Почнемо з найпростішого: який напрям мистецтва допоміг юному Шевченку «вибитися в люди»?
Ми звикли до Шевченка-письменника, адже саме таким його насамперед зображають в підручниках. Але насправді «квиток у великий світ» Шевченку подарував хист до малювання. Тарас Григорович настільки захоплювався живописом, що оволодів практично всіма відомими на ті часи техніками.
Коли Тараса Григоровича викупили з кріпацтва, йому було 24 роки. Художник Іван Сошенко згадує, що на волі у Шевченка ніби «вселився біс». Про що йдеться?

Біс, про якого писав Сошенко, був світським. У наші часи Тараса Григоровича назвали б за це тусовщиком. Та оскільки нічних клубів тоді не було, Шевченко відвідував різноманітні зібрання, багато спілкувався та грав у карти. Це був ковток волі, якої так бракувало митцю.
Який із цих напоїв був улюбленим у Тараса Шевченка?
Ви можете здивуватися, але Шевченко дійсно обожнював чай з ромом. Крім того, письменник обожнював експериментувати й додавав до чаю не лише ром, а й, скажімо, вершки чи трави. Звідки взагалі любов до чаю? Ще з часів заслання. До речі, любов до чаю зафіксована й в автобіографічній повісті Шевченка «Художник». Там в гостях у Брюллова відбувається справжня чайна церемонія.
Якщо вже заговорили про алкоголь, як гадаєте, скільки склянок такого «коктейлю» мав випити Шевченко, аби відчутно сп’яніти?

Історик Микола Костомаров згадував, що за вечірніми розмовами Тарас Шевченко міг випити з десяток склянок чаю з ромом. Однак Григорович був дійсно «міцним горішком», тож справді п’яним Костомаров бачив Шевченка лише одного разу.
Із напоями розібралися. А як щодо улюбленої страви? Знаєте, чим найбільше полюбляв ласувати Шевченко?
А ось тут вже Шевченко пішов «по класиці». Улюбленою стравою письменника й справді був борщ. Але не традиційний, а із сухими карасями. Підказка: якщо погуглити, у вас навіть вийде відшукати той самий рецепт.
Скільки коханок «приписують» Тарасу Шевченку?

Уявіть собі! Харизматичний тусовщик Шевченко з легкістю завойовував жіночі серця й мав щонайменше 11 коханок. Воно й не дивно, Тарас Григорович швидко закохувався, але так само швидко втрачав це почуття. Хоча й мріяв про тихе сімейне життя.
Ви точно бачили це фото! Шевченко – єдиний у компанії сидить у кожусі. Цей образ став «канонічним» для митця й надовго закріпився у суспільній уяві. Але хто створив цей образ?

Насправді все дуже прозаїчно: Шевченко був серед головних модників того часу й ніколи не жалкував грошей на новий одяг. Дослідники життя та творчості Тараса Шевченка переконані: він сам створив для себе цей образ «насупленого діда», прийшовши на зйомку у кожусі. Такий собі пранк від письменника.
За авторські права на «Кобзар» 1840 року Шевченко отримав 1500 рублів. На що він витратив ці кошти?
Саме так, якщо ви досі не зрозуміли, яким саме модником був Шевченко, то просто уявіть: більшу частину цих коштів він витратив на ланцюжки, годинники, шуби та інший одяг. Власне, кошти за продаж картин він також нерідко «спускав» на нове вбрання.
Здається, Шевченко був доволі кремезним чоловіком. Вгадаєте його зріст?

Хтось здивується, але Тарас Григорович не був високим, дослідники запевняють, що зріст Кобзаря – приблизно 164 см.
Знаєте, хто наважився намалювати Шевченка оголеним?

А чому ж це сам Шевченко не міг написати такий автопортрет? Звісно ж, міг! До речі, це далеко не єдина картина з оголеним людським тілом, створена Тарасом Григоровичем.
А скільки взагалі автопортретів створив Шевченко за своє життя?
Так, щонайменше 30. Але не тому, що любив себе. Шевченко просто обожнював малювати портрети. Подейкують, що один зі своїх малюнків він створив, дивлячись на відображення у відрі з водою. Адже дзеркала під рукою не було.
Звідки ж взагалі взявся цей образ знедоленого кріпака Шевченка, який ніколи не знав щастя?

