Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ці уроки рятують життя: у портовому місті на Одещині зробили клас безпеки для дітей

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Місто Південне (раніше Южне) розташоване в Одеській області, на узбережжі Чорного моря. Під час повномасштабного вторгнення воно стало мішенню для ракетних і дронових атак. Тому в Південнівському ліцеї №2 створили клас безпеки з муляжами снарядів і мін.

Раніше у закладі проводили лише теоретичні заняття про те, як діяти в небезпечній ситуації, та з 2023 року викладачі вчать понад 300 учнів, як відрізняти касетний снаряд від міни, а на манекенах тренують робити штучне дихання та накладати турнікет. Як це відбувається, вони розповіли для ШоТам

«Небезпека загрожує нам як з моря, так і з повітря»

«Щодня ми чуємо повітряну тривогу та вибухи. Часто росіяни влучають по цивільній інфраструктурі та по портах. На жаль, через це гинуть люди, тому потрібно навчати молодше покоління, як діяти», — розповідає вчителька Південнівського ліцею №2 Алла Байтас. 

Урок безпеки в Південнівському ліцеї №2. Фото: ШоТам 

Перший клас безпеки відкрили в листопаді 2022 року в Сичавській гімназії. Ініціатором його створення став місцевий відділ освіти. 

«Ми швидко зреагували, адже зрозуміли, що з початком воєнних дій такі класи повинні бути в громаді. Клас безпеки в опорному закладі — Південнівському ліцеї №2 — відкрили у вересні 2023 року», — каже заступниця начальника відділу управління освіти Південнівської міської ради Майя Тітовська. 

За кошти місцевого бюджету тут зробили ремонт і купили необхідне обладнання. 

Алла Байтас показує дітям на уроці безпеки, які можуть бути травми. Фото: ШоТам

Діти мають знати, як виглядає небезпечний предмет

На заняттях вчителі розповідають, що робити під час сигналу повітряної тривоги чи коли побачили вибухонебезпечні предмети та як надати домедичну допомогу, якщо хтось травмувався. Навчають дітей в ігровій формі. Алла Байтас пояснює:

«На стіні є наш герой — пес Патрон, який дітям дуже подобається й завжди підіймає настрій».

Три золоті правила безпеки

Учениця четвертого класу Олеся Запорожська розповідає, що саме з уроків у класі безпеки вона запам’ятала: якщо побачив міну, треба попередити дорослих і не підходити, бо це може бути небезпечно.

«Ми вчили три золоті правила: не підходь, не чіпай, 101 набирай»

Олеся Запорожська у класі безпеки Південнівського ліцею №2. Фото: ШоТам 

У класі є муляжі, на яких, наприклад, можна показати дітям, як робити штучне дихання, а на стендах і макетах — багато предметів, які можна роздивитися, потримати в руках і навіть ними погратися.

«Вхід до цього кабінету вільний. Кожен учитель може провести тут урок безпеки. Також на базі нашої школи є гурток позашкільної освіти, де діти з різних шкіл міста теж навчаються», — каже директорка ліцею Олена Комарова. 

Планують створити класи безпеки в кожній школі

Громада співпрацює з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» вже два роки. Завдяки цьому представники місцевої влади пройшли тренінги, на яких навчалися, як правильно закладати в бюджеті кошти на безпекові рішення.

За цей час громада отримала й технічну допомогу: генератори, спорядження для пожежників, бензопили, дробарку, освітлювальну вежу.

Олена Камалова-Кутинець у своєму кабінеті. Фото: ШоТам 

«Однак головне, з чим вони нам допомагають — це розібратися, як надавати послуги для жителів громади прозоріше та краще. Ми залучили їх до ухвалення рішень, і це показує, що кожна думка жителя є важливою», — стверджує заступниця начальника управління економіки Південнівської міської ради Олена Камалова-Кутинець. 

За словами Майї Тітовської, в громаді планують створити дорадчі органи, а також молодіжну та громадську ради. І, звісно, нові класи безпеки: 

«Ми плануємо створити класи безпеки в кожній школі — залишилося ще чотири. На сесії будемо затверджувати програму на 2025-2027 роки».

