Економіка і бізнес
ТОП-5 відверто дивних бізнес-ідей від успішних українців
Усе частіше люди кидають буденну нудну роботу і роблять щось незвичайне. Пропонуємо вам підбірку оригінальних ідей для бізнесу, які вже працюють в Україні.
Олівці, які проростають
Кожен такий, здавалось би, просто канцелярський виріб, замість ластику на кінці має капсулу з насінням рослини. Замість того, щоб викинути олівець після використання, потрібно просто занурити капсулу у вологий грунт. І все. Через деякий час проросте рослина.
Ікра равликів за 50 тисяч гривень
Екзотичний та дуже дорогий делікатес почали виготовляти і в Україні. Ікра равликів коштує навіть дорожче за чорну осетрову ікру – 50 тис гривень за кілограм. Першу товарну ікру середземноморського равлика, найдорожчу в світі, відібрало фермерське господарство “Здравлик”, що на Дніпропетровщині.
Читайте також: Як швидко заробити: ТОП-10 ідей
Мереживо з яєчної шкаралупи
Народний майстер з Полтавщини Володимир Моторний сам освоїв техніку різьби, а працює інструментом, який теж змайстрував власноруч.
Чоловік виготовляє різьблену красу на гусячих, курячих, страусиних та навіть перепелиних яйцях. Візерунок на яєчній шкарлупі створюється приблизно 12 годин. Майстер створив вже понад 100 робіт, всі з них роз’їхались країною, або закордон.
Читайте також: 6 відверто дивних бізнес-ідей, які працюють в Україні
Сумки з винних корків
Коштує така “винна” сумка від 6 тисяч і до 30 тисяч гривень.
Для однієї сумки потрібно випити дуже багато вина- необхідно близько трьохсот корків. Створення сумки займає 15 днів. Уся складність в тому, щоб підібрати однакові корки, адже всі вони мають різну довжину і обсяг.
Недовговічні картонні меблі
Такі меблі чудово підійдуть для тих, хто вмебльовує новий офіс чи квартиру і дуже важлива швидківсть. Якщо ви не збираєтесь сидіти довго на одному місці – такі меблі саме для вас. Меблі створені за принципом конструктора.
Економіка і бізнес
Про ветерана
Про майстерню
Коментарі
Економіка і бізнес
Що показує сервіс?
- обсяги тепла, яке споживає будинок в опалювальний сезон;
- структуру споживання;
- встановлені прилади обліку;
- опалювальні площі;
- джерело, що постачає тепло до будинку.
Коментарі