

Суспільство
Топ-10 безкоштовних онлайн-курсів та сайтів для вивчення української мови
Досі не заговорили українською? Здається, що суржик чи помилки в наголосах «видадуть» у вас початківця? Саме час забути про всі упередження та зробити перший крок! Вивчити або вдосконалити мову – просто, особливо, коли під рукою є перелік безкоштовних онлайн-курсів, сайтів та застосунків або ж курси української мови. ШоТам зібрав для вас найцікавіші проєкти, тож гайда навчатися разом.
1. «Мова – ДНК нації»
Перетворити вивчення української на цікаву подорож можна за допомогою ресурсу «Мова – ДНК нації». Чому подорож? Цей проєкт має інтерактивний сайт, пропонує вивчати мову через різні інструменти: блог, вправи, диктанти. Також є змога перевірити свій текст та виявити граматичні, лексичні та орфографічні помилки. У блозі «Мова – ДНК нації» розглядаються актуальні теми. Наприклад, завдяки блогу ви легко зрозумієте різницю між словами «закордон», «за кордон», «за кордоном». Корисно в наш час, правда?
Проєкт заснували небайдужі до мови українці — Наталя Клименко та Павло Мельник-Крисаченко у квітні 2014 року. Вони мріють, щоб якомога більше людей закохувалися в українську, розмовляли нею та популяризували її.

2. Експрес-уроки Олександра Авраменка
Відомий український лінгвіст Олександр Авраменко надихнув на вдосконалення української тисячі людей. Протягом 2002-2016 років Авраменко був автором і ведучим передачі «Загадки мови» на Першому каналі Національного радіо України, знайомив аудиторію із цікавими фактами з історії української мови. За його підручниками та посібниками одинадцятикласники успішно складають зовнішнє незалежне оцінювання.
З 2009 року Авраменко випускає збірки аудіодиктантів, а з 2015 — веде мовну рубрику «Експрес-урок» на «1+1». Ця рубрика містить короткі відео до двох хвилин. Інформація легко сприймається та гарно запам’ятовується. Подивитися матеріали можна за посиланням.
3. Тренажер з правопису української мови
Ресурс, що дає змогу після ознайомлення з теорією закріпити її на практиці. «Тренажер з правопису української мови» пропонує різноманітні теми до опрацювання: від правопису голосних до вживання фемінітивів. А для тих, хто використовує гумор як інструмент вивчення, є урок «мовні жарти». Усі завдання об’єднані в блоки для зручного користування.
На сайті також можна ознайомитися з роботою письменника Бориса Антоненка-Давидовича «Як ми говоримо», знайти чимало прикладів з класичної й сучасної літератури, упевнитися у тому, наскільки багата наша мовна спадщина. Крім того, на вас чекатимуть вправи, підготовлені за порадами дослідника.
4. Офіційний сайт української мови
Даний ресурс корисний як для початківців, так і для більш досвідчених учнів. Тут зібрані основні правила мови, покликані розширити ваші знання. Якщо ви готуєтесь до іспитів чи диктантів, працюєте над дипломною чи курсовою роботою — будьте впевнені, що Офіційний сайт української мови послужить вашим помічником.
Окремий розділ сайту присвячений історії української мови. Тож завдяки цьому сервісу можна не тільки поглибити свої мовні знання, а ще й зрозуміти хід історичних подій. Зокрема ви дізнаєтесь, коли виникла українська мова та як вона розвивалася впродовж останніх століть.

5. MOVA.info
Тут ви знайдете електронний підручник української мови, словники та ігри. А якщо у вас виникнуть запитання щодо мови, ви зможете звернутися напряму до фахівців.
На порталі MOVA.info працюють співробітники Інституту філології Київського університету імені Тараса Шевченка. Вони й підготували проєкти «Корпус української мови», «Морфемно-словотвірна база української мови», «Електронний підручник». Останній дає змогу опрацьовувати теоретичну частину, а потім перейти до практичної, аби успішно засвоїти викладену теорію. Щобільше, підручник містить інтерактивне тестування, після проходження якого ви проаналізуєте свої помилки. А пізнавальні лінгвістичні ігри полегшать процес навчання та зроблять його цікавішим.
6. Курс «Українська мова та література»
Безкоштовний курс української мови та літератури від Education Era містить 14 лекцій та розрахований на 6 тижнів. Впродовж цього часу ви розглянете основні розділи мовознавства, розберетесь у нюансах фонетики та орфографії, поповните своє мовлення новою лексикою, зокрема фразеологізмами.
Половина курсу зосереджена на морфології, без якої не обійтися у процесі вивчення і використання мови. Ви матимете змогу скласти два іспити — проміжний і завершальний. А наприкінці курсу отримаєте сертифікат про успішне засвоєння знань.
Education Era — український освітній проєкт, що створює повноцінні онлайн-курси, мета яких – зробити освіту в Україні доступною та якісною. На сайті порталу зібрано курси різних напрямків: від медіаграмотності до історії України.
7. Застосунок Р.І.Д.
Р.І.Д. — додаток для охочих покращити українську мову та водночас поринути в історію, культуру, етнологію України. Щодня ви будете отримувати три слова для запам’ятовування. За кожне таке слово нараховується внутрішня валюта «пісок часу».
Завдяки тому, що додаток містить фото, відео та аудіо, інформація сприймається легко. Тут можна позмагатися з іншими учасниками, а щоб прискорити свій розвиток у грі — додавати власні слова та отримувати за це бонуси. Проєкт Р.І.Д. — це не тільки додаток, а ще сайт і блог, де завжди знайдеться цікаве для прочитання.

8. Курс «Сучасна українська мова»
Цей курс від Освітнього Хабу Києва створено на основі Українського правопису 2019 року. Тож вже у процесі навчання ви дізнаєтесь про всі новації, запроваджені новим правописом. Водночас ви вивчите чи повторите базу української мови: звуки й букви, орфографію, пунктуацію. Окремий модуль присвячено діловій українській мові, де ви прокачаєте навички створення документів. А ще на цьому курсі дізнаєтесь головне про фемінітиви та маскулінітиви.
Курс доводить, що вчити та поліпшувати мову — весело і легко. Практика і бажання відіграють у цьому важливу роль. Автори «Сучасної української мови» хочуть, аби якомога більше людей спілкувалися українською у побуті. Підтримаємо цю ідею?
9. Курс «Українська за 27 уроків»
Курс для тих, хто нарешті наважився подолати мовний бар’єр та розвинути навички спілкування українською у побуті. Навчання розроблялося проєктом «Є-мова» — платформою з вивчення української мови з акцентом на живе спілкування.
Позбавитися страху говорити попри помилки й суржик — не так просто, особливо, якщо немає підтримки. Проте викладачі можуть стати цією підтримкою! На вас чекають відеоуроки й конспекти, проміжні тести, творчі завдання. Ви опануєте лексику і граматику за темами, що допоможе успішно скласти контрольний тест наприкінці навчання.

10. Курс «МовиТИ»
Цей курс із 5 модулів стане у пригоді тим, хто бажає зробити українську своєю колежанкою. Ви пізнаєте мову з різних сторін: із її суржиком, афоризмами, варіативною вимовою.
Курс розрахований на тих, хто вчив українську в школі та університеті, але майже не використовував у житті. Завдяки «МовиТИ» ви перестанете боятися здаватися смішними чи говорити з помилками. Ви зрозумієте, чому робити помилки – корисно, а ще попрощаєтесь із перфекціонізмом, адже неможливо знати усі наголоси та правила.
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»