Суспільство

У Києві запустили електронний довідник послуг із ментального здоров’я

Опубліковано

Кияни тепер мають доступ до електронного довідника «Маршрути послуг з ментального здоров’я», який допоможе знайти необхідну підтримку.

Про це повідомила Марина Хонда, заступниця голови КМДА з соціальної та гендерної політики, захисту прав дітей і питань безбар’єрності.

Для кого створено довідник

Цей ресурс розробили в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Видання містить контакти комунальних, громадських та приватних організацій, які надають соціально-психологічну допомогу. Завдяки зручній структурі користувачі можуть швидко знайти потрібну послугу та зв’язатися з надавачем.

Читати також: У трьох областях відкрили адаптивні клуби для військових та людей з інвалідністю (ФОТО)

Довідник допомагає не лише орієнтуватися в доступних сервісах Києва, але й об’єднує всіх надавачів допомоги в єдину систему перенаправлення, спрощуючи доступ до послуг для містян.

Переглянути довідник можна за посиланням.

Нагадаємо, що вийшов безоплатний курс аудіоуроків «Секс-освіта» про дорослішання.

Фото: обкладинка довідника «Маршрути послуг з ментального здоров’я».

Читати далі

Суспільство

У Бучі та Славутичі створять безбар’єрні маршрути: деталі проєкту

Опубліковано

Маршрути у містах облаштують доступними для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Цей проєкт втілюють у межах програми «Рух без бар’єрів».

Про це повідомив директор департаменту містобудування та архітектури Київської ОВА Ярослав Янович.

Що відомо про цей проєкт

Міста долучилися до ініціативи, щоб усі люди мали:

  • можливість самостійно пересуватися;
  • доступ до інфраструктури;
  • сприятливі умови для соціальної інтеграції;
  • рівні можливості у користування міськими просторами.

Ярослав Янович зазначив, що територіальні громади самостійно визначатимуть маршрути. До обговорення проєктів адміністрації залучатимуть громадськість.

Читайте також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я

«На маршруті всі локації мають бути максимально доступними та безбар’єрними — це перехрестя, переходи, громадський транспорт, школи, садочки, заклади охорони здоров’я, центри надання адміністративних послуг, центри зайнятості, а також інші громадські будівлі. Також на маршруті будуть встановлені навігаційні знаки, тактильні елементи та інші рішення, спрямовані на забезпечення не лише зручності, але й безпеки для людей», — розповів Ярослав Янович.

Наразі Славутич та Буча вже розробили свої проєкти. До 11 лютого 2025 року інші територіальні громади Київської області повинні подати до Департаменту містобудування та архітектури КОВА власні проєкти безбар’єрних маршрутів.

«Рух без бар’єрів»

Проєкт є частиною ініціативи Міністерства розвитку громад та територій. Його презентували 19 січня у військовому госпіталі. Головна мета проєкту — створення доступного середовища для всіх людей.

Нагадаємо, що у Славутичі більше не оголошуватимуть тривогу, яка звучить у Київській області.

Також ми писали, що на Київщині побудують новий житловий комплекс для соціальних груп (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Суспільство

В Австрії започаткували Асоціацію українських організацій

Опубліковано

Асоціацію створили 22 січня 2025 року у посольстві України в Австрії. Загалом до складу об’єднання ввійшли 12 громадських організацій.

Про це повідомили в посольстві.

До асоціації долучилися українські громадські організації та спілки з Відня, Лінца, Граца, Зальцбурга та Інсбрука.

«Створення асоціації — це новий рівень співпраці та представлення інтересів українців в Австрії. Це зміцнює наш голос, підтримує ідею соборності та відкриває нові можливості для розвитку»‚ — написали в посольстві.

Читайте також: Уперше в історії українське судно проводить для США дослідження в Антарктиці (ФОТО)

Нагадаємо, що третя група добровольців Українського легіону у Польщі скоро підпише контракти із ЗСУ.

Фото: фейсбук-сторінка посольства України в Австрії

Читати далі