Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Трійця або Пʼятдесятниця: 10 цікавих фактів про свято сходження Святого Духа

Опубліковано

Трійця або Зелена неділя — одне з важливих християнських свят, яке відзначається через сім тижнів після Великодня, тобто на 50-ий день. Цього року це свято припадає на 23 червня. З давніх-давен віруючі прикрашають свої оселі гілками дерев, травами та квітами, щоб відзначити день пришестя Святого Духа.

Редакція ШоТам зібрала 5 цікавих фактів та 5 прикмет про це значне християнське свято, які зберігаються в народі зі стародавніх часів.

Коли святкується Трійця

Свято Трійці, також відомо як П’ятдесятниця, є одним із зустрічних свят у церковному календарі. Це свято припадає на 50-й день після Великодня і завжди відзначається в неділю.

Сенс святкування

В цей день на апостолів мав зійти Святий Дух, якого обіцяв Ісус Христос перед Своїм Вознесінням на небо. Апостоли були сповнені Духа Святого і почали говорити іншими мовами, щоб розповісти про Євангеліє всім народам світу.

Символізми свята

Свята Трійця є концепцією Бога в трьох особах, що визнається у християнстві. На П’ятдесятницю Бог Отець, в ім’я Сина, зішле Святого Духа апостолам, що символізує присутність та дію всієї Пресвятої Трійці.

Як святкується

Трійця відзначається три дні – у неділю, понеділок та вівторок. У неділю у православних храмах виконується одна з найбільш урочистих служб в році, а після Божественної літургії відбувається вечірній молебень у пам’ять про поблажливість Святого Духа на учнів Ісуса. 

Багато зелені

На Трійцю в церквах проводять святкові служби, під час яких освячують зелень. Цю зелень потім приносять додому та прикрашають оселі. Особливо цінуються обереги, сплетені з лікарських трав напередодні свята та освячені на Трійцю. Вони зберігаються в домівках біля ікон і довго служать захистом.

Церковна служба

Традиційно підлогу храму вистилають свіжоскошеною травою, а ікони прикрашають березовими гілками, що символізують життя та відродження. Ввечері проводять читання трьох особливих молитов: за порятунок, за послання Святого Духа та за спокій померлих.

Табу на купання

Напередодні Трійці всі ретельно прибирають домівки та чепуряться самі, а от в три дні Зелених свят це робити заборонено. За народною легендою, купання в річці може розбудити русалок, котрі затягнуть плавця на дно водойми.

Неробочий день

На Трійцю, як і на великі свята, не можна працювати на городі, прибирати в домі, шити, прати, лагодити щось. Краще взагалі відмовитися в цей день від фізичної праці.

Родинне свято

На Трійцю варто зібрати всю родину за святковим столом, прикрасивши його букетом зі свіжих квітів і зелені. Господині традиційно готують найрізноманітніші смачні страви, запрошуючи рідних до гостин. Усі члени родини вітають одне одного, бажаючи здоров’я та довгих років життя.

Головний символ Трійці

В Україні символом Святого Духа є білосніжний голуб. У деяких регіонах на Трійцю випікають святкове печиво у вигляді білих голубів. Кожна країна Європи має свої унікальні традиції цього свята. Наприклад, в Італії головним символом свята є троянда. Її пелюстки розкидають по всьому дому, подібно до того, як ми прикрашаємо оселі зеленою гіллям.

Коментарі

Суспільство

Скільки жінок проходить службу в ЗСУ: Міноборони дало відповідь

Опубліковано

Сьогодні в Збройних силах України служать 48 тисяч жінок, з яких 5 тисяч перебувають на передовій. Разом із цивільними працівницями це становить 68 тисяч.

Про це заявила державна секретарка Міноборони Людмила Дараган.

Вона зазначила, що у сфері гендерної політики було зроблено значний прогрес. Жінки активно працюють у тилу, на важких посадах, і воюють у складі ЗСУ, доводячи, що важливо оцінювати людей за їхніми здібностями, а не за статтю.

