Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ці уроки рятують життя: у портовому місті на Одещині зробили клас безпеки для дітей

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Місто Південне (раніше Южне) розташоване в Одеській області, на узбережжі Чорного моря. Під час повномасштабного вторгнення воно стало мішенню для ракетних і дронових атак. Тому в Південнівському ліцеї №2 створили клас безпеки з муляжами снарядів і мін.

Раніше у закладі проводили лише теоретичні заняття про те, як діяти в небезпечній ситуації, та з 2023 року викладачі вчать понад 300 учнів, як відрізняти касетний снаряд від міни, а на манекенах тренують робити штучне дихання та накладати турнікет. Як це відбувається, вони розповіли для ШоТам

«Небезпека загрожує нам як з моря, так і з повітря»

«Щодня ми чуємо повітряну тривогу та вибухи. Часто росіяни влучають по цивільній інфраструктурі та по портах. На жаль, через це гинуть люди, тому потрібно навчати молодше покоління, як діяти», — розповідає вчителька Південнівського ліцею №2 Алла Байтас. 

Урок безпеки в Південнівському ліцеї №2. Фото: ШоТам 

Перший клас безпеки відкрили в листопаді 2022 року в Сичавській гімназії. Ініціатором його створення став місцевий відділ освіти. 

«Ми швидко зреагували, адже зрозуміли, що з початком воєнних дій такі класи повинні бути в громаді. Клас безпеки в опорному закладі — Південнівському ліцеї №2 — відкрили у вересні 2023 року», — каже заступниця начальника відділу управління освіти Південнівської міської ради Майя Тітовська. 

За кошти місцевого бюджету тут зробили ремонт і купили необхідне обладнання. 

Алла Байтас показує дітям на уроці безпеки, які можуть бути травми. Фото: ШоТам

Діти мають знати, як виглядає небезпечний предмет

На заняттях вчителі розповідають, що робити під час сигналу повітряної тривоги чи коли побачили вибухонебезпечні предмети та як надати домедичну допомогу, якщо хтось травмувався. Навчають дітей в ігровій формі. Алла Байтас пояснює:

«На стіні є наш герой — пес Патрон, який дітям дуже подобається й завжди підіймає настрій».

Три золоті правила безпеки

Учениця четвертого класу Олеся Запорожська розповідає, що саме з уроків у класі безпеки вона запам’ятала: якщо побачив міну, треба попередити дорослих і не підходити, бо це може бути небезпечно.

«Ми вчили три золоті правила: не підходь, не чіпай, 101 набирай»

Олеся Запорожська у класі безпеки Південнівського ліцею №2. Фото: ШоТам 

У класі є муляжі, на яких, наприклад, можна показати дітям, як робити штучне дихання, а на стендах і макетах — багато предметів, які можна роздивитися, потримати в руках і навіть ними погратися.

«Вхід до цього кабінету вільний. Кожен учитель може провести тут урок безпеки. Також на базі нашої школи є гурток позашкільної освіти, де діти з різних шкіл міста теж навчаються», — каже директорка ліцею Олена Комарова. 

Планують створити класи безпеки в кожній школі

Громада співпрацює з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» вже два роки. Завдяки цьому представники місцевої влади пройшли тренінги, на яких навчалися, як правильно закладати в бюджеті кошти на безпекові рішення.

За цей час громада отримала й технічну допомогу: генератори, спорядження для пожежників, бензопили, дробарку, освітлювальну вежу.

Олена Камалова-Кутинець у своєму кабінеті. Фото: ШоТам 

«Однак головне, з чим вони нам допомагають — це розібратися, як надавати послуги для жителів громади прозоріше та краще. Ми залучили їх до ухвалення рішень, і це показує, що кожна думка жителя є важливою», — стверджує заступниця начальника управління економіки Південнівської міської ради Олена Камалова-Кутинець. 

За словами Майї Тітовської, в громаді планують створити дорадчі органи, а також молодіжну та громадську ради. І, звісно, нові класи безпеки: 

«Ми плануємо створити класи безпеки в кожній школі — залишилося ще чотири. На сесії будемо затверджувати програму на 2025-2027 роки».

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі