Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Місцеві ходять не до лісу, а на тренінги з домедичної допомоги: досвід громади на Чернігівщині, де вчаться рятувати життя

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

За інформацією Кабінету Міністрів України, 174 тисячі км² українських земель вважаються потенційно замінованими, а це близько 30% території нашої держави.

У прикордонних громадах в Україні організовують різноманітні навчання для людей: як діяти у надзвичайних ситуаціях, як розпізнавати вибухонебезпечні предмети та як надавати домедичну допомогу при пораненнях.

Так Ічнянська громада на Чернігівщині вже не вперше запрошує команду тренерів з Товариства Червоного Хреста України, аби місцеві могли здобути необхідні навички. Як їм це вдалося і чого навчилися люди з Ольшани та Гмирянки, розповідає ШоТам

Допомогти до приїзду швидкої

Тетяна Супруненко, староста Ольшанського старостинського округу, розповідає: районний центр розташований далеко від Ольшани, і швидка допомога їде аж звідти, тож медикам треба близько пів години, щоб дістатися до місця події. У листопаді в сусідньому з Ольшаною селі Гмирянка в завальну яму потрапили двоє працівників місцевого підприємства. Люди викликали швидку, але допомогти самі не вміли, і коли лікарі вже були на місці, то врятувати змогли лише одного чоловіка.

Місцеві знають, вміти надавати домедичну допомогу ​​— не примха, а важлива навичка, тому запрошують фахівців Товариства Червоного Хреста України для організації навчань для місцевих. У Гмирянці вже проводили тренінг з домедичної допомоги, а для Ольшани це вже другий візит команди, аби там могли пригадати та закріпити знання. У місцевому Будинку культури вчать перев’язувати рани, зупиняти кровотечу й робити серцево-легеневу реанімацію.

Інструкторка Товариства Червоного Хреста України демонструє манекен дитини. Жителі села Ольшана на Чернігівщині вчаться надавати домедичну допомогу не лише дорослим, а й немовлятам. Фото: ШоТам

Оскільки у селі були росіяни у перший місяць повномасштабного вторгнення, місцеві дотримуються правил мінної безпеки — не ходять до лісу чи річки через мінне забруднення територій. У селі нещасних випадків не було, але по району траплялися: люди з’їжджали на узбіччя чи йшли в ліс і підривалися на міні.

«Щоб убезпечити життя мешканців та мешканок, ми маркуємо небезпечну територію стрічками та знаками й попереджаємо про небезпеку. Наш основний інструмент зараз — це інформування», — розповідає Тетяна Супруненко.

Кризова ситуація може трапитися будь-де

Головна фахівчиня Департаменту першої допомоги національного комітету Товариства Червоного Хреста України Олена Охріменко з командою приїхала до Ольшани на запрошення старостату, щоб навчити людей надавати домедичну допомогу. Олена наголошує, що не всі тут медики, а допомогти до приїзду швидкої необхідно, бо це може врятувати життя: 

«У перші місяці війни люди зіштовхнулися з тим, що доступу до фахівців не було, і не всі вміли правильно допомогти. Тож наші навчання сприяють тому, щоб люди не боялися надати допомогу до приїзду швидкої». 

Інструкторка з Товариства Червоного Хреста України показує на манекені, як перевірити, що трапилося з пораненою людиною. Фото: ШоТам

Для команди важливо охопити якомога більше людей, тому заняття проводять не лише у своїх центрах, а й виїжджають у громади зі своїм обладнанням, адже кризова ситуація може трапитися будь-де. За словами Олени, результат таких тренінгів вже є, бо їм часто телефонують учасники програм і діляться як змогли надати допомогу.

До повномасштабної війни на таких тренінгах розглядали не всі теми, та події сьогодення змінили це. Тепер, каже Олена, людям важливо доносити як діяти у випадку мінно-вибухових травм:

«При таких травмах може бути сильна кровотеча, але можна не побачити, звідки вона, тож ми вчимо людей застосовувати турнікети й джгути. Чому раніше цього не робили? Бо турнікетами можна як допомогти, так і завдати шкоди».

Жителька села Ольшана в Ічнянській громаді вчиться користуватися турнікетом. Інструкторка пояснює, як його правильно затягнути. Фото: ШоТам

Зараз у людей в громадах є аптечки з такими засобами, тож вчити їх необхідно.

«Ми навчаємо людей діяти за алгоритмом «Перш за все безпека рятівника», адже можуть бути повторні обстріли чи обвали. Тож варто викликати ДСНС, поліцію, фахових медиків. Якщо ж небезпеки немає, треба діяти негайно», — пояснює фахівчиня Товариства Червоного Хреста України.

Читайте також: Раніше таких операцій у нас не робили: як в Україні успішно лікують надтяжкі травми обличчя

Треба бути готовим до кризових ситуацій

«Я відвідую тренінг уже вдруге, бо хочу поновити свої знання», — каже одна з учасниць Ольга. Жінка переконана: навчання є важливими, адже під час війни можуть траплятися різні ситуації, до яких треба бути готовим. Хоч здобуті знання можна використати і в повсякденному житті: наприклад, якщо щось станеться з дитиною — жінка має їх троє.

Ольга ділиться набутими знаннями:

«Коли людина травмована, то треба підійти, подивитися, чи безпечно, спитати, чи людині погано. Якщо не відповідає, то спробувати розбудити, закинути голову та зрозуміти, чи людина дихає. Якщо вона без свідомості, то викликаємо швидку й починаємо робити серцево-легеневу реанімацію».

Жителька села Ольшана на Чернігівщині вчиться зупиняти кровотечу підручними засобами – шматком тканини й палицею. Фото: ШоТам

Як організувати такий тренінг

Тренінги з домедичної допомоги регулярно проводять фахівці з Товариства Червоного Хреста України. Щоб пройти їх, можна зареєструватися на сайті Товариства. Програми пропонують різної тривалості — від 6 до 48 годин. 

Є тренінги для фізичних осіб — після заповнення анкети охочих запрошують у тренінговий центр. Також можна організувати заняття для підприємств або громад, і тоді команда приїжджає у вказане місце. 

Олена Охріменко розповідає жителям села Ольшана програму навчання. Фото: ШоТам

Зараз тренінги проводять майже в усіх областях України. Виїжджати на такі заняття волонтери почали одразу після повернення областей під контроль Уряду України.

На ютуб-каналі Товариства є невеликий курс із навчальними відео про домедичну допомогу, а на сайті можна почитати довідник з покроковими інструкціями та фото, що допоможе поновити чи здобути знання з надання першої допомоги.

Чому важливо проходити навчання

У селі Ольшана на тренінги з домедичної допомоги від Товариства Червоного Хреста України приходять близько 20 людей. Староста Тетяна Супруненко каже, що вони запрошують працівників дитячого садочка, школи, соціальних працівників, які відвідують людей похилого віку, представників старостату та поштового відділення, оскільки саме вони можуть зіштовхнутися у своїй роботі з ситуаціями, де домедична допомога може врятувати комусь життя.

Звісно, одного тренінгу недостатньо. Після свят хочуть організувати ще — у селі Гмирянка. Це буде вже друге заняття для них — перше проводили рік тому. Теорія та практика з часом трішки забуваються, тож знання треба поновлювати. 

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Коментарі

Суспільство

Американський ковбой оселився на Сумщині: чоловік долає наслідки обстрілів та допомагає дитячим притулкам (ВІДЕО)

Опубліковано

Джон Кребтрі народився в США і зростав на фермі. Десять років тому чоловік прилетів на Сумщину через кохання до українки. Відтоді його життя докорінно змінилося: Джон присвятив себе підтримці дитячих притулків, а після повномасштабної війни став волонтером і доєднався до боротьби пліч-о-пліч з українцями.

Повне відео про Джона Кребтрі дивіться на ютуб-каналі ШоТам.

Відео: ШоТам

Історія Джона Кребтрі

Джон Кребтрі виріс на американському ранчо, доглядав за тваринами та виконував обов’язки ковбоя. У дорослому віці у вільний час захоплювався реставрацією раритетних автівок.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Десять років тому на Сумщину його провело кохання: заради неї він поїхав зі Штатів. І хоча ті стосунки не склалися, саме в Україні Джон знайшов себе.

Читайте також: Учні початкових класів з жовтня будуть харчуватися безоплатно

Допомога українським дітям

Слідування Біблії спонукало його творити добро: чоловік почав підтримувати дитячі притулки. Діти були в захваті від зустрічі зі справжнім ковбоєм, а він ще й приїздив не з порожніми руками. Для притулків привозив гроші, продукти та речі найпершої потреби.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коли почалася повномасштабна війна, Сумщина опинилася під постійними обстрілами. Але Джон так полюбив Україну та не покинув її.

Читайте також: У Києво-Печерській лаврі відкрили виставку про Івана Мазепу з унікальними експонатами

Україна як другий дім

«Я не можу вам розповісти про всіх людей, яким ми допомогли за останній 11 років. Та яка різниця? Я ж тут не для того, аби засвітитися», — говорить Джон.

Після 24 лютого 2024 року Джон Кребтрі почав возити гуманітарку у дитячі лікарні, купувати дрова, їжу та ліки для людей. Для розбитого росіянами притулку в Білопіллі придбав покрівлю, плитку для коридору та стін їдальні.

Фото: ютуб-канал ШоТам

За три дні після звільнення Тростянця від росіян він допомагав очищувати місто від уламків та сміття.

Хоч він і має можливість у будь-який момент повернутися до США, Джон залишається на Сумщині. Україна стала його другою домівкою, і тут він продовжує виконувати свою місію.

Нагадаємо, що Швейцарія виділить 1,7 мільярда доларів на відновлення України

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Євген Клопотенко підтримав дружину полеглого захисника після допису в соцмережі (ФОТО)

Опубліковано

Дружина загиблого військового Галина Дутчак зустрілася з Євгеном Клопотенком в одному з львівських закладів.

Про зустріч відомого кухаря попросила її донька Софія у соцмережі «Х» (Твіттер).

Сюрприз для мами

Дівчина написала в коментарях під дописом Клопотенка, що він дуже подобається її мамі, і та хоче з ним зустрітися.

«Безліч людей почали відмічати пана Клопотенка. Хтось пропонував Євгену банку помідорів з димком із самої Буковини. Хтось хотів подарувати статуетку Батьківщини. Хтось просто писав: Маестро, зготуйте пані найкращий сніданок», розповідає Софія.

Клопотенко відповів: «Софіє, напишу вам в особисті, все зробим».

Image
Скриншот переписки Євгена та Софії у соцмережі «Х» (Твіттер).

Читайте також: Учні початкових класів з жовтня будуть харчуватися безоплатно

Зустріч із Клопотенком

Про бажання зустрітися Софія написала 17 вересня, а 5 жовтня її мама та Євген Клопотенко разом снідали.

«Зустріііііілися. Снідають! Боже, як я радію. Вдалося!» — підписала дівчина свій пост із фотографією мами та шеф-кухаря.

Фото: сторінка Софії Дутчак у соцмережі «Х» (Твіттер)

У відповідь Євген Клопотенко написав: «Я дуже хочу, щоб українці були добрими одне до одного. Дуже світлий сніданок і дуже світла пані Галина».

Фото: сторінка Софії Дутчак у соцмережі «Х» (Твіттер)

Про Тараса Дутчака

Тарас Дутчак — доброволець, який став на захист України 15 березня 2022 року. Він був командиром відділення стрілецького взводу. Чоловік загинув у жовтні 2023 року під час бойового завдання в Ізюмському районі Харківської області.

Нагадаємо, що у Києві відкриють виставку фотографа, який 200 днів жив у деокупованому селі.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Євгена Клопотенка

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Кінологи з чотирьох областей України пройшли навчання у США

Опубліковано

Представники кінологічних служб поліції Київської, Львівської, Херсонської та Сумської областей протягом п’яти днів переймали досвід американських колег.

Про це повідомили у пресслужбі Національної поліції.

Фото: вебсайт Нацполіції

Кінологи проходили навчання у Департаменті поліції міста Декейтер штату Іллінойс. Там їм розповіли про специфіку роботи слідчих, спецпризначенців та кінологів.

Також в Академії поліції українські поліціянти мали змогу ознайомитися з особливостями підготовки американських колег.

Читайте також: Застосунок «Київ цифровий» отримав відзнаку на Конгресі нової мобільності в Польщі

Фото: вебсайт Нацполіції
Фото: вебсайт Нацполіції

«Протягом п’ятиденного візиту українські правоохоронці вивчали американський досвід з пошуку вибухівки, зброї та наркотиків, затримання злочинців, припинення масових заворушень за допомогою службових собак. Учасники делегації мали змогу також покращити навички зі стрільби у віртуальному тирі», — написали у пресслужбі.

Читайте також: Понад 10,4 мільйона українців активували послугу Дія.Підпис — Федоров

Фото: вебсайт Нацполіції

Українські кінологи поділилися і власним досвідом роботи в умовах повномасштабної війни з російськими загарбниками. Насамперед розповіли про специфіку роботи службових собак під час пошуку людей під завалами на місцях російських обстрілів, в ході розмінування територій і пошуку зброї та вибухівки.

Нагадаємо, що Швейцарська компанія розміновуватиме деокуповані території Київщини.

Фото: вебсайт Нацполіції

Коментарі

Читати далі