Читати також: В Україну повернули дітей за посередництва Держави Катар

Також Дараган повідомила, що покращено речове забезпечення для жінок-військовослужбовиць, зокрема з’явилася літня військова форма.

Нагадаємо, що Міноборони анонсувало нові навчальні сервіси у застосунку «Армія+».

Фото: facebook.com/olenazelenska.official.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україну повернули дітей за посередництва Держави Катар

Опубліковано

В Україну повернули дев’ять дітей та 20-річного юнака із братом у межах затвердженого плану Bring Kids Back UA. Повернення відбулося із посередництвом Катару.

Про це повідомив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

Вік дітей, яких повернули, від 13 до 17 років. Деякі з них мають інвалідність та тяжкі захворювання.

«Сьогодні ми вже зустріли дітей, яких із батьками чи законними опікунами розділила лінія фронту та окупанти. Повернуті українці з Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської областей та Криму. Деякі з повернутих дітей на початок повномасштабного російського вторгнення в Україну перебували в Олешківському дитячому будинку-інтернаті. Згодом їх окупаційна влада вивозила до міста Скадовськ та росії», — написав Дмитро Лубінець.

Читайте також: В Україні проходить «Бігозбір»: кожен кілометр конвертується в 10 гривень на допомогу військовим

Фото: Дмитро Лубінець

Омбудсман додає, що один із хлопців, який сьогодні повернувся в Україну, втратив тата, котрий захищав Україну під час російського вторгнення. Дехто з дітей уперше за довгий час побачить рідних, які несуть службу в різних структурах України. А деякі повернулися до дідуся з бабусею, адже саме вони можуть подарувати щасливе дитинство на рідній землі.

У телеграм-каналі Дмитро Лубінець повідомляє: «Якщо ваша дитина зникла, і ви як законний її представник не знаєте її місця перебування, — обов’язково повідомте про цей факт Національну поліцію України за номером 102. Якщо ж ви переконані, що дитину депортували на РФ, чи вона перебуває на ТОТ, то окрім поліції варто повідомити й нас — Офіс Омбудсмана».

Нагадаємо, що Міністерство соціальної політики запустило онлайн-сервіс для надання послуг: які функції доступні

Фото: Дмитро Лубінець

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Київщині відновили 210 закладів освіти, ще 30 — відбудовують

Опубліковано

На Київщині відновили 210 закладів освіти, які пошкодили або знищили росіяни у 2022 році. Ще 30 закладів наразі відбудовують.

Про це повідомив перший заступник голови Київської ОДА Микола Бойко.

З 30 закладів освіти деякі відновлюють міжнародні партнери, органи місцевого самоврядування та в рамках урядових програм. Київська ОВА є замовником робіт з відновлення 24 навчальних закладів, серед них:

  • десять об’єктів відновлюють коштом Фонду ліквідації наслідків збройної агресії;
  • три школи у Броварському та Вишгородському районах капітально ремонтують коштом UNITED24.
  • 11 освітніх закладів відбудують коштом Європейського інвестиційного банку в рамках «Програми з відновлення України».

«Для того, щоб повністю відновити освітній фонд, нам залишилося знайти кошти для відбудови ще 5 об’єктів: трьох шкіл, дитячого садка та профліцею. Наразі активно шукаємо фінансування. Впевнений, що зовсім скоро абсолютно всі навчальні заклади відкриють двері для своїх вихованців», — зазначив Микола Бойко

Нагадаємо, що Міністерство соціальної політики запустило онлайн-сервіс для надання послуг: які функції доступні.

Фото: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

«Підйомні» для киян та пекельна БЗВП: досвід рекрутингу до війська головреда ШоТам Сергія Колеснікова

27 червня Сергій завершив робочі справи, зідзвонився через відеозв’язок з усіма друзями, зібрав речі та...

Суспільство1 місяць тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство1 місяць тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство2 місяці тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...