Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Три доби – і можна жити. У Вінниці створюють будинки-лего, які можна зібрати за 72 години. ШоТам дізнався, як це можливо

Опубліковано

Дерев’яні, гіпоалергенні, мають круглу форму й збираються за 72 години. Донедавна така загадка просто не мала правильної відповіді. Однак вже рік команда українців створює унікальні круглі будинки, що не бояться ані вологи, ані вітру.

Із інноваційною технологією зведення домівок упродовж двох років експерементує вінничанин Анатолій Скорбач. Конструкторські здібності чоловіка відомі вже й за кордоном, та своє «велике будівництво» він орієнтує на українців. Про особливість будинків-конструкторів, унікальну технологію, вартість та екологічність розповідає ШоТам

Анатолій Скорбач

підприємець, власник будівельної компанії SAP

У круглих будинків своя енергетика 

Я за освітою механік літальних апаратів, і конструкторські здібності стали мені в пригоді. Адже все своє життя я присвятив виробництву. Пам’ятаю, у дитинстві вдома стояв невеликий верстат. Мій батько був столяром, тож ми завжди займалися деревообробкою. І якоїсь миті я вирішив продовжити цю справу. Спочатку виготовляв вікна й двері, а сьогодні – екологічний паркет і будинки. 

Ідея будівництва круглих хатин з’явилася після того, як до мене потрапила низка книг про езотерику. Я читав і звертав увагу на вібрацію, енергію, знав, що в круглих будинках це все інакше. Зрештою захотів і сам жити в такому будинку, тож близько двох років тому почав втілювати мрію в реальність.

Разом із командою ми придумали механізм, закупили обладнання, побудували цех і справа почала рухатись. Відчувши, що потрібно розвиватися швидше, ми вирішили виготовляти однакові деталі, а паралельно шукали рішення для зменшення вартості хатини. При цьому враховували людино-години, адже чим довше триває будівництво, тим більше коштуватиме праця. 

будинок у Карпатах

Подібних проєктів в Україні ще не було

Ми почали зі сферичних будинків. Утім таке будівництво забирає більше часу, а виробництво деталей – дорожче. Сферичний будинок потрібно монтувати з каркасом, обшивати його, тож ми вирішили відмовитись від цього проєкту й повернутися до екопродукції. Тепер будуємо дерев’яні будинки з цільного бруса, а дах вкриваємо м’якою черепицею. Пілотну хатинку побудували майже рік тому, але над удосконаленням технології працюємо й донині. 

Нам хотілося створити щось справді екологічне. Водночас я не бачив, аби хтось у світі робив щось подібне. Принаймні в інтернеті такої інформації немає. Можливо, хтось і користується схожою технологією. У такому випадку було б цікаво поспілкуватися з колегами. Ми ж подбали, щоб будинки з дерева були передусім безпечними. Зокрема вони витримують ураган і землетрус, оскільки стягнуті спеціальним тросом. А площа контакту стін із навколишнім середовищем у круглому будинку менша, ніж у квадратному, тому його легше прогріти.

Поясню детальніше. Коли будують традиційний будинок, його торці відкриті. Через це він вбирає більше вологи. А в круглої хатини – торець до торця, шви між ними укріплені спеціальним герметиком. Отже деревина не набухає від вологи й не втрачає тепло. Для нас важливо використовувати саме сухий клеєний брус. Завдяки цьому ми впевнені, що з будинком нічого не трапиться, навіть даємо високий відсоток гарантії. 

круглий будинок з дерева

Збираємо все за 72 години, але можемо й швидше

Наш будинок – ніби конструктор – формується з цільних дерев’яних брусів, а на зведення йде мінімум часу. Досвід першого будинку довів, що все реально зібрати всього за 72 години. Тож тепер намагаємося дотримуватися аналогічної швидкості під час монтажу наступних будівель.Та водночас це – не межа. Наша ціль – удосконалити технологію й скоротити увесь процес.

Який шлях від замовлення до здачі будинку? Спершу ми пропонуємо клієнту п’ять проєктів домівки на вибір: від 31 до 160 квадратних метрів. Наступним кроком визначаємо кількість поверхів – один чи два. Далі плануємо кімнати, а після – даємо план фундаменту. Встановлення будинку починається вже після облаштування фундаменту та проведення всіх необхідних комунікацій.