Насправді шкільні підручники тут ні до чого. Точніше, вони лише закріплювали в нашій уяві образ злиденного та знедоленого Шевченка. А «завдячувати» цьому варто саме «совєтам», які намагалися перетворити видатного українця на митця без національності, спаплюжити його та принизити. Просто «видалити» Шевченка система також не могла – він був надто відомим для цього.
Поділіться своїми результатами:
Культура

Українська художниця Жанна Кадирова стала лавреаткою міжнародної премії Her Art Prize. Мисткиня здобула нагороду за проєкт «Біженці», у якому вона задокументувала інтер’єри будівель, понівечених під час бойових дій.
Про це повідомили організатори премії.
Премію Her Art Prize заснували у 2025 році журнал Art Paris та видання Marie Claire для підтримки художниць, які своїм мистецтвом порушують соціальні теми. Переможницю обирали серед 12 фіналісток. Жанна Кадирова отримає фінансову нагороду у розмірі 30 тисяч євро, а також міжнародну промоцію своєї творчості.
У проєкті «Біженці», який представили на ярмарку Art Paris 2025, Кадирова зобразила зруйновані війною простори. Її роботи візуалізують трансформацію природи, міст і прифронтових територій під час війни.
Читайте також: Таню Муіньо здобула в Голлівуді престижну премію за кліп для Леді Гаги (ВІДЕО)


Про мисткиню
Жанна Кадирова — українська художниця, що працює у сфері сучасного мистецтва. Вона створює об’єкти та інсталяції, зокрема з кахлю, цементу, скла та інших матеріалів. Мисткиня досліджує теми ідентичності, пам’яті, міського середовища та суспільних змін.
У 2025 році Кадирова також стала лавреаткою Національної премії України імені Тараса Шевченка, ставши першою жінкою за останні 20 років, яка отримала цю відзнаку в галузі візуального мистецтва.
Нагадаємо, що українська ілюстраторка здобула міжнародну премію Болонської виставки.
Фото: фейсбук-сторінка Galleria Continua
Суспільство

Наталія Комаренко — волонтерка з Києва, яка з 2014 року допомагає українським військовим та підтримує дітей з інвалідністю. Вона є засновницею фонду «З теплом у серці», який цьогоріч здобув відзнаку «Варті» від «Нової пошти».
Про це повідомили в «Новій пошті».
Заснування власного фонду
Поштовхом до створення власного фонду став особистий досвід — середня дитина Наталії має рідкісне генетичне захворювання. Організація «З теплом у серці» стала платформою для взаємодії батьків, обміну досвідом і підтримки дітей.
Спочатку фонд проводив невеликі безплатні заходи для дітей: походи до кав’ярень, зоопарків, кінотеатрів тощо. З часом спільнота розрослась — нині вона об’єднує понад 1500 родин. Учасники отримують гуманітарну підтримку, консультації, можливість спілкуватися й організовувати спільні активності.
Щоденна допомога армії
З початком війни у 2014 році Наталія долучилась до допомоги армії. Сьогодні вона щоденно займається волонтерською логістикою: закуповує, збирає та відправляє техніку, обладнання, автівки та інші необхідні речі для військових.
«Волонтером бути непросто. Я щоранку подумки кидаю цю справу, а вдень вже викладаю допис про збір чи пошук необхідного. Я роблю це для тих, хто мене захищає. Для тих, хто пише теплі слова подяки. Хоча дякувати маємо ми», — розповіла Наталія Комаренко.
Упродовж останніх трьох років вона організувала збори на різні потреби: від засобів особистої гігієни до FPV-дронів, зарядних станцій і акумуляторів для техніки. Підтримку надсилають не лише українці, а й друзі з-за кордону, зокрема волонтери з Ірландії, які передали п’ять машин швидкої допомоги та сім інших автівок.

