

Технології
У Києві запрацювала перша державна школа мікроелектроніки
Перша державна школа мікроелектроніки “Lampa Kids” запрацювала у столиці на базі Київської політехніки. Навчання для школярів – безплатне. Нині триває набір до шести груп. Приймають учнів від 13 років. Саме ж навчання розраховане на 1,5 місяця, повідомляє “День”.
3D-принтери і мікрокомп’ютери
У “Лампа Kids” безкоштовно навчатимуться майбутні інженери. Діти зможуть дізнатися, як проектувати мікропроцесори і цифрові мікросхеми, щоб створювати сучасні гаджети. Метою роботи школи є пошук і підготовка талановитих українських винахідників.
Проект отримав необхідну кількість голосів киян і опинився серед переможців конкурсу «Громадський бюджет 2018». На його реалізацію зі столичного бюджету витратили майже 2 мільйони гривень: на 3D-принтери, осцилографи, плати з мікросхемами, мікрокомп’ютери, точні вимірювальні прилади, системи для приймання радіосигналів, комп’ютери тощо. Проект курує Київська Мала академія наук.

Відтепер юні кияни зможуть вивчати мікроелектроніку, робототехніку, технології 3D-друку, проектування процесорів та багато іншого. У школі уже обладнано десять стаціонарних робочих місць і лекційну зону на 50 осіб, закуплено найсучасніше обладнання для опанування радіоелектроніки: точні вимірювальні прилади, джерела живлення, мікрокомп’ютери, набори для вивчення робототехніки тощо. За кожним з напрямів щомісяця планується набирати групу з 10-15 дітей.
Для майбутніх розробників “айфонів”
Автором ідеї є Євген Короткий — кандидат технічних наук, доцент кафедри конструювання електронно-обчислювальної апаратури Національного технічного університету “Київський політехнічний інститут”.
“Досвід діяльності Національного центру «Мала академія наук України» переконливо доводить, що навіть складні сучасні технології можна доступно і «на пальцях» пояснювати школярам за наявності кваліфікованих педагогів і якісних навчальних матеріалів, — акцентує Євген Короткий. — У «Lampa Kids» планується частково використовувати уже існуючі презентації і практичні завдання, апробовані на минулій школі мікроелектроніки. Частину матеріалів перекладемо з англійської. Наприклад, існують чудові англомовні методичні вказівки з робототехніки на базі Lego Mindstorms. А у Великобританії підготовані неперевершені освітні ресурси для вивчення школярами мікропроцесорних систем з використанням BBC Micro:bit. Деякі навчальні матеріали доведеться розробити з нуля, зокрема лекційні і практичні завдання з обробки радіосигналу на SDR модулях”.
Крім того, бюджет проекту передбачає закупівлю якісної камери, тому буде змога записувати лекції на відео і викладати у вільний доступ на майбутньому YouTube-каналі. Організатори школи впевнені, що на її базі можна буде готувати достойних представників України на міжнародних олімпіадах з робототехніки, сформувати нову генерацію інженерів, які розроблятимуть власні “Айфони” в Україні.
Технології

У столиці з’явилися перші електровелосипеди для шерінгу.
Про це повідомив Олександр Гречко з ГО «Пасажири Києва».
Електровелосипеди надає в оренду компанія Zelectra, яка займається дистанційною системою прокату мопедів і самокатів. Новий вид транспорту рухається за допомогою легкого обертання педалей, а електропривід одразу асистує. Без обертання педалей велосипед лише на електродвигуні не їде.
Читайте також: Мешканці будинку у Львові встановили зовнішній ліфт для свого сусіда з інвалідністю (ФОТО)
«Навантаження на ноги мінімальне. Особливо приємно в такому режимі їхати вгору», — ділиться Олександр Гречко.
На тестовому заїзді визначили, що ці велосипеди не їдуть швидше 20-21 км/год. Після цієї швидкості асистент вимикається, а велосипед далі навіть педалями розігнати важко.
Старт на електровелосипеді коштує 15 грн, а кожна хвилина використання — 5 грн.
Нагадуємо, що на Мапу доступності в застосунку «Київ Цифровий» додали понад 1500 об’єктів.
Фото: фейсбук Олександра Гречка
Технології

Маркетплейс українських технологічних компаній CodeUA увійшов до короткого списку The Webby Awards у категорії «Працевлаштування». Сервіс змагатиметься за перемогу з чотирма іншими проєктами.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
CodeUA запустили у листопаді 2024 року розробники Мінцифри та Львівського IT-кластера. На платформі зібрали найкращі українські IT-компанії, які надають свої послуги для підприємців з усього світу. Окрім інформування, CodeUA також популяризує Україну як державу, що має великий технологічний потенціал.
Читайте також: В Україні розпочали створювати національну велику мовну модель
«The Webby Awards — це “Оскар” у світі вебдизайну та розробки. Щороку премію дають крутим технологічним проєктам у найрізноманітніших нішах — від вебсайтів та реклами, до ШІ-продуктів та подкастів»‚ — написали в Мінцифри.
Серед переможців минулих років є такі компанії як Google, Apple, Pinterest, Spotify, NASA тощо.
Аби підтримати український сервіс, необхідно до 18 квітня проголосувати за CodeUA на сайті премії за посиланням.
Нагадаємо, що Мінцифри запустило платформу технологічних досягнень України.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Українські зброярі створили наземний роботизований комплекс D-21-12R. Міністерство оборони України кодифікувало комплекс та дозволило його викорстовувати в ЗСУ.
Про це повідомили в Міноборони.
Комплекс оснастили великокаліберним кулеметом. Робот може виконувати широкий спектр завдань: від спостереження і патрулювання до вогневої підтримки та ураження живої сили й легкоброньованої техніки противника.
Читайте також: Український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО)
D-21-12R має високу прохідність і здатен пересуватись по бездоріжжю, трясовині, а також долати неглибокі водні перешкоди. Комплексом керуватиме оператор, який перебуватиме у безпечному місці на значній відстані.
Нагадаємо, що українські зброярі створили новий БпЛА, що знищує бронетехніку та стійкий до РЕБ.
Фото обкладки: сайт Міноборони