Читайте також: Черкаські «пташки» проти іранських «мопедів». В Україні створили БПЛА, здатні перехоплювати дрони-камікадзе. Ось як це працює

Ще одна особливість будинку-трансформера – його легко не лише зібрати, а й розібрати на деталі. Конструкцію зручно доставляти в найвіддаленіші точки країни й можна встановлювати прямо з вантажівки. А якщо до локації нереально доїхати автівкою, легкі бруси з легкістю можна донести в руках. 

Ми нічого не ріжемо на місці, тільки складаємо. Усі деталі виготовляємо в цеху. Є лінія, де готують блоки, обробляють спеціальним екологічним покриттям, фарбують, пакують на піддони й готують до завантаження. Усе, що нам потрібно, – цільні бруси з сосни чи смереки, «метелики», що скріплюють дерево між собою, і гарна погода. 

будинок за 72 години в Карпатах

Хочете власні вікна чи двері? Не проблема

Будь-яку хатину споруджують у два етапи. Спочатку команда приїжджає на об’єкт і встановлює стіни, покрівлю, двері й вікна. Для цього працівникам необхідно лише кілька основних інструментів: лазерний рівень, щоб рівно виставити перший вінець, дерев’яний молоток, щоб забивати «метелики», шуруповерт, завдяки якому кріплять кроквяну систему даху, спеціальний пістолет для герметизацій швів та гайкові ключі. І, звісно, не обійтись без драбини. 

Щоб зекономити або, навпаки, подбати про кращу якість, ми даємо клієнту можливість самостійно купувати вікна та двері. Але встановлення – за нами. Те саме стосується даху. Зазвичай його покривають м’якою черепицею – бітумом. Серед інших варіантів – дерев’яний гонт, комиш. Ми завжди відкриті до пропозицій. 

Вдруге будівельники прибувають на об’єкт, щоб встановити перестінки й укласти паркет. Йдеться про гіпоалергенну підлогу без клею та формальдегідів. На рівну поверхню ми кладемо м’яку фольговану підкладку. Збираємо за розміром кімнати великий дерев’яний килим висотою два сантиметри. Для нього не треба ані мастика, ані фанера, ані цвяшки. Він відчуває зміну вологи в приміщенні, але все одно не деформується завдяки спеціальним еластичним тросикам.

складання будинку за 72 години

Сто років? Наші вистоять

Якщо говорити про фінансову складову, то вартість екобудинку залежить від його висоти, товщини стін та виду черепиці. Орієнтовно це 600 тисяч гривень. За такі кошти ви отримуєте довговічне житло. Будинок стоятиме, допоки існуватиме деревина. А це вже залежить від вологості й матеріалів, якими її консервують. Ми використовуємо такі, що захищають дерево від ультрафіолетового випромінювання та гарантують біозахист. 

Якщо необроблена деревина може зберігатися довго, то доглянута здатна стояти до ста років. Головне, аби на неї не потрапляла вода й менше світило сонце. Тому ми використовуємо широкі піддашники. Також важливо уникнути контакту з бетоном, тому будинки встановлюють на спеціальні болти із 2-сантиметровим зазором знизу, який заповнюють спеціальною піною, аби гідроізолювати дерево. 

монтаж дерев'яного будинку

Наш проєкт оцінили за кордоном, та ми націлені на Україну

Нині ми готуємося до великого виробництва, формуємо команди працівників по всій країні. Надалі будемо проєктувати, виготовляти домокомплекти, а на місцях працюватимуть підготовлені команди. Для цього ми навчаємо людей, надаємо сертифікати та дозвіл на монтування наших унікальних будинків та паркету. Їх можна встановити навіть власноруч, але для цього потрібно попередньо отримати бодай мінімальні знання. 

Попри те, що ми займаємось круглими будинкам лише близько року, вже маємо достатньо запитів від українців. Паралельно ведемо перемовини з іноземцями, щоб залучити інвестиції. Плануємо збільшити наші потужності, адже нам байдуже, де будувати: у горах чи в долині. 

будинок за 72 години

Але хочу наголосити, що попри всі пропозиції наша команда націлена насамперед на роботу в Україні. Зокрема хочемо долучитися до повоєнної відбудови. Також у нас була ідея допомагати із житлом для переселенців. Крім того, плануємо брати участь у тендерах на будівництво, але для цього чекаємо на сертифікацію. А поки продовжуємо готуватися до масштабного запуску виробництва у Вінниці й наближати перемогу України. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі