевича в Білогорщі. Зараз будівля музею повністю зруйнована. Проте тільки будівля, а сам Роман Шухевич увійшов в історію України як борець за її волю та став символом цієї боротьби.

Читати далі

Суспільство

У Києві облаштували новий дощовий садок

Опубліковано

Столичні комунальники облаштували в Деснянському районі дощовий садок. Він розташований у парку вздовж проспекту Романа Шухевича.

Про це повідомляє КП УЗН Деснянського району.

Фото: КП УЗН Деснянського району

Територія садка становить 62 кв. метри. На ній висадили багаторічні та злакові трави.

Місце, де раніше збиралася велика кількість води на газоні, нині засаджене рослинами, що поглинають та затримують вологу, і до того ж є стійкими до посухи, — розповіли комунальники.

Читати також: У Львові з’явиться центр допомоги українцям, які зазнали тортур на війні

Дощові садки є елементом ландшафтного дизайну, який використовують для збору та збереження води. Під час злив вони забирають на себе частину дощової води та запобігають локальним затопленням території.

Дощові садки здатні поглинати, затримувати та фільтрувати до 90% води, що потрапляє на їхню поверхню. Також вони є своєрідним буфером для дощової води, якою живляться рослини в період посухи.

Нагадаємо, що в Україні представили прикрасу «Скіфське золото»: як воно виглядає.

Фото: КП УЗН Деснянського району.

Читати далі

Суспільство

У Львові з’явиться центр допомоги українцям, які зазнали тортур на війні

Опубліковано

Центр допомоги українцям, які зазнали тортур внаслідок воєнних злочинів росіян, стане окремим центром у Львові в межах екосистеми UNBROKEN. Будівництво центру повністю фінансує Уряд Фландрії (це один із регіонів Бельгії), і він запрацює вже на початку наступного року.

Про це повідомляє Львівська міська рада.

Це буде перший в Україні центр, де комплексно допомагатимуть людям, які пережили моральну травму.

візуалізація

Зараз триває реконструкція приміщення під майбутній центр. Цей проєкт розпрацьовують із закордонними фахівцями, щоб надавати спеціалізовану точкову допомогу українцям, які пройшли складні випробування та муки.

Читайте також: В Києві знімають документальний фільм про відновлення ветерана війни

Реконструкцію будівель розпочали минулого місяця. Центр матиме 1100 кв.м, і тут буде близько 30 ліжко-місць – затишних кімнат, де пацієнти зможуть проживати і займатися різними лікувальними активностями. Це буде зовсім інший простір, де можна буде навчитися нового стилю життя, запевняють медики. Прогнозують, що в рік тут зможуть лікувати невидимі травми війни у тисячі пацієнтів – стаціонарно та амбулаторно.  

Нагадаємо, Зеленський посмертно нагородив парамедикиню Ірину Цибух орденом “За мужність”.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Робить тільки те, що приносить задоволення: як викладачка стала блогеркою після понад 20 років роботи в університеті

Під час розмови з цією жінкою мені захотілося дістати з полиці художню книгу та скоріше...

Суспільство6 днів тому

«Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Тепер жителі українських сіл не рвуться в міста, а навпаки — відроджують місцеву сакральну історію...

Суспільство2 тижні тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

Суспільство2 тижні тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

РЕКЛАМА: