Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

ТОП-7 найколоритніших сіл і містечок Гуцульщини, які варто відвідати кожному

Опубліковано

Західна Україна славиться трембітою, бринзою і мольфарами. Все це спадщина горян Карпат — гуцулів. 

Життя в гармонії з природою відбилося у всіх сферах побуту і фольклорних традиціях цього карпатського народу. Вони шанують і бережуть свої звичаї. І саме тому поїздки в Карпати завжди такі колоритні.

Ми розпитали в очільниці департаменту з розвитку туристичної компанії DEINDE Ірини Тітєєвої, в яких селах можна заглибитися в гуцульську культуру та надихнутися нею. 

СМТ Верховина

Це місце вважається центром гуцульської культури. Саме тут можна поспілкуватися зі справжніми гуцулами, приміряти на себе той самий колоритний капелюх з пір’ям, почути як співає трембіта і дізнатися всі таємниці карпатських чаклунів — мольфарів.

Де варто тут побувати? 

  • Історико-краєзнавчий музей «Гуцульщина»
  • Верховинський музей музичних інструментів Романа Кумлика
  • Верховинський музей народної культури «У трембітаря»
  • Музей магії
  • Музей вишиванки

Тут же можна випробувати гірську річку Чорний Черемош на рафті у травні-червні. Не менш захопливе катання верхи в горах і попаритися в справжніх гуцульських чанах. А для прихильників комфортного відпочинку у Верховині є чудовий готель «Верховель» з панорамним рестораном та SPA-процедурами.

Село Буковець

Село вважається одним з найбільш високогірних в Україні. В межах нього розташований Буковецький перевал висотою 810 м. А недалеко від перевалу розташований пам’ятник природи — скелі «Писаний Камінь». Вони мають 1221 метр над рівнем моря. А назву отримали завдяки величезним валунам на вершині, що розписані ієрогліфами. Древніми і не дуже. 

Дорога до них неймовірної краси: колоритні гуцульські будиночки, дерев’яні огорожі, вівці і акуратно складені стоги сіна. А саме місце вважається одним з найзагадковіших в регіоні, а також місцем сили з особливою енергетикою.

Село Криворівня

Село стало відомим завдяки фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». А будинок, де проходили зйомки, став музеєм.

Також в селі є екокотеджі з пічкою, скринями для одягу і покривалами з овчини. Не дивно, що сам Іван Франко протягом 12 років приїжджав саме сюди під час літнього відпочинку зі своєю сім’єю.

Село Дземброня 

Село має статус найбільш високогірного села України. Це, напевно, найкраще місце для втечі від цивілізації. Дивовижні пейзажі, чисте гірське повітря, ліси та луки дозволяють без жодних докорів сумління назвати Дземброню центром зеленого туризму. 

Як і будь-яке екологічно чисте місце, де можна досхочу ховатися від цивілізації село має єдину проблему. Розмістилося воно далеко від транспортних шляхів і дістатися сюди нелегко.

На півночі села в гарну погоду відкривається мальовничий вид Чорногірського хребта. Саме Дземброня є місцем початку пішохідних маршрутів на Чорногірський хребет.

Місто Косів

Туристична перлина гуцульського краю. Чому? По-перше, тут є сірководневе джерело. Його воду рекомендується пити при шлункових захворюваннях і просто — “для апетиту”. Проте вона має не дуже приємний присмак.

По-друге, поросла чорними соснами Замкова гора з чудовим панорамним видом на навколишні селища й на Покутсько-Буковинські Карпати.

По-третє, недалеко від села Косів знаходяться численні водоспади-пороги — гуки. Гуками в Карпатах називають всі водоспади, яким не дісталося особливих назв — Косівський Гук, Женецький Гук та інші. Таку назву вони отримали, тому що тут вода гукає — падає з великої висоти. Косівські водоспади-гуки є геологічною пам’яткою природи місцевого значення. А якщо море та пісок набридли, позасмагати на гірських каменях і поплавати в чистій річці — ідеальна заміна.

Село Шешори

Село відоме завдяки автентичному фестивалю “АртПоле”, який тут і проходить. Цей фестиваль — ідеальне місце для знайомства з гуцульською культурою. Музиканти, художники, ковалі, гончарі, циркові артисти, танцюристи, екологи, філософи, столяри і поети — всі вони об’єдналися, щоб зберегти традиції місцевого краю. Зазвичай фестиваль проходить в першій половині липня.

Село Іза

В селі розташована єдина в Україні ферма з розведення манчжурських оленів. Ці красиві благородні тварини прибули сюди гелікоптерами аж із Калінінградської області. Також Іза прославилася своїм осередком лозового мистецтва. На центральній вулиці села можна побачити такі різноманітні витвори мистецтва з лозоплетіння. А ще в Ізі є унікальний монастир, де зберігаються мощі преподобного Олексія Карпатського.

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі

Суспільство

Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Опубліковано

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.

Про це повідомили в UNITED24.

Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.

Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.

Фото обкладинки: Harald Krichel

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» нагородила українських волонтерів відзнакою «Варті»

Опубліковано

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Хто здобув відзнаку «Варті»

До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.

77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.

Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

Олександра та Кіра

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.

За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.

Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

Юрій Степанець

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.

Разом із цим відзнаку отримали:

  • всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
  • Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
  • Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
  • благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
  • Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.

«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Переможці за обсягами гуманітарних вантажів

Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:

  • благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
  • благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
  • благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
  • громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
  • благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
  • «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
  • громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
  • благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
  • благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
  • міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).

Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.

Як вручали нагороди

Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Андрій Бурахович та Аміл і Раміл Насірови

Про відзнаку «Варті»

«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.

Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.

Фото: «Нова пошта»

Читати далі