Суспільство
У Києві біля метро почали будувати платформу для зупинки Kyiv Boryspil Express
На станції метро “Видубичі” розпочалось будівництво платформи для зупинки Kyiv Boryspil Express. Про це повідомили у прес-службі Укрзалізниці.
Єдиний логістичний простір
“На Видубичах почали будувати платформу для зупинки Kyiv Boryspil Express. Видубичі уже зараз демонструють ріст пасажиропотоку і є потужним транспортним хабом столиці. Ми хочемо створити єдиний логістичний простір”, – йдеться у повідомленні.
Експреси до аеропорту будуть не лише робити зупинку на станції, а й інтегровані з автовокзалом і мати вихід до метро.
Це перший етап більш масштабної реконструкції даного транспортно-пересадочного вузла, його інтеграції з транспортною системою столиці, зокрема метрополітеном. Будівництво платформи на Видубичах дозволить уже до кінця 2019 року здійснювати там зупинку Kyiv Boryspil Express, як і планувалося під час запуску проекту.
Нагадаємо, залізничне сполучення станція Київ-Пасажирський — станція Бориспіль-Аеропорт було відкрите 30 листопада 2018 року.
Як придбати квиток?
Квитки на цей поїзд можна придбати в чотирьох кіосках самообслуговування, які розміщені на конкорсі над 14-ою колією в приміщенні залізничного вокзалу.
Читайте також: Укрзалізниця запускає здвоєний склад експресів до аеропорту Бориспіль
В Укрзалізниці заявили, що на цьому маршруті “вперше на залізниці буде нова технологія оплати проїзду” — безготівково, через спеціальні термінали.
“На цьому маршруті вперше на залізниці реалізована нова технологія оплати проїзду. Зокрема, на Центральному вокзалі в Києві та в Міжнародному аеропорту “Бориспіль” встановлено спеціальні термінали для продажу квитків за безготівкові кошти”, – повідомили у прес-службі.
Для купівлі квитка за готівку організовані дві спеціальні каси на Центральному та Південному вокзалах.
Також пасажири можуть розрахуватися за проїзд безпосередньо в поїздах за технологією, що вже вдало опрацьована в Київському метрополітені спільно з Ощадним банком України. Після тестування безконтактних систем оплати на поїздах до Міжнародного аеропорту “Бориспіль” ця технологія буде розширена на інші поїзди – приміські та далекого сполучення.
Розклад можна подивитися тут.
У скільки обійшлося будівництво?
Проект реалізували дуже швидко. Від затвердження Урядом до запуску першого потяга минуло лише 9 місяців.
Загальна вартість реалізованого проекту складає 480 млн грн. Якщо взяти до уваги ідею “Повітряного експресу” – аналогічного проекту, то на нього планували витратити понад 10 млрд грн.
Щоби запустити експрес, добудували до існуючої залізничної інфраструктури близько 4 км колії, звели залізничну естакаду довжиною 272 м над трасою M03 Київ – Харків. Ще збудували дві пасажирські платформи з павільйонами поблизу аеропорту та критий пішохідний перехід від платформ до терміналу D “Борисполя”. Залізнична станція поблизу аеропорту отримала назву “Бориспіль-аеропорт”.
Окрім цього, на станції Київ-Пасажирський реконструювали платформу біля 14-ої колії, з якої буде здійснюватися посадка та висадка пасажирів. Тут оновили освітлення та оздоблення, врахувавши потреби людей з інвалідністю (тактильні показники, ліфт та інше).
Для пасажирів цього експреса поруч збудовані дві зали очікування. Зала підвищеного комфорту облаштована кондиціонерами, тут встановлені сучасні телевізори, LED-освітлення, Wi-Fi. Зал очікування облаштований комфортними сидіннями, розетками для підзарядки мобільних пристроїв, також організована спеціальна зона для дітей. Вхід до зали здійснюється за наявності квитків на поїзд.
Суспільство
Про що фільм?
Що кажуть глядачі?
Коментарі
Суспільство
Михайло Ділок
директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.
Уся допомога є безкоштовною
Геннадій Іванюк
виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області
«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»
Марина Бушеленко
психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді
Люди часто бояться психологів, але ми хочемо допомогти
Коментарі
Суспільство
Реабілітація за світовими стандартами
- тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
- апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
- системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Коментарі