Читайте також: Учасники забігу MHP Run4Victory зібрали понад 700 тисяч грн на дрони для фронту
Комунікація з військовими
Наталія підтримує зв’язок із військовими переважно онлайн, але також приїжджає на вокзали, коли бійці вирушають на фронт чи повертаються з нього. Вона каже, що в такі моменти простий контакт, присутність і кілька слів підтримки мають велике значення.
«Мені пишуть — потяг о 22-й, чи могла б приїхати? Звісно, я приїду. Розумію, що їм у цей час треба підтримка. Тому я кидаю все й лечу. Людина їде на війну або щойно звідти. Наші захисники мають відчувати, що вони не самі», — поділилася Наталія.
Найскладнішими залишаються випадки, коли вона дізнається про загибель адресата вже після відправки посилки. У таких ситуаціях волонтерка переадресовує допомогу іншим.

Як справляється з навантаженням
Волонтерка розповіла, що емоційне виснаження трапляється регулярно. Іноді її підтримують самі військові: один із них переказав 25 тисяч гривень і сам закрив збір для своєї бригади. Також вона додала, що одного разу отримала переказ на 60 тисяч гривень від анонімного відправника. Тоді Наталія закрила кілька зборів.
Щоб відновити ресурс, Наталія разом з іншими мамами дітей з інвалідністю організовує «перезавантаження» — короткі поїздки, прогулянки, неформальні зустрічі.
Попри всі труднощі, вона продовжує допомагати, виховує трьох дітей і розвиває фонд, який став точкою опори для багатьох українських родин.
Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень
Отримання відзнаки «Варті»
Цьогоріч фонд «З теплом у серці» отримав відзнаку «Варті» від «Нової пошти» в номінації «Допомога людям з інвалідністю». Переможців обрали шляхом відкритого голосування та за обсягами перевезень. Фонд Наталії за 2024 рік відправив 240 тонн гуманітарного вантажу, скориставшись безоплатними послугами «Гуманітарної Нової пошти».
Нагадаємо, що «Нова пошта» нагородила українських волонтерів: хто отримав відзнаку «Варті».
Фото: Наталія Комаренко
Спорт

Регіна Абрамова встановила рекорд у вправі, який до цього фіксували лише серед дорослих спортсменів. П’ятирічна Регіна протрималася у перевернутому висі на кільцях 5 хвилин і 52 секунди.
Про це повідомила керівниця Національного реєстру рекордів України.
Національний реєстр рекордів України зафіксував досягнення Регіни категорії «Найтриваліше утримання тіла дитиною в позиції вертикальний перевернутий вис на кільцях». Спортсменка встановила рекорд у віці 5 років і 3 місяці.
«Є спортивні дисципліни, в яких рекорди діти не встановлюють — лише дорослі. Але ж ми знаємо, що рекорди встановлюють саме ті, хто наважується зробити неможливе», — зазначила керівниця Лана Вєтрова.
Читайте також: Таїсія Онофрійчук виборола три «золота» на Кубку світу з художньої гімнастики (ВІДЕО)
Підготовка спортсменки
Підготовкою Регіни займається тренерка Оксана Хандога, яка працює у відділенні спортивної гімнастики КДЮСШ №1 у Львові. Регіна розпочала заняття в чотири роки, а вже зараз виконує програму другого юнацького спортивного розряду та готується до першого.
Регіна тренується по 5–6 годин на день та шість днів на тиждень. За словами тренерки, після завершення занять вона може залишатися в залі, щоб додатково відпрацювати складні елементи.
«Я знаю, про що мріє маленька рекордсменка України. І я впевнена, що прийде час і ми всі з вами дізнаємось, що українка Регіна Абрамова стала олімпійською чемпіонкою зі спортивної гімнастики. Я впевнена, так і буде», — написала Лана Вєтрової.
Нагадаємо, що в Бучі 18-річний хлопець встановив новий спортивний рекорд України.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Лани Вєтрової